13.1.15

Nový režisérský sestřih Vetřelce v kinech? Ne tak rychle...

Před několika dny mě překvapilo, když se ve výhledu české Unie filmových distributorů objevil film "Vetřelec: Režisérský sestřih" s premiérou 19. února 2015. Překvapilo mě to jednak proto, že jsem nevěděl o tom, že by vznikl nějaký nový sestřih Vetřelce a jednak proto, že je velmi nezvyklé, aby se film ve výhledu UFD objevil pouhý měsíc před premiérou.

Takže jsem se vydal pátrat.

Jako distributor filmu je uvedena společnost "APK Cinema Service", jejíž webové stránky vypadají takto a která, pokud vím, dosud distribuovala do kin jediný film, a to tento. Tudíž nikoho z jejích zaměstnanců neznám a neměl jsem se koho přátelsky zeptat.

A dnes se na novinky.cz objevil tento článek, nazvaný "Vetřelec půjde opět do kin. Nyní v režisérském sestřihu", který obsahuje několik zásadních a překvapivých tvrzení, která mě donutila konečně se dopídit pravdy.Především jsem zjistil z oficiálního přehledu UFD, že tento film je v ČR redistribuován z portfolia maďarské společnosti Pannonia Entertainment. A pak už bylo otázkou pár sekund, najít na jejich webu stránku filmu, kde je jasně uveden rok vzniku: 1979 / 2003.

Takže: Do našich kin půjde za měsíc přesně ta verze Vetřelce, která byla v kinech (včetně Evropy, ale ne v Českých) promítaná už v roce 2003. Ve stejném roce jste si ji také mohli koupit na DVDod roku 2010 je k dispozici na BluRayi. Její podrobný popis naleznete například zde.

V kontextu této skutečnosti se jeví být článek na Novinky.cz snůškou polopravd a naprostých lží, totiž:

 • "V Česku se bude jako v jedné z prvních zemí v kinech promítat původní Vetřelec v režisérském sestřihu." - To není pravda, pokud to není myšleno jako "jedna z prvních zemí v roce 2015". V několika desítkách zemí byl přesně tento film uveden v kinech před více než 11 lety!
 • Několik zmínek o "nových, dosud neviděných záběrech" - To je pravda pouze pokud jste si nikdy v posledních 11 letech nekoupili Vetřelce na DVD ani BluRayi.
 • A je to sice prkotina, nicméně ten obrázek na Novinky.cz není z Vetřelce, nýbrž z Vetřelce 3.
Netuším, jestli v APK Cinema Service špatně pochopili, co vlastně od Maďarů nasazují do kin, nebo jestli v APK Cinema Service záměrně lžou, nebo si ty nesmysly vyfabuloval někdo na Novinky.cz.

Ale Vetřelec je pro mě zásadní film. A kdyby mi někdo sliboval, že uvidím zcela nové záběry, a pak bych viděl za 180 Kč přesně totéž, co jsem už mnohokrát a mnohokrát za posledních 10 let viděl, je pravděpodobné, že bych byl rozmrzelý.

Což nic nemění na tom, že vidět po letech Vetřelce znovu kvalitně v kině na plátně, to je příležitost, které se těžko odolává.

UPDATE 14.1.: Doporučuji přečíst si reakce lidí z APK v diskusi pod článkem. Nijak nerozporuji (a nerozporoval jsem), že 2K DCP projekce v kině je kvalitnější, než DVD i BluRay. Upozorňoval jsem na nesmysly v článku na Novinky.cz o "novém sestřihu" a "dosud neviděných záběrech".

55 komentářů:

 1. Pod poslední odstavec se rád podepíšu, takže, jestli se to k nám dostane, nechám se rád obalamutit.

  OdpovědětVymazat
 2. APK = Asociace provozovatelů kin

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak ze je Sranda Dvorak mrdka, co pise clanky behem srani na hajzlu vime uz davno. S tim obrazkem to ale tentokrat presahuje veskerou mez, zadna prkotina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elegantně ošetřeno duchaplnou popiskou "Vetřelec se dočkal několika pokračování..." :))) Je ale fakt, že to neodpovídá na otázku, proč nám ku.va nenabídnou fotku z dílu, o kterém je řeč?!? :)

   Vymazat
 5. Zrovna jsem Vetřelce shlédnul před Isolation, ale asi bych si také zašel..

  OdpovědětVymazat
 6. "Což nic nemění na tom, že vidět po letech Vetřelce znovu kvalitně v kině na plátně, to je příležitost, které se těžko odolává."

  Tak tak. To by som si asi v kine pozrel. A kľudne k tomu môžu pribaliť aj dvojku. V živote som ich v kine nevidel, a to som už dosť starý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lebo si kokot, Votrelec bezal v lete 1986 dva mesiace v kine Moskva a aj na Amfiteatry. A kazdy den bolo takmer uplne vypredane.

   Vymazat
 7. a jak, Františku, recenze na Promesea bude v pátek?

  OdpovědětVymazat
 8. Za společnost APK bych chtěl upřesnit některé nejasnosti. APK je Asociace Provozovatelů Kin, tedy sami kinaři, kteří se snaží dostat do kin filmy, které za to stojí a ostatní distributoři je nechávají ležet ladem. A že Vetřelec za to podle našeho soudu opravdu stojí. Že nemáme ještě hotové webové stránky ale přece nemůže znamenat, že neexistujeme nebo nejsme hodní distribuce takového trháku. Na oněch stránkách je navíc kontakt, který není problém využít.

  Co se týče dalších připomínek přímo k filmu a distribuci. Pokud je v Česku nějaký skutečně zarytý fanoušek Vetřelce, který byl před jedenácti lety někde v zahraničí na promítání, pak takový obrovský nadšenec jistě pochopí, že v Česku je to skutečně unikátní příležitost vidět tuhle kultovní pecku na velkém plátně a bude z toho mít radost. Je to po hodně dlouhé době v jedné z prvních zemí, s tím souvisí i fakt, že v Česku budou scény obsažené v režisérským sestřihu navíc k vidění v kinech skutečně poprvé. Chcete-li slovíčkařit, proč ne. Ale dovolujeme si tvrdit, že většina českých fanoušků Vetřelce v režisérském sestřihu v kinech ještě neviděla a užijí si to i přes to, že kdysi před jedenácti lety si na něj mohli zajet par set kilometrů daleko.

  A ještě k té zmíněné fotce. Autor článku na Novinkách se nejspíše nechal unést a kvůli očekávání velkého diváckého zájmu už si připravil i podklady na články pro další chystané díly. Snad mu to, přátelé, dokážete odpustit ;-)

  Náš vzkaz zní jasně. Milujete jedno z nejlepších sci-fi, které kdy kdo natočil? Pak není, co řešit.... V kinech váš křik uslyšíme rádi. :-)

  Za APK Cinema Service
  Adam Švancar
  jednatel

  kino Sféra v Turnově

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkné. Takže pan Adamita Švancara nám tady říká: sice jsme se snažili oblbnout lidi, ale vy, co máte Vetřelce opravdu rádi, stejně šoupnete nohama a koupíte si lístek. jsme přece na jedné zkurvené lodi! Já, kurvapísek, ovšem stejně taky půjdu!

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Je pravda, a jsem rád, že se to tu znovu otevřelo, že ohledně Promesea visí ve vzduchu stále spousta otevřených otázek. Jako třeba kolik vystrašujících slůňat možno ve filmu očekávat, kolik odporných prsou možno shlédnout, jak režisér reagoval na bratrovu demonstrativní kritiku, proč recenze vyšla ve čtvrtek a ne v avizovaný pátek, a mohl bych dlouho pokračovat. Franta napadá kolegy novináře a kino-asociály a sám nemá zameteno před svým prahem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rovnez nelze opomenout fakt, ze holky v metru by mely byt nahe, nebo aspon mrtve.
   Pripadne oboji.

   Vymazat
 12. Takze se vsichni sejdeme v kine Sfera v Trutnove.

  OdpovědětVymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 14. Přátelé, k stanovisku svého kolegy bych rád doplnil, že Asociace provozovatelů kin je tady dlouhodobě a samozřejmě máme i svůj web http://www.prokina.cz/. Naším posláním je především chránit zájmy malých kin a to se nám dlouhodobě daří. V roce 2014 bylo zvoleno nové představenstvo, jehož jsem předsedou, a rozhodli jsme se, že rozšíříme náš produkční tým ve společnosti APK CS. Ta nyní, byť velmi krátce a možná ne tak viditelně, zajišťuje i distribuci do kin, kam Vás na Vetřelec zveme. Ke zjištění pana Fuky, kterého jsem vždycky rád četl v Cinemě už na střední škole a mnohé jeho redakční kolegy osobně znám, bych dodal, že verze Vetřelce jde do kin v rozlišení 2K, které je typické pro DCI standart digitálního kina. Dovoluji si upozornit, že v roce 2003 tento standart na trhu z kiny nebyl, tudíž nenabízíme kinům stejnou verzi, jako pan Fuka našel. Naše verze má 5.1. zvuk a výrazně lepší obraz než DVD (upozorňuji, že ani rozlišení blu-ray není 2K, že je nižší.) Proto důrazně rozporuji, že jsme se chytli na švestkách, nebo snad chcem,e chytit i někoho dalšího

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franto, mohl bys, prosím, tohle technické info do článku připsat jako update? Pro vyznění blogpostup mi to přijde důležitý a někdo by tak mohl být zbytečně od návštěvy kina odrazen :)

   "bych dodal, že verze Vetřelce jde do kin v rozlišení 2K, které je typické pro DCI standart digitálního kina. Dovoluji si upozornit, že v roce 2003 tento standart na trhu z kiny nebyl, tudíž nenabízíme kinům stejnou verzi, jako pan Fuka našel. Naše verze má 5.1. zvuk a výrazně lepší obraz než DVD (upozorňuji, že ani rozlišení blu-ray není 2K, že je nižší.)"

   PS: Ne, nejsem z APK :D

   Vymazat
  2. "Standart." Kde je ten podělaný Grim Stripper, když ho člověk potřebuje?

   Vymazat
  3. Dyť se chudák mezi těmi cizími slovy a zkratkami skoro ztratil. Měli bychom zvednout standarty na oslavu, že tak vůbec vyjádřil myšlenku.

   Vymazat
  4. Omlouvám se, myslel jsem standard, tedy česky "normu"

   Vymazat
  5. Tak se ještě, panáčku, omluv za "z kiny", "na Vetřelec", dále za tu parodii na vztažnou větu "jako pan Fuka našel", vynechané "ale" před "že je nižší", za ublbené sloveso "rozporovat", za frázi "chytit se na švestkách" se zvratným zájmenem místo pasíva a obvyklého slovesa "nachytat", a za ultradebilní konec závěrečného rozmrdaného souvětí.

   Vymazat
  6. Nic nerozporuj a priste si hod tyhle informace rovnou na vase stranky, nikdo se v tom pak rejpat nebude. A ve Sfere si pak muzete o samote se Svancarem a Dvorakem obdivovat suliny pri poslechu 5.1.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Rozdiel medzi 2K a 1920x1080 je vskutku nepostrehnuteľný a naviac i v tom prípade, ak ide o projekciu filmu v pomere strán 2,35:1. V časoch, kedy do domácností prichádzajú prvé 4K televízory s cenou pod 1000€, je tento 2K DCI/DCP štandard akýsi downgrade (stále si myslím, že digitalizácia kín nebola nevyhnutná a skôr ide o prešpekulovaný nápad, ako vymámiť z prevádzkovateľov kín prachy za aparatúru, ktorá už je teraz zastaralá). Chce to len čas nevyhnutný na to, aby mnohí pochopili, že toto nie je cesta a budem rád, kedy bude renesancia 35/70mm a o digitál neštekne ani pes (presne tak, ako je to v súčasnosti s vinylmi a cédečkami).

   Vymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "v kinech, které jsou spojeni" ..co to je kurva za spojení?

   Pravda, František upravuje realitu, měl by prostě napsat obecně "za tak nekřesťanskou cenu" nebo tak něco.
   Mně spíš sere, že to je upravování reality i v rámci multikin, když stejný kina jsou v jiných městech levněší, to je nějaká cílená diskriminace Pražanů nebo co?

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. My tu zas máme drahou vodu, asi taky diskriminace, kurva!

   Vymazat
 16. Mně jsou tyhle technický kraviny u prdele. Vetřelec je pro mě film jako každý trochu slušný film a desetkrát to vidět nemusím, pár záběrů navíc to nezmění, leda by tam někdo přimontoval pořádnou gay scénu. Ale chápu, že technofilové budou onanovat a posedlí fanoušek koupí i anální kolík ve tvaru vetřelce.

  OdpovědětVymazat
 17. V týhle diskuzi nepovažuju za důležitý, kdo udělal pravopisnou a kdo věcnou chybu. Ještě jednou děkujeme Frantovi Fukovi, že si udělal čas a něco o nás napsal a Vás ostatní prostě zveme do kina (co je kdo v kině zvyklý dělat s rukama vedoucí kin obvykle neřeší)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahle diskuze je stejně samej vocas, ale až bude panáček psát někam něco důležitého, aťsi to radši nechá od někoho zkontrolírovat, aby nepsal jako Tatarka. Sám taky píšu hrozně, ale nejsem žádnej tenhle předseda nějaký děsně důležitý zkratky a tak dělám ostudu jen osobě vlastní.

   Vymazat
  2. ... třeba tady jsem nenapsal před a čárku, se to musím naučit konečně.

   Vymazat
 18. Dekujeme za pozvani, ale snad radeji ne.
  To je proste marny Ondreji. Ja chapu, ze jste asi fajn lidi s dobrym umyslem podporovat maly kina nebo co vlastne...ale kdyz ma nekdo v roce 2015 na homepage 'Webové stránky pro vás připravujeme' a chtel by oslovovat ostatni s cilem nekam je zvat..to je proste v prdeli.
  Tak dejte jakymukoliv skolakovi stovku a do zejtra je mate. Ja premejslym jak ty stranky budou vypadat az budou pripraveny, chcete rovnou vyhrat zlatou lupu? Bych mel strach ze misto Vetrelce budu v kine zirat na napis 'Film se pro vas pripravuje'.

  OdpovědětVymazat
 19. kristalovou lupu, lupicku. S velkym k

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Patrila by jim i ta zlata, kdyby to do konce roku dejme tomu 2017 treba i zprovoznili...

   Vymazat
 20. Konečně zas jednou diskuse jak má bejt, správně tu někdo zmínil Promesea, naposledy tu byl takovej humbuk snad tehdá!!! Palec hore!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty drž píču Pařáku

   Vymazat
  2. Jj, taky furt jeste od te doby, kdy jsme uz nesmeli byt anonym, nechapu podstatu Frantova "socialniho experimentu" a byl bych rad, kdyby to zde od nej uz konecne bylo vysvetleno.

   Vymazat
  3. Kolem Promesea byl nějakej sociální experiment? Akorát tam měl Franta cca 97 komentů, a to je docela hodně, víte? (jak řikával Pepi Bican o svejch gólech)...

   Vymazat
  4. Kolem Promesea zadny socialni experiment nebyl a proto ma ne 97, ale pres 200 vysoce kvalitnich komentaru zejmena proto, ze tehdy bezela anonymni teplakova diskuze jak ma byt.
   Frantuv (doposud stale neobjasneny a nikdy jim nevysvetleny) "socialni experiment" zacal pozdeji, kdyz zrusil anonnymni prispevky a od te doby to slo do kopru.

   Koneckoncu o upadku patricne teplakove urovne FFFilm diskuze svedci i fakt, ze tato nasledne prestala byt ukladana do analu Pamatniku Narodniho Pisemnictvi.

   Co vice k tomu rici? Je to smutne a slune se jiz nevrati...

   Vymazat
  5. Jo a mimochodem pulka prispevku k Promeseovi se zabyva filmem Sunshine a tim, jestli ve vesmiru zmrznes okamzite nebo az za nejakou dobu.

   SPOILER: Az za nejakou dobu.

   Vymazat
 21. Dostal som sa az sem, dobre to je teplaci. Pokracujte.

  OdpovědětVymazat
 22. A uzijeme si vsetky tie technicke spektakle ajked budu premietat v nejakom zaprdenom hipster kine?

  OdpovědětVymazat
 23. Důležitější než naše webovky jsou kina u nás v ČR. Tak hurá do nich! Nebo máte i s kiny nějakej problém?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám rád ten kikinovej obraz, ten zvuk, ale prostě mne tam serou ti tepláci okolo. Každopádně není lepšího filmu než Alien, takže doufám že kina naplní neasociálové a budete mít kšeft, tudíž prachy na další podobné chvályhodné akce...

   Vymazat
 24. Po dlouhé době zase pořádné komentáře, zase důvod nasolit bulvám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, vsem se styska po tehle dobach, jen Frantovi asi ne.
   Ani se mu nesni o tom, kolik by mohl mit bulvovneho, kdyby to nepodelal svym "socialnim experimentem". Fakt by me zajimalo, mu to prineslo.

   http://www.fffilm.name/2012/05/recenze-prometheus-80.html

   Vymazat
 25. Toto ale opravdu není prdel, milí tepláci! On to Tony Skotů vskutku zabalil kvůli tomu, jaká se z Promesea nakonec vyloupla kyklopská sračka, kterou nezachrání ani rozlišení 2K, které je typické pro DCI standart digitálního kina.

  Release date: June 8, 2012 (North America)
  Died: August 19

  OdpovědětVymazat
 26. Kurňa, Vetřelce jsem prvně viděl v kině ALFA na Václaváku někdy v roce 80' ze 70 mm promítačky, to bude asi pořád o dost lepší než nějaký 2K rozlišení v typickém DCI standardu ... pokrok zkrátka nezastavíš::! :)

  OdpovědětVymazat
 27. btw spravnej link na APK http://cinemaservice.cz/?page_id=11

  AOK krapet fajluje PR

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.