28.1.15

Recenze: Kód Enigmy [The Imitation Game] - 90%

Film na motivy osudů Alana Turinga (Benedict Cumberbatch), který za druhé světové války pomáhal britské vládě rozluštit "nerozluštitelný" kód německého šifrovacího zařízení Enigma. Jako by to nestačilo, Turing měl také "menší problém" s tím, že byl homosexuál, což tehdy bylo v osvícené Británii trestné.


Film režíroval jistý Morten Tyldum, který před pár lety natočil velmi vydařenou černohumorovou adaptaci severské detektivky Lovci hlav a stává se tudíž režisérem, na kterého si budu dávat pozor, neboť má veliký talent natočit i průměrné scénáře působivým způsobem.


Kód Enigmy mi hodně připomínal Ficherův film Social Network, což samozřejmě myslím jako velkou pochvalu. Alan Turing je v něm (stejně jako Zuckerberg) člověk, který je ctižádostivý génius, egoista a současně sociopat, jehož vůbec nezajímá, jak na jeho společenskou neohrabanost bude reagovat okolí. Je obklopen několika "blízkými", kteří mu (skoro) rozumí a celá jejich parta je zcela mimo chápání okolního "normálního světa". To vše skoro stejně jako v Social Networku.

S Fincherovým filmem má Kód Enigmy společnou také svou řemeslnou preciznost, skvělé herecké výkony, nečekané množství kvalitního chytrého humoru (když se svět nerdů střetává s normálním světem) a hypnotickou hudbu (Alexandre Desplat).

Je jasně patrné, že v zájmu lepšího dramatického fungování je mnohé ve scénáři upraveno a neshoduje se to s historickou skutečností (například Turing a "odhalený špion, který ho vydírá" se ve skutečnosti nikdy nesetkali), s čímž ale nemám nejmenší problém. Tohle není historický dokument.

V ženských kruzích (i v heterokruzích) bude jistě velmi vyzdvihován Cumberbatch v hlavní roli, ale bude to nefér k ostatním. Velmi dobře fungují i vedlejší postavy, například Mark Strong jako agent MI6 nebo Charles Dance jako admirál, který má celý projekt pod palcem, jsou oba lahůdkoví. Nakonec nejméně zajímavá je Keira Knightleyová jako geniální luštitelka a pozdější Turingova snoubenka, která je pouze adekvátní a zhola ničím nepřekvapí.No a teď po vší té chvále také pár drobných záporů:

Scénář není úplně dokonalý. Párkrát skáče vpřed i vzad (takže se ocitneme na chvíli v Turingově dětství a na chvíli v poválečných letech) a snaží se všechno velmi osudově skloubit, což ne vždy úplně vychází (přestože si historické zkušenosti výrazně upravuje podle svých potřeb). Například původní název "Imitation Game" má odkazovat jednak na původní Turingův test a jednak na to, že Turing musí "imitovat heterosexuála", aby ho nezavřeli. Ve filmu je nám tato paralela vtloukána do hlavy poněkud neohrabaně a celkově musím říct, že linie "i když jsem gay, mám právo na život" je mnohem předvídatelnější a méně zajímavá, než linie "jsem geniální sociopat". Rozhodně není "nevydařená", ale zaostává za ní.

No a pak jsou tu technicko / logicko / matematické podzápletky. Scénář se snaží je předložit divákovi tak, aby byly pro každého pochopitelné, ale tím vznikají přílišná zjednodušení a logické lapsy, které dle mého názoru musí přijít divné každému, kdo při filmu dává pozor a pamatuje si, co se říkalo o několik scén dříve (aniž by jakkoliv studoval skutečné historické materiály o strojích Enigma):

 • Vždy v noci přestanou platit staré německé kódy a jsou vydány nové (luštitelům samozřejmě neznámé). To znamená, že luštitelé mají vždy jen omezené množství času na odhalení aktuálního denního kódu, v noci přijde vždy celá jejich snaha vniveč a ráno mohou začít zase od nuly. Potud je to OK. Ale když pracuji na proto-počítači, jeho účelem je automaticky, opakovaně a rychle (tedy dříve než za den) odhalit správný kód z libovolné zakódované zprávy, pak mě přeci toto denní omezení vůbec nezajímá - mohu klidně analyzovat měsíc starou zprávu mnoho dní a pokud mi to pomůže odhalit správný algoritmus (nikoliv konkrétní kód, ale algoritmus k jeho získání, o což jde), znamená to, že tímto stejným algoritmem mohu pak hravě získat kód k jakékoliv jiné zprávě! Přesto se lušitelé i po zprovoznění svého monstrpočítače stále chovají stylem "Sakra, je půlnoc, takže zase všechnu práci vyhodit, fuck this".
 • Luštitelé tvrdí, že "pár zpráv z Enigmy už rozlouskli podle četnosti výskytu písmen v textu", což funguje pouze u primitivních šifer, kde je písmeno P1 vždy nahrazeno stejným písmenem P2 (např. "E" se vždy zakóduje jako "X" a při luštění je pak podezřelé, že v zakódovaném textu je mnoho "X", z čehož se vyvodí, že to asi je "E", protože "E" je v češtině nejčastější). U Enigmy ale nic takového fungovat nemohlo. Když Enigmou zakódujete text "EEEEEEEEEE", vypadne z ní řetězec 10 různých znaků. (Vyzkoušejte si to například zde)
 • Němec, vysílající každé ráno hlášení o počasí, zapomene na začátek zprávy přidávat pět náhodných znaků (jak mají všichni Němci rozkázáno, aby ztížili dekódování), takže každá jeho zpráva začíná stjejnými znaky "6 HODIN" (potud OK). Následkem toho ale (film tvrdí) každá jeho zakódovaná zpráva začíná stejnými znaky "CILLY", což je nesmysl. To by se mohlo stát pouze pokud by zapomněl každé ráno změnit šifrovací kód.
 • Nejlepším mozkům Británie trvá několik měsíců, než jim dojde, že se v mnoha německých zprávách pravděpodobně bude opakovat slovní spojení "Heil Hitler".
A opět platí: Není to nic extra závadného, Tyldum dělá režijní zázraky abyste se nad těmito drobnostmi nepozastavovali, ale ještě o trochu vypilovanější scénář by neškodil. Pokud vás celá záležitost zajímá z algoritmického hlediska, stránka na Wikipedii je rozsáhlá a fascinující. Pro šťouraly viz také zde.

A tajná zpráva pro dnešní den: Zsno yhtb h cx k gdrt 2003 stapa gdowdkdg, oyxhixa yhtb, ot Zpit Qtrzxchpatdkp bp higphct ktazdj egsta.

20 komentářů:

 1. Divné až teprve teď jsem se dozvěděl, že tam jde o Enigmu.
  Od všech zahraničních recenzentů jsem slyšel, že vypráví o "imitování heterosexuála" a bylo to bráno jako nejdůležitější (a téměř jediná) část filmu.

  OdpovědětVymazat
 2. Abyste se nemuseli namáhat:

  Kdyz jsem s ni v roce 2003 delal rozhovor, zjistil jsem, ze Kate Beckinsaleova ma strasne velkou prdel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. OK, tak level 2: dfmu vwbp rtlq kxcs rrvu zuof jhhd vlco jfum tsbu lqpq ohya ebml eytb xpdm ajko rbfe cayq damk pyxk yqxk dvgb dphl wceh fuyk vflw ncbm djbr sycd

   Vymazat
  3. No Franto my tu normálně máme level 129876 - a to pochopit své myšlenkové pochody, takže takovýmahle hrama pro děti se nemá cenu zabývat...

   Vymazat
  4. Možná má velkou prdel, ale imho má luxusní ksicht. :-)

   Vymazat
 3. Tajná zpráva podle mě zní: "Haha, tohle nikdy nevyluštíte! Jsem génius! Jsem sociopat! A v roce 2003 jsem si zjišťoval, jestli nejsem gay! A proto, a jedině proto, tomuhle dávám devadesát!" Ale spíše by vás měla zajímat zenová fukomoudrost pro dnešní den, ukrytá v článku: "Pokudy režijí, scéář pamtuje!"

  OdpovědětVymazat
 4. jiste no algoritmus..
  asi aby to divacky napinavjesi..

  OdpovědětVymazat
 5. Fukovu tajnou zprávu nemůžeme rozluštit, jelikož neznáme Enigma Type (námořní, letecký či armádní), Umkehrwalze, Walzenlage, Ringstellung a Grundstellung!

  OdpovědětVymazat
 6. Zrovna od FF, by som čakal, že pozná rozdiel medzi kódovaním a šifrovaním.

  Kódovanie = ASCII, Unicode, Morzeovka, ...
  Šifrovanie = Enigma, DES, AES, ...

  Takže "zašifrované zprávy" a nie "zakódované zprávy" :-)
  peace

  OdpovědětVymazat
 7. Nejlepší videa, ze kterého to jde celkem pochopit jsou tu:
  https://www.youtube.com/watch?v=G2_Q9FoD-oQ a https://www.youtube.com/watch?v=V4V2bpZlqx8#t=37

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Slovo "CILLY" byl pro luštiče Enigmy terminus technicus znamenající odhadnutelný začátek zprávy. Například když operátor Enigmy na začátku zprávy místo náhodných znaků napsal QWERTZ (nebo AAABBB nebo jiný podobný řetězec - těm řetězcům se říkalo CILLY . Nastavení disků a kabelů (den ode dne se lišilo), které pak první znaky zprávy dokázalo na převést QWERTZ pak často vyluštilo zbytek zprávy. Takže ve filmu dešifranti měnili nastavení Enigmy tak, aby jim to z prvních znaků vyluštilo "6HODIN".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi popisujes, Jak to bylo ve skutecnosti. Ja v clanku pisu o tom, co je ve filmu, tj. neco zcela jineho ("Kazda jeho zprava zacina slovem Cilly, asi je to jmeno jeho holky, hihihi")

   Vymazat
  2. Entry points for encrypting the messages.

   A) message keys

   The operator has to select 3 letters randomly But sometimes they use "AAA", "BBB" or the diagonals of the keyboard (QFL), any abbreviations, his own initials or any dirty words.

   A German operator in southern Italy has used frequently his girlfriend initials CILLI and the British called such bad and easy to guess keys CILLIES (sometimes also called Sillies = Dummheiten)

   Zdroj:http://www.mlb.co.jp/linux/science/genigma/enigma-referat/node6.html

   Vymazat
  3. Člověče, já nevím, jak to jinak napsat. Ty mi tady píšeš, jako to ve skutečnosti historicky bylo, zatímco já si v textu stěžuju na to, že ve filmu je to JINAK a NESMYSLNĚ. Ve filmu normální radistka (nikoliv luštitelka šifer) zachytává každé ráno šifrovanou depeši, která začíná (nešifrovanými) písmeny "CILLY"...

   Vymazat
 10. Ten Ficheruv film Social Etwork zni zajimave, je nekde k dostani?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://filmy.heureka.cz/social-network-socialni-sit-bd/

   Vymazat
 11. Kdyby nekoho zajimalo, na jakym principu to prolomeni ve skutecnoti (!) fungovalo

  http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/slabina-enigmy

  OdpovědětVymazat
 12. Nějak nechápu, proč je Cumberbatch považován za ženský idol.. Nebo zatím jsem nepochopila jeho magnetismus ani coby herce (Sherlock mě nezaujal, tak jsem ho zabalila po pilotu) protože mám pocit že vypadá dost divně (jako by měl nějakou plastickou operaci) a androgynně, že se možná na postavu gaye aspoň hodí..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.