11.11.14

Recenze: Železná srdce [Fury] - 60%

Čtyři z tanku a Pitt...


Konec Druhé světová války, americká ofenziva v Německu. Američané mají problém: Jejich tanky jsou příliš zaostalé proti německým tankům. Ale přesto srdnatě znovu a znovu vyrážejí do akce, včetně zjizveného seržanta Colliera (Brad Pitt) a jeho posádky tanku "Fúrie", ve které je mimo jiné i Shia LaBeouf a Michael Peña. A dostanou přiveleného nezkušeného bažanta (Logan Lerman).


Výpravné válečné filmy jsou v dnešní době dost vzácné. Obzvlášť filmy, které jsou sice výpravné, ale přitom jim nejde v prní řadě o spektákl, nýbrž o nahlédnutí do vojákovy duše a okolí. A takovým filmem by chtěla být Železná srdce.

Ale bohužel se jim to, přes zjevnou snahu zúčastněných (Pitt film produkoval), daří jen částečně.Film není inspirován ničími konkrétními reálnými vzpomínkami, tudíž je s podivem, jak nezajímavý je jeho námět: Posádka bojuje, bojuje, občas si zanadává a zapochybuje o bohu, a nakonec to nějak vyvrcholí (spoiler na konci článku). Jeden z posádky je nábožensky založený, jiný je takový trochu hajzlík, Pitt je samozřejmě Pitt... Nejzajímavější postavou je mladý Logan Lerman jako písař, který zatím neměl tu čest nikoho zabít (a má s tím morální problémy), ale ani jeho postava není v ničem zajímavější, než desítky podobných postav v desítkách starších válečných filmů.

Režisér David Ayer (Patrola) má zálibu v nečekaných brutálních momentech, ale po páté ustřelené končetině a vybuchlé hlavě to začne být trochu fádní. Bojové scény s divokým manévrováním tanků jsou zajímavé, ale film rozhodně není non-stop akční záležitostí. Ani zdaleka.

Nejvíce mě zaujala podzápletka, kdy se Lerman a Pitt nakvartýrují do bytu v čerstvě dobytém německém městě a se dvěma zde bydlícími Němkami se snaží aspoň na pár desítek minut vytvořit iluzi civilizované společnosti (tzn. umyjí se, nechají si usmažit vajíčka a dojde ke konsensuálnímu sexu). Tato asi 15minutová scéna je velmi neotřelá a mohla by být docela dobře základem celovečerního filmu. Scéna ale skončí (podle očekávání tragicky) a dále film opět pokračuje v tradičním válečném duchu, nepřinášejícím nic nového oproti těm hromadám sovětských filmů, na které jsem musel chodit se školou před 30 lety...

S občasnými odbočkami k něčemu zajímavějšímu a neotřelejšímu, které ale málokdy mají delšího trvání.

Vpodstatě 95 procent tohoto filmu kopíruje jiné válečné filmy, které většinou byly lepší. Ale každou chvíli je kopírován jiný válečný film, trochu jiného podžánru.

Z podobně nevyrovnaného soudku je i soundtrack Stevena Price (Gravitace), který je sice zajímavý při samostatném poslechu, ale ve filmu působí místy strašně zvláštně (a to nemyslím jako pochvalu), jako kdybyste do Vojína Ryana dali hudbu z Transformers...

Je možné, že fanoušci vojenské techniky budou z filmu nadšeni, protože si prý dává velmi záležet na autentičnosti. To je ale samozřejmě něco, co já nedokážu ocenit.

SPOILER: Film skončí scénou, kdy se posádka (nepojízdného) tanku rozhodne místo útěku do lesa postavit několika stovkám dobře vyzbrojených německých vojáků. Nastane strašlivá řež, kdy Němci mnoho minut neúnavně po desítkách vbíhají Američanům do rány a hodně mi to připomínalo Time Crisis. Nakonec jsou všichni zabiti, přežije jen Lehman, který z tanku uteče spodními dveřmi a schová se v bahně. A pak je konec.

29 komentářů:

 1. Shermany nebyly "zaostalé" a už vůbec ne "příliš zaostalé"; prostě jen nebyly tak dobré jako některé typy tanků, které mohli nasadit Němci. Pět pravopisných chyb, a to v recenzi, která si už kvůli tématu zasloužila mnohem víc práce. A ani slovo o fungujícím veteránovi PzKpfw VI, který tu hrál bez nároku na honorář.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toste si panacku mel zajit pro kvalitni recenzi naproti, ke Spacilum...

   Vymazat
  2. A hraje tam PzKpfw VI Ausf.E nebo PzKpfw VI Ausf.B. Nezdá se to jako důležitý, ale i takové detaily rozhodují o navštěvě kinotéatru.

   Vymazat
  3. "Shermany nebyly "zaostalé" a už vůbec ne "příliš zaostalé"; prostě jen nebyly tak dobré jako některé typy tanků, které mohli nasadit Němci.
   inac povedane, boli zastarale/zaostale ;-)

   Vymazat
  4. Tak jinak: Franta říká, že americké tanky byly příliš zaostalé proti německým tankům. Tyto americké tanky (v naprosté většině Shermany) sice nestačily na Tigry I a II, ale vyrovnaly se PzKpfw IV a V a také většině samohybných děl a stíhačů tanků. A protože Tigrů I a II bylo málo, a naopak Shermanů bylo velké množství, byl to celkem malý problém, nehledě na spojeneckou převahu ve vzduchu a mnoho jiných faktorů. A konečně, Shermany nebyly po válce vyřazeny z aktivní služby, ale sloužily ještě v Koreji.

   Vymazat
  5. Aha, ty kundo, to tady někdo mastí World of Tanks... a je chytrej jako třímetrový hovno přes dálnici.

   Vymazat
  6. Sherman je střední tank, a jako takový se zhruba vyrovnal jiným středním tankům své éry. Jeho úkolem bylo plnit širokou škálu úkolů včetně vysokého stupně mechanické spolehlivosti nutné pro rozvíjení průlomu, to splňoval, v některých věcech pak německé tanky i předčil (například stabilizátor kanonu umožnil podstatně rychlejší míření a tudíž i palbu než na jakémkoli typu německého tanku). Nutno podotknout že boj s tanky protivníka nebyl nejdůležitější úkol středních tanků, byť je dnešními fandy nejvíc skloňován... Díky svým kvalitám a potenciálu byl po modernizaci obsahující i novější kanon schopen sloužit ještě dlouhá desetiletí po válce, např. izraelská armáda svoje modernizované Shermany vyřadila až na začátku 80. let (prodejem do zemí 3. světa, kde dále sloužili).
   Naproti tomu německé Tigry byli těžké tanky, neuvěřitelně drahé, ovšem bez nijak oslnivých technologických prvků, kromě množství pancíře na výrobu použitého. Jejich úkolem bylo prolomit frontu a pak se stáhnout a přenechat práci středním tankům. K rozvíjení útoku byli pro svou naprostou mechanickou nespolehlivost zcela nevhodné. To, že samostatné prapory těžkých tanků byli v kritických chvílích posílány do obranných bojů, kde za cenu sebezničení způsobily spojencům pochopitelně velmi těžké ztráty, je průvodní jev čistého zoufalství, nikoli nějaké německé převahy. Zajímavější byl Panther, který je jeden z adeptů na titul nejlepšího středního tanku války. Byť mechanickou spolehlivostí také neodpovídal standartům určeným pro bojové tanky v jiných armádách. Ani jeho "bitevní" převaha nad posledními verzemi Shermanů již nebyla taková a v porovnání se stejně těžkým M26 Pershingem, který se ve výzbroji americké armády objevil v posledních měsících války, již zaostával (a nezachránil by to ani Panther II, který zůstal pouze v prototypu). Úkoly které spojenecké tanky museli řešit - tedy strategické manévry na vzdálenost stovek kilometrů, dokázal z německých koncoválečných tanků plnit pouze Pz.Kpfw. IV, který byl ohledně TTD zhruba rovnocenný Shermanům (fakticky spíše zaostával).
   Němci byli v 2. polovině války v obraně a mohli si prostě dovolit provozovat mechanicky nevyzrálé tanky s váhou která byla vůči výkonu a spolehlivosti motoru zcela neadekvátní, s takovou technikou se sice dají lehce vyhrát bitvy (a vytvořit kryptonáckovské legendy o německých vojácích které porazila obrovská přesila), ale válka se s takovou technikou vyhrát rozhodně nedá... Asi nebude náhoda, že v poválečné službě nejdéle vydržel právě Pz.Kpfw.IV, který se provozoval v několikati armádách ještě v druhé polovině 60. let (na rozdíl od Pantherů, které Francouzi vyřadili na začátku 50. let, případně Tigrů, které dokonce po válce nikdo, i přes množství zachovalých kusů, nenašel odvahu provozovat).

   Vymazat
 2. Taky mne recenze pripada spichnuta horkou jehlou. Kdyz Frantu film nebere, tak to odbyde jako ze o tom neco napsal. Hlavne, ze na pitomou videohru dokaze sepsat roman.

  OdpovědětVymazat
 3. klid, chlapci, proste je potreba stravit, ze i film o ww2 fetisi, ve kterem hraje Bretpit, muze stat za prd a nebejt vhodnym partnerem k onanii
  je potreba si prozit to trauma, nedusit to v sobe, nezastrkovat tykadla, nelizt v depresi do rakve, vyjit s tim na svetlo a sdilet svou bolest se spolutrpicimi v teple vzajemneho katarzniho obeti a souzneni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo? Tak já budu teda ještě chvíli zlobně mumlat. "Čtyři z tanku a Pitt." Proč musí všichni připomínat ten debilní polský komunistický seriál, na který by všichni měli zapomenout? Fury nemá nic společného ani s ním, ani s "hromadami sovětských filmů". Ano, i tady je tank s posádkou, ale tím podobnost končí.

   Vymazat
  2. Protože ten blbý komunistický polský seriál je mnohem realističtější a zajímavější, než tahle propagandistická slátanina plná nelogičností a chyb... A příměr k propagandistickým sovětským filmům je rozhodně na místě. Akorát místo z Komunistického manifestu se tady cituje Bible. Je mi líto lidí, kteří si nechali vymýt mozek minulou propagandou, ale jsou to ve většině případů titíž, co si jej ochotně nechávají vymývat dál.

   Vymazat
 4. Scéna ale skončí (podle očekávání tragicky)... Znamená to, že Pitt a ten druhej Lojza ty Němky podříznou a ještě jednou naposledy znásilní? To by byl závan svěžího větru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by bylo ještě celkem podle očekávání, protože Pitt musí jako hvězda přežít. Zajímavější by bylo, kdyby Němky podřízly a ještě jednou naposledy znásilnily ty dva a potom by děj do konce filmu táhly ony.

   Vymazat
  2. Rozhodně bych to nepopsal jako závan "svěžího" větru. Spíš vyhnutí si kliše o "touch of humanity," které v každé ollywoodské produkce nesmí chybět.

   Vymazat
 5. Do píči, už mě mrdá, jak jsou Němci (obecně uznávání jako o kilometry nejlepší armáda 2 světové války) zobrazováni v amerických filmech jako nějaký kanónfutr. Vole, to je horší, než když v ruských filmech šli Němci v řadách vedle Tigerů... Třeba vojín Ryan a další... jako by se zapomnělo, jak v Normandii dostali Amíci na prdel od třetí ligy německých vojáků. Na Atlantickém valu sloužili dietáři, študáci a starci a dali přes píču výkvětu Spojenecké armády. Co by bylo, kdyby byly blíž elitní tankové divize SS, to ví jen bůh... V podstatě to bylo přesně naopak než ve filmech, kurva. Amíci byli vyjukaní zající a Němci staří mazáci, kteří jim dávali lekce. Po evakuaci lazaretu třeba stačila hrstka nejtěžších marodů a inavalidů, zakopaná v lesíku, aby zastavila Pattonovu "valící se armádu". Jeho tankové a pěší jednotky musely počkat na letecké bombardování, aby "tuhý odpor" několika kriplů s puškami zvládli. Takových epizod byly mraky. V podstatě Spojenci ubili Němčoury množstvím, za použití téhle osvědčené strategie podělané ruské armády... Strejcomrdi filmařský.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako víšco, oni to možná i ti scénáristi věděj, ale mají daný instrukce jak s látkou nakládat. Co kdyby třeba nějaký uhrovitý teenageři, který film uviděj, začali nácky uznávat jako kvalitní vojáky a nedejbože jako svůj vzor! A pak to jde ráz na ráz, další hitleři a další holokausty.

   Vymazat
  2. "dali přes píču výkvětu Spojenecké armády."

   To znamena co? Jako ze Spojence odrazili a invaze se nepovedla?

   Vymazat
  3. :-D a hnali je za sebou až do Berlína a tam jim dali přes píču takovým způsobem, že dodneška z Německa neodtáhli.
   Taky mně vadí nereálné záběry ve válečných filmech, ale zase dokážu respektovat, že to není dokument, ale fikce.

   Vymazat
  4. Ano ano, tento picung mam najradsej jak vlastne cely cas Nemci boli uplni nadludia s najlepsou armadou len zrazu prehrali vojnu :D A scenaristi su uplne pice ked to zobrazia inac. Lebo spojenci nemali uzasnych ludi ktori dokazali veci. Nein, iba Nemci boli taki uzasni a Spojenci su zasadne neschopaci ktorych zachranilo len to, ze Berlin zrazu padol ... :D

   Vymazat
  5. Jistě wille, a nejvíc k porážce němců přispělo SNP.

   Vymazat
 6. U mě dobrá. FIlm trpí klasickými kličkami pro válečné filmy, tedy souboje jsou prováděny na menší vzdálenosti než v reálu (souboj s tygrem) nebo vše trvá podstatně déle (závěrečná bitka by proběhla asi během pár minut, ale masakr Němců by se konal), ovšem to je něco, co je běžné a tolerovatelné. Spíše mě zlobil scénář, kdy jsme se ne a nedokázal nějak přiblížit hrdinům filmu. Chyběla tomu nějaká jednotící myšlenka, jen prostě 4 oddělené epizody pospojované dohromady a každá měla svůj potenciál. Uměl bych si to dobře představit jako seriál 45 minutových epizod, který by mě neskutečně bavil. Film táhnou jednoznačně bojové scény. Ale jako fanda válečných filmů jsem byl spokojen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souboj s Tigerem byla jedna z hodně mála (ne-li jediná) ještě jakž takž realistických scén. Když pominu neuvěřitelnou idiocii posádky Tigera, která vyjede z dobrého zakopání, tak Tigera se nedaly zničit jinak, než z boku a zezadu z velmi krátké vzdálenosti. Rusové v bitvě u Kurska dokonce ze zoufalství fyzicky najížděli na Tigery, aby jim aspoň věž svým tankem zablokovali. Tiger by dal všechny tři tanky, každého na jednu ránu zcela bez problémů a jen při otáčení věží.
   Závěrečná bitva, aneb masakr Němců by se konal... Jedině kdyby šlo o dementní idioty s praky, a ne o elitní rotu SS, ve které nese na rameni každý druhý voják (jak bylo ukázáno v předchozích záběrech) panzerfaust, a které použili z bedny (jako poslední 4 - další fail) až po vystřílení většiny jednotky elitních mnoha boji (na rozdíl od amíků) protřelých zabijáků. . Seriál takových propagandistických sraček si samozřejmě dovedu představit. Když může někdo sledovat třeba Ordinaci, tak proč ne tohle.

   Vymazat
  2. K souboji Tigera s Shermanem doporučuji tenhle dokument. mj. je v něm řečeno: Tigery dokázaly zničit Shermana na vzdálenost 1800m, zatím co Shermany se ani nedokázaly přiblížit na dostřel...

   Vymazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=CC2qgnNFrfk

   Vymazat
  4. Tak nasi americti hrdinove pred pozici tigera naflakali kouraky, kdyby tiger zustal na pozici, bylo by jasne, ze se jej shermany pokusi flankovat, uvazuji spravne ? Film sracka neskonala, ale tohodle se musim zastat trochu.

   Vymazat
 7. Tak jsem to konečně viděl - v kině - a pro mě 80%. Takový válečný film tady ještě nebyl - Fuka samozřejmě mluví z cesty, nějaké sovětské filmy se s tím nedají srovnávat v žádném ohledu - protože ani v Saving Private Ryan, ani v Band of Brothers nebyly válečné scény tak... jak to říct, vymazlené? Nikdy jsem ve filmu neviděl skutečný účinek dělové střelby na tank (včetně odrazu střely, což se běžně stávalo) a tady sice byly dvě tři věci trochu přehnané, ale vcelku šlo o věrné zobrazení tankového souboje. (Tedy až na to idiotské rozhodnutí velitele německého Tygra opustit ideální palebné postavení za terénní vlnou a vyjet - sám a bez pěchoty - do pole proti Shermanům.) Totéž se dá říct o boji ve městě i o střetu s protitankovými děly. A kdyby režisér nenatočil posledních 30 minut, bylo by to 100%. Nebojové scény nemá smysl hodnotit vůbec, v kontextu těch čtyř bojových scén byly pouhou výplní, zapomenutelnou stejně jako herecké výkony všech, s výjimkou tradičně dobrého Brada Pitta, který hraje přesně tutéž roli jako v Hanebných Panchartech (a jehož přízvuk v němčině je jen o něco méně otřesný než v italštině, kde byl ovšem úmyslně strašlivý). No, víc se toho prozradit ani nedá. POZOR, PŘEDCHÁZEJÍ SPOILERY!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Tohle jsem napsal na čsfd k filmu... Ještě nasraný z kina...
  Nebudu se sáhodlouze rozepisovat, protože tenhle film mi za to rozhodně nestojí. Jen pro pamětníky sovětských filmů předestřu, že scénárista se zřejmě učil z nich. Bohužel už mi není 5let a tak mu to nesežeru. Dost se divím zdejšímu hodnocení. Že by zde byly jen 5ti leté děti? Spoiler................................ Film je mimo hodně naivního až přiblblého scénáře plný nelogičností a zjevných chyb typu: dejte vařit vodu, mám 6 vajec a na stůl přinesou smažená vejce se slaninou (pominu fakt, že slanina v Německu poslední měsíc války je čirý nesmysl nebo aspoň málo pravděpodobná), sniper z 10m netrefí Pitta do hlavy, ale 2x do ramene, americký voják nahlédne po otevření poklopu na věži do tanku a prohlásí... jeden to přežil (asi byl věštec, když věděl, že ostatní jsou po smrti), sniper zastřelí roztřeseného staříka s hůlkou, místo nechráněného velitele tanku, SSáci jsou tak hloupí, že to tanku půl dne střílejí samopaly a příručními zbraněmi, než si po setmění a po asi 200mrtvých spolubojovníků vzpomenou, že vlastně mají taky panzerfausty, Vybuchlý granát uvnitř tanku byť přilehnutý odvážným Mexičanem nezpůsobí nikomu ani zalehnutí v uších, natož snad prasknutí bubínků, atd., atd. ..........................................Konec spoileru. Hrdinství amerických vojáků je zde zobrazeno jako komunistická agitka s tím rozdílem, že není citováno z komunistického manifestu, ale ze Starého zákona. Čekal jsem už jen, kdy sestoupí do tanku Ježíš, teda vzhledem k hollywoodské produkci spíše Mojžíš... To vše proloženo 10 minutovými, pravděpodobně hlubokomyslnými dialogy drsňáků, které byly tak hluboké, že mi jejich význam, krom snad natažení stopáže, do teď zůstal utajen. Trapnost nad trapnost... Nevím, co mě štve více. Jestli vyhozených 150 korun, postupující úpadek filmového průmyslu, nebo zdejší hodnocení svědčící o stavu dobře umytých mozků naši populace... Tak jsem se nakonec pod dojmem opravdu hlubokých zážitků z filmu trošku rozepsal, tak sorry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heisses Wasser potřeboval k mytí, ne k vaření vajec. A myslím, že tu slaninu - možná spíš spam - jim dal (v těch dvou plechovkách).

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.