19.1.15

Recenze: E.A. Poe - Podivný experiment [Eliza Graves / Stonehearst Asylum] - 40%

Vánoce 1899. Do psychiatrické léčebny Stonehearst přijíždí mladý psychiatr Jim Sturgess, aby zde začal působit jako zástupce ředitele (Ben Kingsley). Vypadá to ale, že v tomto blázinci jsou blázni - nebo aspoň mentálně labilní - na obou stranách mříží...


Film je inspirován mou oblíbenou povídkou E.A. Poea "Metoda doktora Téra a profesora Péra".
A nejdříve si krátce vysvětleme, proč jako adaptace povídky tento film zcela a totálně selhává. Původní povídka je opravdu kratičká, celá se odehrává během jedné večeře a především je absurdní a vtipná (obojí záměrně). Je to spíše taková delší anekdota, vrcholící jistým (poměrně předvídatelným) zásadním zvratem.

Ve filmu ale není ani stopa humoru a k onomu "překvapivému zvratu" dojde už někdy po 30 minutách - a pak následuje 90 minut zcela vycucaných z prstu. Film se snaží být zcela vážný, plný překvapení, nejistoty a tísnivé atmosféry. Něco jako třeba Scorseseho film Prokletý ostrov (ve kterém Ben Kingsley shodou okolností hraje velmi podobnou postavu).

A to všechno je v naprostém rozporu s atmosférou původní povídky.

To ale píšu spíše pro zajímavost, protože většinou nepokládám za důležité, zda se film přesně drží své literární předlohy, či nikoliv.


A teď už tedy k samotnému filmu, bez odkazů na původní předlohu:

Objevuje se v něm mnoho poměrně slavných herců, ale pouze Kingsley, Sturgess a Beckinsaleová (jako jedna z pacientek) mají podstatné role. Všichni ostatní jsou nedůležití a moc se na plátně neohřejí (včetně Michaela Cainea).

Velmi záhy (dlouho před 30. minutou) musí být divákovi jasné, že úplně všichni ve filmu jsou nějakým způsobem nenormální,  psychicky narušení, vykolejení, nebo aspoň prožili nějaké zásadní trauma, které bude zúročeno. Včetně pana ředitele a včetně hlavního hrdiny.

Následně pak poněkud ztrácí smysl celá složitá zápletka, protože od nikoho ve filmu nemůžeme očekávat logické jednání. A skutečně: Čím více překvapení tvůrci odhalují a čím více se snaží vše vysvětlit, tím trapněji, nudněji a nesmyslněji to celé působí.

Bohužel, film ani dostatečně nevyužívá atraktivní prostředí a přirozenou strašidelnost rozpadajícího se blázince na konci 19. století. Kamera, hudba, střih, kulisy, osvětlení... nic z toho není nijak zajímavé. S přibývajícími minutami mi všechny ty absurdní zvraty začaly připomínat hradní dovádění v Rocky Horror Picture Show, ale bez humoru a bez písniček.

Nejlepší nakonec na celém filmu jsou ty okamžiky, kdy nějaký dobrý herec může předvést "total 100% magora". Ale ani těch moc není.

10 komentářů:

 1. Fuka četl!!! (Ale ta povídka je opravdu krátká. A bizarní.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grim: Reaper: Kurva, můžeš už jít někam do prdele? Tobě vždycky jde jen o to, aby jsi ke článku napsal komentář jako první a shodil Fuku nějakou rádoby hláškou, popřípadě napsal nějakou hodně zjevnou věc. Pokud se ti jeho blog nelíbí, tak ho nečti a nepiš sem takový blbosti jako vždycky píšeš.
   Na tvoji rádoby vtipnou reakci, kterou k tomu jistě napíšeš nehodlám nadále reagovat. Nazdar!

   Vymazat
  2. Kurvapráce Shadowmaker, tuhle věc vždycky o Grim Creaplovi píšu já! Do píči. Takhle mi jen zbývá to zkurvené cimrmanovské: ty pravdu máš!

   Vymazat
 2. Metoda doktora Téra a profesora Péra byla taky jeden z námětů ve Švankmajerových Šílených. A tam to podle mě fungovalo skvěle :-) Ani nevím, jestli to ff viděl nebo recenzoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, viděl, viz Palce 17.11.2005.

   Vymazat
  2. Kurva doprdele, připadá mi, že ti jde jenom o to, abys ke každýmu čtvrtýmu komentáři napsal jako první odpověď. Ty už se vážně zamysli. Nazmar!

   Vymazat
  3. Fantastická znalost. Dobře GR.

   Vymazat
  4. Fantasticka zralost II. Jiz brzy ve vasem sex shopu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.