8.8.14

Recenze: Kouzlo měsíčního svitu [Magic in the Moonlight] - 70%

Rok 1928, Evropa. Colin Firth je slavný kouzelník. Přesněji řečeno jevištní eskamotér, který předvádí triky, ale nevěří v jakékoliv nadpřirozeno a s oblibou odhaluje šarlatány. Je kontaktován svým kolegou, který ho upozorní na mladou Američanku (Emma Stoneová), která údajně má skutečné nadpřirozené schopnosti - nebo aspoň nebylo možno odhalit při jejích seancích žádné triky.

Firth se tedy po krátkém přemlouvání vydává na malebné francouzské pobřeží, aby se mezi zdejší šlechtou vydával za obchodníka a odhalil špinavé triky americké podvodnice.

A přitom samozřejmě dojde k tomu, že se do ní zakouká.


Nejnovější film Woodyho Allena (ve kterém Woody nehraje) se liší od většiny jeho nedávných filmů tím, že má něco jako zápletku a děj. Je to sice zápletka velmi chatrná, která by byla optimální pro 30minutovou epizodu nějakého televizního seriálu (např. "Amazing Stories"), ale je to aspoň něco.

Také je potěšitelné, že film je ve srovnání s většinou Woodyho tvorby výpravnější, všichni jsou elegantně dobově oblečeni, uvidíme stará sídla, stará auta, krásnou riviéru, atd... Takže aspoň je na co se koukat.Je docela zajímavé, že není věnována naprosto žádná pozornost pedofilnímu aspektu celého příběhu. Stoneová je o 28 let mladší než Firth a jejich postavy se podle toho chovají, t.j. Firth je již poněkud znavený životem a Stoneová je steprve na prahu dospělosti. Nicméně nikdo na plátně se o této skutečnosti ani slovem nezmíní, natož aby se jí divil. Ale to se asi od tvůrce, který má za manželku svou adoptivní dceru, dalo čekat...

Jinak platí to, co o většině ostatních Allenových filmů: Herci jsou velmi kvalitní, dialogy jsou často břitké, komické postavy jsou komické, ale tentokrát to celé někam směřuje (i když leckteří z vás pravděpodobně odhalí "pointu" dlouho předtím, než ji Allen naservíruje). Bohužel, po pointě děj poněkud rozbředne, protože se nemá kam dál vyvíjet a jenom je potřeba to celé nějak happyendově zakončit, což Allenovi opět trvá zbytečně dlouho.

Celkově jde o docela zábavný filmeček, který je ale typickou jednohubkou, neobsahující naprosto nic, na co byste vzpomínali den po návštěvě kina. A už vůbec byste neřekli, že ho napsal a režíroval někdo, kdo byl kdysi označován za génia.

P.S: Nevím, kdo dělal české titulky, ale pravděpodobně to nebyla Dana Hábová (která překládala většinu Allenových filmů), protože jse v nich několik hrubých překladových chyb (nemluvě o technických problémech s rozdělováním řádků).

6 komentářů:

 1. Zrovna někdo jako ty, Františku, by mohl vědět, že pedofilie znamená sexuální náklonost k malým dětem. Takže ne, ani když si 80 letý dědek vezme 20 letou holku, tak to žádný "pedofilní aspekt" nemá...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to hebefilie a gerontofilie. Tato onemocnění vyvolává hlavně plná prkenice.

   Vymazat
 2. Souhlas, to vubec neni pedofilie a na dospelych, samostatnych lidech, kteri jsou ve vztahu s vekovym rozdilem neni nic spatneho. Nevyzpytatelnost zamilovanosti je prave hlsvnim tematem filmu, a explicitne se sice resi hlavne intelligence a původ, ale je to stejne aplikovatelne i na vek.

  OdpovědětVymazat
 3. jako byste nevěděli, že děj filmu a františkovy recenze navždy zůstanou v opozici. Jestli vás nebaví číst fikce, tak jste na špatném blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Nicméně, kdyby se film odehrával v roce 1918, tak by to byla pedofilie jak poleno.

  OdpovědětVymazat
 5. Woody Allen si nevzal svoji adoptivní dceru. Vzal si adoptivní dceru své bývalé družky a dirigenta Previna.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.