11.8.14

Recenze: Tři bratři - 90%

Nejnovější film Svěráka mladšího a staršího je muzikálová pohádka (hudba Jaroslav Uhlíř) o třech bratrech, kteří víceméně současně prožijí tři pohádky: Šípkovou Růženku, Červenou Karkulku a Dvanáct měsíčků.


Mám velice rád pohádku Roba Reinera Princezna nevěsta (viz moje retro recenze). A už mnoho let přemýšlím: Princezna nevěsta neměla bůhvíjak velký rozpočet a je roztomilá právě díky tomu, že vypadá lacině a televizně - protože je tak chytře napsaná a natočená. Nemůže se najít chytrý český filmař, který by podobným způsobem natočil festovní českou pohádku, zábavnou pro děti i dospělé?
A ten filmař, respektive filmaři, se konečně našli! V následujícím textu se na Princeznu budu několikráte odvolávat a docela by mě zajímalo, jestli ji Svěráci viděli.

Jan Svěrák podle scénáře Zdeňka Svěráka natočil film, který nemá bůhvíjak megalomanský rozpočet (tedy, má slušný rozpočet, ale nikoliv takový rozpočet, který by potřebovala standardní trojpohádka s tunou statistů a kulis), ale dokáže s ním udělat doslova zázraky (například naemulovat CGI triky jen pomocí střihu a chytré kamery), případně z nedostatku financí dokonce udělat plus.

Příkladem budiž třeba vlk z Karkulky, který není CGI, nýbrž vypadá dost podobně jako R.O.U.S. v Princezně nevěstě. Tudíž je ve většině scén komický, což tvůrci dobře vědí a dělají z toho humor. Pokud v některých scénách nemá být komický, kamera zabírá pouze detail jeho strašidelných očí.

Nebo mluvící zvířátka v lese: Tvůrci se vykašlali na nějaké CGI animace jejich tlamiček a prostě k jejich záběrům jen nahráli legrační voiceovery legračních herců - například Pavla Lišky, který překvapivě nemluví lišku, nýbrž holuba.

Ale trailer se tentokrát kupodivu moc nepovedl...

Ale teď konečně něco o těch pohádkách: Pochopitelně naprostá většina diváků ony tři pohádky už zná, tudíž film není postaven na tom, že jsme napjati, zda se kluk s mečem proseká skrz trní, nebo zda Karkulka přežije ve zvířecích vnitřnostech. Jeho zajímavost tkví v tom, že sledujeme, jak jsou tyto známé pohádky permutovány a upraveny, aby byly legrační, roztomilé (vlk neumře!) a aby bylo možno je navléct na příběh tří bratrů.

Tudíž první bratr proseká trní, druhý se stane myslivcem a rozpáře vlka (který je přežraný a nehybně leží), a třetí... Třetí jen má vytrvalost, spočívající v tom, že se tři dny po sobě zastaví ve stejném stavení a třikrát se zeptá, jestli je tam Maruška. Jak vidíte, druhý a především třetí bratr neudělají nic zásadně hrdinského. Přesto zápletka nepůsobí úplně debilně, protože svými činy všichni tři bratři překonají své charakteristické nešvary (které byly původním důvodem, proč je tatík [Oldřich Kaiser] vyhnal do světa).

Ve filmu přitom jsou místa, která působí trochu debilně, ale vždy je to vzápětí obráceno v záměrně vtipnou pointu, často za pomoci vypravěče / ilustrátora Zdeňka Svěráka, který nám ty pohádky vypráví, komentuje, omlouvá se za jejich nezajímavost a dokonce vede dialogy s obecenstvem - což je opět stejná metoda, jako předvádí Peter Falk v Princezně nevěstě!

Při prvních ukázkách z filmu mi trochu vadili tři hlavní představatelé, kteří mi připadali až moc teen-idolově sladcí, ale v rámci roztomile naivní stylizace filmu je to OK (ostatně, viz také Cary Elwes v Princezně nevěstě). Obsazení je bezchybné a starší generace diváků ocení všemožná camea lidí, na které jsme koukali v pohádkách před 30-40 lety.

Absolutně největší devizou filmu je ale humor. Humor, který je chytrý, originální, současný, neinfantilní a zdaleka nejen verbální. Správná intonace hlášek. Správně vyjevený kukuč. Správný naivní úsměv. Nejsou k tomu potřeba digitální triky a velkolepá výprava. Při některých scénách jsem se smál, nebo aspoň usmíval prakticky non-stop (scéna s panem Červeným, otcem Karkulky). Proč to Svěrákům jde a 95 procentům ostatních českých scenáristů a režisérů nikoliv???

Jedinou podstatnější vadou na kráse pro mě byly písničky. Je jich hodně (více se zpívá, než mluví) a nejsou původní - vznikly už pro starší televizní cyklus samostatných pohádek. Nutnost odzpívat celé tyto písničky občas film brzdí a všechno mnohem lépe odsýpá, když se nezpívá a přijdou ke slovu vtipné původní dialogy.

Tím nechci říct, že by písničkové texty nebyly vtipné! Ale jsou to často spíš říkanky, které se nedají pořádně zpívat (protože obsahují příliš málo dlouhých slabik), takže je herci spíš recitují do hudby. A protože jsou písničky pomalé - zřejmě aby se je snadno naučily i malé dětičky - ve druhé polovině filmu jsem si chvílemi říkal "ať už ten verš znovu neopakují", případně dokonce "ať už přestanou zpívat a přijde zase řádná sranda".

Je to možná problém toho, že více než hodina Uhlíře je prostě na jedno posezení trochu moc.

Nicméně...

Tři bratři jsou zdaleka nejlepší česká filmová pohádka za mnoho posledních let, ne-li od revoluce (nejsem si stoprocentně jistý, jestli jsem na nějaký 20 let starý klenot nezapomněl). A možná poprvé je mi líto, že nemám děti, protože bych s nimi chtěl chodit do kina na tohle - brát na to dospělé ženy působí přeci jen trochu divně.

27 komentářů:

 1. Zapomněl si na Lotrando a Zubejda (což není, díky tvůrcům, zas tak daleko od Třech bratrů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezapomel. Nebot LaZ byl podle mne shit.

   Vymazat
  2. Možná F1 a F2 (Fimfárum). Tam se toho moc pokazit nedá, když tam nehrají čeští herci.

   Vymazat
 2. Chtít děti jen jako cover-up pro chození na Svěrákovu pohádku? Tak si je od někoho může Franta vypůjčit, to snad není problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na kolik procent průměrně se budou muset vyšplhat české pohádky, aby se František rozhodl k adopci?

   Vymazat
 3. Myslím, že kdybys na internetu nějaké děti oslovil, jestli s tebou půjdou do kina, nemusel by to být zase takovej problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no nevím, myslím že jediný výsledek by byl rychlý zápis do policejní databáze aktivních pedofilů

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Kdyby se tu daly hodnotit komentáře, tomuhle bych dal 90%!

   Vymazat
 4. S kterou dospelou zenou jsi na tom byl?

  OdpovědětVymazat
 5. preco to musia sveraci dojebat riekankovo pesnickovym shitom ;( a take to mohlo byt fajn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hraje v tom Klus a to je přímo synonymum pro říkankovo písničkový shit. Taky to mohli nechat jemu, buď rád vole.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Konečně někdo, kdo se chce bavit věcně o řekne mi proč není klus synonymum pro říkankovo-(protest)písničkový shit.

   Vymazat
 6. Jestli to vypadá jako Princezna nevěsta, a točil to Svěrák mladší, tak si buďte jistej že to viděl. A hodněkrát.

  OdpovědětVymazat
 7. Mám docela v oblibě anděla páně...

  OdpovědětVymazat
 8. Pohádka hezká,jen malá Karkulka a myslivcova žádost o její ruku....trochu pedofilní

  OdpovědětVymazat
 9. Vlk neumre???
  To je nejhorsi spoiler v historii FFFilmu..

  OdpovědětVymazat
 10. [Oldřich Kaiser] kulaté závorky se píší do hranatých a ne naopak.

  OdpovědětVymazat
 11. rozpočet na film normální, ale rozpočet na hudbu megalomanskej. nahrát říkankovo-písničkovej shit s majestátním symfoňákem byl nesoudnej rozmar. vtipný scénky potěšej, ale symfoňáku je víc než půlka filmu a poslouchat říkanky (s opakovanýma veršema) se symfoňákem je stejně blbý, jak poslouchat operní kusy zahraný na kytaru u táboráku.

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. jsem stejného názoru, že je to nejlepší pohádka za poslední desetiletí..... kromě LaZ bych tam přihodil ještě Kouzelný měšec (1996)... viděl jsem ho po dlouhé době a překvapilo mě jak je neskutečně vtipný (hláškoidní), což jsem dříve vůbec nevnímal:-)

  OdpovědětVymazat
 14. Frantisku ses asi posral ne ? Vetsi sracku jsem dlouho nevidel ...

  OdpovědětVymazat
 15. Tak jsem to včera bohužel viděl a taky těch 90% nechápu... u mě by to dostalo tak 30 za výpravu, obsahově to byl dost děs.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, zrovna jsem si to pustil nahrany ze vcerejska vzpomnel si, ze to Franta videl, prisel se podivat, kolik ty sracce dal a nestacil se divit..

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.