16.11.14

Jak to bylo 17. listopadu 1989

Je nutno se s tím smířit - už nejsem nejmladší.

Kromě mnoha očekávaných nevýhod to má ale také své výhody - například to, že si pamatuju "jaké to bylo tehdy za komunismu" a dokonce "jaké to bylo 17. listopadu 1989 na Národní třídě". Poněvadž jsem tam byl. Bylo mi tehdy 21 let (ano, počítáte správně, už nejsem nejmladší).

To znamená, že kdykoliv někdo napíše "to by se za komunistů nestalo", "za komunistů bylo tak a tak", nebo "17. listopadu to ve skutečnosti bylo takto", tak se mu mohu vysmát, protože vím, jak to bylo.

V těchto dnech se dostávají tato témata znovu na přetřes, například v souvislosti se Zemanovým projevem, nebo i tímto komediálním maďarským videoklipem. A také jsem četl nejedno "svědectví pamětníka", které se velmi zásadně rozcházelo s tím, co jsem na vlastní oči viděl.

Proto mi připadá užitečné, když své vzpomínky sepíšu, abyste vy mladší, kteří mi věříte, že nemám důvod vám něco nalhávat, věděli, jak jsem to tehdy vnímal nejen já, ale většina mých kamarádů (což byli většinou první mladí programátoři našeho socialistického státu, tedy ne zcela normální lidi). A také proto, že paměť mi nebude sloužit věčně a některé podrobnosti již zapomínám...

A slova "jak jsem to tehdy vnímal" jsou velmi důležitá. Samozřejmě jsem nemohl být u všeho a samozřejmě jsem nemohl znát všechny souvislosti. Tudíž když napíšu "nikdo nikoho nekopal do hlavy", znamená to ve skutečnosti "neviděl jsem, že by někdo někoho kopal do hlavy". Neznamená to, že se to nestalo...

Tato moje hardcore fotografie má pravděpodobně nejblíže ke "konci 80. let".

Takže:

Během pár let před listopadem 1989 jsem se zúčastnil přibližně pěti protirežimních demonstrací. Nepamatuji si podrobnosti, ale určitě jsem byl na Václaváku, když se stříkalo vodními děly, určitě jsem byl na Staromáku, když se stříkalo vodními děly a najíždělo transportéry do lidí, a určitě jsem byl na velké oficiálně povolené protivládní demonstraci (věděli jste, že taková byla?) na Škroupově náměstí, kde promluvil Havel a vše proběhlo v naprostém klidu.


Tehdy totiž byly demonstrace bez předchozího povolení zakázány, takže při nepovolené (což byly prakticky všechny) policisté nejprve vyzývali "Občané, vaše shromáždění není povoleno, rozejděte se", na to jsme se jim vysmáli a pak se teprve začalo mlátit a vyhánět. Disidenti samořejmě o povolení konkrétních demonstrací žádali, ale komunisti jim ho samozřejmě nedávali, nebo demonstraci aspoň přeložili jinam (viz dále).

Ale nejdřív krátký nástin tehdejší doby, tedy konce 80. let. Z pochopitelných důvodů se nemohu nijak erudovaně vyjadřovat k tomu, co se dělo v 60. nebo 70. letech, protože jsem ještě byl na houbách / seděl nonstop u počítače.

Byl jsem tehdy zcela apolitický, což znamenalo, že jsem jako všichni ostatní nadával na komunisty a toužil po kapitalistickém spotřebním zboží, ale nečetl jsem žádné samizdaty, nediskutoval o možnostech svržení vlády a podobně. Prostě mě to nezajímalo.

Zajímavé je, že třeba nemožnost svobodného vycestování do ciziny nebyla něco, co by většinu lidí strašlivě štvalo. Prostě to byl status quo, všichni věděli, že do Západního německa se pravděpodobně nikdy v životě nedostanou, a prostě s tím byli smířeni. Kapitalistické státy byly pro nás takovou mlhavě definovanou nedosažitelnou utopií. Stejně tak byli lidi smířeni s tím, že se stojí fronty na banány, že došly brambory, takže se prodává bramborový salát z kolínek, nebo že není nikde k sehnání toaletní papír, takže si musejí utírat zadek kuchyňskými ubrousky. Samozřejmě, že se na všechny tyto věci nadávalo, ale byly to většinou podobné "bezzubé nadávky", jako když dnes někdo nadává na drahý mobilní internet, nebo malý výběr v legálních online videopůjčovnách. Rozhodně to nebylo něco, co by dohánělo masu lidu k zuřivosti a "zažehlo jiskérku revoluce", nebo tak nějak.

Současně platilo, že téměř nikdo nebyl nezaměstnaný a téměř všichni dostávali stabilní plat, bez ohledu na to, jestli jejich práce měla smysl a jestli ji dělali dobře. Pokud jste nebyli zaměstnáni, dopouštěli jste se trestného činu (tuším "příživnictví"). Také daně byly tehdy značně jednodušší, protože všechny zaměstnával stát, ten si nechal vaše daně a zdravotní pojistění, a vy jste dostali "čistou mzdu", se kterou jste si mohli dělat, co jste chtěli. Daně byly tehdy 10 procent, takže když jsem učinkoval v Pionýrské vlaštovce, dostal jsem za to "shodou okolností" mzdu 111 Kčs, takže to byla po zdanění čistá stovka na ruku. Daňová přiznání pochopitelně neexistovala.

Stejně tak platilo, že všichni okrádali své zaměstnavatele (t.j. stát) ze všech sil a byli pyšní, jak dobře jim to jde. Okrádat stát bylo zcela oukej a nebylo na tom nic špatného, protože "komunisti jsou kurvy, tak tohle mají za to".

Nebyl problém sehnat desku s Matuškou, Kubišovou nebo Krylem, ale já ani kamarádi jsme je nesháněli, neboť se většinu z nás ty songy nezajímaly (OK, Matuška občas ušel).

Kdybyste se tehdy mě nebo mých kamarádů zeptali "Chtěl bys, aby u nás byl kapitalismus?", většina z nás by jistě řekla "ano" (kromě těch z rodin komunistických pohlavárů), ale většina z nás by nebyla ochotna pro to něco zásadního udělat.

Kateřina M. se mnou celé gymnázium seděla dobrovolně v lavici a po maturitním večírku mi dala na rozloučenou moji první pusu a zmizela. Nikdy mě za ty čtyři roky nenapadlo, jestli mě náhodou nemilovala. Ale měla ZX Spectrum.

Takže takový byl stav.

Možná se v tuto chvíli ptáte, proč jsem tedy chodil na demonstrace.

Chodil jsem na ně proto, že to bylo vzrůšo. Jako si většina malých dětí hraje na policajty a lupiče, my starší jsme si rádi hráli na demonstranty a policajty. Je mi jasné, že v tuto chvíli se spousta Martinů Mejstříků urazí, a budou na to mít právo. Ale v mém nerdovském okolí opravdu platilo, že jsme netušili, kdo je Havel a spol., ale neměli jsme co dělat, tak jsme si šli zahulákat na demonstraci "svobodné volby" a zaběhat si, nebo se na to aspoň koukat, jako na cirkusové představení. Například na té povolené demonstraci na Škroupově náměstí jsem byl s asi pěti vrstevníky a pro všechny z nás to bylo poprvé, co jsme viděli a slyšeli Havla. Předtím jsme ho neviděli ani na fotografii (i když bychom nějaký samizdat mohli bez větších problémů sehnat), protože nás nezajímal.

Demonstrace měly téměř vždy nádech jakéhosi "švejkovství". Opravdu nevím, jak to přesněji popsat. I když docházelo k fyzickému násilí, demonstranti i policisté (především ti řadoví) to brali částečně jako srandu, občas na sebe vtipně pokřikovali atd... Výjimku tvořili policajti v civilu (z těch šel občas opravdu strach, viz např. film Pouta) a mladí policajti, nahnaní na demonstrace zřejmě z policejní akademie, kteří byli viditelně vystrašení a občas se přestali ve stresu ovládat, takže mohli být nepředvídatelně nebezpeční.

Při demonstracích jen velmi, velmi zřídka docházelo k tomu, že by se někdo pokusil napadnout policistu. "Občanský odpor" spočíval téměř výhradně v tom, že jsme skandovali a odmítali opustit prostor. Případně jsme se nechali odněkud vyhnat, následně jsme se shlukli na sousedním náměstí (těch uliček a průchodů je v Praze fakt hodně) a tak se pokračovalo až do setmění.

Pokud se někdo z demonstrujících neudržel a například se pokusil udeřit policistu, skončil během tří sekund na zemi nebo bez zubů a 30 sekund poté s pouty na rukou v antonu. Při těch několika desítkách hodin demonstrací jsem toto (záměrný útok na policistu) uviděl snad jen dvakrát, přestože jsem se vždy snažil být tam, kde to nejvíce vřelo. Že by se někdo například pokusil hodit na policisty cihlu, nebo na ně šel s nějakou tyčí, to bylo tehdy naprosto nepředstavitelné a rozhodně jsem nic takového ani v náznaku neviděl. (Tudíž srovnávat demonstrace v 80. let s demonstracemi při pražském zasedání MMF je naprosto zcestné.) Lidé rozdhodně byli mláceni a zatýkáni, ale ve valné většině případů bylo patrné, že jde o předem vyhlédnuté jedince, po kterých policisté šli do davu "najisto".

Nikdy také nemohlo dojít k tomu, že by se někdo náhodou dostal do blízkosti demonstrace a tam dostal náhodou přes držku (což je vděčný motiv českých filmů, odehrávajících se v té době). Netušící náhodní kolemjdoucí (kterých bylo vždy dost, když se demonstrace odehrávaly v centru Prahy) vždy měli více než dost času zaregistrovat co se děje a klidně se vzdálit. Pokud někde policisté začali organizovaně do lidí mlátit, vždy tomu předcházelo mnoho výzev z megafonů, zátarasy, obrněné vozy, vodní děla, a tak dále. Teoreticky se do vodního proudu mohl připléct někdo nic netušící, kdo právě vyšel z ústavu pro hluché a slepé, ale bylo to velmi málo pravděpodobné. Stačilo mi opravdu jen minimum obezřetnosti a nikdy jsem se nedočkal ani pocákání vodním dělem, natož rány pendrekem - přestože jsem sledoval doslova ze tří metrů, jak tajní zatýkají, mlátí hipísácké disidenty, atd...

Prostě, bylo to vzrůšo, ale rozhodně to nikdo z mých kamarádů nebral jako něco nebezpečného. Ani nevím o tom, že by někomu z nás rodiče zakazovali tam chodit z obav o naši bezpečnost. Dokonce ani nikdo nebral moc vážně možnost, že by se kvůli účasti na demonstraci mohl mít problémy v zaměstnání či ve škole. Možná to souviselo s tím, že ve druhé polovině 80. let již byla atmosféra poněkud uvolněnější (protože Perestrojka a Gorbačev) a do režimu se více nebo méně otevřeně nějak navážel skoro každý, včetně populárních hudebníků a estrádních umělců.

Takto to chodilo víceméně na všech demonstracích, s výjimkou té poklidné, povolené (kterou si tuším vydupal nějaký vysoký kapitalistický politik, který byl tehdy u nás na oficiální návštěvě, ale komunisti ji aspoň přeložili z centra na kraj Prahy).

Možná vás překvapí, že ani demonstrace 17. listopadu 1989 na mě nepůsobila nijak zvlášť odlišně, s výjimkou úplného závěru.

Začalo to někde na Albertově nějakými projevy, kde jsme sice byli, ale bylo tam tolik lidí, že jsme vůbec neslyšeli, co se říká (ne že by tam bylo o tolik víc lidí, ale ta ulice byla dost úzká). Pak se průvod vydal směrem do centra a za nějakou dobu (tuším u botanické zahrady) jsme poprvé narazili na policejní kordon a výzvy k rozchodu. Následoval typický scénář, t.j. chvíle pokřikování, pak vytlačení, sraz jinde, a tak dále...

Rozdíl byl v tom, že demonstrujících bylo tehdy pravděpodobně o dost více, než při předchozích akcích, takže i když policie dav rozdělila na několik menších, ty menší skupinky lidí se vždy po pár metrech zase semkly s jinými skupinkami v nový velký dav. Tudíž mi připadalo, že to policie po nějaké době vzdala, a prostě nás nechala v obrovském šiku chodit po městě jak se nám zachtělo, což byl sice opojný pocit, ale taky trochu nuda.

Pak se setmělo, davy začaly řídnout (kvůli novým kordónům, ale také proto, že lidi sami od sebe odcházeli domů) a největší "jádro", které zůstalo, skončilo před kordónem na Národní třídě. Což pořád nebyla nijak výjimečná situace, téhož dne se totéž stalo už několikrát.

Nové bylo to, že po nějaké době, kdy toto jádro ještě více prořídlo, a čítalo sotva pár set lidí, přišel druhý policejní kordón k zadnímu konci tohoto davu. To se nikdy předtím nestalo. Z toho někteří lidé dostali trochu vítr a znervózněli, ale i v tuto chvíli stále zůstávala spousta času, aby kterýkoliv demonstrující svobodně odešel stranou, směrem do Mikulandské ulice. Mnozí tak učinili. Nikdo se netlačil, místa bylo dost, demonstranti ani nezabírali celou šířku ulice.

Teprve po delší době (určitě aspoň 15 minutách) policajti demonstranty zcela obklíčili a z nějakého důvodu je začali stlačovat do houfu. V tu chvíli teprve vypukla v davu slušná panika, dámy začaly hystericky křičet atd...

V tuto kritickou chvíli ale bylo demonstrantů už dost málo. Odhaduji, že na této fotografii je tak čtvrtina - pětina všech přítomných. A je docela pravděpodobné, že na ní nebo těsně za jejím okrajem jsem i já (pokud je to ten "přední", východní konec demonstrace), neboť si pamatuji, že jsem policisty i svíčky před nimi viděl pěkně zblízka i když už se nedalo moc hýbat.

Možná jsem za tím transparentem...

Policisté tedy chvíli stlačovali, lidem začalo docházet, že jde do tuhého, moje tehdejší přítelkyně (která tam byla se mnou) na mě ječela něco jako "to ti pěkně děkuju, do čeho jsi mě to namočil", a tak podobně.

Stále ale nedošlo ani vzdáleně k ničemu, co by se dalo nazvat "masakrem", policisté povětšinou jen tlačili a ani moc nemávali obušky. Největší nebezpečí spočívalo v tom, že někdo mohl upadnout a být pošlapán mačkajícím se davem.

Pak policisté vytvořili uličku směrem k Mikulandské ulici, kterou museli všichni vylézt ven a dostat pendrekem. Ale nepůsobilo to dojmem koordinované akce a plánovaného útlaku, jenom ti policajti vypadali nasraně, že nemůžou být doma a dívat se v teplákách na fotbal. Nemlátilo se ani do obličejů, bylo to spíše symbolické, většinou přes záda, ale přesto jsem se snažil krýt přítelkyni - především proto, aby mi pak nenadávala. Ne proto, že bych se vážně bál o její zdraví. Já ani přítelkyně jsme nakonec nedostali ani šťouchanec, takže jsem se na jednoho z policistů na konci uličky záměrně nevraživě podíval, dostal jsem symbolicky pendrekem, pak jsme prošli Mikulandskou a spolu se zbytky davu se vydali celkem poklidně na nejbližší MHD (což nebylo snadné, neboť většina dopravy v centru stála). Nikdo nikoho nepronásledoval, nikdo neležel v bezvědomí a nikdo neskandoval. Prostě se všichni zvolna rozešli.

Cestou domů jsme se bavili o nějakých úplně jiných věcech a naprosto nás nenapadlo, že jsme byli svědky něčeho, co by mělo nějak změnit dějiny ČR, nebo se nějak zásadně odlišovalo od předchozích protivládních demonstrací. Přestože jsem se snažil být celou dobu v čele hlavního průvodu, viděl jsem za celý 17. listopad 1989 jen asi 2-3 mírně potlučené lidi, ze kterých kapala krev - což nijak nevybočovalo z předchozích demonstrací. Tajní totiž měli v oblibě podrážet nohy prchajícím demostrantům (ovšem, jak píšu výše, pokud někdo byl "prchající demonstrant", znamenalo to automaticky, že musel být podstatně více hardcore, než většina davu).

K jistému zlomu došlo až druhý den, když jsme se dozvěděli (od kohosi, kdo byl v kostele na mši), že prý na demonstraci byl na Národní třídě někdo zabit. To, že se v oficiálních zprávách záhy objevila reportáž o tom, že nikdo zabit nebyl, pro mě bylo signálem, že režim má překvapivě nahnáno.

No a dál si to můžete přečíst ve druhé polovině tohoto mého textu, kde na onu dobu také vzpomínám. Stávkovalo se a já u toho nebyl, neboť jsem se jako správný čecháčský zmrd začal zvolna připravovat na kapitalismus a svobodné podnikání (tzn. začal dabovat ilegálně kopírované filmy).

Fakt si nepamatuju, že bych někdy byl v SSM nebo tam dokonce něco dělal. Ale tento průkaz jsem před pár měsíci našel v bedně u otce.

A to je asi tak všechno, co jsem k tomu chtěl říct.

P.S: Znovu zdůrazňuji, že rozhodně netvrdím, že "17. listopadu 1989 nebyl nikdo pořádně a zcela bezdůvodně zmlácen / mučen / terorizován s celou rodinou". Jen jsem to neviděl.

P.P.S: Vím, zcela jistě, že jsem byl tehdy zachycen na několika fotografiích a videozáznamech, které byly na demonstracích pořádány. V letech těsne po roce 1989 jsem se několikrát viděl v televizi na archivních záznamech, konkrétně uprostřed Václaváku (nikoliv 17. listopadu) a v "kotli" u svíček 17. listopadu. Pokud někdo z vás o takovém záznamu víte (snad mě poznáte podle brýlí), budu vám vděčný za informaci.

P.P.P.S: Také jsem vystupoval ve znělce Pionýrské vlaštovky, ve které šest dětí říká "Pondělí... úterý... středa... čtvrtek... pátek... sobota..." a pak celé studio zařve "Vlaštovka". Já říkal tuším "Pondělí" (protože jsem byl tlustý a tudíž jsem zakryl ty další děti, co stály za mnou a říkaly další dny poté, co jsem si rychle dřepl) a také tu znělku nemůžu sehnat.

177 komentářů:

 1. V druhej polovici textu píšeš, že si nikdy nebol v SSM. Prečo po rokoch ta náhla zmena?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt si nepamatuju, že bych tam někdy byl nebo tam něco dělal. Ale tento průkaz jsem před pár měsíci našel v bedně u otce.

   Vymazat
  2. To už jseš jako ti agenti a důvěrmíci StB. Ti si taky na nic nepamatují...

   Vymazat
  3. takze si ani nepamatujes, zes musel na nejake SSM prijimaci schuzi rict slib?
   "Stávám se členem SSM, abych svou prací a svým životem přispěl k budování a obraně socialistické vlasti."
   Bez do prdele Franto.

   Vymazat
  4. Ja Frantovi naprosto rozumim - ve 13ti letech jsem asi byl ve Svazarmu nebo mozna ne... sam nevim. Vim jen, ze jsem chodil do Atari klubu, ktery pod Svazarmem byl a musel jsem zaplatit prispevky. A vazne si nepamatuju, zda jsem dostal nejakou legitimaci, podepsal neco, skladal nejaky slib apod. Asi proto, ze mi to bylo uplne jedno...

   Vymazat
  5. Taky jsem byl v ssm, taky jsem to nevedel, taky jsem nic nesliboval. Jen jsem to zjistil driv, tak vim, jak se to stalo - sefka tridni bunky potrebovala plnej pocet, tak proste vyplnila prihlasku a platila ze svyho prispevky.

   Tipuju ze se to delo vcelku bezne, nevidim duvod kvuli tomu nekoho posilat do prdele.

   Vymazat
  6. A pri prijimackach na vysokou se me ptali "Proc nejste v SSM?" Takze fakt nevim. Ta legitimace me prekvapila. V Pionyru jsem taky nebyl, ponevadz jsem byl nemocny kdyz se skladal hromadny slib, nikdy jsem nemel pionyrsky mundur a satek, ale tak nejak se to bralo jako ze tam jsem...

   Vymazat
  7. Nám to na učilišti dali příkazem. Příspěvky si strhli sami z odněny za práci na dílnách. Jeden podpis byl celá moje svazácká aktivita. Žádný slib, žádné schůze, nic. Byla to asi tak významná epizoda v mém životě jako podpis potvrzujíci, že jsem prošel školením o bezpečnosti práce. Moc nechybělo a taky bych na to zapoměl.

   Odhaduju že dnešní mladé ve škole v rámci propagandy učí, že SSM bylo něco jako Hitlerjugend a že se členství snažíme zapírat z pocitu viny ;-)

   Vymazat
  8. Tak moc bych za to nedal, že podobnost SSM s Hitlerjugend je hodně velká, včetně tohle hromadného vstupování "na rozkaz".

   Vymazat
  9. @pavel: já to měl se SSM podobně. prostě nám na začátku prváku oznámili, abychom přinesli peníze na členské známky a hotovo. žádnej slib nebyl, žádné kroje, žádné modré košile. průkazku jsem viděl prvně až někdy osmnáctého, devatenáctého listopadu, kdy jsme si pro ni kamarádem prostě došli, vzali si ji a oznámili, že vystupujeme, na místě je roztrhali a oznámili, že se připojujeme k vysokoškolákům se stávkou (tehdy jsme byli ve třeťáku).

   takže františkův údiv je docela na místě. nechtít se tenkrát zapojit do listopadového dění, asi bych si už poznámku třídní z prváku taky po letech nepamatoval.

   mimochodem, taky jsem demonstrace oblejzal primárně ze zvědavosti. akorát na palachův týden se mi to nevyplatilo, protože jsem dostal do držky. a na sedmnáctýho listopadu jsem nešel, protože to bylo povolené a žádné vzrůšo se nedalo čekat .o)

   Vymazat
  10. Za revoluce mi bylo 15 let, ale stejně si to celkem pamatuju. Takže 2 poznámy:

   Pavel Lyko: To že byl někdo v SSM a nevěděl o tom, mi přijde docela dobře možný.

   Tom Atom: Nezaměňujte Svazarm a SSM ;-)

   * SSM = Svaz Socialistické Mládeže - poslední level před vstupem do KSČ

   * Svazarm = Svaz pro spolupráci s armádou - zastřešení různých zájmových klubů - radioamatéři, sportovní piloti, klub divadla Semafor, jazzové kluby, klub elektroniky 602 (ano z něj později vznikla firma Software 602), tenkrát to byl v podstatě jediný způsob, jak se dostat k něčemu zajímavému, např. k technologiím.

   Vymazat
  11. Vojtěch Semecký:
   "SSM = Svaz Socialistické Mládeže - poslední level před vstupem do KSČ"

   Nesmysl, posledni level pred vstupem do KSC byla kandidatura na clena KSC, ktera trvala dva roky, kdy prihlaseny clovek mel status "Kandidat KSC". Zatimco z kandidata KSC se clenem KSC stal asi kazdy, z clenu SSM se na kandidsta KSC prihlasila mozna desetina lidi, kteri kdy v SSM byli.

   Vymazat
  12. To se mohlo snadno jednomu přihodit. Třeba já, když jsem nastoupil na gympl, tak jsme všichni dostali vyplněné průkazky členů SSM se zaplacenými příspěvky na první rok. Takže taková to byla doba. Mohl ses stát členem SSM anis nemrknul.

   Vymazat
 2. presne takhle jsem to v 8 letech vnimal a nasralo me, ze Lucce Vondrackovy v Magionu to bylo u prdele min nez mne, coz jsem usoudil pote, co se tam objevila s trikolorou, pasy

  OdpovědětVymazat
 3. Hardcore fotky.

  Hádám, že ten nadšený výraz na fotce z maturiťáku není kvůli Kateřině M.

  OdpovědětVymazat
 4. WTFFFFFFF

  46 let ???!! Já měl za to že je františkovi permanentně kolem 36-38..
  Díky za šok, jdu teda dočíst zbytek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důležitější je, na kolik se cítí ;)

   Vymazat
  2. No to každopádně. Ale prostě mě to fakt překvapilo.

   Jinak supr počtení, díky za to.

   Vymazat
 5. Byl jsem v Praze na týdením školení o bezpečnosti práce, byl to zrovna ten týden, kdy každý den byla na Václaváku demonstrace. Vždy jsme na večer po školení jeli do centra na čumendu a na pivko. Obrovský množství zvědavců, skandování hesel proti režimu, tisíce hrdel když vykřiklo, tak Václavákem normálně letěla tlaková vlna. trvalo to vždy tak 2 až 2,5 hodiny. Samozřejmě přetahovaná s policajty, kteří přijeli s desítkami autobusů. Policajti vyrazili v před se skládacím zábradlím, dav začal úprkem couvat, potom zase obráceně, dav vpřed a policajti zpět. Největším nebezpečím bylo dostat se do běžícího davu, kdyby jste upad , tak vás dav mohl ušlapat. další dny,přibyli vodní děla s vodou z Vltavy. Vylez ste třeba z metra a dostal jste sprchu. Další dny přednášející profesoři vtipkovali, jestli jsme se nebyli sprchovat na Václaváku. Není prostor to tady více popisovat. Jen na závěr bych chtěl říci, že nepovolená demonstrace dnes by dopadla mnohem hůře. A kdyby v sousedních komunistických státech nepadli režimy, tak se tu ani nic nedělo, komunisti by zrušili stranu dali si nový název a vrhli se do výru kapitalismu urvat co se dá. Což se v podstatě stalo.Nejhorší na tom je, že vývoj kapitalismu jak se ukazuje má už svůj horizont za sebou. Nadnárodní monopoly likvidují tržní mechanizmus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tem posledním vetam - ono je to proto, ze tu zadny moc kapitalismus nemame.
   Mame tu takovy ten "socialismus s lidskou tvari", coz si většina lidi prala.
   A diky EU se zeneme do socialismu cim dal tim většího, bohuzel

   Vymazat
  2. On přece neřeší situaci u nás. Vezměte si takový Amazon (Kindle!), Google, Disney, Mattel... Kapitalismus konverguje k monopolu a státy už ztratily moc ty monopoly jakkoliv omezit. Vítěz bere vše a nelze mu konkurovat. Daně se neplatí a světové bohatství se přesouvá k hrstce vyvolených. Jednotlivec sotva přežívá a nemá šanci se vyšplhat nikam.

   Vymazat
  3. Ale to se milanmanaku zasadne pletes. Svetove bohatstvi je v rukou hrstky vyvolenych uz par set let.

   Vymazat
  4. Jak může kapitalismus konvegovat k monopolu, když výchozí stav byl v podstatě monopolní vlastnictví půdy - státem (tehdy zpravidla panovníkem) či hrstkou nejvěrnější šlechty? Monopoly zůstávají, jen mění struktura.

   Vymazat
  5. google byl doslova pred par lety dva lidi a napad; nejaky lepsi dukaz, ze system neumoznuje se prosadit proti "monopolum", at uz tim myslis cokoli?

   Vymazat
  6. Vytahovat zrovna oblast internetu není zrovna fér. To bylo v podstatě skoro jediné volné pole, nová půda, co se ve správnou dobu dala obsadit. Další příležitost už bude možná až obsazení jiné planety.

   Vymazat
  7. Jinak milý čáčo se v každé době našlo pár lidí, co měli kliku ( dobrý nápad, prostředky, známé..) a to i za normalizace, nebo okupace. To prostě není žádný důkaz čehokoli dobrýho.

   Vymazat
  8. bych nerekl; vzdycky to vypada, ze jsou karty rozdany, nez prijde nekdo, kdo udela X, a razem je vsechno jinak, to je proste normalni, to neni klika; jenom nelze cekat, ze to X bude provadet kazda ridicka kombajnu nebo kazdej zivnostnik nebo kazdej prodejce neceho

   Vymazat
  9. To je pravda, ale ty šance nejsou lepší než dřív.

   Vymazat
  10. Kdy nejsou lepsi "nez driv"? Nez v dobach CSSR?

   Zeleznicnim magnatem, uhlobaronem, Microsoftem nebo Googlem se stane nekdo jednou za cas, ale sanci i treba jen normalne podnikat a dobre si vydelat ma hodne lidi.
   Nebo nepodnikat, ale dobre se vzdelat a dostat velmi dobre placene zamestnani.
   Ze si vsichni nejsme rovni je jasne, tak to nikdy nebylo a nebude.

   Vymazat
 6. Hele, Fuky, nejseš tohle: http://i.nahraj.to/f/PqJ.jpg

  OdpovědětVymazat
 7. Ono to samozrejme je všechno subjektivni. Mam na mysli celou tu dobu.
  Někdo to prozival v pohode, protože mel strejcka z zahranici a ten mu poslal pocitac a mel otce pomerne důležitou osobu v oblasti kultury a tak - takovy clovek mel dozajiste ZCELA jiny zivotni pribeh nez někdo, jehož jeden prarodic vlastnil obchod a mel zamestnance - porodavace (svine kapitalisticka - sebrat, do konce života nenechat delat slusnou praci, co na tom, ze je VS chemik), druzi prarodice byli kulaci (po 2 sv. prodali co zachranili před nemcema a koupili za to hospodářství).

  Uz jen ten "drobny detail", který clovek nedokaze ovlivnit (clovek neovlivni, do jake rodiny se narodi) znamenal silene moc.

  Například moji prarodice / rodice mely strasne problémy "drobného charakteru" typu "nedáme vam slusnou praci", "nepridelime vam byt, jako ostatním" a podobne. Ostatne i "nedostanete stejnou zdravotni peci, jako zaslouzily soudruh" je také docela problém, zvlast když jeden dostane mozkovou mrtvici a v nemocnici to pak prilis nikoho nevzrusuje a se slovy "priroda uz si poradi" ho nechaj lezet na chodbe...

  A co se tyce 17.11. Imho - a nejen podle me - se jednalo o puc rizeny STB, viz vymysleni mrtvého studenta, ze kterého se nakonec vyklubal docela zivy prislusnik STB. Imho sami komanči (NEKTERI z nich, nikoliv všichni - takovy Jakes to například myslel uprimne a ten by to byval nechal rozehnat tankama) pochopili, ze takhle uz to dal neudrzej a tak vymysleli, jak udelat "prevrat", jim se nic nestane a naopak diky zkušenostem se zase brzo dostanou ke kormidlu.

  S postupem casu zjistuji, ze se jim to povedlo na 100%. Bohuzel v tom hral prave onen Havel obrovskou roli a do smrti mu nezapomenu, ze se s téma komunistama a stbakama dohodl a vymenou za prezidentske kreslo jim zarucil beztrestnost a prave ono "skryte prevzeti moci".

  Imho je Havel jeden z největších hajzlu všech dob (s klidnym svědomím bych ho zaradil vedle Masaryka s Benesem, coz byla velmi podobna liga)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než riskovat (ne)řízený jakoby převrat, tak bylo daleko jistější jít maďarskou cestou, tj. přejmenovat komunistickou stranu, vyhlásit na příští rok svobodné volby, ale v podstatě si všechnu moc držet dál.

   Vymazat
  2. Lojzo, ty jsi ale srandovní kokot.

   Vymazat
  3. Souhlasím s Lojzou, že Havel, Masaryk, Beneš a Chlebec jsou kokot.

   Vymazat
  4. Ocitol som sa v dobrej spoločnosti. Dík za kompliment.

   Vymazat
 8. http://www.totalita.cz/1989/1989_1117_svedek.php

  OdpovědětVymazat
 9. Trochu mi uniká smysl tohoto článku. Ač FF říká, že je to jen jeho pohled a že netvrdí, že tam skutečně nebyl někdo zmlácenej, tak vyznění toho článku je takové, že prostě polemizuje s fakty (tedy skutečně s fakty a ne s názory - proboha, 25 let není přece tak dlouho) o tvrdosti toho zásahu a fakticky podporuje Zemana v jeho blábolech. Takže pokud to FF tak nemyslel, nechápu o čem tedy ten článek je. Krom toho, lidská paměť jednotlivce je nestálá - člověk si může být skálopevně jist, že se něco nějak stalo a přitom kolem mohla cákat krev. A pokud si nepamatuje ani to, že byl v ssm... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi ale tupec. Co jsou to skutečná fakta? Asi jen to co pamatuješ ty, nebo to, co někdo někam napsal s velkým nadpisem: Skutečná fakta, ta jediná pravá!!

   Já ty výplody od FF ani nečetl, ale smysl mi možná zas tak moc ani neuniká. Ale kdo pořádně ten komunismus a úplně všechno kolem něj neodsoudí a není pln radosti a vděčnosti, jakou má svobodu, je blb a měl by asi jít do kouta, nejlíp snad ho rovnou zastřelit rozvraceče.

   Vymazat
  2. Už jen tvoje první věta o tobě hovoří za vše, přesto budu reagovat, protože to, cos napsal je podstatné a nebezpečné.
   Mezi fakty a názory je zásadní rozdíl, nevím, co na tom lze nepochopit. Pochopitelně, čím mladší událost, tím jsou fakta lépa doložitelná, přesto i mnoho set let do minulosti lze spoustu událostí označit za fakta a ne názory. Natož pak události staré 25 let. Dle tebe - byl nějaký holokaust? Byla vůbec nějaká 2.sv. válka? A první? A Masarykak či Beneš? Nic z toho jsi nezažil a víš o tom jen kvůli tomu, že to někdo napsal velkým nadpisem. Je to tedy pro tebe taky jen názor, který nemusí být pravdou? Můžeš namítat, že třeba z druhé světové války je spousta hmatatelných důkazů, stejně tak ale z té demonstrace 17. listopadu. Například lékařské zprávy vyšetřující komise, (pokud tedy výpovědi mnoha lidí ve dnech po té demonstraci míníš považovat také jen jak názory). To je ten rozdíl mezi fakty a názory: důkazy. Už to chápete, kolego?

   Vymazat
  3. "co na tom lze nepochopit" .. dej priklad faktu a nazoru, at se pobavime, vazne :-)

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. A co třeba ten fakt, že historii píšou vítězové. Hlavně i ten komunismus, nebo holokaust nevznikl ze dne na den a jejich vznik měl svůj důvod. Nikdo si neřekl, tak teď budu zlej a basta.

   Uff..snad na třetí pokus už to nesmažu.

   Vymazat

   Vymazat
  7. Prostě ta vaše takzvaná fakta jsou vždy upravená jednou stranou, aby hrála v její prospěch, vždycky!
   Už to chápete, kolego?!

   Vymazat
  8. Jo a protože jsi mě nasral, tak nebezpeční jsou propagandou vymytí tupci, jako jsi ty. Takoví, co každému režimu baští všechna jím předložená "fakta" a vůbec o nich nepochybují a nesnáší jakékoli pochyby. Z takových jsou oddaní nácci, komouši a ti, co jim dnes pro prachy a titul není nic svatý.

   Vymazat
  9. Kabukimono, nebuď pussy, snad existuje dobrá udržování-hodná pozitivní propaganda jako pravdoláskařství a havlismus a pak ty ostatní. Co budeš vykládat svejm dětem, jestli teda sbalíš nějakou náhradní matkou jako správnej gay - že byla revoluce cool nebo nebyla?

   Vymazat
  10. Řeknu jim, aby četly z mnoha různých zdrojů a přemýšlely o korelacích a kauzalitě všehonimíra tak hluboce, jak jen budou moci.
   Řeknu jim, že jednoduchá fakta existují jen exaktních vědách. Zbytek holt úplně jasný není nikdy, tedy tupcům ano..

   Vymazat
  11. Kabuki, je jiste dobre udrzovat si zdravou skepsi a vsechno kolem (odkudkoli!) podavane "nesezrat i s navijakem".

   Na druhou stranu se myslim stava stale snadnejsim zapadnout do jakehosi vseobecneho cynicismu, nevereni nikdy nicemu a pozor na to.

   Stale vetsi procento lidi v jakekoli zemi je presvedceno to tom, ze v Area 51 jsou v mrazaku EBEs, nikdy se nepristalo na Mesici a veskere deni na planete ovladaji Illuminati.   Vymazat
  12. Chaun v nize linkovanem videu veri, ze stb antidatovala umrtni listy obeti listopadove demonstrace. A ze ta zprava o fingovanem jednom umrti byla tez v rezii stb prave proto, aby zamaskovala tato legitimni umrti. Ted - kde presne jsme to byli?

   Vymazat
  13. Podivej, nekdo muze verit tomu, ze v noci lezli G. W. Bush a Dick Cheyney po kolenou a navrtali 110 poschodi dynamitem, draty schovavali pod kobercem a ve vytahovych sachtach, jen se rano vzdy vsichni divili, jake to maji pod naklonenymi kancelarskymi stoly boule a proc na zachode najednou sedi nakrivo.

   Kde presne to ti Americane byli?

   Vymazat
  14. Chaun tvrdi, ze je to pravda, diskuter Pavel Lyko to video zde uvadi jako dukaz toho, ze demonstrace byly lity boj o zivot. A ty si jsi jisty, zda se, ze znas tu tzv. objektivni pravdu. A ze je zrejma, ze ostatni jsou tupci, co nevidi tu jedinou jasnou zjevnost.
   Uz se sam sobe smejes?

   Vymazat
  15. Chaun taky tvrdil, ze film "Co my jen vime" je pravda…

   Vymazat
  16. ty tvrdis, ze Konafy spadnul do cervi diry, ten film mel pouhe tri hodiny a nejake signifikantni diry tam byly presne dve
   autori "Co my jen vime" nemeli na rozdil od Chauna, coz byl afaik jeden ze studentskych vudcu revoluce, se sametem nic spolecneho
   v neposledni rade to uvadim hlavne proto, ze mi to prijde jako vybornej fakt (ano, ze to Chaun tvrdi je ve svetle zde prezentovanych "faktu" skutecne fakt), kterej demonstruje, jak malo vsechno toto (Chaun, studentsky vudce, je to na jutubu! vyjadruje se k tomu poslanec a potvrzuje to!) znamena a jak ani toto z nazoru fakt nedela, v kontrastu s tim, jak je PAN Jan Bart presvedcen o PRAVDE (faktech!!), kterou ani nezazil (komary)

   Vymazat
  17. hlavně ty svý děti nezapomeňte naučit, že jedině jejich názor je ten správnej a všichni ostatní (s odlišným) jsou imbecilové, kteří se nechávají ovládat médii, režimem atd. atp.

   kurva to mě ale některý lidi tady zklamali, s Františkem v čele ........ cynismus par excellence

   Vymazat
 10. Mam pohled naprosto totozny s Frantiskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdenku, ty mas ale nazor totozny s kymkoliv, Trosku a strycka Jedlicku nevyjimaje.

   Vymazat
  2. Nějakej další vekslák a předrevoluční gay prostitut, co má stejný pohled se Zdeňkem a Františkem?

   Vymazat
  3. PANEM Zdenkem a PANEM Frantiskem !

   Vymazat
  4. "They call me MISTER Tibbs!"

   Vymazat
  5. Ale Zdeňku, my si s Františkem tykáme a byli jsme v doprovodu několika významných lidí z chatu dvakrát na kofole. Teď mi došlo, že s tebou jsem na kofole ještě nebyl, tak mi prosim tě od příště vykej než budeš něco v týhle společnosti znamenat, dík.

   Vymazat
  6. Ne, měl jsi reagovat "Pane Kverulante, vyprošuji si PANE Zdeňku!"

   Vymazat
 11. Koukám, že František se již dostal do věku, kdy pochopil, že prachy nejsou všechno, a právě si razantně řekl o státní vyznamenání. Fleecová mikina (ať už je to cokoliv) je zabraná, tak jsem zvědavý, s jakou provokačkou se za rok Franta dostaví!

  OdpovědětVymazat
 12. Ha! Jsem na demonstraci a je mi fajn (v teplákách?).

  OdpovědětVymazat
 13. https://www.youtube.com/watch?v=s01MVtJmb1c#t=674

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chaun vs. Zeman? melo by se nominovat do rap battles of history
   hele lidi byli bity, ostatne co by clovek cekal na protistatni demonstraci, kde se vyskytujou obuchy a maly deti s holejma rukama, ale a to je velky ale - je nejakej duvod, proc se ty revoluci rika sametova, a nemyslim, ze by to byla jen reflexe civilizovanosti projevu demonstrujicich; podobne sametovej byl rok 68, totez za valky po mobilizaci apod.
   delat z toho dnes druhej Tibet nebo to namesti v Cine je imho spis ukajeni podobne animoznich choutek jako hltani dle presne emocni sablony vykonstruovanejch zprav tv Hovna

   Vymazat
 14. Si myslím, že by se měli řešit úplně, úplně jiné věci než komunisti a nacisti, protože jinak zas nějací jiní komunisti, nebo nacisti příjdou, protože tohle taky není ideální režim a dělá z lidí taky pěkný píči a to, že kdo má prachy může cestovat, když si nechá na letišti prohlídnout votvory a anonymně můžem zatím ještě na internetu i nadávat (i když už pomalu ani to ne), je hodně slabá záplata.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě jsem zapomněl na ten čistější vzduch, za jiného režimu by se totiž určitě nic nezměnilo, nevynalezlo a nedalo by se už dýchat. Zcela a zcela jistě!

   Vymazat
 15. Mne maximálně unavuje to neustále tlačení do černobílého vnímání čehokoliv, kdy běda těm ktěří nepatří nikam. Děkuju F.F. za tento článek, který mne "potěšil" a ještě více překvapil.

  OdpovědětVymazat
 16. Taky by vás zajímalo, kam zmizeli všichni ti, co tam tehdy byli v těch uniformách? Každej tam byl, každej zvonil, ale nikdy jsem nečetl, že by tam někdo byl v té uniformě, ti asi vůbec neexistovali. Prostě holt asi všichni stáli na té správné straně a ten "zlý komanč" nebyl nikdo a nakonec byli všichni u stb, nebo aspoň ve straně atd., ale nikdo nechtěl, nemohl za to, nevěděl to, bylo mu to fuk..............a dnes jsou všichni ty samé sračky , což je na tom nejlepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to ti můžu odpovědět: otec mý bejvalý kamarádky byl kovanej a přesvědčenej estébák. V průběhu devadesátejch let začal chlastat, žena mu utekla, byl na podpoře, pak pár roků vymetal cvokárny a nakonec v padesáti letech exnul. Boží mlýny ...

   Vymazat
  2. Anebo dopadli takhle: http://pravyprostor.cz/plukovnik-csla-zdenek-zbytek-z-fanatickeho-komunisty-milionarem-a-poradcem-presidenta/

   Vymazat
  3. jistě, ale to nebyli ti přesvědčení o jediném a správném režimu, kteří jej v devadesátkách oplakávali

   Vymazat
  4. Pochopitelně existují, jen chybí společenská objednávka po jejich příbězích a na jejich straně panuje strach, že se na ně lidé sesypou, když to řeknou podle sebe, bo se v zásadě shodují s Fukovým líčením (bo to nejsou černo-bílá velká vyprávění)- Havla nikdo neznal, rozhánění demonstrací byla do značné míry taškařice. Když mi otec popisoval události kolem 17. listopad (nebyl na Národní, čekali jako záloha někde v autobuse) tak za a) byl pátek a všichni byli naštvaní, že nemohou na chalupu b) velitelé se na ně v následujících dnech vysrali a začali od nich dávat najednou ruce pryč c) absolutně nechápali vyšetřovací komise a dodnes je mají za nespravedlivé d) všichni (pakliže je z, pro ně, pofidérních důvodů nevyhodili) přepřísahali a zůstali u policie e) u zástupců disentu si nejvíc pamatují na to, jak se jim kdo z těch "ožralů" pochcal opilý v autě a oni to pak museli uklízet.

   Vymazat
  5. Zrovna tak by je asi tvuj tata ze zalohy v autobusu rezal pendrekem a dodnes by se divil, vyjevenej chudak komous, co komu udelal...

   Jinak super prispevek, vnimany 100% vyrovnane pane Fuku, nic nez jedna velka sranda a nejvejs, ze nekomu neco uteklo.

   Vymazat
  6. Něco jsem četl před cca deseti lety. Celkem dle očekávání, na ty zasahující policajty se sneslo společenské opovržení a skončili na dlažbě, velitelé a ti vyšší si umyli ruce a zůstali.

   Jeden ze zasahujících 17. listopadu skončil jako pomocný kuchař, loupal brambory.

   Vymazat
  7. A dalsi je v parlamentu a dalsi zmrd dela premiera.

   Vymazat
 17. Taky jsem nebyl v pionýru a do SSM vlezl "jen aby mě vzali na školu". A asi jsme také stáli na Národní kousek od sebe. Více zde:
  http://diplodocus84.livejournal.com/

  OdpovědětVymazat
 18. No mě teda pár věcí v článku překvapilo. Tak předně jsem také programátor (takže ne úplně normální člověk), jen lehce starší, ale že bychom do demonstrací proti bolševikovi chodili jen proto, abychom zažili nějaké vzrůšo, to tedy ne. A že bychom nevěděli, kdo je Havel, to už vůbec ne. S kámošema i některými lidmi z práce jsme chodili snad na všechny demonstrace, první větší byla tuším 10. prosince 1987 na Staromáku (Den lidských práv), kdy se jen chodilo kolem dokola Husova pomníku. Pak už to bývalo pravidelně při různých výročích, Palach, okupace 1968, založení republiky atd. Tu první a jedinou povolenou demonstraci nevydupal jen tak nějaký politik, ale francouzský prezident Mitterand (ta ignorance mě fakt udivuje). I co se týče muziky jme na tom byli úplně jinak. Že by nikdo neznal Kubišovou nebo Kryla a naopak poslouchal Matušku, to snad nemůže být pravda. My jsme poslouchali hlavně rock a punk, chodili jsme na Mišíka, Jasnou páku, Visáče atd. V podniku, kde jsem pracoval, byli komunisti v menšině, a pokud u nich někdo byl, nikdo s ním nechtěl sdílet kancelář, proto jsem tam šel. Odvážlivců chodících na demonstrace zase tak moc nebylo. Dojímaly mě pak reakce spolupracovníků jako např. "a co chtějí ti pankové?", z čehož bylo jasně vidět, jak byli lidé zpracováni oficiálními sdělovacími prostředky. Co se týká 17.listopadu, byl jsem, podobně jako chartisti, mimo Prahu, ale dva mí spolupracovníci tam byli, a rozhodně to nelíčili jako nějakou selanku, jeden měl otřes mozku, přeražený nos a kdovíco ještě. Já jsem to vnímal tak, že všeobecná na.ranost na bolševika se stupňovala a 17.listopad byl jen vyvrcholením.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepis: Tak to fakt ne. U nás na Gymnáziu / VŠ málokdo tušil, že existuje něco jako Mišík, Jasná páka, Visáče, natož aby to poslouchal, nebo dokonce osobně navštěvoval. Lidi, kteří to poslouchali, většinou měli dlouhé vlasy a smrděli, a my jsme jimi většinou opovrhovali. Zmínku o ignoranci nechápu Mitterand nebyl "vysoce postavený kapitalistický politik"?

   Vymazat
  2. Pepis narážel na tvé "tuším", Františku. Měl sis zjistit fakta, byl bys mohl být považován za chytrého. Jo a souhlasím s Broskvičem pode mnou.

   Vymazat
  3. 1) Mitterand byl "vysoce postavený socialistický politik", konkrétně předseda Socialistické strany a první socialistický premiér Francie :-)
   2) Jeho návštěva ČSSR a slavná snídaně s disidenty se konala 9.12.1988, povolená demonstrace na Škroupově náměstí 10.12.1988, čili to určitě nesouviselo, to se muselo schvalovat týdny napřed.
   Podle svých pamětí to povolení prosadil Miroslav Štěpán (pravda svého druhu taky "vysoce postavený socialistický politik"), chtěl dát opozici prostor se ukázat a taky na vlastní oči vidět, kdo ti disidenti vlastně jsou. Pak za to dostal od jiných komunistů takový kartáč, že už si dal příště pozor.

   Vymazat
  4. Nejsem Pražák, ale jsem 66 ročník, takže mám podobný dojem jako FF z té doby. Je dodám, že jsme se dělili! Já patřil k vekslákům - ne neměl jsem bóny, to ani náhodou, ale měl jsem video a filmy dabovaný jedním hlasem v třetí - čtvrtý kopii a taky videoklipy, což byl hit a trhák! Poslouchai jsme hlavně Duran Duran, Aha, CC Catch, Modern Talking a pod. z českých Korna - Máša, Sáša, Dúňa Páša ...Girls gírls gírls atd. nebo Müllera Po schodoch po zvukoch poznávam poschodia atd. Nebo raousekj Opus - holky běžte dál - nanánánana - Lajf is lajf! A jen vyjímečně jsem zasedli sem tam u kazeťáku a z auudiopásky jsme si pustili i Káju Kryla když byla odbojná nálalda. Nějací Myšíci, Kubišová nebo co - neznámý! Maximálně tak ještě Kocáb - Pražákům těm je tu hej - ty nikam nezablouděj, nebo Včera ráno přišla, zubatá zubatá, povídá mi vem si kaťata kaťata atd Krmě nás ale bli i ti jako Pepis kterým jsme říkali somráci. I když nesomrovali, ba někteří měli peněz jak šlupek, nosili pruhovaný červenobílý kalhoty jako nějaký slavný metallista a řetězy na džískách. No a pak byli ještě it punkáči s kohoutama a skini. S těma jsme vůbec nepřišli do styku, na dýzách nebyli, v hospodách a barech co my se tay nevyskytovali.

   Vymazat
  5. oprava: "rakouskej Opus" - ale byli tam asi český emigranti, protože tam kdosi právě zařve tu větu "Holky běžte dál!". Taky jsem si ještě vzpoměl na Bony a klid - hit Relax od Frankie goes to Hollywood! Ty hlášky sme používali taky. A nevím odkud se mi vybavuje i písnička Já na to mám, já si poskočím, já si vysočím, přede mnou hned každej hačačá ..

   Vymazat
 19. Franto, myslím, že tenhle článek je dost nebezpečnej, protože u "těch mladejch" může vyvolávat velmi zkreslený představy o životě v komunismu... Ty se sice na začátku v jedný větě vymezuješ na určitý období "Ale nejdřív krátký nástin tehdejší doby, tedy konce 80. let. Z pochopitelných důvodů se nemohu nijak erudovaně vyjadřovat k tomu, co se dělo v 60. nebo 70. letech, protože jsem ještě byl na houbách / seděl nonstop u počítače." Jsem jen o chlup mladší než ty, takže tu dobu pamatuju a vím, že už to tehdy bylo dost uvolněný. Ale i tenkrát to mělo stinný stránky, který my jsme vzhledem k našemu (tehdejšímu) mládí nebyli schopný vnímat... A z toho důvodu nám příliš nepřísluší tu dobu hodnotit. Zejména je to nebezpečný u člověka, kterej má na těch internetech poměrně velkej vliv a čtenost. Jinak dobu z těch 50, 60, 70 znám z vyprávění (pra)rodičů a rozhodně to není nic, v čem bych chtěl žít byť jen pár dní... Hodnotit jenom 4 roky z něčeho, co trvalo 40 let prostě není dobrej nápad.
  Ještě k tomu "lidičkovýmu" videu na G+. Autora červné karty (i toho videa) trochu znám a určitě to není lidičkovej človíček, ale úplně normální kluk. Možná si ho budeš pamatovat, protože měl poměrně velkou roli ve filmu Český sen. Soudit někoho na základě shlídnutýho videa a psát, že radši 20 Zemanů je taky hodně krátkozraký...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On to nebyl jeden režim. Padesátky jsou něco zásadně jiného než šedesátky a šedesátky jsou něco zásadně jiného než sedmdesátky. Co dekáda, to jiná nálada ve společnosti, jiné normy, jiný životní styl. Dnešní mládež třeba překvapí, že v těch padesátých letech to těm komunistům pořád ještě všichni nadšeně, slepě a optimisticky žrali (asi tak, jako sama dnešní mládež žere Karla a humanrightismus a antikomunismus a podobný postmoderní konstrukty), kdežto v šedesátých se za padesátky všichni spíš styděli a snažili se od nich distancovat. Sedmdesátky, to byla taková divná zatrpklost, až zarputilost, a to na obou stranách... dneska tomu lumpenkavárníci rádi říkají "normalizační bezčasí", já tomu říkám "vystřízlivění". No a v osmdesátkách už jsme z toho všichni měli takovou bohapustou prdel, všichni měli všechno na háku, do práce se chodilo akorát píchat (kartu) a všichni na všechno srali, až si to tak nějak samovolně lehlo. :-)

   Co se mě týče, v sedmdesátých byly nejhezčí holky a nejlepší muzika... to mi k životu bohatě stačilo. Tráva se sekala kosou a listí se hrabalo hráběma, kino bylo za korunu, práce byla pro všechny, auto měl málokdo a barevní tu byli akorát studenti z rozvojových zemí. Ochotně bych vyměnil 2014 za 1974 a ani bych se neohlídnul. ;-)

   Vymazat
  2. Ale ohlidnul by ses tak zatracene, ze by ses ani nestacil divit:)

   Vymazat
  3. myslim, ze uz pri prvnim otirani prdele smirkovym papirem (za kterej bys byl jeste rad), kterymu se tehdy rikalo hajzlpapir by ses ohlizel za Kleenexama a podobnejma hebkejma papirama - a to teprve sedime na hajzlu (s papundeklovejma stenama s motivem dreva) - co teprve, az vylezeme ven pred panelak

   Vymazat
  4. Černý papež vystihl podstatu smyslu vzpomínání - nezáleží na tom, jak ty sedmdesátky byly hnusný ale na tom, že jsme tenkrát byli mladí, krásní a bezstarostní - takže to byly nádherné roky.
   Jednou jsem četl vzpomínky někoho, kdo tvrdil jaká v tom koncentráku byla legrace, takovou už pak nikdy později nezažil ... true story!

   Vymazat
  5. Jestli ty vzpomínky z koncentráku psal Klaus, Zeman nebo Franta, tak bych tomu moc nevěřil. I když František by v koncentráku možná nějaký zdroj humoru našel.

   Vymazat
  6. Kverulante, jsi docela sprostý troll. Dřív nebyly Internetové diskuse a tak když někdo chtěl škodit, musel jít udávat na STB. Myslím, že by ti to udávání šlo moc dobře, máš na to povahu.

   Vymazat
  7. J si neuvědomuje, že troll, sprostý nebo ne, nemá nic společného s udavačem. Je to jako srovnávat párátko s granátem. A proč ta hořkost, J?

   Vymazat
  8. protoze Cerny papez si v 74 prvne vrznul a J ne

   Vymazat
  9. J si nikdy nevrzne, ani na housle. Říkali mu, že po něm budou letět holky, ale nakonec se na něj vykašlal i ten tlustej proplešlej kamioňák, na kterýho J na odpočívadle házel očko v latexovým oblečku.

   Vymazat
  10. Udavač to je taky nějaká pohádka něco jako násilné potlačení demonstrace na Národní, ne? Prej nebyly žádný udání, centra tajný policie byly ve skutečnosti sběrny papíru a po revoluci to hodní agenti StB akorát konečně někam odvezli spálit a skartovat, aby měli disidenti hezky uklizené archivy na ministerstvu vnitra. Udavač, jak se hanlivě říká v porevoluční hantýrce začínajícím spisovatelům a předavačům ústních historek (něco jako Alois Jirásek), byl ve skutečnosti aktivní sběratel starého papíru a snažil se jen na služebnách rozptýlit nudu příběhy ze života sousedů, aby nebylo policajtům smutno.

   Vymazat
 20. Ted uplne mimo politiku, ale je jasne, ze ta nase v byvale CSSR vytouzena (A SPLNELA!) zaplava zbozi vlastne lidi okradla o ty nejmensi materialni radosti.

  Byla to tenkrat HONBA za cimkoli, co nebylo k dostani, ale kdyz to clovek dostal, MEL RADOST.
  Dziny z Tuzexu, Old Spice deodorant...

  Pritelkyne shanela ruzovou rtenku, nikde nebyla a pak se objevila a s chuti a radosti ji popadla. Dnes ma zena na vyber z 57 odstinu ruzove rtenky a po pul hodine vahani odejde, aniz by si jednu vybrala.

  PROBOHA toto nebrat jako nostalgickou touhu po starych casech, jen jako zamysleni nad necim, co se uz (jsem rad) nevrati.

  OdpovědětVymazat
 21. FF:

  Nadpis "Jak to bylo 17. listopadu 1989" je podle vlastniho priznani nesmysl a mel bys to prejmenovat na "Jak jsem vnimal 17 listopad 1989".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. aha, a asi by mel do telefonu clovek taky rikat "vnimam to tak, ze venku je hnusne", protoze subjektivne to kazdej vnima jinak, zejo..
   kkt

   Vymazat
  2. Kecas kraviny a vis to.

   Kdyz proste prsi, tzn. padaji kapky vody z nebes na nas vsechny, tak nemuzes napsat, zes to vnimal tak, ze na tebe proste neprselo a dest se nekonal.


   Vymazat
 22. jo to je fakt hodne lidi ani nevedelo kdo je Havel..

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 25. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 26. A jak to teda bylo s tou Kateřinou M? Viděl jsi se s ní někdy od té doby?

  OdpovědětVymazat
 27. Františku. Žila jsem v prostředí Gymnázium /VŠ a že by někdo poslouchal Matušku, neznal a neměl rád Kryla, Kubišovou, Mišíka, Vladimíra Mertu, Hutku, stejně jako Jasnou páku, Visací zámek je úplně nemyslitelné. Myslím, že jsem za celou éru mého mladí nepotkala někoho, kdo poslouchal Matušku. Možná moje babička, ale z vrstevníků nikdo. Nedělejte z Vaši neznalosti tohoto prostředí sociální záležitost (" Lidi, kteří to poslouchali, většinou měli dlouhé vlasy a smrděli, a my jsme jimi většinou opovrhovali"). Pepisova verze je samozřejmě mnohem blíže realitě i běžného studenta v té době než verze vaše. To co popisujete vy zažívali mí spolužáci ze zš, jejichž kroky směřovaly na různé kuchařské, hotelové, číšnické školy a kteří se pohybvali ve vychcaném prostředí veksláčků, opravářů televizorů, diskoték, mrkváčů a dalších zhovadilostí. A vůbec všech těch co se starali jen o to, aby si co nejvíc nakradli, jak hezky popisujete ve svém článku. Chození na demonstrace jen proto, že nemám co dělat.... to snad ani nemá cenu komentovat. Vy jste to fakt nežral tu situaci? Neposlouchal SE nebo HA? Nečekal jak smilování boží, kdy už konečně tomu bude konec? Byl jste fakt divnej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo je SE a HA?

   Jo my sme to na zakladce zrali, kdo byl havel jsem vedel ale to jsem byl vyjimka

   Vymazat
  2. Hlas Ameriky, Svobodná Evropa. Omlouvám se, ty zkratky jsem si vymyslela z lenosti rozepisovat

   Vymazat
  3. Já taky nejsem pražskej a souhlasím že kromě Kryla ty další zpěváky jsem vůbec neznal! A ani o nich nikdy neslyšel! U nás na ekonomce byla parta starších kluků co nosili somračky a dlouhý vlasy a jeden z nich měl punckovou kapelu a další si říkal Plastic a já netušil proč. Až po mnoha letech jsem se dozvěděl, že vzorem mu byli jacísi Plastici - kámoši Havla či co. Já a moji kámoši poslouchali jinou muziku, jak uvádím výše, a taky jsme nosili jiný vohozy - samej Tuzex, barevný copánky a melíry, náučnici vuchu, lacláče s lemem, plísňáče, Ády nebo koně či kožený budny. Do Prahy se nejezdilo demonstrovat, ale chlastat banánovej Bols do Alfy! Když to puklo, tak jeden z kmošů nadával, že teď ztratí pracně budovaná síť kontaktů a známých smysl (to se splet) a jinej zas s nohama na stole v Kásku prohlásil, že tomu stejnak neuvěří, dokud po Staromáku nepojedou meďoury s híkenkrajcema na kapotách!:)

   Vymazat
  4. oprava: kámošů ... hakenkrajcema ...

   Vymazat
  5. Jen pro objasnění, my měli fýrera za fráju, kluci - některý takynosili takový patky, čím delší, tím větší frája! Si pamatuju jak jsme si z dikobrazu vystřihovali vtipy a lepili do sešitu - kroniky SČSP, kam jsme se přihlásili kvůli povinný aktivitě a dkud nás vyhodili pro pasivitu! Jdnou jsem si vystřih a vlepil tam Reagana kladoucího věnec na hrob esesákům:) Pro nás byli největší odboj nacisti, už na základce jsem si hráli na Štvance" To byl takovej film co dávali z hvězdičkou hondě po desátý s Malcolmem McDowellem o fanatickým esesákovi co honil v Pyrenejích skupinu uprchlíků pod vedením Baska co ho hrl Anthony Quinn. A on tam v horách upálil nějaký cikány a na to jsme si furt hráli! "Pošlu Tě tam kam jsi posal mě" řekl a hodil na cikána přivázanýho k židli hořící cigáro. Předtím ho jeho muži polili benzínem:) Nebo se nám libily i komunistický filmy a hlášky z nich - jako sovětský film Jdi a dívej se - tam zas jinej esesák co nechal upálit ženy a děti ve stodole říká "Jste podřadná rasa, protože šíříte bolševismus!". Na to jsme si hráli, to jsme politicky žrali a pokládali za antikomusimus, ne nějaký "havly", to bylo naopak velký zklamání ai ty jeho kecy! Proto jsem poo Plyši volil Sládka a s některými kámoši se nepohodl v hospodě. Oni hájili parlament, kde byl samej komunista, já Jelcina, kterej ho nechal rozstřílet, oni hájili Srby a Maldič byl pro ně hrdina, já Chorvaty a Gotovinu - vůbec se mi libili ustaši. Jo teď si ještě vybavuju - byi jsme s kámošem na filmu Pád Itálie! Od Zafranoviče a pak jsme o tom ve škole vyprávěli spolužákům - to bya bomba! "Ja ljubjú kamunísty - no mjortvyje!" tam řekl kozák, co uříz hlavu pasáčkovi koz - takovýmu klukovi, že prej ji pošle partyznánům!:) No prostě takovýhle bylo naše mládí. Ale bacha - skinama jsem odpovrhvalo jako špínou, stejně jako somrákama apod.

   Vymazat
  6. Taky se mi ještě vybavil film San Babilo 20 hodin, to bejval taky hit! Jak tam na náměstí v Miláně kluci v kožených budnách zabili nějaký komouše - milence. A pak terorizovali svý šífy v práci co si to dovolujou, že je chráněj před bolševikama a pak tam jeden vykřik "My chceme fašismus!" až mu hlas přeskakoval. A my si na to taky hráli ve škole:) Vždysky jse zahajlovali a vykřikli "My chceme fašismúúús!":))) Pamatujete? (Jinak - komentář mi sklouz někam dolů mimo otázku na který odpovídám, co je to za blogg?):))

   Vymazat
 28. Na těchto záznamech, Františku, nejste?
  http://www.ustrcr.cz/cs/audio-video

  OdpovědětVymazat
 29. Tady, i se slecnou

  http://ic.pics.livejournal.com/liver543/73099476/509/509_900.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Michaela: Tak to byl skutecne nejaky jiny konec 80. let nez jsem prozil ja. U nas na skole se poslouchali Depeche Mode, Pet Shop Boys, Queen, Vodnansky + Skoumal a Ivan Mladek. Vondrackovou a Michala Davida taky poslouchali, ale castecne si z nich pritom delali legraci. Kryl a Kubisova bylo "Neco co kdysi poslouchali rodice". Merta, Hutka, Jasna paka, Visaci zamek, to bylo zcela mimo, ja dodnes nevim co je to za lidi a jakou hudbu hraji, a nikdy jsem je vedome neposlouchal.

   Vymazat
  2. Ne, to byl stejný konec 80. let. Já si na ty týpky, ke kterejm jste evidentně patřil, pamatuju. Mladí tehdy byli rozdělení. Jedni jsme opovrhovali druhými. Mě jen udivuje, že si na jiný okruh lidí, než byli posluchači Pet sHop Boys a Michala Davida nevzpomínáte? Vy jste žil ve skleníku? S klapkama na očích a uších? Vy jste vážně neslyšel nikdy, že by váš spolužák poslouchal Jasnou páku? Všichni, kdo poslouchali Jasnou páku smrděli? :-) No to je fakt blbost :-). Ano, váš výběr oblíbené hudby přesně pasuje k “těm druhým” , jak si je pamatuji:-) Přesně vím, co to bylo za mládež. Nejste z nějaké nomenklaturní rodinky? Nehci vás urážet (vás by se to stejně nedotko), ale docela by to odpovídalo.
   Když už tady píšete takové exkurzy do minulosti, není špatné znát i jiný pohled. Jsme totiž na měsíc přesně stejně staří.

   Vymazat
  3. Jasně. Jsem z nomenklaturní rodinky a proto jsem nikdy nedokázal docenit kvalitu této hudby... https://www.youtube.com/watch?v=1XUugf2Q5A4

   Nicméně, toto ani nic podobného jsem rozhodně nikdy v 80. letech neslyšel z magnetofonu žádného svého spolužáka. Vím, že byli lidi, kteří to poslouchali a chodili na takovéto koncerty, ale ti holt nechodili na gymnázium.

   Vymazat
  4. Víte, když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kejhá jako kachna, tak to asi bude kachna, která hodlá plavat po rybníku a kálet na dvorku. Není to zcela korektní způsob, já vím, ale ve skutečnosti jej užívá řada společenských věd. Prostě splňujete řadu znaků, které měli lidé z takových těch v socíku velmi dobře uhnízděných rodinek.
   A s tím gymnáziem se mýlíte. Já zas typ lidí z vaší skupiny znám spíše jako okuh: průmyslovka, odborná škola kuchař-číšník, opravář všeho druhu. Nicméně narozdíl od vás nepopírám, že i tam takoví byli. U nás, ale moc ne.

   Vymazat
  5. Nějak mi uniká systém vaší výrokové logiky. Z toho, že lidi mého typu VY znáte z průmyslovek a odborných škol vyplývá, že takoví lidé SE MNOU nechodili na programátorské gymnázium? Kromě toho, vyjadřujete se jako neonacista. Nebyl váš tatínek náhodou Hitler? Prostě splňujete řadu znaků, které měl.

   Vymazat
  6. Ale no tak klid. Copak já popírám, že takoví lidé s vámi chodili na gymnázium? Kde to čtete? (píšu: "Nicméně narozdíl od vás nepopírám, že i tam takoví byli. U nás, ale moc ne.”) Nebuďte nekorektní, výrokovou logiku si strčte za klobouk (tou mě fakt nevystrašíte) a čtěte lépe. Jen uvádím zase svůj pohled na věc. To se nesmí? Naopak tady to rozčleňování, kdo co poslouchal a kam tedy chodil, jste sem vnesl vy jako odpověď Pepisovi, kde jste jej trošinku utřel jako póvl manuála, s tím že že VY z gymnázií/VŠ jste to tak neměli. Tak píšu, že my z jiných gymnázií/VŠ jsme to naopak jako pan Pepis měli.
   Nevím, jestli se vyjadřuju jako neonacista. Rozhodně si to neuvědomuju. Stejně jako vy jste podnikl historicko-sociologický exkurz do minulosti. Dovolila jsem si přidat trochu jiný, ne opačný, prostě jiný pohled na věc. Mě připadá pro hodnocení celé té historické epochy důležité. Přesto že hezky deklarujete, na začátku článku, že je to jen váš subjektivní pohled, trochu se nemohu zbavit dojmu, že míří jistým směrem. Ale třeba jen slyším trávu růst.

   Vymazat
  7. Franto, tohle není způsob, jak se chovat k dámě a vsadím se, že kdyby měla polovinu tvého věku, choval by ses vlídněji. Michaelo, toto není žumpa, chci říci chat (ten najdete vpravo) a proto věnujte pozornost interpunkci a formální úpravě. Pamatujte, že Národní knihovna ČR nás archivuje.

   Vymazat
  8. Moje vzpomínka: V roce 89 mi taky bylo jednadvacet, listopad jsem strávil na vojně. Myslim, že spousta lidí ho mohla prožít jako FFF, ale znal jsem i jiný, co zas dopadli mnohem hůř. Měl jsem kámoše, kterej v lednu 89 byl na demonstraci a vedle něj nějaká holka plivla na policajta. Okamžitě ji trojka policajtů seřezala téměř do bezvědomí. Kámoš se jí pokoušel pomoct vstát a za minutu byl v antonu. Přespal na Ruzyni, druhej den je posadili do autobusu, odvezli do lesa někam k Berounu a tam je vyhodili ven - 4 kiláky šel na vlak a na černo dojel na třikrát domů (když ho průvodčí chytil a vyhodili, počkal na další).
   Chodil jsem na gympl ale to bylo 82-86 - úplně jiná doba než 89. Zpočátku tam byla jedna parta, co poslouchala Queen a Yes a druhá, která Black Sabbath a AC/DC. Pak se tam objevil jeden punkáč (brzo ho vyhodili), kterej tam rozšířil Sex Pistols. Ti, co poslouchali Yes to označili za komerci. Ten poslouchal i Jasnou páku a naučil to několik dalších. Tudíž všichni Jasnou Páku znali, jen ji mnozí neposlouchali. Na koncerty českých kapel ale od nás skoro nikdo nechodil - na rozdíl od déčka, kde byl kluk, co hrál s dnešním režisérem Petrem Zelenkou v kapele V noci, a kde na ně chodila půlka třídy. Ostatně díky nim na našem maturiťáku kromě orchestru hrála i Hudba Praha.
   Zatímco já jsem pak začal chodit na Barču a na Chmelnici a na Rokosku, většina spolužáků chodila hrát po večerech basket. Takoví, jako tu popisuje Myldemon, jsem znal, ale u nás na gymplu se prakticky nevyskytovali - jeden byl v béčku a všichni se mu smáli. Když jedna spolužačka našla doma desku Kubišový a přinesla jí, nahrála si ji půlka třídy, prakticky všichni, kdo poslouchali nějakou muziku. Kryla znal každej - opět i ti, kteří ho neposlouchali. Že je nějakej Havel jsme věděli a taky že to je nějakej zakázanej autor. Jak vypadá ale nikdo dlouho netušil. Samizdaty bych bejval chtěl číst, ale netušil jsem, jak se k nim dostat. Jen občas něco přinesla VŠ sestra - Farmu zvířat, třeba. Pak i Plastiky. Ochotně jsem je dával kdekomu nahrát - ale bavilo to jen někoho. Naštěstí mě nikdo neudal, takže pohoda.
   Se SSM to bylo tak, jak tu někdo psal - žádnej slib, žádný oficiální přijímání - prostě: jste v SSM, zejtra přineste příspěvky (nepřinést si nikdo netroufl stejně jako neplatit Fond solidarity). Z vedlejší třídy vyhodili kluka, kterej přišel v bundě s nášivkou US Army - myslim, že to bylo za "obdiv k buržoaznímu stylu života". Kovaného komunistu, ředitele Brdlíka s jeho proslulým výrokem "Jsem ochoten vést polemiku s kýmkoli o čemkoli, ale jen za podmínky, že budu cítit, že je dotyčný pevně v intencích smýšlení Marxismu-leninismu" si ostatně pamatovaly generace lidí, kteří už jinak z té školy zapomněli skoro všechno.
   Později jsem chodil s holkou, která šla na rande a když vylézala z metra, úplně náhodně ji zlili vodním dělem, protože tam zrovna probíhala demonstrace, o které netušila.
   Na vojně jsem byl pak 88-90, takže na žádný demonstraci před 89 jsem nebyl. V listopadu jsme se "špagátama" (četaři absolventi čli vojáci po VŠ na rok) organizovali stávku, kde bylo nejtěžší vymyslet způsob, abychom za to nemohli skončit na dva roky v Sabinově (drsná vojenská věznice na východním Slovensku, podle absolventů horší než Mírov či Valdice). Asi od 19. listopadu až do konce Vánoc (tehdy vánoc) nikdo nesměl na opušťák ani na dovolenou. Ti, co odjeli dříve to měli dobrý, protože jim vzkázali, ať se nevracej dřív, než dostanou pokyn, takže asi dva byli namísto 14 dnů na dovolený skoro měsíc.
   Taky jsme dělali nástěnku z letáků, který jeden člověk, kterej měl speciální režim a mohl do města, pašoval do kasáren. Velení z toho bylo na prášky. Ten, který gumáky (=důstojníky) vytočil nejvíc, se jmenoval "Kdo je Václav Havel".
   Na jeho zvolení jsme si připili kakaem.

   Vymazat
 30. Popis situace docela sedí, byť teda já na demonstrace nechodil, protože jsem bydlel 260 km od Prahy a bylo mi tehdy 12 let. Co mi ale v článku úplně chybí, tak pocit zoufalosti té doby. Život v kleci, ze které není úniku, žádná budoucnost, neustálé šaškování, kdy naprostá většina ví, že to, co dělá, je na hlavu (od prvomájových průvodů po nástěnky), ale je nucena v tom divadle žít.

  Je možné, že se o tom nezmiňuješ, protože jsi (jste) to fakt tak necítili. Může být rozdíl v tom, že my bydleli hned vedle hranic s Rakouskem, železná opona doslova kousek za barákem, v televizi víc rakouských kanálů, než našich, tedy permanentní konfrontace pozlátka západu s výdobytky socialismu.

  Nebo je taky možné, že jste už ve svých 21 letech byli jako generace zkurvení, smíření s upocenou budoucností, životem svých otců. Což nemyslím zle, někdy ten zlom prostě přicházet musel.

  A jestli je to tak, potom mi teprve teď dochází, jaký zázrak se stal 21. listopadu, když všechny vysoké školy vyhlásily stávku. Kdyby k tomu nedošlo (a kdyby se nestalo ani nic dalšího), s převratem by se čekalo asi na mou generaci. My jsme byli dost nasraní a tušili, kdo je Havel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že jsme nebyli zkurvená celá generace. Zkurvená byla jen ta část, co na demonstrace chodila se bavit, protože neměli co dělat. Zrovna totiž nebyl koncert Michala Davida ani dýza. Všichni tihle byli s rěžimem vlastně spokojení. Nic jim nehrozilo ani ekonomicky ani jinak. Uměli s režimem až moc dobře vycházet. Klid teplo a smrádeček. Druhá část generace byla totálně zfrustrovaná. Ve školách se řešila politická situace, možnosti emigrace, její možní důsledky, disent, co dělat, jak se zapojit, prolínalo se to do vyučování, provokovalo se provokativními referáty a poznámkami. No na VŠ už vůbec. To byli i učitelé těch povinných komunistických předmětů často v defenzívě (tedy přírodní vědy, na právech to jistě vypadalo zcela jinak).
   Já si pamatuji strašlivou frustraci. Ve společnosti, kde jsem se pohybovala já a hlavně spíše na gymplu než na VŠ, to řešil opravdu snad každý. Lišili jsme se jen mírou optimismu. Někteří měli pocit, že tu komouši budou na věky, někteří viděli ten konec jako bližší a reálnější. Ke konci se to už počítalo na roky, spíše měsíce.

   Vymazat
  2. 12lety politicky uvedomely Grudl; jak titulek z infobadenu

   Vymazat
  3. Grudl, koukej zase zasolit nejakou slozenku.

   Michaelo, vy me trochu desite. Jsem o 5 let mladsi nez Fuka. Presto:
   Jasna Paka nula, Visaci zamek nula. Tehdy jsem je znal pouze z vypraveni drsnejsich manicek nez jsem byl ja. Smrdet, potit a hazet marenou jsem chodil na Barcu na Arakainy, Torr a Citron. Vetsinou primo ze skolni pocitacove ucebny. Vypnout IQ151(G), koupit merunkovici, propasovat do Barci, ozrat se jak prase, pak domu a sedet u assembleru Atari 800.

   Od spoluzaku jsem tusil ze nejaky Havel je disident, nebo i vedouci disident. Kryla jsme meli na kotoucaku po rodicich. Pro me velmi otravny nalehavy styl projevu, poslouchal jsem ho jen kdyz jsem nekomu predvadel jak jsem protirezimni a dam to klidne naplno. Matusku, Nagyho, Olympic, Barbaru Streissand a BeeGees jsem hral 100x casteji.

   17. Listopadu jsem nejspis nekde machroval na atarku. Ale jak ke me dolehlo ze se neco semlelo a ze jsou demonstrace, sli jsme se tam ulejt z ucnaku, protoze to byla sranda a vodvaz a cele odpoledne jsme se snazili postavit tak abychom si vyzkouseli vodni delo. Bez uspechu.

   Zbytek disentu jsem poznaval postupne ze rvani hesel na demonstracich. Protoze za utek z vyucovani na demonstraci neslo moralni odsouzeni aplikovat, utikali jsme v nasem ucnaku temer vsichni a na vsechny. Vcetne rozstipani dveri sklepa naseho ucnaku Spoju kvuli ukradeni vlajek ceskych na mavani a sovetskych na paleni.

   Dokud Havel nevylezl na balkon, vzivote jsem neslysel jeho hlas. Jeho plakat nad posteli jsem samozrejme mel, hned jak se zacly rozdavat, placku, trikoloru, proste vse co bylo behem par dni cool a in a moderni. To ze se neco prevratilo a ani u toho moc nikdo nezarval mi doslo az tak o 5 let pozdeji, tvari v tvar internetu.

   SE a HA jsem znal z ruznych chat kde byl dobry prijem. Dikce a intonace hlasatelu byla vzdy tak diametralne odlisna od komunistickych medii ze se to dobre poslouchalo. Slo ale spise jen o nudne zpravy o nejakych Vonkach, Havlech a Chramostovych. Vedel jsem ze jsou to drsnaci a-la mimikry ze zemana, ale nic vic. Pak to byla nuda.

   Vymazat
  4. Jeste bych rad dodal, ze uplny text ceskoslovneske statni hymny jsem se naucil az praxi a opakovanim na demonstracich.

   Vymazat
  5. To Spimfurt: No vidítě, jak je to všechno složité:-). Jestli teda můžu reakci, vy už vypadáte jako normálnější “průměrný mlaďoch tý doby”. Že Jasná páka, nula a Visací zámek nula teda je pro mě záhadou. Je zajímavý jak jsme byli rozvrstvení. Tedy .... vlastně.... co znamená nula, že neznal, nebo neměl rád a neposlouchal? Jestli neznal tak je to fakt zajímavý. Metal šel tak trochu mimo mě, ale ne zas moc. Měla jsem to ráda tak akorát o prázdninách na letní vesnický zábavě. .... ale s odstupem :-))).
   bee gees a berbaru mám vlastně ráda doteď, ale už si to nepouštím, Nagy mě připadal jako z mála přijatelných z popíku..
   ad Havel. Málo informací o něm bylo podle mne normální.Ale nevědět vůbec? To byla výjímka, podle mne (my jsme brali na gymplu Havla v literatuře, byla to poměrně pokroková škola).
   Ad Kryl: toho jsme žrali hlavně na základce, musím se přiznat že jej taky 100% nemusím. Ale některé písně mě v hodně rané pubertě zasáhly.
   Ad rozhlas: myslím, že tady sehrál možná roli věk, 5 let je v období dospívání , rané dospělosti hodně.
   Ke zbytku se nebudu vyjadřovat, my jsme mezitím taky jenom chlastali, to né že né :-))))

   Vymazat
  6. Zenska, tak co jste tak militantni? Fuka nezapadal nikdy. Jako sociopat byl vzdy vitanym zpestrenim tehdejsich pocitacovych dychanku. Ale uder metalem, nebo punkem by nesnesl. Jeho pohled na 17. listopad dokonale sedi a jeho okoli kteremu veri bylo skutecne umirnene. Ze socika hrave precuraji bylo neco jako nabozenstvi. Slusni chlapci nemeli kam jit. Socialisticka zabava byla fuj, zapach undergroundu nesel k limeku nazehlenych od maminky. Co meli tedy chudaci delat! Byli tedy tim cim byli.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 31. Ale já mu to v zásadě neberu. Já jsem jen jistý typ lidí v té době opravdu nesnášela a mě připadalo že je to popis přesně toho typu mladíků a mladic. Prostě nějaké nevyřízené účty z minula střihnuté se snahou ukázat i jiný pohled na věc. . Vy jste ho přidal taky. A kdyby se tu stavilo lidí víc, vznikl by docela zajímavý projekt dobře mapující tehdejší situaci. Za to, že to Fuka odstartoval rozhodně patří dík. Ale nebudeme tady stalinisticky lpět na jednom názoru, ne? :-)))

  OdpovědětVymazat
 32. Mě připadá, že ten mix politicko-hudebně-kulturně.každodenních záležitostí je docela dobrej základ pro to pochopit líp tu dobu. A o to nám jde ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, o to nám nejde. Je mi líto, lady, ale zcela vám uniká smysl fukoprostoru.

   Vymazat
  2. Jednou jsem potkal jistou Michaelu v diskusi na BBS infima. Tedy ne v diskusi ale primo v telekonferenci. Jeste pred explozi internetu. Dostal jsem dokonce jeden pokus na sex, ktery se mi moc nevydaril. Proto mi to muzete vykompenzovat. Dekuji.

   Vymazat
 33. Ja bych nerad vytvarel dojem ze diskutuji. Prosim, Michaelo, jedine na cem zalezi jestli poslete fotku svych koz nebo ne. Revoluce byla sranda, velka sranda. Ale to uz pominulo. Ted zadame maso, vase maso. Dekujeme.

  OdpovědětVymazat
 34. krive se tam nasraly a drzej se tam jak filcky

  OdpovědětVymazat
 35. U nás na SPŠ V Úžlabině to bylo koncem 80tek s hudbou asi takhle:
  1) diskáči a jejich Depecche Mode, Erasure, Madona, PSB, MT atd...
  2) jakože metalisti, ale fakt tam nikdo nesmrděl a neměl nějaká hára (VZ,HNF,PS.,Šanov, Debustrol, Beastie Boys, Iron Maiden atd...
  Toho kryla jsme samozřejmě poslouchali, ale spíše jako zakázané ovoce a nikomu tehdá nějakej kotelník hudebně moc neříkal...
  A Frantovému popisu události národní docela věřím, protože jsem viděl v TV popis události na národní od toho reportéra Klímy a docela se to shoduje.
  Já jsem byl toho času na plese v Radiopaláci a politické dění mě bylo úplně ukradené....

  OdpovědětVymazat
 36. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a) Ukrajinci snad nejsou Slované?
   b) Srovnej, jak dopadli fašisté ve volbách na Ukrajině a jak v Maďarsku.
   c) http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/353968-putin-chvali-madarsko-jste-vyznamny-partner-ruska.html

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Filozof na traktoru je určitě zajímavej žánr gay porna, ale proč sem radši pro zkratku nenapostovat fotky penisu? Stejně to nikdo nečteme. Mohl bys ten čas místo toho využít na přehazování hnoje z hromady na valník nebo plánovat fakt pěknou dovolenou na východním Slovensku.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Co to... ? Cože? Gay fašistický filozof na ukrajinském traktoru v Maďarsku, který veze valník hnoje? Škoda, že to myldemon smazal, to musel být zajímavý příspěvek.

   Vymazat
  6. To se týkalo jen muziky, filmů a módy co jsme žili vosumdesátky! O traktoru tady cosi motal jen ten dement. Je to jen přesunutý vejš! A je to spíš reakce na tu Míšu, je moc přechytralá. Já našel tyhle vzpomínky toho Franty a vcelku mi to sedí, až na Matušku, nevím proč bych ho měl poslouchat, to byla muzika rodičů přeci! Leda z furiantství jsme sem tam zapěli "Když máš v chaupě orchestrión" páč to vyhodili ze znělky Chalupářů. To už častějc jsme zapěli "Mrak, černý mrak, už táhne smrťák zabiják a kosti a kosti a těmi on nás hostí - nám je už hej, už s námi táhne zubatéééj!" - byli jsme totiž se třídou na Kladivu na čarodejnice v rámci výuky dějáku:) A co se týká mániček, tak nejradši jsme měli klasiku, ne - "Kosti, kůže, vítr, lejno prach - to všecko je mámení - Bič Boží, bič boží je vyžene!":) Pamatujete?

   Vymazat
  7. No a co psala ta Míša, to mě ňák nesedělo, asi holka z nějaký tý "disidentský" rodinky, protže fakt jsme neposlouchali žádný páky, ani jasný ani nejasný a Gdo je Havel jsem fakt nevěděl, jen se to jméno objevovalo na vobodný Evropě, ale to chrčelo a nedalo se to moc poslouchat - tátáttadatá! Hovoří Rádio SE! - a nyní si vyslechtněte pravidlenou relaci Slávy Volného!" He! A cosi tam huhlahi že byl uvězněn nějaký Havel či co. To vís se mi líbil Tříska! Táta ho měl nahranýho na magiči jak v Liberci - teda u nás mluvil v 68 na pohřbu těch chuligánů co házeli na Rusy trámy z lešení. On tam hřímal tím svým skvělým hlasem "Praho, Varšavo, Moskvo!" Skvělý! Stejně to byl nejlepší Belmondo, lepší než Krampol i Moravec! Já odmala miloval jeho Cartouche! "Ta ena je svatáááá!" jak vykřikne na tom tržišiti kde chtěj sansculoti lynčovat tu šlechtičnu. Anebo v Muži z Acapulkca - "Chěl bych lízat sůl z vaší kůže!" říká Arianně jako agent Bob SainClaire - na to jsme si zas hráli na základce! Tehdy jsem poslouchávali BoneyM! Rasputin ...

   Vymazat
  8. Takže jsi nikdy nevezl, spolu s gay fašistickým filozofem, na ukrajinském traktoru valník hnoje z Maďarska na východní Slovensko? Jsem zklamán. Konečně zajímavé vyprávění, říkám si, a ono hovno :-(

   Vymazat
 37. Tak už je to přemístěný kde to bejt má:)

  OdpovědětVymazat
 38. Franto, jaký filmy jsi nadaboval osobně? Já se tím živil přes 10 let v devadesátkách! Ješt za komára jsem dostal od našich tesláckýho Philipse a ten sic mono, ale na tu dobu to stačilo, páč domácí kino měl málokdo, neměl zabudovanej receptor kódování - takový to blikání jestli pamatuješ a tak jsem nahrával jak vzteklej celý devadesátky! Ale to už byly normálně dabovný filmy - i když - normálně - jak se to vezme. Oproti komunistickýmu dabingu to byl hnůj! Pět herců dabovalo celej film a to ještě samý podřadný z Budikova:). Před plyšem jsem si já blbec si nechával nahrát třetí čtvrtý kopie béčkovejch sraček a přehrál si kvalitní kopie nenahraditelnejch filmů! Např. Deník válečný dopisovatelky z produkce KLDR - to se prakticky neseženani na youtube, tam jsem našel jen klip s ukázkama z toho filmu. A když jsme u toho 17. lisotpadu, tak to mě nasrali ty čuráci! Totiž 19. 11. v 21.15 měli dávat film Odstřelovačka Lija s českým dabingem! A ten pak kvůli "mimořádným zpávám" odložili a od tý doby už neodvysílali, jako bymohli pár dní počkat s tím bordelem! Teď to mám v kompu, ale třetí kopie VHS v originálním znění! Takže na H. Jinak já se těšil na kapitalisimus tak, jak ho líčili komunisti (vyrostl jsem na filmech jako R.A.S., Pahorek, Šakal, Smrt darebáka apod.), což se bohužel zprvu nenaplnilo, takže mě to zklamalo a nudilo. Dnes se sice ukázalo, že komouši měli recht a je to fakt fašismus jak prase, ale já se mezitím změnil a zas bych rád ten slibovanej mírumilovnej Západ:) Smůla no ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda prijdes mi taky komplikovanej myldemone. Pokud si dobre vzpominam, dabing VHSky citajici vic nez 1 dabera neexistoval, nebo byl povazovan za hrich. Pokud jim byl Fuka osobne, dalsi umelec by se uz nemel jak prosadit.

   Vymazat
  2. Chce to jen se naučit pozorně číst! Píšu jasně: "... tak jsem nahrával jak vzteklej celý devadesátky" a taky "takový to blikání jestli pamatuješ" a na závěr "samý podřadný z Budikova". Takže za prvné, píem o letech dávno po Plyšánku, cirka od roku 1993 kdy vznikly firmy BHW, WHV, JCE, Intersonic aod. Krom WHV si tyto firmy svý filmy na VVHS kódovaly! Cos myslel že je to "blikání" o kterým píšu? Aha - ty jsi myslel nekvalitní kopie za komančů:) Ale to se nedá "odkódovat:) Jo a pak proč myslíš že je tam ten Budíkov? To byla privátníspolečnost, kde prováděli brutální rychlodabing mmj. i pro Premieru a Novu a tam opravdu mluvili tři herci a dvě herečky všechny postavy. Nejčastěji pak Tonda Procházka:)

   Vymazat
  3. oprava: píšem ... HCE (Hollywood Clasic Entertaiment - od nich jsem mmj. dekódoval svůj úplně první film -Mys hrůzy s De Nirem, za ním Policajt ve školce se Schwarzikem a Noci s nepřítelem s Robertskou).

   Vymazat
  4. Omlouvam se. Domnival jsem se ze "v devadesatkach" znamena velikost kalhotek. Ted uz vim, ze kdyz se HCE tak to DE.

   Vymazat
  5. O. K. Jinak možná Ti to přijde všecko moc sugestivní, ale já to nebral jako nějakou naučnou stezku ve snaze cosi někomu podsunovat, soudit dobu a srovnávat, ale jako explozi čiré nostalgie po přečtení Frantova článku! On je stejná krevní skupina - totéž jsem prožíval s drobnými rozdíly! A ta Michaela naznačila, že s námi opovrhovala, taže somrajda, no. Mě naspala něco podobnýho jedna holka na vojnu - zrádkyně! Konvertovala k somrákům od vekslošů, protože si našla máničkáře. Její nejlepší kámoška mě v dopise varovala, že cituju "ona je úplně šílená, nosí otrhanou džísku a číny!". Tahle konvertitka mi pak odpověděla na můj dotaz, že je šťastn, že prohlédla a opustila náš "falešný svět" kde si na něco prý hrajem a že nenašla u nás kamarády, ale jen svině co se za zády jeden druhýho pomlouvaj:) To je těžký, každej má svou pravdu. My žili tak proto, že jsme si chtěli "udělat Západ" tady, pro sebe a na ostatní srát! Já pamatuju na okamžik, kterej mě nejvíc utkvěl jako pocit jisté "nirvány"! To když jsem se nad ránem vracel z mejdanu, voháklej v batykovaných kalhotách a kanárkově žlutý bundě se síťovanýma ramenama a Pumama na nohách. Stál jsem na autobusáku, kde lidi čekali na spoj do práce. Já očividně vypitý jsem vytáh z kapsy Astorky a zapálil si reklamním zapalovačem a slyšel jsem nějaký lidi na lavičce zašuškat "Hele - vekslák!". Rozumíš, ten pocit! Já král s amerikama v kapse s jedu vyspat po tahu - a oni lopaty co musej do práce! Vím, ještě větší frájové se nechávali odvýst taxánem! Ale já měl v kapse lítačku a tak jsem si radši prachy šetřil právě na ty ameriky:) No nic, to je asi tak vše, jen jsem čekal že se ozve ta Michaela a odsoudí mě, protože mi to chybí! Připomělo by mi to tu Věrku ...

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 39. Jen ještě cosi dodám k tématu tzv. disentu - ten Havel byl de facto naše krevní skupina - taky si žil na vysoký noze, měl i vlastního meďoura, plno bonů, zkrátka veksloš. I nám by se líbilo si takhle nachat posílat matroš přímo ze Západu a po převratu si pořídit vilu v Portugalsku což o to. Ovšem já osobně bych asi nebyl ochotnej zaplatit za to takovu cenu: žvanit ty sračky co on a muset se klanět takvejm sračům jakým se klaněl on, zkrátka až tak hluboko bych klesnout neuměl, přeci jen bych si musel zachovat aspoň určitou svobodu říct co se mi opravdu líbí a sem tam nazvat buzeranta buzerantem, černou špínu černou špínou nebo si prostě jen tak vesele zahajlovat ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeložil jsem myldemonův komentář do vzdělanější češtiny, abyste si ho nespletli s úplným idiotem a nemysleli si, že je placený dezinformátor ve službách Klause.

   Myldemon: "Václav Havel byl úplně jiná liga než já. Po své pracovní epizodě v pivovaru už nemusel pracovat, protože mu Západ posílal výdělky z adaptací jeho divadelních her a prodeje knih. V roce 1975 dokonce sehnal ojetý mercedes 200, kterého mu pravidelně STBáci a dementní závistiví Češi sem tam poškozovali, jezdil s ním do práce do pivovaru. I mě by se líbilo být za komunismu úspěšným leč zakázaným autorem divadelních her, jemuž se musely výdělky v západních valutách doručovat složitým způsobem a bylo třeba si je pak měnit v nevýhodném kurzu na debilní bony, aby mu k něčemu v ČSSR byly. Také by se mi líbilo dostat nazpátek po převratu majetek, který komunisti sprostě ukradli mé rodině a nechali ho zchátrat, být natolik inteligentní, aby mě OF navrhlo na prezidenta a nechal jsem se zvolit a poté si mohl za solidní měsíční plat prezidenta plus honoráře z teď již bezproblémového šíření mého díla koupit vilu v Portugalsku, kde mi k plotu nebudou běhat nedovzdělaní Češi a křičet, že jsem vykradl republiku a domluvil se s komunisty na převratu. Ovšem já bych osobně nebyl ochoten za to zaplatit takovou cenu: myslet jinak než znormalizovaný Čecháček, mít přehled v mezinárodních vztazích, nebýt homofob a rasista a člověk, co onanuje nad dokumenty s Hitlerem..."

   Vymazat
  2. Kverulante, tebe ten článek od pana Fuky musel hodně namíchnout, když jím žiješ ještě po tolika dnech.

   Ty jsi na těch demonstracích byl? Pamatuješ si jejich průběh jinak? Co jsi viděl v televizi mě moc nezajímá, jen to co jsi zažil.

   Vymazat
  3. I tebe musela diskuze hodně vzrušit, když tady hlídkuješ několik dnů jako já, abys udržoval požár. Odpovím ti naprosto seriózně, jak to mám ve zvyku, protože si tě vážím.

   Hájím tu čest zásahové jednotky. Jak k tomu ti fízlové přijdou? Snažili se vychovat trochou násilí ty demonstranty, aby už příště nechodili ohrožovat socialismus a pak si to po revoluci odsrali od lidí, že ty mladý zmlátili moc - skončili v podřadných pozicích s despektem (jak tady kolegové nahoře podotýkají). A teď jim nějakej svazák se svejma nohsledama bude eště upírat, že to v Národní odflákli? Doprdele, co když si to čtou? Nemyslíš si, že maj slzy na krajíčku? Že se jim jejich děti budou smát, že si ani netřískli? Pokud tohle fakt chceš říct těm smutnejm fízlům, tak jsi bezcitná cynická hyena.

   Vymazat
  4. Jako je fakt, že mnoho demonstrantů o ten úder federálem (obuškem) opravdu stálo. Slyšel jsem od těch členů zásahových jednotek, že kolikrát demonstrant pro srandu přímo prosil, aby dostal jednu po zádech z důvodu pozdějšího machrování před samičkami.

   I malé pokusy o úplatečky se našly. Takže je docela klidně možné, že Fuka proklouzl 17. listopadu jakožto nesolventní teplák, kdežto pozdější štastní demonstranti přemluvili policisty, aby dostali pěkných pár přes záda z důvodu prestiže (a jak se později ukázalo i převzetí moci, samiček a majetků ostatních).

   A kdo tomu nevěří, tak je maďarskej fašistickej tepláckej filosof, co akorát tak pašoval kupky hnoje z Ukrajiny na Slovensko za Mečiara.

   Vymazat
  5. Kverulant: Vsechno 100%, oba palce nahoru, fakt super.

   Vymazat
 40. Tá prvá foto, to je Nick Frost, nie? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, to je František Fuka, píše tenhle blog a vlastně je i autor článku, proto tam je jeho fotka. Dole vidíš průkaz SSM, na něm je stejný člověk a není tam jméno Nick Frost. Navíc člověk se jménem "Nick Frost" v ČR před revolucí dost možná do SSM nemohl vstoupit, byl by považován za západního agenta. Přemýšlím jak ti ještě dokázat, že na té fotce není Nick Frost, ale nic mě nenapadá.

   Vymazat
  2. Tvoje argumenty sú úplne nepriestrelné, teda nemám čo dodať...

   Vymazat
 41. Teda přiznám se, že pasáž:

  "Také daně byly tehdy značně jednodušší, protože všechny zaměstnával stát, ten si nechal vaše daně a zdravotní pojistění, a vy jste dostali "čistou mzdu", se kterou jste si mohli dělat, co jste chtěli. Daně byly tehdy 10 procent, takže když jsem učinkoval v Pionýrské vlaštovce, dostal jsem za to "shodou okolností" mzdu 111 Kčs, takže to byla po zdanění čistá stovka na ruku. Daňová přiznání pochopitelně neexistovala."

  Ve mně vzbuzuje trochu závist:DD
  Jinak mně bylo tenkrát 10, takže jsem přítomna nebyla, ale docela Františkovi věřím, že to proběhlo tak, jak to zhruba popsal.
  Mimochodem na fotkách nevidím nikde Zemana;) Narážím jen na jeho bizarní reakci letošního 17.listopadu, kdy byl vajíčkován. Za prvé nebojím se vás - nikdo na něj nestřílel, jen potupně házeli vejci, před čímž ho kryli bodyguardi. Za druhé stejně jako jsem se vás nebál před 25 lety - proč vás, snad těžkooděných snbáků? Na rozdíl od vás jsem tam byl, vy zbabělci - nikdo ho tam neviděl, a jeho by si už tehdy všimli všimli. Za třetí hlavně reagoval jaksi mimo mísu:D

  OdpovědětVymazat
 42. Teď už to asi nikdo číst nebude, ale nedá mi to, abych na tohle nezareagoval. Fukovy vzpomínky ohledně tvrdosti zásahu se zcela diametrálně odlišují od vzpomínek lidí, co osobně znám (a považuji je za naprosto věrohodné). O tvrdém zásahu s raněmými k šesti stům ostatně mluví jak vyšetřování, tak vzpomínky třeba dalších lidí na internetu. Po celé Praze se den po 17. listopadu mluvilo o tvrdém zásahu, lékaři vzpomínají v dokumentech na ošetřování lidí atd. Dost pochybuju, že se všichni (včetně lidí, které znám) spikli, aby si tohle vymysleli. Protože ale věřím, že František Fuka říká (subjektivní) pravdu, mám tři možná vysvětlení. Za prvé možná F. Fuka prostě vzhledem k davu neměl rozhled a neviděl, co se děje někde "na druhé straně" a k tomu dnes třeba může hrát určitou roli, že si už na něco nevzpomíná (přeci jen je to dlouho). Za druhé mohl být Fuka byl v nějaké oddělené skupině, co to "slízla" míň. Tady spekuluju, ale narozdíl od obecně zažité představy se průvod lidí kvůli (nejen) zásahům policie různě rozlučoval a slučoval (to můžu prohlásit z vlastní zkušenosti- byl jsem tam až do okamžiků těsně před zásahem, kdy mě coby dítě rodiče odvedli pryč), takže mi přijde jako reálná možnost, že prostě nějaká menší větev byla policií izolována samostatně o kousek stranou. Třetí možnost je, že F. Fuka a jeho družka byli někde mezi prvními, které policie z místa zásahu vyhnala a že zásah odboru zvláštního určení (nebo jak přesně se ty červené barety jmenovaly), následoval až poté. Ať to bylo jak to bylo, tomu že je to jedna z těhle verzí přisvědčuje i to, že F. Fuka se o červeným baretech nezmínil. Přitom to byla dost zásadní skutečnost- demonstranti si mysleli, že se jedná o paragány a že se spustili ze střechy (to hádám byla asi fáma- ale značí to, že se objevili fakt náhle). A podle všech tvrzení nejbrutálnější byli právě oni.
  František Fuka se jim ale evidentně tak či tak vyhnul.
  Když si čtu ještě některé příspěvky do zdejší diskuze, tak nakonec ještě dodám jednu věc- já v devíti letech velmi dobře věděl, kdo to byl Havel nebo Kryl atp. Protože to věsměs věděli i lidé z celého okruhu těch spousty známých mých rodičů, tak z dnešního pohledu naivně jsem si myslel, že to ví každý. Soudě (nejen) ze zdejší diskuze, asi hodně záleželo kde.
  Nechám stranou tisíckrát vyvrácené tvrzení o tom, že 17. listopad byl "nezdařený puč KSČ" (kdo chce věřit stejně tomu věřit bude). Zato zajímavé zjištění u téhle diskuze je, že všechna ta tvrzení, která jsem někde četl nebo slyšel o vekslácích, jsou pravdivá.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.