25.11.14

Recenze: Je nám spolu dobře - 50%

V tomto českém dokumentu se prolíná několik motivů. Především vypráví o Čechovi, který se s rodinou (manželka, tři děti) přestěhuje dlouhodobě do Číny, aby zde vyučoval češtinu.

Děje se tak v "městečku česko-čínského přátelství", kterému náš stát někdy v 50. letech daroval traktory a oni nás tam dodnes mají velice rádi a mimo jiné tam staví čtvrť, která má vypadat jako stará Praha! Na stavbu tohoto monstra se také podíváme.

To se prolíná s osudy lidí v české vesnici, která se s touto čínskou druží (se kterou nemá hlavní hrdina nic společného).


Přestože je tento film velmi krátký (75 minut), snaží se nám toho sdělit hodně a většinu z toho ne dost pořádně.


Nejzajímavější pro mě byl osobní osud hlavního hrdiny, který je free, cool, punk, kněz a má copánek na vousu. Před každým jídlem se modlí a vnucuje to celé své rodině (přičemž jeho manželka zjevně fandí panu Ježíšovi o dost méně). Rozhodně je zvláštní, že si někdo usmyslel, že tento člověk má být hlavním (a vpodstatě jediným) reprezentantem naší země v čínském městě.

Pouze o něm samotném by mohl vzniknout velmi zajímavý dokument, ale dozvíme se o něm velmi málo. Dojde k zajímavému konfliktu, kdy matka zjevně nechce v Číně dále zůstávat (mimo jiné proto, že zde jsou nezdravé zplodiny ve vzduchu), na což hlavní hrdina reaguje psychonátlakem ve stylu "Bude to jak chceš ty, drahoušku, ale myslím, že bychom tu měli všichni zůstat a ty zplodiny možná posílí dětem imunitu". A manželka rok drží hubu a krok a pak už to nevydrží a vrátí se do Čech.

Většinu z toho ale musíme "vyčíst mezi řádky", protože film se více věnuje tomu, jak protagonista vyučuje, chodí na večeře s Číňany a prohlíží si město - aniž by se nějak zamýšlel třeba nad tím, čemu bude mladým Číňánkům čeština...


Dalším motivem je právě "turistický průvodce" tímto čínským městem, které vpodstatě ztělesňuje ty nejstrašnější věci, které si můžete představit, když se řekne "potěmkinova vesnice". Všechno se rozpadá, všude je špína, nic nefunguje, všechno je ve skluzu, všude jsou sochy radujících se lidí a mezi tím se staví replika pražského Nového města z betonu. Psycho.

No a konečně linie s českým  městem a jeho starostou (nebo kdo to byl), který se vydá na krátkou návštěvu Číny, ta je ve filmu víceméně zbytečná a jenom zamlžuje to důležité. Nějak mi pořád nedocházelo, jak ten starosta souvisí s hlavními protagonistou, a nakonec se vysvětlilo, že nijak.

Netuším, jak dlouho byl filmový štáb v Číně, ale pravděpodobně to nebylo po dobu celého hrdinova pobytu zde, protože film působí dojmem, že bylo natočeno příliš málo materiálu a není na plátně co ukazovat.

A vyloženě mi vadila hudba od Ondřeje Skaly, vystupujícího pod uměleckým pseudonymem "Ježíš táhne na Berlín". Jde o povětšinou o velmi agresivní elektronické remixy klasických skladeb, ze kterých mě bolela hlava a které svou hlasitostí ztěžovaly porozumění dialogům.

Je nám spolu dobře je roztříštěný, zmatečný film, který není příliš dobře natočen. Zaznamenává ale dostatek bizarních skutečností, takže stojí za to ho vidět. Ovšem obávám se, že jsem spoustu z těch skutečností vnímal o dost jinak, než byl záměr tvůrců.

10 komentářů:

 1. "Ovšem obávám se, že jsem spoustu z těch skutečností vnímal o dost jinak, než byl záměr tvůrců."
  kvuli tomu se snad na dokumenty kouka ne?
  aspon teda ja si dycky predstavuju, jak Iveta Touslova suka, kdyz tou svoji precizni dikci a 3x verejnopravne prosetejma zvastama komentuje veci jak z infotainmentovyho rychliku, a ta predstava me bavi velmi

  OdpovědětVymazat
 2. Dokumentární film je druh filmu, jehož hlavním cílem je zprostředkování a dokumentace skutečnosti.

  Tam žádná názor ani být nemá! Záměr tvůrců je co nejlepší popsání reality.

  Proč vůbec v recenzi nezaznělo, že je autorem Saša Dlouhý?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ten nazor tam je vzdy, napr. v tom, co onen dokumentarista zabere a co ne..
   par bezmozku si mysli, ze lze neco delat "neutralne" "verejnopravne", zbytek sveta vi, ze to je jen dalsi nazor..

   Vymazat
 3. Co je do prdele rutistický průvodce? Routa? Rutina? Ruty šuty Arizona Texas?

  OdpovědětVymazat
 4. to si to po sobe nemuze pan Fuka aspon jednou precist. dyt to je pomalu co radek to typo nebo chyba...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Von je tu vod toho aby psal, ty seš tu vod toho, abys četl.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 5. .... sochy rdujících se lidí ... jsou ještě lepší wtf

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. co je, ty kundo? ty jsi tu teď úča češtiny, ty buzno ajuga?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.