25.6.14

Recenze: Transformers: Zánik [Transformers: Age of Extinction] - 70%

Michael Bay provedl jakýsi polo-reboot filmových Transformers, spočívající v tom, že film se sice odehrává ve světě, ve kterém se odehráli první tři Transformers, ale nevystupuje v něm ani jeden z lidských hrdinů z předchozích dílů.

Hlavním hrdinou je tentokrát Cade Yeager (Mark Wahlberg), mechanik a vynálezce, který náhodou najde, opraví a oživí otlučeného Optima Prima. Ten dá dohromady partu čtyř Transformerů (z nichž si z předchozích dílů pamatuji pouze Bumblebeeho) a společně musejí bojovat jednak proti zlému C.I.A. agentovi (Kelsey Grammer) a jednak proti Lockdownovi, lovci Transformerů, který přiletěl na Zemi, aby tady "udělal pořádek". A ještě proti Megatronovi (nyní Galvatronovi) a dalším zlým Transformerům, které vyrobili lidi.

A ještě se musí zachránit Zrno, které by v případě svého odpálení zničilo Hongkong.

Nebo tak nějak.


Těm mladším a méně sečtělým z vás bych nejprve rád připomněl, že první Transformers dodnes považuji za téměř dokonalý film a nedávno jsem se na ně s radostí podíval znovu. Na rozdíl od dvojky a trojky.


Transformers: Zánik nejsou tak dobří, jako jednička, ale jsou lepší, než dvojka a trojka.

 • Především ubylo toho úplně nejdementnějšího humoru.
 • Dále ubylo Autobotů. Je jich ve filmu jenom pět (a půl) a poměrně snadno jdou od sebe rozlišit, hlasem i barvami.
 • Zápletka je poměrně jasná, jednoduchá a ve většině okamžiků je pochopitelné, kdo a proč se o co snaží.
 • Triky jsou pochopitelně opět špičkové, zvuky a Jablonskyho techno-rytmy strašlivě burácí a obraz je ve 3D, které slušně funguje a nebolí z něj moc oči (navíc se většina filmu odehrává ve dne, takže obraz nemusí být nepřehledně tmavý). S obrazem souvisí ta bizarnost, že při promítání v kině IMAX měly různé záběry různý formát (některé byly přes celé plátno, odshora dolů, jiné širokoúhlé) a střídalo se to zcela náhodně, bez jakéhokoliv zjevného smyslu.
 • Čekají nás scény z nitra obrovské kosmické lodě, scény s obrovskými Dinoboty a scény v exotických čínských exteriérech - tudíž docela je na co se koukat.

Přitom ale stále platí, že s ničím zásadně novým čtvrtý díl nepřichází, většina jeho pokusů o humor je trapná a některé dialogy a podzápletky jsou tak bizarní, že není jasné, proč ve filmu jsou, pokud to není sofistikovaná parodie. Což s největší pravděpodobností není.

Film má dvě a tři čtvrtě hodiny (je nejdelší ze všech čtyř) a ke konci je už docela problém neusnout. Hodně by mu prospělo zkrácení například o hodinu, tj. vystříhání většiny scén, ve kterých jsou lidi a ne roboti - protože pouze u Marka Wahlberga a Stanleyho Tucciho se dá mluvit o něčem, co vzdáleně připomíná herecký výkon. Všichni ostatní jsou jenom rekvizity a snaha o analýzu vztahů otec-dcera-nápadník ja v tomto filmu s těmito herci a s tímto scénářem opravdu zhola zbytečná.

Takže... Ano, je na co se koukat, a je nutno ocenit snahu většiny tvůrců, kteří na tomto filmu pracovali.

Ale není možné ignorovat, jak strašně promarněná šance to je a jak úžasný film by se na podobné téma s podobným rozpočtem dal natočit.

P.S: V kinech bude dabovaná i titulkovaná verze. Obě vznikaly aniž by překladatel pořádně viděl, co vlastně překládá.

19 komentářů:

 1. No prostě je to jako Battleship, jenom horší. Torpédoborce třídy Arleigh Burke jsou totiž aspoň reálné, stejně jako USS Missouri. Ale i tam byla role bezvýznamné bloncky. No zkrátka 70%, pokud jste Fuka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurvafix, ty blbe, už si vytáhni to péro z prdele a prober se! Tady nám tyhle idiotský kecy strkat nebudeš, kozomrde. Jenom píčuješ, děláš chytrýho a práce ti stojí. Hlavně že ty jsi reálný, asi jako tříska v řiti Shreka, blbečku z děcáku.

   Vymazat
  2. Lol.. Filmový znalec a jeho reakce > Záruka hodnotných vulgarismů a silných argumentů..

   Vymazat
  3. To jednou GPFZ rozrazil vstupní dveře univerzity a vyklopýtal po celodenní šichtě na záchodcích na denní světlo. Nejistě zamžoural do zapadajícího slunce a právě tak nejistě vykročil. Sice mu každé oko koukalo jinam a nohy se také při pohybu rozjížděly na různé strany, ale GPFZ se sveřepým úsilím pokračoval dál. Náhle se zděšeně zastavil a začal se plácat po kapsách montérek. Ulevilo se mu, když zjistil, že na záchodcích nezapomněl své poznámky psané na kouscích toaletního papíru, kterým hodlal v budoucnu dát podobu seminární práce s názvem "Homoerotické motivy u Maxipsa Fíka". Náš hrdina totiž záviděl studentům, které vídával na záchodcích, a toužil se stát jedním z nich. --- pokračování příště

   Vymazat
  4. Maxipes tiež? Ach... zničené detstvo.

   Vymazat
  5. Grim, šulínek jeden, literárně zaonanoval a dočkal se odsouzení i od chlebce, ten strejdomrd. Asi si to tu plete s nějakým čajovým klubem, ta grimácká homokláda.... budíček, buzno. Vím, je to těžké, kokůtku, ale ještě těžší bude, až seznáš, že jsi adoptovaný.... Ano, ta dvojka lůzrů, co ji říkáš rodiče, tě nabrala jen kvůli přídavkům.... čehož už asi tisíckrát litovala...

   Vymazat
  6. Milujem tvoje inteligenčné texty.

   Vymazat
 2. Nevím jak Transformeři, ale "Temný rytíř povstal" taky v IMAXu přepínal obrazové formáty a bylo to podle kamery, na kterou se daný záběr natáčel (obyčejnou kamerou to bylo širokoúhlé, IMAXovou kamerou to bylo neširokoúhlé).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak díky za vysvětlení. Teď ale ještě řekni, proč si to ti troubové nesjednotěj.

   Vymazat
  2. Protože ty přes celé plátno jsou natočené přímo IMAX kamerou, v IMAX formátu. Ten zbytek ne. "Sjednotit to" by znamenalo buď ořezat ten materiál co pracně a za draho natočili navíc, nebo natočit všechno v IMAX formátu, což by vyšlo pekelně draho. V normálních kinech je pochopitelně k vidění "sjednocená" verze.

   Vymazat
 3. pripomenme si - to je stejnych 70% jako B&K2

  OdpovědětVymazat
 4. No nevim .. normalne se s Fuxoftem celkem shodnu, ale vsem predchozim transformerum davam solidnich 20%. Je to dobre tak do letadla na 10 hodinovy let, a koukate na to jen proto, abyste se presvedcili, ze to je opravdu az takova blbost, jak jste se obavali.
  Obzvlast akcni sceny mi vzdy prisly bez napadu, neprehledne, se spatnym timingem a choreografii .. ani jedne cool zaber, za cele 3 filmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za shodý názor, já během letu kromě transformers skoukl ještě pacific rift, obojího doteď lituji...

   Vymazat
 5. Měl jsem za to, že jste je překládal, v palcích jste zmínil , že jste je viděl 7x (nebo kolikrat)
  Takže kritika překladu asi nebude sebekritika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ANo, kritika překladu je sebekritika. Aspoň v případě titulků. Dabing překládal Petr Zenkl, ale spolupracovali jsme.

   Vymazat
 6. Myslel jsem, že série Transformers už je mrtvá a najednou čtyřka. To je něco jako když si myslíte, že Rocco Animal Trainer skončil někdy u #19 a najednou se v roce 2009 válí na různých nosičích #29.

  OdpovědětVymazat
 7. Byl jsem na tom spolu s Fukou. Vůbec se mi nelíbil digitální IMAX - http://www.zk4.cz/4d

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jsem se zrovna vrátil z kina a je to naprosto otřesné. Nesnesitelně dlouhé, často zoufale trapné, zoufalý product placement (scéna s Bud Light debilní), ale především neskutečně nudné. Je až neuvěřitelné, jak k uzoufání nudných dokáže být dvě a třičtvrtě hodiny explozí. 3D ucházející, leč často otravné, nahoněné hromadou particlů (scénu na silnici, kde kosmická loď několik minut víří několik tisíc černých obdélníčků[?], jsem nepochopil), či jiných nesmyslů umístěných příliš blízko k divákovi. Za mě tak 10%, protože na nulu to nebylo dost zábavné. Jo a soudě podle konce nám hrozí pětka. Ještěže jsem za to nemusel platit.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.