20.1.15

Recenze: Velká šestka [Big Hero 6] - 70%

Město San Fransokyo je zvláštní směsí San Franciska a Tokia. Zde žije 14letý Hiro Hamada, který se zajímá o robotiku a po svém zemřelém bratrovi zdědí roztomilého "nafukovacího" zdravotního robota Baymaxe.

A vydává se pomstít bratrovu smrt (a odhalit tajemného padoucha) s dalšími mladými členy robotického týmu, ze kterých se stanou (pomocí vědy) noví superhrdinové.


Zajímavé je, že tento Disneyův film vznikl podle stejnojmenného comicsu od Marvela (nezapomeňte, Marvel nyní patří Disneymu), ale nemá s ním téměř vůbec nic společného, s výjimkou jmen některých postav! Zatímco comics je šílená ujetina, film je mírně ujetá klasická rodinná disney-podívaná. Spíše klasická, než ujetá.

Velká šestka úžasně vypadá. Skoro každý záběr exteriéru nebo interiéru je plný drobností, které by člověk chtěl prozkoumat.

Kdykoliv se objevil záběr San Fransokya z výšky, chtěl jsem se pořádně podívat na nějakou zajímavou budovu u kraje plátna, prohlédnout si ji ze všech stran, zjistit kdo v ní bydlí atd...

Bohužel, nejde to a filmaři se nijak moc nesnaží příblížit nám ten úžasný svět. Například se nikdo v celém filmu nijak nezmíní o tom, JAK se dostaly do jednoho města budovy ze San Franciska i Tokia. Je to prostě bizarní svět, který náhodou vypadá trochu jako náš? Nebo se film odehrává v alternativní současnosti, ve které Japonsko vyhrálo druhou světovou válku (což jsem se dočetl na Internetech)? Nevím. A zajímalo by mě to. Zajímalo by mě to dokonce víc, než to, jestli se našim hrdinům podaří odhalit totožnost superpadoucha a pomstít mrtvého bratra...

I animace je povětšinou skvělá a dává CGI postavičkám patřičnou osobitost. Ale není to moc platné, když většina postav má zcela triviální definice jako "štíhlá holka, která je úplně praštěná", "trochu méně štíhla holka, která je trochu drsnější" nebo "praštěný kluk, který si málo mění prádlo a byl by hulič, kdyby tohle nebyl Disneyův film". S výjimkou Hira opravdu není žádná z postav příliš zajímavá. A akční scény, i když jsou patřičně velkolepé a správně animované, začnou být po nějaké době také poněkud nudné, protože je nám jasné, že tohle je disneyovka, nikomu se nic špatného nestane, a pokud náhodou ano, budeme v dostatečném předstihu varováni, protože tempo zpomalí a začne smutná hudba...

Zpočátku se mi líbilo, že všichni hrdinové filmu jsou vědečtí experti a nikdo nemusí hrát roli "blbého outsidera, kterému se vše vysvětluje, aby to pochopil divák". Také se mi líbilo, jak film zprostředkovával nadšení, pramenící z objevování a studia vědy. Pak ale film postupně zdegraduje v typickou přehlídku mělkých komických postaviček a akčních scén s jejich vychytanými gadgety. Není to špatné, ale hrozně, hrozně moc bych chtěl, aby někdo s takovýmhle zázemím a s takovýmito uměleckými schopnostmi natočil něco ambicióznějšího.

Velká šestka se drží někde na hranici mezi lepší disneyovkou a horší pixarovkou. Snaží se tvářit trochu jako radikální a odvážná vize, ale například takoví Úžasňákovi byli před 10 lety výrazně radikálnější, odvážnější i lidštější.

2 komentáře:

  1. jaky je dabing? v traileru byl UPLNE strasnej. Plochej, bez vyrazu ...

    OdpovědětVymazat
  2. "According to Scott Watanabe, San Fransokyo is set in an alternate future where after the 1906 earthquake, San Francisco was rebuilt by Japanese immigrants using techniques that allowed movement and flexibility in a seismic event. After the city was finished being rebuilt, it was renamed San Fransokyo due to it being a city with Japanese and American architecture combined."

    http://disney.wikia.com/wiki/San_Fransokyo

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.