20.11.14

Recenze: Hunger Games: Síla vzdoru - 1. část [The Hunger Games: Mockingjay - Part 1] - 50%

Především musím upozornit, že nejsem nejvhodnějším recenzentem tohoto filmu, neboť 1) knihy jsem nečetl, 2) předchozí filmy jsem viděl, ale každý jen jednou a už jsem je to značné míry zapomněl. Tudíž tato recenze bude mít značně omezenou praktickou hodnotu.

Takže, s tímto vědomím... Do toho.


Katniss už se neprohání v aréně a nezabíjí divná zvířáta, ale stane se hlásnou troubou odboje (doslova podzemního odboje). Má v pirátském vysílání vyburcovat celý Panem, aby se vzbouřil proti Kapitolu (a Donaldu Sutherlandovi). Její milý Peeta je mezitím brainwashován v Kapitolu a vysílá propagandu proti rebelům.


Katniss si dá podmínku, že rebelům pomůže pouze pokud Peetu osvobodí, o což se rebelové nakonec pokusí. A to je asi tak všechno...

Je s podivem, jak málo se toho ve filmu stane, a přesto se filmařům nějak podařilo natáhnout to na 100 minut, aniž by to působilo ÚPLNĚ idiotsky (jde o zfilmovanou polovinu třetí knihy). Jistě je to tím, že Francis Lawrence je slušný režisér, James Newton Howard dokáže složit epickou hudbu, atd...

Také je nutno ocenit, že někteří herci (Philip Seymour Hoffman, Donald Sutherland, Stanley Tucci, občas Woody Harrelson a Julianne Mooreová) se téměř nadlidsky snaží, aby jejich scény byly aspoň něčím zábavné - i když je to marný boj, protože jim debilní zápletka nedává moc prostoru předvádět cokoliv zajímavého.

Katniss na mě působila jako dost nesympatický rozmazlený fracek, který každou půlhodinu chce něco opačného, čemuž se všichni kolem musejí chtě nechtě přizpůsobit, protože ona je "the chosen one".


Všechny postavy se ovšem celý film chovají jako debilové. Netuším, jestli je to špatnou adaptací knihy, nebo tím, že si špatně pamatuji předchozí díly, nebo to prostě autorka knih tak debilně napsala. Netuším. Ale ve filmu je tuna strašlivých hovadin, jako:

 • Na mém přežití závisí osud milionů lidí, proto při leteckém bombardování vylezu z úkrytu. Dvakrát. Jednou kvůli dětem v nemocnici, podruhé kvůli zaběhlému kocourkovi.
 • Jsem hlasem rebelů, mám sjednotit celý národ, a při videohovoru se zlým prezidentem mu řeknu, že je mi celá kauza vzbouřenců úplně u prdele a dělám to jenom kvůli svému milému, kterého chci zachránit.
 • Můžeme vytvořit počítačovou grafikou realistické lidské postavy, ale abychom natočili propagandistické video s naší slavnou Katniss, musíme ji poslat do válečné zóny a doufat, že se tam bude chovat dostatečně dojatě, protože jako herečka stojí za prd (Katniss, ne Jennifer Lawrenceová).
 • Jsem zlý prezident, dozvím se o tom, že hodní povstalci infiltrovali mou budovu, odvysílám povstalcům vzkaz, že vím o tom, že infiltrovali mou budovu, a pak ty infiltrátory nechám v klidu odejít, aby povstalci nevěděli, že vím, o tom, že infiltrovali mou budovu.
 • Jsem zlý prezident, udělám svému poradci přednášku o tom, proč nehodlám používat ve svých projevech slovo "rebel" a o 30 minut později ho zcela neironicky v projevu použiju.
 • Úplně nejlepší strategie boje proti pořádkovým jednotkám se samopaly je vylézt na vysoké stromy a pak odpalovat výbušniny pod těmi stromy (na kterých sedím).
 • Rakety povstalců jsou bezmocné proti armádním vznášedlům, ale titíž povstalci mají výbušné šípy (do normálního luku), které tatáž vznášedla likvidují jednou ranou.
A tak podobně. A je mi úplně jedno, jestli mi hodláte vysvětlovat, že to v rámci knih dává dokonalý smysl (viz první odstavec).

Ještě nejvděčnějším motivem je podzápletka o tom, že je Katniss tlačena do propagandy a neumí v tom chodit. Ta je aspoň mírně vtipná (záměrně).  U mnoha jiných podzápletek jsem ale neměl tušení, jestli má jít o mírnou satiru, nebo jestli je autorka tak naivní. Z filmu jsem si odnesl především závěr "Každý sociální problém se dá vyřešit pomocí trochy terorismu", což pravděpodobně nebyl záměr tvůrců.

Po téhle vší kritice vás možná překvapí, že filmu dávám celých 50 procent. Je to tím, že jde o víceméně nezávadné dílko, balancující se na podivné hranici mezi televizní inscenací a hollywoodským velkofilmem. Trochu jako sovětské a německé sci-fi filmy, na které jsem chodil do kina před 30 lety a vlastně se mi tehdy docela líbily...

24 komentářů:

 1. Můžu tě uklidnit, sice se tím znemožním víc, než kdybych se přiznal ke čtení Stmívání, ale v těch knížkách je fakt ta třetí nejvíce WTF a spousta věcí tam smysl prostě nedává ... ale jinak hezká recenze

  OdpovědětVymazat
 2. Potvrzuju, nedává. Přečetl jsem to, nedá se říct, že bych si za to chtěl vytrhnout žíly, ale bylo to slabé - strašně z toho trčelo, jak je to mířené na náctilité dívky, jak je všechno psáno na efekt, tak aby Katniss vypadala úchvatně / mocně / zdrceně etc... Interní logika tomu byla podřízená. Je fakt, že těm knížkám z mého pohledu nic nepřidalo ani to, že se vezou na vlně konspiračních teorií.

  OdpovědětVymazat
 3. Jennifer Lawrence už ukázala všechno, co jsem na ní chtěl vidět, takže nevidím důvod ji ještě vidět v hunger games, navíc oblečenou...možná až to vyjde celé taxi to stáhnu, bude-li čas....Díky za recenzi!

  OdpovědětVymazat
 4. Nevím, jak to řeší film, ale kniha je psaná v první osobě, tzn. o dění v Capitolu nebo o tamní politice víme velmi málo, stejně jako o vedení třetího odboje a distriktu 13. Ale Katniss je v rámci propagandy vybavena superlukem a superšípy, který by asi zvládl i to vznášedlo. Mě to přišlo, že ta psychologie naivní zamilovaný holky, která je tlačená do propagandy a nucená hrát hrdinku, ačkoli jí jde jen o to, nějak přežít a ochránit svoje nejbližší, je v knížce podaná celkem dobře. Bohužel world bulding a akce autorce moc nejde, proto je taky asi ta pro mužského čtenáře nejvděčnější část závěrečného útoku a souboje odbytá hodně rychle.

  Jinak mi ale přijde krátkozraký odsuzovat tyhle neakční pasáže, jakože se tam nic neděje. Právě ty totiž pomáhají vytvářet pouto s postavami a divák pak má možnost je mnohem víc poznat a sžít se s nimi. Je to takový televizní způsob, který ale funguje, což dokázal už Cameron s Titanikem. Dnes by to taky nejspíš rozdělil na dva filmy, přičemž první čas by končila nárazem do ledovce a oznámením, že loď se potápí. Taková už je doba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Dnes by to taky nejspíš rozdělil na dva filmy, přičemž první čas by končila nárazem do ledovce a oznámením, že loď se potápí. Taková už je doba." - pobavilo, dík ;-)

   Vymazat
  2. asi je rozdíl, když neakční pasáže "vytváří pouto s divákem", nebo když jsou prostě jenom debilní... Jinak netuším, co je na tom "televizního". A rozdělování filmů se neděje kvůli promyšlené psychologii tvůrců, ale kvůli nedostatku dalších literárních pokračovní, která by studiu přinášela zisk až do Armageddonu.

   Vymazat
  3. On to sice twscott napsal sice trochu legračně, nicméně se obávám opravdu dotkl skutečného největšího problému nejen s Hunger Games, ale stavem kinematografie celkově. Děsí mě to, že v dnešní době by opravdu Titanik vznikl dvojdílný:D Dříve se tvůrci jakoby snažili co nejvíc pohledů, nápadů a myšlenek naprat už do prvního filmu, i v případě, že by v další pokračování v budoucnu doufali. Dneska mám pocit, že už naopak předem ředí a šetří. Taky se obávám toho, že už v rámci tohoto trendu šetří i na tom, že není v podstatě třeba na film najmout skutečného kreativního scénáristu. V podstatě už jde jen o rutinní přepisování z nějakého v tu chvíli populárního čtení pro mládež na pokračování, jen do formátu scénáře. ........

   Vymazat
 5. Franta má v mohém pravdu, předlohu jsem četl už před chvílí. A knižní trilogii miluji. knihám dávám 80%, 100% a 60% pro poslední hodně psychologický díl. Po skončení Mockingjay part 1, jsem mel pocit jako po první půlce 7. dílu Harryho Pottera. Jedna věc, kde mě možná mate pamět je ztvárnění Districtu 13, ale ten byl v knize temější a Effie byla někde zakovaná v řetězech, než ji kvůli Katniss pustili. Taky ta disciplína tam byla tak ocelová, že vlastně tam nikdo neměl minimum svobody, vše bylo podřízeno pomstě.

  Osobně jako čtenář dávám 80% Mockingjay Part 1.

  OdpovědětVymazat
 6. Ty vado, vy žijete 500 let? Jinak si nedokážu vysvětlit, že máte čas přečíst každou chujovinu. Teda, že vám u toho nevadí marnit takového času.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ty je zase pises. Ale zlobi me predstava muze, kterak je zacteny do hunger games.

   Vymazat
 7. prvni filmovy dil me bavil zvlastnim teen bdsm setupem, akorat kvuli tomu musel clovek cumet na nejaky debilni cgi bojiste, ktery nedavalo zadnej smysl, a nechat si intelekt sikanovat vyfabulovanymi realiemi, ktere davaly jeste mensi smysl; cili kvuil tem vecem, co mi v jednicce davaly smysl, jsem stahl dvojku z nosicu, a pote, co jsem preskipoval snad 40 minut a vono to furt bylo v nejakym posranym vlaku, jsem to vzdal a smazal; takze tak
  50% my farting ass

  OdpovědětVymazat
 8. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 9. A svůj názor neměním. Na 100% je to dobrý film, chtěla bych vidět tebe jak bys ho udělal ty, ty chytraku! ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A vis, co si myslim ja, Lenko? Ze az jednou dostanes svou prvni menstruaci, tak svuj nazor mozna zmenis a dojde ti, jaka jsi byla krava.

   Vymazat
 10. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 11. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 12. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 13. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 14. Víš co si myslím já? (na toho kdo vytvořil diskuzi). Že ty aniž bys znal film HG a měl si s ním nějaké zkušenosti, ale ne, ty jsi ho viděl jen 1x a už tady říkáš o Katniss že je rozmazleny fracek? Nejsi to náhodou ty? Vždyť si ten film sotva viděl a už tu píšeš debilni kecy! Víš co? Radši se na ten film víckrát podívej a prostuduj si ho než založíš nějakou diskuzi na film který sotva znas! A ještě k tomu píše takovéto kecy!

  OdpovědětVymazat
 15. tady je film ke stažení. Sice nízká kvalita ale i tak ještě OK + titulky: http://datoid.cz/BiLu2V/hunger-games-sila-vzdoru-2014-1-cast-hdcam-cz-tit-ve-filmu-avi

  OdpovědětVymazat
 16. Internet je plný dobrých a špatných recenzí. Toto je ovšem tak amatérský počin, že mě nadzvedl ze židle a musím reagovat. Chápu, že 1000 lidí, 1000 chutí, ale pan Fuka vyčítá věci, které ve filmu ani nebyly, nebo je nepochopil. Posuďte sami.

  Na mém přežití závisí osud milionů lidí, proto při leteckém bombardování vylezu z úkrytu. Dvakrát. Jednou kvůli dětem v nemocnici, podruhé kvůli zaběhlému kocourkovi.
  --Kdo viděl film střízlivý, asi si všiml, že podruhé Katniss nevyběhla kvůli kocourovi, ale kvůli sestře. Moc nechápu, jak si může někdo splést dívku se zvířetem, ale budiž. Dále co víme (i z Filmů pane Fuko) o Katniss, je to impulzivní osoba a sama sebe moc za nějakou nepostradatelnou nepovažuje. Když známe její charakter, skutečně někdo čekal, že se bude krčit v koutě, nebo vyběhne sestřelit bombardéry, které právě zlikvidovali nemocnici plnou raněných dětí?

  Jsem hlasem rebelů, mám sjednotit celý národ, a při videohovoru se zlým prezidentem mu řeknu, že je mi celá kauza vzbouřenců úplně u prdele a dělám to jenom kvůli svému milému, kterého chci zachránit.
  --Opět. Viděl pan Fuka film, nebo jen trailer? Pár sekund před tím nabádali Katniss, aby se snažila udržet rozhovor s prezidentem co nejdéle, aby se nepřerušila konverzace s výsadkovým týmem. Katniss tedy v rozhovoru "hrála o čas".

  Můžeme vytvořit počítačovou grafikou realistické lidské postavy, ale abychom natočili propagandistické video s naší slavnou Katniss, musíme ji poslat do válečné zóny a doufat, že se tam bude chovat dostatečně dojatě, protože jako herečka stojí za prd (Katniss, ne Jennifer Lawrenceová).
  --Moc nevím, co tím chtěl básník říci. Toto bylo snad ve filmu vysvětleno-ukázáno jasně.

  Jsem zlý prezident, dozvím se o tom, že hodní povstalci infiltrovali mou budovu, odvysílám povstalcům vzkaz, že vím o tom, že infiltrovali mou budovu, a pak ty infiltrátory nechám v klidu odejít, aby povstalci nevěděli, že vím, o tom, že infiltrovali mou budovu.
  --Opět nepozornost pana Fuky při filmu. Prezident Snow doslova prohlásil: Věci, které milujeme nejvíc, nás nakonec zničí. Pak to pro diváky řekne ještě jednou a řekne, pamatujte si má slova. Vzápětí se dozvíme, že Peeta byl naprogramován, aby Katniss zlikvidoval, buď fyzicky zabil a nebo psychicky fakt, že mu vymyli mozek. To nebyl snad takový rébus.

  Jsem zlý prezident, udělám svému poradci přednášku o tom, proč nehodlám používat ve svých projevech slovo "rebel" a o 30 minut později ho zcela neironicky v projevu použiju.
  --Tak tady nevěřím, že pan Fuka byl střízlivý. Řekl, že nepoužije slovo "rebelové", ale místo toho použil radikálové a zločinci. A tak to i v projevu bylo. Možná to pan FF viděl se špatnými titulky, jinak si tohle faux pas nedovedu vysvětlit.

  Úplně nejlepší strategie boje proti pořádkovým jednotkám se samopaly je vylézt na vysoké stromy a pak odpalovat výbušniny pod těmi stromy (na kterých sedím).
  -- Zazněly slova A jestli shoříme my, vy shoříte s námi! K tomu snad není co dodat.

  Rakety povstalců jsou bezmocné proti armádním vznášedlům, ale titíž povstalci mají výbušné šípy (do normálního luku), které tatáž vznášedla likvidují jednou ranou.
  --Opět bylo ve filmu řečeno. Rakety povstalců nejsou bezmocné, ale nechtějí ukázat svůj arzenál Panemu.

  Celá ta recenze připomíná diskuzi pod články na serveru Novinky.cz, kde buď čtenáři špatně pochopili obsah textu, nebo zahlédli nějaký překlep a hned to hlásí a shazují dílo autora.Respektuji, že HG: Mockingjay Part 1 není šálek čaje pro každého. Ovšem musí mít argumenty pro to, aby objasnil svůj názor. Výtky pana Fuky ovšem pramenily z nedostatečného sledování děje (kdo ví, co při tom filmu dělal).
  Takže na závěr: vysvětlit to lze i bez knihy, pane Fuka, stačí příště vyndat hlavu ze zadku a sledovat film pořádně.
  Recenze 0%, příště prosím ubrat styl á la bába na pavlači.

  P.S. Nejsem žádný hejter, z Odvážných palců mám FF nejradši.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.