4.6.14

Recenze: Zakázané uvolnění - 50%

Osamocený bar někde u lesa, daleko od nejbližšího města. Službu zde má osamocená mladá servírka, jinak je zcela prázdno. Když tu náhle dorazí čerstvá nevěsta, která byla tradičně unesena přímo ze svatby. A její únoskyně, ženichova svědkyně. (Ano, ženichův svědek může být ženská.)

Vzhledem k super bouřce se vyzvednutí nevěsty z baru o mnoho hodin opozdí, takže si tyto tři dámy mohou dostatečně navzájem poodhalit nitra, a nejen nitra.Nejprve je nutno udělat si jasno v tom, co je vlastně tento film zač (což není jeho kritizování, jen konstatování faktů):
 • Je dlouhý 77 minut včetně titulků
 • Přes 90 procent se ho odehrává v malém baru, ve kterém se nacházejí ony tři mladé ženy
 • Přibližně 5 procent se ho odehrává v autě, ve kterém si ženich a jeho kamarád jedou pro nevěstu
 • Zbytek jsou záběry ze svatby, hostiny a focení manželů, přičemž většinou jde o podkresové záběry k monologům dam v baru
 • Tedy jen asi jedna-dvě minuty děje se odehrávají jinde, než v baru nebo v autě.

Zakázané uvolnění je totiž původně divadelní představení, které vypadá takhle, což mi k této zápletce sedí o něco lépe, než podoba celovečerního filmu.

Z té zápletky totiž čiší divadelnost. Není to ani televizní sitcomovost, a už vůbec ne filmovost. Čiší z ní, že je to něco, co by měly performovat tři herečky na maličkém, velmi stylizovaném jevišťátku. Ne něco, co si zaslouží filmový střih, svícení a doprovodnou hudbu.

I když všechny tři herečky rozhodně nejsou špatné, jejich postavy jsou napsané jako ty nejprimitivnější zkarikované pipiny. Takže se už asi po 15 minutách začnou prát (navíc "vtipně", s pomocí hokejek, protože jsou v hokejovém baru), protože to scénář vyžaduje - ne proto, že by to vyplynulo z jejich psychického rozpoložení, které vyplynulo z jejich dialogů. Úplně vidím, jak dobře by to mohlo fungovat na malém divadelním jevišťátku, kde by na sebe herečky koulily oči, křičely, a symbolicky zvedaly hokejky nad hlavu (aby si náhodou doopravdy neublížily). Ve filmu to nefunguje.Vzhledem k tomu, že jsem divadelní předlohu neviděl (a neuvidím), tak netuším, jestli se v ní také vyskytují ti dva mladí muži v autě, a jak je to v ní ztvárněno. Nicméně ve filmu těchto pár minut funguje o dost lépe, než scény s hlavními hrdinkami v baru. Ti chlapi v autě totiž jsou napsaní jako filmové postavy a při jejich pěti minutách dialogů jsem se bavil víc, než pri 70 minutách dialogů ženských v baru. I když většina jejich dialogů byla jen o tom, že jeden druhého obviňoval z toho, že je gay, čemuž se druhý bránil. Prostě jako nějaký sitcom / stand up, ale kvalitní sitcom / stand up.

Je možné, že Hřebejk věrně adaptoval divadelní hru, ale že ta divadelní hra byla od počátku něco, co nemůže fungovat jako film. Takže pokud jste fanouškem oné divadelní hry, filmová verze pro vás může být atraktivní.

P.S: Ve filmu dojde k odvážné lesbické scéně, ale vůbec ji neuvidíme! Prostě se k ní schyluje, pak je střih a je po ní, jenom se o ní zbytek filmu mluví.

22 komentářů:

 1. Tvrzení, ženichův svěděk může být ženská, je jen z půlky pravda. Může, ale ženich musí být latentní homosexuál, což je potvrzeno v dalším textu recenze, potažmo na tvém G+.

  OdpovědětVymazat
 2. V divadelni hre se zadni muzi nevyskytuji. Proto asi ta scena vypada o dost filmoveji, kdyz nema divadelni zaklad.

  OdpovědětVymazat
 3. http://youtu.be/2vr0MPCbmfY?t=1m10s
  1:11 rebra cez chrbat - to je minimalne na mensiu bulimicku grcku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, to je jenom doklad toho, že se do boje proti přemnožení lidstva na planetě zapojují i mladé ženy.

   Vymazat
 4. Už by se konečně nějaký autor mohl postavit k lesbickým scénám čelem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Životu Adele se na tu 45 minutovou lesbickou rubačku s umělými měkkýši dalo celkem dívat. V Česku zase má za sebou slušnou toaletní polízanici film Pusinky s tehdy ještě abnormálně sexy Marií Doležalovou z období předtim než sežrala velblouda na posezení a přestala se vejít do záběru...

   Vymazat
  2. ona nesezrala lelblouda, alebrz vdechla slona.

   Vymazat
  3. navic je strasna mylka si myslet, ze byla sexy predtim

   Vymazat
 5. Budu svědek svému bratrovi. Jsem žena. Znamená to,že můj bratr je latentní homoseksuál?

  OdpovědětVymazat
 6. Ne, to znamená, že jste incestní prasata! Humus!

  OdpovědětVymazat
 7. "..netuším, jestli se v ní také vyskytují ti dva mladí muži v autě, a jak je to v ní ztvárněno."
  Pokud to tam je, tak by to bylo asi tak, že by se jednoduše zatáhla nějaká opona a zakryla část jeviště s ženskýma a před tou zakrytou scénou by "profrčeli" frajeři v autě a odkecali si své repliky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo, ono to tam je v jiné souvislosti...
   Každopádně věřím, že to bude i v té hře, autoři těmahle vtipnejma vložkama rádi voživujou.

   Vymazat
  2. Bukakokino, mlč už prosím tě. Jednak už tady někdo napsal, že to v té hře není. Druhak tady plácáš hovna, aniž bys o tématu cokoliv věděla a děláš ze sebe chytrou.

   Vymazat
 8. a franto, co si myslis o Kolecku (ovi) ?

  OdpovědětVymazat
 9. Ty vole, přoč ten Hřebejk točí teď samý mrdky ? Takový talentovaný chlapec, a skončí ve stejných hovnech, jako Renč nebo Poledňáková. Navíc se to nedá ani odůvodnit tím, že mu umřel syn ...

  OdpovědětVymazat
 10. Už jsem podle názvu čekal, že je to nějaká fekální česká komedie, případně (fekální) drama ze života stařenky v domově seniorů. Hřebejk se pořád snaží pronikat tvorbou do nových světových žánrů a točit přínosné filmy pro českou společnost, měl by myslet i na tyto možnosti.

  OdpovědětVymazat
 11. Celou dobu jsem si myslela, že jde o americký film kvůli narážce na svědka. Ale buď už jsem na tyhle vtipy stará, nebo fakt někomu v ČR přijde divný, že nevěsta či ženich nemají svědky stejného pohlaví jako jsou oni sami?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.