4.8.14

Recenze: Lucy - 80%

Jak jistě víte, lidé standardně používají pouhých 10 procent své mozkové kapacity. Mladé naivní Lucy (Scarlett Johanssonová) se nešťastnou náhodou dostane do krevního oběhu nová droga, která začne postupně zvyšovat využití jejího mozku, což vede k tomu, že se nejen stane geniální, ale také se u ní začnou projevovat stále výraznější "nadpřirozené schopnosti".

Co se stane, až její mozková kapacita dosáhne 100 procent? Zbývají jen hodiny času, takže se Lucy vydává z Taipei (kde ji to neštěstí potkalo) do Paříže, kde právě pobývá slavný vědec, mozkový specialista (Morgan Freeman). A v patách má asijské gangstery, kteří chtějí zpátky svou drogu.


Tak především: Tento nejnovější film Luca Bessona (přímo jím režírovaný) je strašlivá blbost. Nemusíte ani vědět, že celá ta legenda s "10 procenty využité mozkové kapacity" je zcela nepravdivý, ale obecně rozšířený mýtus, zřejmě sloužící k tomu, aby se děti ve škole lépe učily. Stačí jen vidět třeba scénu, ve které droga v krevním oběhu způsobí, že Lucy po deseti sekundách zmodrají oči a začne lézt po stropě (což není eufemismus, ona skutečně začne lézt po stropě). A to je začátek. Dále následuje ovládání předmětů i lidí, libovolné změny svého těla, ovládnutí času i prostoru, a tak dále...


Je ale důležité, že Lucy je velmi zábavná blbost! Je v ní opravdu velké množství dobře fungujícího humoru (kterého v traileru moc vidět není), slušné akční scény (automobilové honička, protože potřebujeme automobilovou honičku) a nemenší množství audiovizuálních nápadů, které sice často jsou WTF, ale zahánějí nudu! A celé to docela svižně šlape a není to zbytečně dlouhé.

Například když je titulní hrdinka na počátku filmu přemlouvána, aby pro milence udělala "úplně neškodnou službičku", je to prostříháváno záběry na myš, šmejdící kolem pastičky se sýrem.

Když si psychopatický asijský boss (který vypadá překvapivě jako Gary Oldman) myje ruce, kterými právě někoho brutálně mučil, samozřejmě tuto očistu provádí minerálkami Evian.I ten brutální product placemen Samsungu mě celkem bavil. Od Samsungu je úplně všechna elektronika v celém filmu. Včetně elektroniky ve scénách, kde elektronika nemá co dělat (policajt identifikuje podezřelého ne z fotky, ale ze Samsung tabletu, který s sebou nosí).
Citát z filmu: "Delfíni využívají svou mozkovou kapacitu na 20 procent, což je nejvíce na Zemi, a proto se jim v hlavě vyvinul sonar."
Přitom ta zábavnost většinou není ve stylu "vysmívám se režisérově neschopnosti", nýbrž spíše ve smyslu "Obdivuji režiséra, že měl odvahu natočit takovouhle magořinu". Jako kdyby byl najednou z Luca Bessona svěží mladý režisér, plný originálních nápadů (což příkře kontrastuje s jeho strašnými nedávnými filmy).

Znáte francouzské comicsy? Magazíny Metal Hurlant nebo Pilote? Trochu sofistikovanější, abstraktnější a ambicióznější, než ty americké, taky trochu více erotiky a brutality... A trochu víc WTF. Tak něco takového je Lucy.

Citát z filmu: "Mozek je tak úžasně výkonný, že dokáže zpracovat až tisíce bitů za sekundu".
Takže ve výsledku příjemné překvapení. Ovšem kdo v tom nalezne nějakou hloubku / filosofii, ten je blb, a co hůře, new age blb. A pokud si Luc Besson myslí, že je z něj na stará kolena Terrence Malick (viz Strom života), tak se mýlí...

38 komentářů:

 1. Chci jen poprosit, zdali by nebylo možné formátovat odkazy na jiné stránky tak, aby nebyly otevřeny na úkor této stránky, ale v novém okně. Děkuji za kladné vyřízení tohoto již léta palčivého problému.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stačí kliknout na odkaz PRAVÝM tlačítkem myši a vybrat "otevřít v novém okně".

   Vymazat
  2. To jsou ale pro mě dvě strašně únavná kliknutí navíc.

   Vymazat
  3. Stačí při klasickém klikání podržet Ctrl a je po problému.

   Vymazat
  4. Vlastně tři...když to pak vynásobím všemi odkazy v pouhém jednom článku, vyjde mi ohromné číslo nesmyslných kliků.

   Vymazat
  5. S tím Ctrl je to dobrej trik, ale zase to je práce navíc s prstem, vše po čem volám, je prosté formátování, které mě po kliknutí bez další námahy vyhodí PŘÍMO na onu stránku.

   Vymazat
  6. a co takhle kliknout kolečkem myši? Takhle já otvírám většinu odkazů a jde to rovnou do novýho panelu...

   Vymazat
  7. to je zatím nejlepší trik, dík, ale pořád to vyhodí novou stránku na horní panel (jedu v Googlu), a ne automaticky a ideálně na obrazovku...hodil bych se formátovací vzorec...ale kvůli jednomu slůvku v něm to nejde vložit

   Vymazat
  8. A klikat na odkaz se Shiftem není náhodou to, co by sis představoval?

   Vymazat
  9. Má to k tomu nejblíž, díky, i když to znamená, že si už při čtení nemůžu levou rukou podpírat hlavu.

   Vymazat
  10. nemuzes ani vaginalne uspokojovat partnerku svými prsty
   co to kecam, tos nemoh ani předtím
   vono to koukam nebude tim shiftem, vono to bude tim, ze jsi picus

   Vymazat
  11. Ty jsi debil čačanej, víš jak musí mít ty prsty tlustý. To má hned deset penisů navíc, vole.

   Vymazat
  12. to je v souladu s tim, co si o nem celou dobu myslim, takovy jeden velky penisovy trs
   (c) zumpa by JC

   Vymazat
  13. když budu klikat kolečkem, pořád můžu levou rukou prstit vaše starý

   Vymazat
  14. jenze to ty nebudes, protože ses takovej kokutek, vole, to uz se vyjasnilo, na to ses prilis sexi ty hovnocuce

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Štěpnička, jen jsem hledal někoho, na kom bych se schladil, páč jsem kurevsky naštvanej. A jsi to ty, ty blbý idiote! A okamžitě smaž tu kokotinu, co jsi napsal, nebo ti půjdu zapálit tu tvou zkurvenou garáž!

   Vymazat
 3. To s 10% je prý naprostí píčovina. Tahle pověra se rozšířila díky nějaké knize..Jitro kouzelníků myslím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až teď jsem to dočetl do konce a mám ten špatný pocit, že tomu většina lidí bude mít sklon věřit a až mi někdo řekne zcela vážně tu hlášku o delfínech, tak mě asi klepne a nepomůže ani minerálka Naive.

   Vymazat
  2. Ale já jsem tohle s těmi 10 procenty slyšela i v Simpsonových, takže to musí být pravda...

   Vymazat
  3. To podle toho jestli to říkal Homer, nebo Lisa. Pokud Lisa, tak záleží na tom kdy, protože v prvních řadách ještě moc chytrá nebyla a ten teplouš byl dokonce černej.

   Vymazat
  4. Že to je píčovina jsem byl přesvědčenej už dávno předtím, než jsem prvně četl nějakej vědeckej článek co to vyvracel. Zrovna nedávno tuhle pověru zmiňoval můj kamarád a pak taky kolega... no neměl jsem náladu s nima polemizovat.

   (ale teda Jitro kouzelníků považuju za dobrou knížku)

   Vymazat
  5. Říkal to Bart, ale byl chytřejší po nějakých práškách, tak nevím...

   Vymazat
 4. vychozi premisa zni dost podobne jako v Limitless, coz byla taky pekne prazdna hovadina, kazdopadne stále casteji si kladu otázku, jestli film, který je dementi, az je zabavny, lze zaroven povazovat za dobry

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že se zde uplatňuje představa kruhu, stejně jako s lidskou genialitou, kdy příliš geniální jedinec může snadno přejít, střihem, na druhou (temnou?) stranu.

   Vymazat
 5. tak von pri ten pri tech 3 % spotrebuje 20 % celkovy energie

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem hlavně rád, že hlavní roli v tomhle filmu ztvárňuje žena. Všichni víme, že zrovna v tomhle ohledu má Hollywood dost zásadní nedostatky: http://www.jumpspace.cz/?page_id=85

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jsi si jistý, že je Scarlett Johansson žena? To že tak vypadá a říká to o sobě už nic neznamená. Dneska dokud to nevrhne mladé není jistota...a brzo už možná nebude jistota ani to.

   Vymazat
  2. no, pokud není ve skutečnosti žena, je alespoň dobře napodobená ve všech důležitých částech

   Vymazat
 7. no tak byla blba tak chtela bej chytra

  OdpovědětVymazat
 8. S temi tisici bity za sekundu jsi mi pripomnel, jak otresne nekvalitni to melo titulky. Byly tam desitky prekladovych chyb, a "bits of information" mezi ne rozhodne patri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomto případě se domnívám, že to scenárista skutečně myslel jako "bity" v počítačovém smyslu a pouze byl debil (tzn. překladatel za nic nemůže). Z překladatelských chyb jsem si zapamatoval pouze "four hundred thousand" přeloženo jako "40 000"...

   Vymazat
  2. Jen tak na okraj - včera jsem na tom byl a v titulkách bylo, že každá BUŇKA (ne mozek) zpracuje tisíce bitů za sekundu. Druhá věc je, jak to bylo v originálu, to jsem nezachytil.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.