12.8.14

Recenze: Chlapectví [Boyhood] - 60%

Osudy jednoho docela obyčejného amerického kluka jménem Mason od 5 do 18 let jeho života. Bydlí se sestrou a mámou (Patricia Arquetteová), občas něco podnikne se svým biologickým otcem (Ethan Hawke), prožije všechno to, co kluci v jeho věku prožívají, a nakonec úspěšně dokončí střední školu a vydává se na vysokou.


Tento film Richard Linklatera je naprosto unikátní (možná v celé historii kinematografie) tím, jak vznikal: Natáčel se totiž opravdu 12 let, od roku 2002 do letoška, takže v jeho průběhu vidíme, jak stále stejní herci průběžně reálně stárnou!


Takové natáčení s sebou muselo nést mnoho problémů a výzev, a bylo by pro mě strašlivě zajímavé, vidět celovečerní dokument o tom, jak se Chlapectví natáčelo.

Je nutno ocenit, jaké sousto si Linklater (a herci) ukousl, nicméně z hlediska výsledného efektu to bylo sousto do značné míry zbytečné.

Dovolte mi vysvětlit:

Ve filmu se neobjevují titulky, udávající letopočet nebo Masonovo stáří, ale je zřejmé, že čas skáče po značných kusech, zřejmě i po několika letech. Masonův vzhled se totiž často mění skokem a velmi výrazně (viz obrázky výše), takže bych klidně věřil, kdyby mi někdo tvrdil, že Masona v různém věku hrají různí herci...

Naopak dospělí vypadají pořád víceméně stejně, jen Arquetteová se v průběhu let nafukuje a Hawke vyfukuje (což se obojí dnes snadno udělá pomocí masek a CGI).

To všechno navozuje zajímavou otázku, a totiž: "Měli bychom při hodnocení kvalit filmu brát ohled na to, za jakých okolností a jakými filmařskými postupy film vznikal?" Dle mého názoru buď nikoliv, nebo jen velmi minimálně.A pokud pomineme onen unikátní způsob vzniku, Chlapectví nám nenabídne mnoho zajímavého. S výjimkou jedné-dvou epizod, kdy někdo v jeho okolí trochu zmagoří a začne trochu ohrožovat někoho jiného, jsme svědky jen standardních střípků, které jste pravděpodobně v životě prožili taky (jenom ne s tak hezkými lidmi). Pokud film o něčem je, pak o proměně hlavního hrdiny z emo mladíka ve skorodospělého hipstera (což je znázorněnou změnou jeho účesu a změnou citátů, které používá).

Film je natočen zručně a místy téměř dokumentárně (ale nemůže být pochyb o tom, že dialogy napsal scenárista, nikoliv život). A je místy velmi příjemné / pohodové / lidsky dojemné na něj koukat. Ale je tu ještě jedno velké ALE:

Chlapectví má délku DVĚ A TŘI ČTVRTĚ HODINY.

Což je v případě téměř totální absence zápletky mnohem, mnohem více, než se dá fyzicky vydržet.

11 komentářů:

 1. "Tento film je naprosto unikátní (možná v celé historii kinematografie) tím, jak vznikal: Natáčel se totiž opravdu 12 let, od roku 2002 do letoška, takže v jeho průběhu vidíme, jak stále stejní herci průběžně reálně stárnou!"

  Na to můžu říct jen dvě slova: Helena Třeštíková, doprdele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Časosběrný dokument je jiný sport. Hraje se se stejným náčiním a na stejném hřišti, ale má jiná pravidla.

   Vymazat
  2. Vladimíre, to jsou tři slova. Dvě slova jsou Helenětřeštíkové doprdele.

   Vymazat
  3. Filmový Znalec nejspíš ještě spí furt, tak Ti to řeknu za něj: Barónku čuráčku, ty pochcané hovado, Christian Grey Ti odejel na Honolulu, takže jsi zase celý týden nešukal, že na nás tady musíš lít svoje průjmy, ty hovnožere? Když Franta říká „naprosto unikátní“, tak bys ho měl kurva do hajzlu poslouchat, ty lizpiči.

   Vymazat
  4. A vy dva ste co, podělanej Tag team? Filmovyho už jsem myslim jednou zahlídnul, ale to homolulu, co neni tím čím se zdá být, je nějaká letní akce? Hele chlapáku, přestaň být homofob a přiznej si, že za lístky na Fifty Shades of Bale bys přeblaf Frantu přes tepláky.

   Fionor: To určitě ano. Jako zásadně jiné pravidlo (rozdíl) beru "scénář". Ale jen kvůli němu mi ta natáčecí metoda nepřijde nijak zvlášť unikátní, natož ve světovém měřítku. Což ale může být Linklaterovi celkem fuk, že ano..

   Vymazat
 2. Mohli aspoń vybrat hezčího kluka, tohle není moc dobrý objekt nasledování ani pro pedofila, ani pro efebofila-

  OdpovědětVymazat
 3. Být tam někdo jako třeba Alex Pettyfer, nebo Lennart Richter, tak na to snad i jdu.

  OdpovědětVymazat
 4. Točilo se prý jednou ročně po několik dní, takže to asi zas tak náročné nebylo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No spíš asi bylo náročný se k tomu pokaždý dokopat, dovedu si představit že je to po pár letech přestalo bavit.

   Vymazat
 5. Pocas tohto filmu som zazil 166 minut totalnej nudy...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.