6.11.14

Recenze (a spoilery): Interstellar - 80%

Nový velkofilm Christophera Nolana je sci-fi z blízké budoucnosti, a to je asi tak všechno, co byste o něm měli optimálně vědět, než na něj půjdete. Protože se jeho děj ubírá opravdu nečekanými kličkami od samého začátku téměř tříhodinového filmu.


Nežijeme ale v optimálním světě, takže krátce o ději, přičemž se pokusím nenapsat více, než je v presskitech a trailerech (mohutné spoilery jsou označeny na konci článku):

Blízká budoucnost. Země je sužována písečnými bouřemi a nákazou, která napadá a ničí plodiny - tudíž brzy nebude co jíst.

Matthew McConaughey hraje Coopera, kdysi pilota, nyní farmáře, kterému je nabídnut uníkátní úkol: Má pilotovat kosmickou loď, která se se třemi dalšími astronauty vydá skrze červí díru (před pár lety se překvapivě objevivší ve Sluneční soustavě) k jiným světům a pokusí se najít nový domov pro lidstvo.V tuto chvíli už vás asi napadají různé všetečné otázky, například "jak NASA ví, kam ta červí díra vede?", nebo "Jak chtějí technicky přestěhovat lidstvo do jiné galaxie?", ale ujišťuji vás, že ve filmu se hodně mluví a všechny tyto věci jsou patřičně logicky vysvětleny. Nebo aspoň tak, aby to logicky znělo. Scénář (od Nolana a jeho bratra) rozhodně není hloupý a jsem si jist, že leckterý průměrný americký divák bude místy zcela mimo čistě proto, že neví, kolik rozměrů má náš vesmír nebo jak funguje gravitace.


Jak vidíte v trailerech (tudíž to pořád není spoiler), Cooper a spol se dostanou na jiné světy (doprovázeni dvěma krabicovitými mluvícími androidy) a najdou zde různé zajímavé věci, ze kterých vyplynou různé jiné zajímavé věci (což už by byl spoiler).

Především musím velmi ocenit to, že Nolan má koule a odvážil se (a prosadil si to u studia) natočit megavelkofilm, který není "space opera" nebo "horor ve vesmíru", ale čistokrevná hard sci-fi, ve které je skutečně kladen důraz na "sci". Zkuste si vzpomenout, kdy tady byl poslední podobný film? Vzpomínám si na Sunshine před sedmi lety, ale ten měl cca pětkrát nižší rozpočet a je to na něm vidět.

Ony totiž ty peníze pro tento druh filmu opravdu jsou potřeba. A abychom věřili tomu "sci", potřebujeme mít dojem, že se pohybujeme po nových obrovských světech a nikoliv po malém studiu, kolem kterého je digitální dokreslovačka.

Tohle všechno se Nolanovi daří téměř bezvýhradně dokonale. Triky jsou pochopitelně bezchybné, ale čeká nás i značné množství působivých audiovizuálních nápadů, kdy je efektně použito naprosté ticho, stejně jako hypnotická Zimmerova hudba (dost nepodobná jeho typické tvorbě, zato ale dost podobná Philipu Glassovi). Mimochodem, v několika recenzích jsem četl něco o "vesmírných scénách, doprovázených klasickou hudbou, jako ve 2001: Vesmírné odysee", což je blbost. Všechno to je původní Zimmer, žádná klasika.

Ale nepopírám inspiraci Vesmírnou odyseou. Tedy, přesněji řečeno: Nemyslím si, že jde o jakoukoliv kopii nebo parafrázi Vesmírné odysey, ale Interstellar s ní má mnoho společného v tom, jak od čistokrevné sci-fi přejde k mnohem filosofičtějším a univerzálnějším tématům.

A v tom vidím jeho hlavní problém. Interstellar není jen sci-fi, ale také rodinné drama, filosofické zamyšlení o lásce, pomíjivosti a naději, a ještě pár dalších věcí. Interstellar je obrovsky ambiciózní. Opravdu obrovsky. Mnohem více, než Kontakt nebo Propast (se kterými má také mnoho společného) a možná ještě víc, než Vesmírná odysea. Ale nemá tak dokonalý scénář, aby tyto ambice naplnil. Neznamená to, že má špatný scénář. Děj je pochopitelný (pokud má být pochopitelný), postavy mají logické motivace (pokud nejsou magoři), ale... Není to víc, než špičkové hollywoodské řemeslo, což mi příliš nesedí k takhle obrovsky ambicióznímu námětu (víc opravdu napsat nemůžu).

Divák je stále precizně veden za ručičku, aby věděl, jaké emoce má cítit. Nekonal se u mě žádný stav "to bylo zajímavé, chci o tom přemýšlet", nýbrž pouze "to bylo profesionálně natočeno, zapůsobilo to na mě přesně tak, jak režisér chtěl, OK, jak bude asi natočena další scéna?"

A u 169minutového filmu, ve kterém se cca dvě třetiny času mluví, to vidím jako nezanedbatelný problém.

I když - znovu opakuji - Interstellar rozhodně stojí za to a všem ho doporučuji, musím konstatovat, že je to první Nolanův film, který nechci vidět znovu.

Následují brutální SPOILERY až do konce článku!

Nejdříve trochu detailněji o ději (ale doporučuji nečíst tuto sekci, dokud film neuvidíte):

Cooper má malou dceru a syna. Dcera tvrdí, že v její knihovně straší, něco shazuje knihy na podlahu a nechává jí tam zprávy v morseovce. Jednou nechá "duch" na podlaze zprávu v binárním kódu, ze které Cooper vyčte nedaleké souřadnice. Okamžitě se tam vydává (aniž by se nějak výrazně pozastavoval nad tím, že tedy zřejmě existují duchové) a nachází tajnou základnu NASA, které šéfuje vědec Michael Caine (Cooperův starý známý, shodou okolností). Zde je mu vysvětleno následující:

Před pár desetiletími se poblíž Saturnu objevila červí díra. Pravděpodobně ji tam umístila nějaká vyšší inteligence, které na nás záleží. Tatáž inteligence pravděpodobně Coopera dovedla do základny (těmi souřadnicemi). Skrze červí díru byly už před lety vyslány sondy, které objevily několik planet, a za nimi následovala výprava živých lidí (každý na jednu planetu). NIkdo z nich se nevrátil, ale tři z nich vysílají, nebo donedávna vysílali. Cooper má za úkol pilotovat misi, která najde nejvhodnější planetu (z těch tří) k osídlení a pak proběhne varianta A nebo B:

Varianta A: Zatímco bude Cooperova mise pátrat, Caineovi se podaří vyřešit složitou gravitační rovnici, která mu umožní snadno přesídlit většinu lidstva (což je pomocí konvenčních raket nemyslitelné).

Varianta B: Pokud se to Caineovi nepodaří, nová planeta bude zasídlena pomocí 5000 oplodněných vajíček, která s sebou Cooper veze, a všichni na Zemi se nechají vyhynout.

Po krátkém přemlouvání Cooper souhlasí s tím, že se vydá na cestu. Musí počítat s tím, že při putování červí dírou a v jejím okolí jim bude plynout čas pomaleji, než na zemi. Cooperova dcera nechce, aby táta odletěl a tvrdí mu, že jí "duch" poslal v morseovce vzkaz "ZŮSTAŇ". Cooper přesto odlétá. S ním letí dva chlapíci a Amelia (Anne Hathawayová), Caineova sexy dcera. A dva sarkastičtí mluvící roboti, kteří jsou velmi potřebným zdrojem humoru v průběhu celého filmu.

Celá posádka hned po startu upadne do kryospánku, po dvou letech doletí k Saturnu a tam skočí do červí díry. Pří průletu dírou se na okamžik naruší náš časoprostor a cosi průhledného sáhne na Amelii ("potřásli nám rukou!") - což bude signifikantní později.

Přistanou na první planetě, kde je pouze voda a obrovské vlny (a plyne zde čas pomaleji, protože je těsně u červí díry). Zdrží se zde jen pár minut, zjistí, že planeta je nepoužitelná, a po dramatickém souboji s megavlnou ji opustí. I když celá tato scéna vypadá úžasně, nemohl jsem se zbavit dojmu, že je ve filmu jen proto, abychom si sakra po více než hodině filmu konečně užili nějakou pořádnou akci... Každopádně, na vodní planetě zahyne jeden z chlapíků, takže nadále zůstává s Cooperem jen Amelia a Černoch.

Na Zemi mezitím uplyne asi 30 let. Cooperova loď je schopna přijímat videa ze Země (ale nemůže na ně odpovídat) a Cooper je dojat, když si pouští videa svého již dospělého syna (nyní Casey Affleck) a dcery (nyní Jessica Chastainová), která je na něj pořád naštvaná.

Po štrapácích na vodní planetě má Cooperova loď málo paliva, takže vznikne dilema: Jsou schopni prozkoumat JEDNU ze zbývajících dvou planet, vrátit se na Zemi a doufat, že vyjde plán A. Pokud by ale planeta nebyla vhodná k osídlení, stihnou doletět na poslední, třetí planetu, ovšem z té už nemohou odstartovat, musejí zde provést plán B a nevrátí se nikdy na Zemi.

Cooper a Amelia se tudíž začnou hádat, na kterou z planet se vydat, přičemž Amelia začne velmi nekonvenčně argumentovat tím, že na jedné z těchto dvou planet (dejme tomu Y) přistál její milenec, a ona věří tomu, že ji za ním táhne láska, největší všekosmická nezměřitelná síla. Neříkám, že je to vyloženě debilní zvrat, ale působilo na mě poněkud překvapivě, že hardcore vědkyně najednou začala říkat takovéhle věci a ostatní se jí nevysmáli...

Nicméně, Cooper rozhodne, že se poletí na zbývající, třetí planetu (tedy X). To je planeta s ledovými mraky, na většině jejíhož povrchu se nedá dýchat. Zde nacházejí Matta Damona v hyperspánku a ten jim vysvětlí, že v nižších polohách se dýchat dá a vezme s sebou Coopera, aby mu to ukázal. Pak se ale ukáže, že Damon je blázen a dýchatelnou atmosféru si vymyslel, protože chtěl, aby pro něj někdo přiletěl a zachránil ho. Pokusí se Coopera zabít (neúspěšně), zabije černocha a pak se pokusí ve výsadkovém modulu doletět na Cooperovu loď na oběžné dráze. Nepodaří se mu správně zakotvit, zabije se a vážně poničí loď.

Mezitím sledujeme, jak se situace na Zemi stává kritickou, již není co jíst atd... Caine umře a před smrtí prozradí Cooperově dceři, že gravitační rovnici vyřešil již před lety a že nenabízí žádné lidmi proveditelné řešení. T.j. celý "plán A" byl jen nereálný výmysl, aby lidé měli falešnou naději, a Caine už léta počítal s tím, že lidstvo každopádně vymře a musí se provést plán B (pokud nějaký).

Cooperova dcera následně navštíví svou starou knihovnu, kde mnoho let nebyla (což se záhy stane signifikantním, vydržte).

Mezitím Cooper a Hathawayová (kteří se ve zprávě od Cooperovy dcery dozvědí, že plán A byl výmysl) vymyslí následující plán: Následkem všech těch havárií už jejich loď nemá palivo na cestu k planetě X (kde chtějí provést plán B, protože jiná šance už není), takže si pomohou tím, že provedou "slingshot" manévr kolem červí díry. Cooper ale Amelii neřekne, že aby to celé vyšlo, musí být jeden z modulů odhozen do díry, a shodou okolností v něm nefunguje automatické řízení, nebo co... Prostě, Cooper se obětuje, katapultuje Amelii k planetě X a sám spadne (s jedním z robotů) do červí díry.

Následuje sekvence, která nemůže nepřipomínat závěr 2001: Vesmírné odysey a Cooper se po průletu dírou ocitne v nekonečném prostoru, skládajícím se z nekonečných kopií knihoven!!!

V tuto chvíli to začne být už opravdu velmi heavy, takže aby to pochopil každý divák, Cooper si vysílačkou povídá s robotem (který je někde poblíž, zřejmě v jiné knihovně) a navzájem si vysvětlují, co se vlastně kolem nich děje.

Tedy: "Vyšší bytosti" postavily tuto 3D reprezentaci čtyřrozměrného časoprostoru, aby umožnily Cooperovi manipulovat s minulostí. Cooper skrz knihy v knihovně vidí svou mladou dceru a vychází najevo, že Cooper byl tím, kdo poslal před 30 lety (nazpět časem) své dceři souřadnice té NASA základny! Následně Cooper vidí sebe samotného, jak se loučí s dcerou před misí, a snaží se (opět sám sobě) poslat morseovkou "ZŮSTAŇ". Následně Coopera uvidí na druhé straně knihovny svou dospělou dceru (která v tuto chvíli na Zemi v té knihovně je) a pomocí skákající ručičky na hodinkách (protože může ovlivňovat gravitaci) jí morseovkou pošle důležitá data, která získal při průletu červí dírou. Dcera pochopí, že ji kontaktuje její otec, zapíše si údaje a zajásá, protože s jejich pomocí může úspěšně vyřešit tu rovnici (nezbytnou pro přesun lidí v rámci plánu A), kterou Caine označil na neřešitelnou.

Následně vyjde najevo (i když fakt nevím, jak na to Cooper přišel), že žádné "Vyšší bytosti" nikdy neexistovaly a že celý ten mnoharozměrný konstrukt vytvořili lidé v daleké budoucnosti, aby současnému lidstvu pomohli zachránit se. Cooper také znovu uvidí předchozí scénu jejich prvního průletu červí dírou a sáhne v ní Amelii na ruku.

A pak se Cooper probudí v normálním nemocničním pokoji, podívá se z okna a uvidí, že se nachází na obrovské kosmické stanici poblíž Saturnu, kde žijí tisíce lidí, kteří se sem dostali díky rovnici, kterou vyřešila jeho dcera. Ti ho přivítají slovy "Vypadáte docela dobře na to, že je vám 120 let." Tzn. zřejmě ho náhodou našli plavat někde ve vesmíru...??? To už jsem se opravdu trochu ztrácel.

Na kosmickou stanici přiletí Cooperova dcera (které je nyní asi 90 let a umírá). Ta mu řekne něco ve smyslu "Já věděla, že jsi to byl od začátku ty. Teď se vydej za Amelií, která čeká na planetě X." A následuje záběr na Amelii, která stojí na planetě X, kde je zjevně příjemný dýchatelný vzduch, a dívá se na improvizovaný hrob toho vědce, kterého milovala.

A to je konec filmu. A to jsem ještě dost podružných podzápletek vynechal.

Podle takovéhoto shrnutí děje vám asi nyní připadá, že je Interstellar strašná hovadina. Ale Nolan svůj film natočil tak profesionálně a zručně, že naprostou většinu času jako strašná hovadina nepůsobí a místa, kdy jsem WTFoval, byla poměrně vzácná!

Je zjevné, že celá ústřední zápletka je založena na typickém paradoxu kauzality při cestování časem: Lidstvo nevyhynulo a proto mohlo v budoucnosti vystavit časoprostorový konstrukt, který lidstvu pomohl nevyhynout. Ale moment, jak ho mohlo postavit, když přece vyhynulo...??? A totéž v bleděmodrém: Cooper sám sobě poslal souřadnice NASA základny, ale odkud je tedy původně vzal, když o základně původně neměl ani tušení?

Takový laciný paradox by mi seděl do Návratu do budoucnosti, ale od takto ambiciózního filmu jsem očekával věru něco hlubšího.

Na dosti místech jsem se pozastavoval nad tím, jak snadno někdo vymyslel něco velmi radikálního a ostatní s jeho šíleným nápadem okamžitě souhlasili, nebo mu věřili. Je možné, že kdybych film viděl znovu, tak pochopím to, co mi uniklo. Ale - a to je to nejdůležitější - já ho (aspoň v dohledné době) znovu vidět nechci, protože mě nedokázal dostatečně stimulovat (narozdíl od všech ostatních Nolanových filmů).

105 komentářů:

 1. Upřímně po přečtení recenze nevim jestli na to v sobotu chci ještě jít..... protože mi ten děj přijde strašně WTF

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám přesně opačný pocit: děj se drží zkrátka. Vždyť nejnovější poznatky astrofyziky, matematiky, kvantové mechaniky jsou fascinující a za hranicí naši představivosti :)

   Vymazat
  2. tys nečetl, že to nemáš číst?

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Edit: Film jsem zatím neviděl, přesto jsem přečetl část se spoilery a jsem mírně na rozpacích. Čekal jsem že Nolan bude více hard, kdy se bude inspirovat (např.) Verlindeho chápáním gravitace kde a kdy není interakcí, strunaři a M-teorií s gravitací coby 27 rozměrem světa, který prochází napříč ekpyrotickým modelem kosmologie a nezůstane u plochého hraní s časem, kdy pointa času jako rozměru deformovaný "konveční" teorií relativity je stará přes 100 let...

   p.s.: o to více děkuji za popisnou část recenze, která vrátila mé očekávání na zem a díky ní nebudu tolik zklamán

   Hezký večer

   Vymazat
  2. Otče.... - Nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn. :-))))
   "....nyní připadá, že je Interstellar strašná hovadina" - Ano, připadá. Ale přece jen ještě kontrolní otázka: Co se stalo s těmi 5000 oplodněnými vajíčky? Inu, zásoby amarounů došly, nastal hlad.... Kůpr si je umíchal na pánvičce se slaninou :-O

   Vymazat
  3. No ty tam zůstaly na té třetí planetě s Ančou Hetevejů, která z nich vycvrdlikala nové lidstvo, zatímco to staré vesele pošlo na Zemi. Nicméně tohle nové lidstvo o několik uherských let později vytvořilo k záchraně dávno mrtvých pozemšťanů tu pětidimenzionální černou díru, skrze kterou Cooper odeslal zprávu svý dceři, která na jejím základě vymyslela způsob, jak mohou lidi žít na Elysiích a tedy si zachráněj prdel.

   Vymazat
  4. Což je docela dobře možné, že to fakt Nolan takhle myslel, ale nedošlo mi to!

   Vymazat
  5. Ale v tom je přeci úplně ten samý paradox, jen ještě o level výš. Problém je v tom, kdo vytvořil první bránu. Pokud by to bylo z vajíček vypěstované lidstvo, tak přeci to vzniklo opět jen díky Metjůově posádce, která prošla branou mezi dvěma galaxiema... V podstatě nejjednodušší řešení by bylo říct, že existuje skutečně někdo třetí, kdo lidstvu pomohl...

   Vymazat
  6. No vida a pak že nestimuluje. A k paradoxu - v rámci OTR je (myslím) tento paradox bez řešení, proto v jejím rámci také předpokládáme, že cestování do minulosti není možné - a tudíž k narušení kauzality nemůže dojít.
   Na druhou stranu v rámci SF a divočejší vědy existují hypotézy, které paradox řeší.
   Jedním z řešení je právě i předpoklad vícerozměrného prostoru, kde časová dimenze ztrácí své výsadní postavení a kauzalita neexistuje, tedy alespoň ne ve formě jak ji vnímáme my.
   Divočina, já vím, ale třeba nám to myši jednou vysvětlí.

   Vymazat
  7. Ja myslim, ze takove 2 zakladni myslenky toho filmu byly, ze gravitace a laska funguji mimo cas (a prostor). Pokud tohle pripustime, myslim ze se da i rict, ze gravitace a laska nepodlehaji kauzalite. A tim padem ani necemu jako casovym paradoxum.

   P.S. ty souradnice NASA zakladny dal Cooperovi TARS,

   Vymazat
  8. taky sem si myslel, že jde o zachráněné lidstvo z vajíček, ale pak mi došlo, že by přeci strašně riskovali, kdyby se snažili zachránit něco co už není, když by tim zásahem v minulosti mohli úplně oddělat sebe (tím že vzešli z těch vajíček), kdyby to nevyslo a ovlivnilo celou minulost (Cooper by nikam neletel, zemrel, nebo cokoliv). Spis je pravdepodobne, ze si vybrali okamzik, kterej dokazali ovlivnit a ze ten okamzik na jejich existenci nemohl mit vliv (zachranil je nekdo jiny nekdy pozdeji a nekde jinde)

   Vymazat
 3. Spacilka se vsem hlubokejm myslenkam a thematum vysmala jako Fuka duchodcum s mobilama, Japoncum a zidum

  OdpovědětVymazat
 4. Františku, DÍKY za spoilery! Kde bychom bez tebe byli.
  (V černé/červí díře, asi.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frantisek sice ignoruje rozdil mezi cervi a cernou dirou .. ale u takovy picoviny je to vlastne jedno :-)

   Vymazat
 5. POZOR MEGASPOJLER! Lidstvo bylo zachráněno novou generací géniů vypěstovanou z pěti tisíc oplodněných vajíček protažených červí dírou na třetí planetu do jiné časové dimenze. Kosmická loď s sebou vezla i příslušný počet inkubátorů, jednorázových plenek, dětských nočníčků, školních pomůcek rozvíjejících genialitu atd. Hatavejka všechny ty děti odkojila (už jí to potom tak neslušelo), vychovala a naučila je, jak si dostupných materiálů vyrobit náhradní díly na červí díru, kterou bude možno zachránit jakési neznámé lidi na cizí velmi vzdálené planetě. Moment: na jakou červí díru?! No přece tu, kterou se tam dostali v podobě oplodněných vajíček. Aha. Tento úkol by byl nesplnitelný nebýt toho, že spermodárci byli ve všech pětitisíci případech geniální bratři Nolanové :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahle teorie me taky pobavila.

   Staci nekam hodit lidska vajicka a dal uz to jede samo, nez se nadejes tak ti posilaji zpravy z vesmirnych casoprostoru, jak se k nim dostat.

   Ale o tom by prumerny americky filmovy divak nic nevedel.

   Vymazat
  2. Oprava: místo "náhradní díly na červí díru" patří "součástky na výrobu červí díry". Časová souslednost tam nějak falíruje. Stejně tak Chuck Norris ve skutečnosti nemohl postavit srub, ve kterém se narodil (i když se to o něm říká). Ale k čertu s logikou.... - tohle je přece film od Nolana! :-)))

   Vymazat
 6. "jsem si jist, že leckterý průměrný americký divák bude místy zcela mimo čistě proto, že neví, kolik rozměrů má náš vesmír nebo jak funguje gravitace."

  No hlavne ze zbytek planety ma v tomhle vsem jasno, ser na amiky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vono lepší nevědět. Protože pak ještě začneš myslet na struny, kvarky, bosony a jiný pro tebe stejně zbytečný chujoviny a zjistíš, že je lepší neznat ani gravitaci, protože to je stejně celý duchařina

   Vymazat
  2. Ale ne. Každej přece ví, jak funguje gravitace. To prostě vezmete Sandru Bullock ve spodním prádle a skafandru, hodíte jí do mezhvězdného prostoru a necháte driftovat. Ale co z toho plyne, to už si nevzpomínám.

   Vymazat
  3. Plyne z toho to, ze Sandra dobre vypada ve spodnim pradle kdyz driftuje v mezihvezdnem prostoru.

   Vymazat
 7. Za mne zklamání. Nálož sdělení, která pro množství nejde v tam krátkém čase dostatečně vykreslit. Dokážu si představit, že by se z těch messages dalo postavit více silnějších filmů. Místy to působilo, třeba sdělení o tom jací jsem jako lidé sobci, stačí pár let o samotě a i ten největší borec položí náboženství, přesvědčení, jen aby se sám zachránil. Ale zas hup jinam. Leccos se dá při tom objemu otolerovat, ale mozek mi nepobral když si sám sobě posílal binární souřadnice v momentě kdy chtěl sám sebe zastavit. V tom jak to jako celek vyznělo mi to přislo jako logickej bug. Když už Nolan v té knihovně přiznal, že žere tripy, tak se mohl odvázat víc a hrdina se mohl probudit v blázinci nebo ráno na kalbě. Před shlédnutím jsem se podivoval nad hodnocením Spáčilové, ale teď ji dávam za pravdu. Zřejmě jsem dost přehnal svá očekávání.

  OdpovědětVymazat
 8. Nebyl ten gravitacni prak kolem cerNe diry (Gargantua)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Mr. Fuka si ve své recenzi vytrvale plete červí díru s černou dírou. K dilataci času ale dochází v blízkosti černé díry, nikoliv červí, o kterých navíc , na rozdíl od černých děr, nevíme skoro nic. Červí díra je pouze teoretický konstrukt.

   Vymazat
  2. Když už o tom mluvíme, tak černá díra je pro nás taky teoretický konstrukt :) Ale taky mám pocit, že k diletaci času došlo i při průchodu červí dírou?

   Vymazat
  3. byl a film je ohledne dilatace casu (v okoli cerne nikoli cervi diry) konzistentni
   tedy by retrorecenzospektivne fuku mohlo zajimat, jaktoze konafy prezil styk se singularitou

   Vymazat
  4. Dobře, černá díra je též teoretický konstrukt, nicméně můžeme ve vesmíru alespoň pozorovat jejich projevy, což o červích dírách rozhodně říci nelze.

   Vymazat
 9. Scénář je děravý jako cedník mojí báby. Stačí jen vzpomenout na všechny ty blbosti typu: ha, v knihovně se objevily souřadnice, ok jedu tam, Hi, objevil jste nejtajnější místo na Zemi, btw, nechcete nám dělat pilota? Stejně víme, že jste nejlepší široko daleko, tak když už jste tady...to jste určitě vyvolený. Dále ta citová vydíračka, která se mě vůbec nedotkla. Nolan u mě tentokrát nebodoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se ta citová vydíračka dotkla, tedy má zadnice se vůči tomu ohradila.

   Vymazat
 10. Stejně tak nechápu, proč nové lidstvo , které mělo nějakých 60 let k dispozici poznatky sdělené Cooperem a za tu dobu se technologicky velmi vyvinulo, již dávno neposlalo další kosmické lodi k oněm několika planetám, ale muselo čekat až najde spasitele Coopera aby mohl čekající Brandové letět pomoci.

  OdpovědětVymazat
 11. Sunshine taky nebyl žádná hard sci, ale "space opera" slash "horor ve vesmíru".

  OdpovědětVymazat
 12. Díra a vyhynulé lidstvo... no, to je jako se slepicí a vejcem. Navíc čas není konstantní, ale relativní a s tímhle konceptem film pracuje - či-li 3D lidi s tím nejsou schopni pracovat.

  OdpovědětVymazat
 13. Jinak lokaci NASA mu řekl TARS a o existenci duchů nemá Cooper důvod uvažovat, protože díky pokusu s mincí přišel na gravitaci.

  OdpovědětVymazat
 14. Kvůli skeptickému tónu jsem přečetl spoilery. A nezbývá než říct: A kurva. Originálnější a logičtější je v podstatě cokoli. Na tomhle se z principu nic dobrého postavit nedá a můžete být bůh filmařů.

  OdpovědětVymazat
 15. No to jsou hlody.. ten film ma spoustu problemu, ale netvarme se, ze je nejakej slozitej, nebo ze pouziva nejaky moderni vedecky poznatky. Ten pribeh je dost jednoduchej, jenom v nem jsou diry, tak to vypada sofistikovane.

  jinak fuku by mel prestat s abstinenci, pac ja to videl zkourenej a ocividne jsem toho pochopil mnohem vic

  OdpovědětVymazat
 16. Říkal jsem si, že Nolan jednou musí šlápnout vedle a ono se to opravdu stalo. Po Insomnii je to jediný Nolanův film, který pro mě byl zklamáním. Je zvláštní, že Nolanovy filmy často mají až brilantní logiku a tady je logika děje asi tou nejslabší stránkou. Pominul bych fyzikální nesmysly jako: !!!! SPOILER!!!! Pro odlet ze Země je potřeba raketa jak z misí Apolo, ale pak dokáže posádka přistávat a vzlétat z planet pouze s malým modulem. Průlet červí dírou by posádka zřejmě vůbec nepoznala, protože zakřivení 3D prosotru by bylo poznat jen ze čtyř a více dimenzí. Ve filmu by to pak byla nuda .... ale třeba taky ne, když dokážeme ocenit ticho ve vesmírných scénách, Něco podobného jsem od tohoto filmu čekal. Aby se projevil tak velké rozdíly v plynutí času na první planetě, musela by být hravitace tak silná, že by se planetě nedalo vůbec žít, natož, aby tam byly takové vlny (které ale samy o sobě jsou dobrý nápad). Je ale pravda, že do příběhu různé plytnutí času přináší nové a svěží nápady. Ale konec filmu je fatk zklamání, souhlasím s Frantou. Od letu do černé díry bych čekal něco zajímavějšího, než že to bude drncat a bude tam nějaké smetí a podobně i dál. Od Nolana bych čekal víc ve filmu, kde jde o časové paradoxy. Je to škoda. Ale je pravda, že je tam spousta scén, které mě dostaly. A taky oceňuju, že se Nolan pokusil udělat něco jiného a nebál se riskovat s takhle filozofujícím filmem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pominul bych fyzikální nesmysly jako: !!!! SPOILER!!!! Pro odlet ze Země je potřeba raketa jak z misí Apolo, ale pak dokáže posádka přistávat a vzlétat z planet pouze s malým modulem.

   Mno... nevym jak po fyzikalni strance... kazdopadne co se tyce setreni paliva (ktere stale resili) mi to zas tak hloupe neprislo. To ze ten modul dokazal opusit nejakou jnou planetu... Opravdu netusim v jak daleke dobe se film odehraval a kam dosel technicky pokrok. Treba proste prisli na to, jak to udelat tak, aby to ten modulek zvladl.

   Vymazat
  2. jedna z tech planet, kterou opousteli modulem, mela 130% zemske gravitace
   afaik se k opusteni planety pouzivaji rakety a nikoli letadla (~ moduly) proto, ze je k tomu potreba nezanedbatelna (zde teoreticky prvni kosmicka - zakladna byla na orbitu) rychlost

   Vymazat
  3. Vetsi gravitace == vic spaleneho paliva :). Jen jsem chtel podotknout, ze mi to jako totalni nelogicnost nerijde, protoze vubec netusim, kam se lidstvo pred (ci po) skorokonci sveta posunulo v tehle oblasti vyzkumu.

   Jinak:
   http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anikov%C3%A1_rychlost

   A tohle je taky zajimave:
   http://spaceplace.nasa.gov/review/dr-marc-technology/rockets.html

   Vymazat
  4. wikipedia-fu: http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Nosná_raketa

   Vymazat
 17. !!!!!!!!!!SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!
  Jak si tak čtu všechny možný recenze, mám silný pocit, že jsem viděl úplně jiný film. Scifi kulisa působí na recenzenty tak silně, že si nevšímají příběhu, který se v ní odehrává. Ono tam o to cestování vesmírem a časem totiž zas tak moc nejde. Je to jen kulisa k intimnímu rodinnému příběhu, kde chlápek zjistí, že opravdu není dobré upřednostňovat práci před svou rodinou. Cooper: "Now we’re just here to be memories for our kids... Once you’re a parent, you’re the ghost of your children’s future."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přistoupím na to, dobře. Nechme logiku stranou. I když mi to jde proti srsti, protože na tom je film postaven. Ač se to bude zdát k neuvěření, film je hrozně osekaný. Měl by být možná o hodinu delší. Důležité emotivní scény jsou useknuté. Takže si člověk nedokáže vybudovat vztah k postavám a sotva nějakou emoci začnete už prožívat, hned je ukončena střihem. Opravdu je to ve filmu mnohokrát vidět. Některé scény jsou uměle hrocené (okamžité vystěhování z farmy kvůli prachu, okamžitý odlet do vesmíru bez jakýhkoliv příprav a času na rozloučení. Nebo borec desítky let čeká na svý parťáky a v podstatě si potom u dveří jen řeknou "čau". Tady smrdí stříhání. A za další ač se to zdá opět k neuvěření, celé je to hrozně málo nápadité. Prostě vesmír. Žádné zvláštní světy, anomálie nebo úkazy. něco k objevování. nic. Jen obyčejno... Dobře vlna... hmm.

   Vymazat
  2. > Jan Turek

   Taky jsem to tak vnímal. A v té rovině to funguje výborně. Všchny ty sci-fi prvky mi přišly jen jako nástroje, které mají hlavního hrdinu nahnat do těchhle dilemat.

   Vymazat
  3. Exactly! Mozna bezdetni tohle nepostrehnou.

   Vymazat
 18. BTW jediné sci-fi filmy z poslední doby, které jsem ochotný nazvat jako HARD sci-fi, byly Europa Report a možná... ne, víc mě nenapadá.

  OdpovědětVymazat
 19. Film je opravdu velkolepý a na svou délku dobře koukatelný. Některé scény jsou opravdu velkolepé (vlny, planety, lodě vypadají jak ze skutečného dokumentu...), film dobře funguje i jako rodinné drama. Ale jak už bylo řečeno nefunguje základní logika, je tam docela dost WTF momentů a hlavně VELKÝCH mouder, která tam postavy libovolně vypouštějí a znějí u toho dost směšně.

  OdpovědětVymazat
 20. Pěkná, moderní pohádka. S příběhem, poučením, záporáky, nadpřirozenými jevy, napětím i emocemi ...
  V tomhle směru to není hard-core sci-fi ... ale natočený je to úžasně.

  Naopak mi vůbec, oproti některým dalším komentářům, nechybí avatarovsky pestré a bohaté světy. Líbí se mi jejich strohost a "jednoduchost".

  některé dějové zkratky jsou skutečně useknuté ... ale jak to jinak udělat? To by film musel mít o 2-3 hodiny víc, nebo mít 2 díly.
  Za sebe jsem spokojen.
  Pobrečel jsem si u toho, přišlo mi to celkově srozumitelné. některé scény mě neoslovily (knihovna na konci) atd.
  Ale v pohádkách je prostě možné, aby někoho našli jen tak ve vesmíru u Saturnu ... jak se tam dostal, těžko říc.

  Jediné, čemu jsem nerozuměl, je, proč nakonec stavěli stanici u Saturnu a zbytek asi zůstal na Zemi (když za ním Murph musela dlouho letět) ... proč teda neletěli za tou jeho parťačkou z mise? Tohle mohl aspoň nějak doťuknout, páč to působí divně ...

  OdpovědětVymazat
 21. Našel jsem ve filmu odkazy na celkem 14 klasických sci-fi děl... kdo mě překoná? :-)

  OdpovědětVymazat
 22. hm, takze do 3/4 nebo tak nejak velmi solidni sci-fi tazeny lidskejma pohnutkama (a nikoli funny-tech onanii jako Star Trek), pak nastane twist T, kdy vedkyne majici znalosti, ktere ji umoznuji delat si ambice na objev vyuziti gravitace pro konstruovani cervich/cernych der skrzeva lasku a hrejivou laskovou energii vysilanou Konafym z pate dimenze pochopi, ze padajicimi knihami a emotivne rozechvelou vterinovou rucickou k ni promlouva jeji otec, a kratce nato odhali protokol, kterym tak cini, a z prijatych dat vyvodi teorii, ktera umozni lidstvu jejiho otce napric casem zachranit od (dnes ocekavatelne) smrti uvnitr cerne diry
  cili jak je asi zrejme, Nolanovo mapovani realit fikcniho sveta na ten nas realny, je ponekud nestastne a opet pomilionte holywoodsky humanitne-srackoidni
  zaver je navic povinnej megahepac

  OdpovědětVymazat
 23. U mě spíš spokojenost. Jinak víc než zatím debatované mě štvali dvě věci.
  První věc. Když dokážu vyrobit habitat pro přežití lidstva na orbitě Saturnu případně jinde ve vesmíru, tak ho myslím stejně dobře - spíše lépe a podstatně snáze - zvládnu i na Zemi. Alespoň mě tedy připadá načrtnutá budoucnost země stále řádově pohostinější než orbita Saturnu. Tohle je podle mě úplná logická blbost. Alespoň já nezachytil nic o tom, že zemi hrozí něco, co by skutečně vyžadovalo evakuaci a co by budování habitatů na Zemi, činilo obtížnější než ve vesmíru.
  Ta druhá věc už je akceptovatelná, ale přesto mi je dost proti srsti předpoklad, že genetici a biologové asi vymřeli a vše po sobě spálili, nebo že jsou takový lamy, že by si za bezmála století neporadili s nějakou trochu divočejší Šárkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrozba uvedena byla - dochazelo k ubytku kysliku v atmosfere a pristi generace se uz mela udusit.

   Souhlasim ovsem s tim, ze kdyz vyresili otazku vyroby dychatelneho vzduchu nekde ve vesmiru u Saturnu, jiste by ji vyresili i zde primo na zemi, byt treba v uzavrenych habitatech.

   Vymazat
 24. Tak jsem nakonec musel dorazit až k Fukovcům, abych si přečetl nějaké normální názory, protože celej internet, v čele s moviezone, je z toho nekriticky úplně v píči.

  OdpovědětVymazat
 25. Film dobrý, ale asi som čakal trošku viac, Anne občas vyzerala že nevie čo má hrať a nečakal som že tam bude aj, OK ak to ešte niekto nevidel, jeden herec. :-) V súvislosti s ním aj jedno zľaknutie. Zvuk výborný a hlasný, asi po tretine ma film začal strácať, ale dojímavé "bol som to ja" finále všetko napravilo. Ešte viem že sme sa ku koncu na niečom úprimne smiali... aha, vtipný autodeštrukčný robot. :-) (zaujímavý design btw)

  Titulky opäť očividne robené bez toho aby autor mal možnosť vidieť film. Choďte do riti distribútori, či kto toto organizujete.

  Mno, a teraz si konečne môžem prečítať recenzie. :-)

  OdpovědětVymazat
 26. ...jo, minulý rok som na Gravity išiel do kina trikrát, taký som bol tým filmom nadšený, to sa mi ešte nestalo. Na Interstellar nepôjdem, ale určite si ho neskôr zoženiem na... rôznych... nosičoch... ehm.

  OdpovědětVymazat
 27. Recenzie Františka Fuku čítam rád, je to duchaplné a vtipné, baví ma zistiť, čo si myslí o filme, ktorý som videl. V tomto prípade ale nerozumiem komu je určené to detailné zhrnutie filmu plné spoilerov. Na jednej strane "doporučuji nečíst tuto sekci, dokud film neuvidíte", na druhej strane prečo by to kto to mal čítať, keď film už videl a text neobsahuje nič čo by nevedel a bohužiaľ ani žiadny z tých vtípkov kvôli ktorým sem ľudia chodia.

  Môj názor: Matthew McConaughey s vybielenými zubami a texaským zemiakom v hube ma iritoval, neveril som mu ani čo mal oblečené. Filozofické žvásty o láske nudili, pseudovedecké vysvetlenia boli úplné pičoviny. Keby som to čítal ako scifi poviedku ako 12 ročný chalan, možno by som ju dodnes mal vyloženú na poličke ako spomienku na detstvo, vedľa 20 tisíc míľ pod morom. Ale každý kto prejde stredoškolskou fyzikou, musí vypínať ľavú mozgovú hemisféru aby to prežil.
  Na druhej strane pravá hemisféra si príde na svoje. Je to úžasný (organový) koncert Hansa Zimmera ktorý tu znie trocha inak, než ho poznáme, v kine s dobrým zvukom má divák každú chvíľu "husí kúži", obrázky z vesmíru sú proste nádherné a akčné scény úchvatné. Vizuálne, akusticky, hudobne: 100%. Príbeh a herecký výkon hlavného hrdinu: 20%.

  OdpovědětVymazat
 28. *** SPOILER *** podle mě má film jedinou základní nevysvětlenou otázku a to, jak Murph poznala, že ji zprávy posílal Cooper? To jako podle pohledu na hodinky si řekla, že to byl prostě on? Dyť to mohl být kdokoliv? A nebo právě podle těch hodinek, že jí je dal on, tak proto to byl on? :D

  Jinak vysvětlení, proč předem neletěl nikdo pro Aničku je podle mě jasné. Než se Cooper objevil, tak přece nikdo nevěděl, co se tam vlastně stalo a kde by mohla být. Navíc díky časovému zkreslení tam na Coopera stejně čeká sotva chvilku.

  A ještě mě napadá... Souřadnice k základně ve filmu také předá přímo Cooper na konci při scéně za knihovnou. Je jasné, že se o tom mluví, jako že ano, ale bylo to tam ukázané? Podle mě první jeho komuniké byl nápis STAY, no ne? *** KONEC SPOLILERU***

  OdpovědětVymazat
 29. *** SPOILER *** A co se týče oplodněných vajíček, tak já to teda pochopil tak, že podle původního plánu měli jen letět najít vhodný svět a pak se vrátit a ideálně podle plánu A tam přestěhovat všechny :D a nebo tam poslat lidi s těma vajíčkama. Ne, že je měli celou dobu s sebou a vysadí je tam do vody jak pulce, sotva tam doletí. Pak si tady z toho podobných diskuzích děláme srandu, ale pokud si dobře vzpomínám, tak oni je s sebou samozřejmě nebrali, jen plán B říkal, že případně by tam letěli alespoň s těma vajíčkama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. Je to úplně jasné: Pokud vyjde plán A, tak se vrátí pro zbytek lidí ze Země. Pokud se něco posere, tak plán B, kdy najdou vhodnou planetu a s těmi vajíčky založí kolonii a na Zemi serou.


   Vymazat
  2. Ale to je přece nesmysl. Pak by nedávalo nejmenší smysl, že by se o ně neměl kdo postarat, že neměli 5000 inkubátorů a lidí na pečování atd, jak už padlo výše. Takovou bodu by Nolan přece neudělal. Já to skutečně chápu tak, že Cooper se měl vrátit tak jako tak jim říct, která planeta je vhodná a bud by tam poslali celý lidstvo :D a nebo jen vajíčka. Nemyslím se, že je Andula měla s sebou, když doletěla na tu třetí planetu a teď je tam sama zahřívá....

   Vymazat
  3. Oni tam říkají, že nejdříve se narodí 8 (plus minus) lidí a ty by 4 astronauti dokázali vychovat, pak teprve začne další várka...

   Vymazat
  4. Andula je sebou měla, jednou nebo dvakrát je na lodi vytahovala. S tou výchovou to taky úplně nechápu, respektive měli by to tedy asi na hodně dlouho.

   Vymazat
 30. Výbornej film, konec možná nepřiměřeně optimistickej, ale určitě ne přeslazenej jako u Spielbergovejch hoven a s ohledem na 96% skvělýho děje přimhuřuju oči a posílám vás kverulanty všechny do Nitry a pasy.

  OdpovědětVymazat
 31. FF: "Ti ho přivítají slovy "Vypadáte docela dobře na to, že je vám 120 let." Tzn. zřejmě ho náhodou našli plavat někde ve vesmíru...??? To už jsem se opravdu trochu ztrácel."

  No vzdyt tam prave plaval ve vesmiru cerstve z cervi diry nebo co kdyz se vystrelil (WTF "Eject! Eject!" ve vesmirnem modulu), priblizilo se k nemu nejake svetlo a v nemocnici u postele mu prece rekli, ze mel stesti, ze ho nasli "Marines" = dalsi WTF, zrejme homage Aliens/ Riplejce, kdyz uz jako davno neexistovaly zadne armady a vsechny vydaje sly do zemedelstvi na preziti.

  OdpovědětVymazat
 32. Prej to tam málo bouchalo, střílelo a lítalo málo Transformerů, říkal František.

  OdpovědětVymazat
 33. Oč víc a urputněji se chudák Nolan snaží být nejbombastičtějším filmařem všech dob a ještě k tomu vynálezcem nejrafinovanějších filosofických zápletek, o to víc bývá vidět jeho průměrnost, jeho póza, díry v logice, dutej patos, špatnej vkus.... Tak rád by býval byl novým Kubrickem, ale chybí mu k tomu talent, inteligence i pečlivost. Dohání to rámusící hudbou od první do poslední vteřiny, superdrahou výpravou, superefektní kamerou atd. Nikdy nepochopí, že tohle jsou jen pomocný prostředky a že míň bývá někdy víc. Má před sebou nejvýš ještě tak 2-3 filmy, než ho prokouknou i ty děti na imdb a najdou si jinou modlu. Není náhoda, že Interstellar na imdb zřetelně nejvíc boduje u diváků pod 18 let. To by se Kubrickovi nikdy stát nemohlo. To jen k té nepodložené a obecně rozšířené domněnce, že Nolan točí filmy pro náročné diváky a inteligenty.

  OdpovědětVymazat
 34. Me trosku iritoval ten konec ----SPOILER---

  kdy nasedne do maly raketky a odleti vstric cervi dire a nejaky vzdaleny obyvatelny planete kde ceka Anne u hrobu svyho mrtvyho pritele..pritom v ty raketce nema ani komoru na kryospanek..ani jidlo..ani ta mala raketka nemuze mit logicky dostatek paliva apod..

  taky bych cekal ze s dcerou stravi vic nez tri minuty a ona ho hned neposle doprdele..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kryospánek nepotřebuje, protože červhole je u Jupitera, takže ta stanice je skoro u vrat... Tím spíš je divný, že se nikdo nevydal zachránit Anne, když o ní všichni dávno vědí (odkud...?)
   Pak takový ty věci, že kyslík ve skafandru maj zřejmě na dobu neurčitou nebo se v tom červím meziprostoru nedejchá kyslík (proč je pak celou dobu v helmě) atd, atd...

   Vymazat
  2. ve vesmiru nepotrebujes palivo, protoze nekonecna setrvacnost :) raketkou mu teda staci jen prdnout, prolitnout dirou a zaletet si one way za ancou

   spis mi prijde divny, ze ta hvezdna soustava je takovej placek, kde se mezi trema planetama pohybujou lusknutim prstu, zatimco ve slunecni soustave potrebujou jit do toho kryospanku na dva roky - tam jsem postradal logiku ja

   Vymazat
  3. Broskwitch: Mám pocit, že ve filmu bylo řečeno, že nějaký piloti z tý vesmírný stanice se na tý planěte, kde je Anne, neúspěšně pokusili přistát. Anne předpokládám odeslala nějaký data. Takže by o ní měli vědět. Spíš mě překvapuje, že Cooper dokáže bez problému řídit raketoplán z daleký budoucnosti.

   Vymazat
 35. Oni jsou tam vlastně dvě bezesporé časové smyčky. Jedna malá "rodinná" viz knihovna a pak druhá velká "samotného lidstva" viz červí díra. Minulost se odehraje včetně vlivů z budoucnosti, které jsou v ní již zapracovány bezesporým způsobem, takže jsou integrální součástí minulosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale v logické souslednosti nemůže budoucnost, která ještě nenastala původně ovlivnit minulost. Tedy pokud by lidstvo nemělo červí díru z minulosti, tak by pošlo a nikdy by se nedostalo na úroveň kde ji má. Tedy ve filmech jako Harry Potter (:D) nebo X-men je to logické díky tomu (samozřejmě Potter je fantasy, ale maj to zvládnutý), že lidstvo má k dispozici cestování časem už na své úrovni, aniž hy se muselo někam vyvinout, proto jen ovlivní minulost, aby změnili budoucnost.

   Kdežto!!! Nolan jak píše "kolega" víše pracuje s touto teorii: "Na druhou stranu v rámci SF a divočejší vědy existují hypotézy, které paradox řeší.
   Jedním z řešení je právě i předpoklad vícerozměrného prostoru, kde časová dimenze ztrácí své výsadní postavení a kauzalita neexistuje, tedy alespoň ne ve formě jak ji vnímáme my." Což ve filmu mnohokrát padlo!

   Vymazat
  2. jj, nejlepsim latadlem na logicke lapsy je fantazie a wishfull overthinking fans

   Vymazat
  3. Právě v bezesporé časové smyčce tomu tak je, prostě vždy se to tak událo a bude dít, logika je konzistentní a bezporuchová. Neexistuje zde výhybka k paralelnímu ději. Kauzalita je plně zachována. Stejně jako červí a poté černá díra jsou vlastně stroji času, ovšem takového typu, který dovoluje navštívit jen události během jejich provozu resp. existence. Nelze za jejich použití navštívit dinosaury ani vzdálené potomky lidstva. Samozřejmě na přesunutí červí díry k Saturnu musel být vytvořen nebo využit jiný stroj času. Toto nemá přímou souvislost se žádnými dimenzemi. Ty jsou pouze jako prostředek k výrobě, dopravě a provozu strojů času. Samozřejmě existuje mnoho teorií na které se odvolávají, ale to je na celotýdenní seminář. Zde ve filmu zvolené řešení, vyjma Knihovny v závěru, pod patronací současné fyziky a znalostí.

   Vymazat
  4. tam bylo jediny wtf to, jak se ta cervi dira vlastne objevila

   verze 1) nejak ji vyrobilo advanced lidstvo - tam by byl bezesporu paradox, protoze jak by ji mohli vytvorit? jak by mohli urcit, kam presne ji smerovat bez toho, aniz by predem vedeli, ve ktery galaxii budou obyvatelny planety? a jak by ji mohli otevrit svejm predkum, ktery jsou pred zahubou a meli by bejt zahubeni a tedy zadnou diru v budoucnosti by nemohli vytvorit?

   2) objevila se u jupiteru zcela nahodne - tam by pak nebyl ve filmu s paradoxy prakticky zadny problem a slo by i nejak vysvetlit, jak si ten konagý poslal sam sobe souradnice (treba by v nejaky casovy rovine prisel do styku s NASA a jen si ty souradnice poslal v jinej casovej moment, kterej by nastal driv a s NASA tedy prisel do styku driv)

   3) diru vytvorila nejaka vyssi existence

   Vymazat
  5. Třeba lidstvo nevymřelo úplně. Dejme tomu, že tu katastrofu někdo přežil i bez vytvoření červí díry. Např. Brandova posádka s jiným pilotem než Cooperem odletěla a na nějaký vesmírný lodi (nebo někde jinde) založila tu kolonii lidí z embryí. O hodně let později by se rozhodli, že by mohli pomoct svým předkům před vymřením. Vytvořili by červí díru. A díky tomu, že by uměli vidět minulost, by se pokusili zkontaktovat nejnadanější vědce po celém světě (těch gravitačních anomálií, pokud si vzpomínám, bylo víc), z nich by zareagovala jen Cooperová... a dál už by to bylo jako ve filmu.

   Druhá varianta je taková, že Cooper je mimo, a díru vytvořili emzáci.

   Vymazat
  6. ja osobne bych nalozil embrya, vletel do toho mista, kde cas utika pomalu, kde proste minuta znamena 100 let, tak jako to udelal Konagy... tam bych par hodin, mozna dni pockal, pak se vratil cervi dirou zpet do Slunecni soustavy, mrknul, jestli se Zeme nevycistila a nezazelenila a v pripade, ze by byla cista, tak bych tam vysadil ty embrya a vse by bylo slunickovy. Vlastne by ani nebylo treba hledat jinou planetu a plan B by byl na nic :)

   Vymazat
 36. Identifikovat v recenzi postavu, kterou hraje černoch, jako "Černocha", smutné i na FF.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. *** SPOILER *** To by mě samotného zajímalo proč - jeho postava prostě byl "černoch", jiný význam v ději ani neměl. A jakmile se na obraze v posádce objevil, bylo naprosto jasné, že jeho osud bude ála červené uniformy ze ST. Černoch tam byl JEN proto.

   Vymazat
 37. 2 dotazy:
  černá díry = zpomalení času - čím blíž tím asi více, myslel bych

  1. na konci se vrátil (ať to bylo jakkoli) a jeho dceři bylo teprve cca 120 - není to málo, na to že měl výlet přímo černou dírou? jasně, to nikdo neví, ok
  2. co ta Anča, jaktože na konci vypadala jako stále čiperná třicátnice?

  OdpovědětVymazat
 38. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 39. Když si představíte vesmír jako silně determinované čtyřrozměrné pole, neni Nolanova představa o časovém paradoxu vůbec mimo. Je potřeba přistoupit na tvrzení, že naše volná vůle je jen iluze. Pak vše dává smysl. Krásně se o tom píše v Asimovově "End of Eternity". Ta vyvinutá rasa lidí by věděla, že pokud chce existovat, musí postavit tu prezentaci 4D pokojíčku. Protože se bavíme o determinovaném vesmíru, žádnou jinou možnost by neměli a žádná alternativa by nikdy, nikde a nijak neexistovala.
  To samé Cooper. V tom 4D poli (dá se říct v "osudu") by byla ta jeho paradoxní smyčka prostě zanesená a my bychom jen sledovali její "projevy" napříč časem.

  ...jinak ano, pokud se na scénář díváme přes (obecně lépe stravitelnou, kauzální) teorii multivesmíru a tvorby paralelních světů, pak opravdu smysl nedává, protože příčina bez svého následku nemůže nastat.

  OdpovědětVymazat
 40. vcera videno a k probuzeni na luzku: mam pocit, ze nekde ve filmu rekli, ze pri vniknuti do horizontu udalosti ubehlo 51 let nebo tak nejak, pri ceste zpet to same + nejakejch tech 25 let uteklo pri pruletu cervi dirou + pobytu na blizky planete - dohromady 127 let

  mcconaugheyho pak nasli pobliz jupiteru, kde byla stanice, letet ve skafandru vesmirem - pro nej se tech 100 let odehralo v ramci minuty, takze vzduch ve skafandru porad mel a lidi ze stanice ho nasli - nejsem si teda jistej jak, pravdepodobne dcera na zaklade toho kontaktu v knihovne vypocitala, ze by se mohl objevit presne v tuhle a tuhle domu pobliz cervi diry a pred svou smrti ho jeste stihla zachranit

  kazdopadne zajimavej film, koukal jsem na to bez titulku a trosku jsem se ztracel, ale po konzultaci s typkem, co na tom byl se mnou to zacalo davat smysl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takze jeho dceři bylo nějakých 140? ok, to by asi šlo ale pořád mi tam neladí ta mladá Anička za kterou se rozletěl nadrženej Matt a která si tam někde pěstuje potomky.............. nemělo by jí tedy být minimálně + 102 let proti Konagymu?

   Vymazat
  2. Jo, jeho dceri bylo rozhodne pres 100. Rikalo se tam neco o tom, ze na nej cekala ve spanku, nebo tak neco, dle me v kryospanku.

   Co se Anicky tyce, tak jsem to pochopil tak, ze jak byla s Konagym u cerny diry, tak pro oba ubihal cas vicemene stejne. Ale zatimco Konagy byl celou minutu v cerny dire, Anicka se vzdalovala a jeji vnimani casu tak bylo delsi a delsi. Takze kdyz Konagy byl v dire dejme tomu poslednich 10 vterin, pro Anicku to znamenalo doletet od cerny diry na planetu a tam pobejvat par let, rekneme treba dva roky, za ktery stihla vybudovat to svitici obydli, na ktery tam byl zaber. Cela minuta Konagyho v prostoru uvnitr cerny diry a tech par let Anicky pak pro obyvatele Slunecni soustavy znamenalo nejakejch 50 let. Nekdo nejaky lepsi vysvetleni? :)

   Vymazat
  3. tak v predchozim komentu jsi psal ze vniknutí do díry a opačně je pokaždé 51 let, Anča má tedy podle mě pořád skluz a navíc pokud jsem to dobře pochopil tak ta poslední planeta kam si ona zaletěla pohřbít svýho ex, by neměla být nijak výrazně ve vlivu zpomalení času u černé díry (nebyla tak blízko), alespoň tam o tom nebyla řeč

   asi to nevyřešíme, budu se na to stejně muset podívat znovu, čím víc se v tom rejpem, tim vetsi je v tom binec

   Vymazat
  4. tak ona s nim letela hodne blizko a kdyz on se odpoutal a vniknul dovnitr, tak ona byla porad hodne blizko a vetsinu ty doby byla blizko... takze v jejim pripade mohlo bejt conaugheyho 50 vterin treba 20 hodin. ona se ale od ty diry vzdalovala, takze jeji vnimani casu porad bylo delsi a delsi, zatimco u conagyho to bylo porad stejny, cili poslednich 9 vterin conaugheho uz pro ni mohlo bejt 20 dni a posledni vterina conaugheho uz pro ni mohla bejt 2 roky... rozhodne byla ale blizko cerny diry natolik, ze tech 50 let v pripade Slunecni soustavy nebylo v jejim vnimani casu mozny. Kdyz uz byla vzdalena dostatecne daleko od ty cerny diry a vnimani casu se vicemene rovnalo tomu v nasi soustave, tak conaugheymu treba zbejvala posledni vterina, nez ho to vyplivlo. Rozumime si?

   Vymazat
 41. Jen malý detail Františku - krabicovitý android je trochu nonsens, když je něco android, tak proto, že to vypadá jako člověk, z řeckého andro, což je prefix pro člověka, nebo zkrátka muže. TARS ani jeho kamarád jako lidi nevypadali ani nádohou. Jejich mechanice jsem nevěřil ani chvilku, narozdíl od recenzentů, kteří se mohli z "originality" robotů zbláznit a neopomněli to zmínit snad všude, možná proto, že zbytek věcí ve filmu tu originalitu celkem postrádá. Stejně jako celý film, ani roboty neminuly logické lapsy typu - proč robot ovládá prvky typu joystick něčím, co připomíná hrábě a ne lidskou ruku, když může systém řídit elektronicky prostě tak, že se připojí na nějaké rozhraní. Všechny tyhle nedodělky, včetně již zmiňovaného nesmyslu s nosnou raketou a potom pohodové vzlety s malým raketoplánem, který měl reaktivní motory, čili potřeboval spalovat palivo a toho by na průlet atmosférou potřeboval úplně jiný objem. Když už do filmu někdo tahá fyziku jako berličku, mohl by ji použít i v případě věcí, které nejsou jen v teoriích, ale známe je už z praxe.

  Přehnaně ambiciózní, neskutečně oslavovaný, ale celkově spíš lehce nadprůměrný kousek, maskující hromady trhlin. Je fajn, že se nad filmem dá zamyslet, ale už není tolik fajn, že to je kvůli chybám a nelogičnostem, případně kvůli chatrné konstrukci, se kterou si ani sami autoři moc nevědí rady. Řadu podivně působících momentů lze určitě připsat na vrub sestříhání - a je smutným faktem, že dnes se proto, aby film dával smysl nebo působil správně, musí čekat na DC a tvůrci to neumí udělat rovnou. A jsem rád, že tady lidi aspoň kriticky myslí, narozdíl od záplavy superlativů všude jinde.

  OdpovědětVymazat
 42. SPOILER ad zmagorený Damon - od začiatku NASA rátala s tým, že ak na "jeho" planéte nebudú vhodné podmienky na život, vedec tam proste otrčí kopytá? žiadne prostriedky, palivo, whatever na to, aby sa dostal späť (keď Cooper&spol mohli no problemo, viz reaktívne motory vyššie), prípadne ostal na planéte vegetiť a niekto ho dopravil domov neskôr? dosť drsné. a jeho šialenstvo inak veľa zmyslu nedáva.

  OdpovědětVymazat
 43. Autor článku asi neví co je červí díra a co je černá díra a tyto pojmy sjednocuje. Ve filmu figurujou obě tyto "díry" a každá je samozřejmě úplně něco jiného. Hodně zjednodušeně, červí díra funguje jako alternativní (kratší) cesta jinam do vesmíru (do jiné galaxie). Jak taková červí díra funguje je vysvětleno ve filmu (a je to přesně tak, jak hypoteticky popsal Einstein s Rosenem). Černá díra je pak hvězda, která zkolabovala do neskutečně malého prostoru. Veškerá hmota dané hvězdy je potom koncentrovaná na strašně malém prostoru, tím pádam má tak silnou gravitační sílu, že pohltí všechno kolem ní, včetně fotonů světla (ano světlo nemá žádnou hmotnost, ale prostě tomu tak je, sám nevím proč). V důsledku toho pak v černé díře a její blízkosti plyne čas jinak (pomaleji) = Einsteinova teorie relativity. Ve filmu pak "Vodní planeta" obíhá kolem černé díry (dost blízko ní) a to je ten důvod proč 7 minut na ní je 10 let na Zemi (nebo tak nějak to bylo, už si to přesně nepamatuju). Na konci filmu pak náš hlavní hrdina do černé díry vletí/skočí/zřítí se (nevím jaký sloveso se hodí použít). Tady je to už pak čisté sci-fi, protože my tak nějak nemáme tušení co je uvnitř černé díry (za horizontem událostí). On tam objeví 5ti rozměrný prostor, skrz něj může nahlížet do minulosti, ovládat gravitaci apd. Pak se nějakým způsobem, který jsem nepochopil dostane zpátky do naší galaxie, kde ho našli lidé, kteří už žijí mimo naší planetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1 hodina na vodni planete byla 7 let mimo ni, nejen na Zemi, ale i ve vesmirne stanici, kde Cernoch zatim zestarnul o 24 let a obcas si daval kybernetickej spanek, aby mu to lip ubehlo.
   Pak se tam Anicka a Bredek vrati a sotva si reknou ahoj. Ja byt Cernochem tak bych je ubodal tupym predmetem.

   Vymazat
  2. Díky za upřesnění, máš pravdu. Vesmírná stanice byla dostatečně daleko od Vodní planeta (od černé díry), takže tam čas plynul normálně (stejně jako na Zemi).

   Vymazat
 44. Nerozumel som preco si poslal suradnice ak nikam nechcel letiet. Ak by si ich neposlal nikam by neletel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. + prečo potom správa znela "STAY".

   Vymazat
  2. Uplne nejvetsi pitomost byly hned pocatecni "gravitacne-binarni" souradnice na zakladnu NASA.
   Byly uz vysilane mise na planety, najednou se jim tam objevi Matej a hned jako hele ty ses nejlepsi pilot a koukej letet zachranit lidstvo.
   Kdyby v knihovne "gravitacne-binarni" souradnice na zakladnu Matej nevyresil a neprijel k nim, tak by se bez nej obesli?
   A kdyz byl nejlepsi super pilot tak ho NASA jednoduse nemohla kontaktovat a zadat mu tu nejdulezitejsi misi v historii lidstva? Neee, musel to vycist z prachu na podlaze, pricemz tam na nej uz cekali s otevrenou naruci.

   Mimochodem kdyz se v trucku ritil na ty NASA souradnice tak kolem byly nadherne lesy a nejake jezero, rikal jsem si vybodnul bych se na zaprasenou kukurici, tady bych si postavil srub a v panenske prirode lovil jeleny...

   Vymazat
 45. Já nevím, asi jsem nepochopil konec. Pokud jsem dával pozor. Tak lidstvo v daleké budoucnosti přešlo do pátého nebo čtvrtého rozměru.- OK. Z logiky věci vyplývá lidstvo katastrofu přežilo. Proč tedy se snaží zachránit minulost, když jim to může být jedno

  OdpovědětVymazat
 46. Řekl bych, že konec filmu moc řešíte. Ve filmu přece několikrát zaznělo, že před smrtí vidíme před očima své děti. Mno a po tom, co se Cooper katapultoval v černé díře, tak již skoro ve všech scénách jsou jen cooperovy děti. Veškerý děj filmu po cooperově katapultáži je tedy zcela jasně již jen vyobrazení přesmrtné mysli Coopera, který umírá v černé díře....

  OdpovědětVymazat
 47. Tak konecne jsem videl Interstellar,mnoha lidem se nelibi druha "dimenzionalni" cast pribehu. Me se naopak velice libila a dava smysl po vedecke strance (pokud jsou ovsem teorie o vyssich dimenzich pravdive) tady mate jedno video od pana Carla Sagana,po jeho shlednuti mozna pochopite ( ja pochopil) www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/4d-ctvrta-dimenze a nezapomente ze ve vyssi dimenzi je cas promenlivou velicinou,treba jako rychlost (zrychlit zpomalit zacouvat)

  OdpovědětVymazat
 48. Chci se zeptat jky data preda copper murph ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.