2.6.14

Recenze: Na hraně zítřka [Edge of Tomorrow] - 90%

Blízká budoucnost. Lidstvo bojuje s invazí hmyzoidních mimozemšťanů, kteří prozatím okupují Evropu, ale už si brousí zuby na Anglii a pak hurá přes moře.

Tom Cruise je Cage, vojenský zpravodaj Americké armády, který má v Británii připravovat reklamní kampaň, ale díky brutálnímu zdejšímu generálovi (Brendan Gleeson) je proti své vůli poslán na frontu, do velké invaze. Kde během několika minut zemře.

...a probudí se v kasárnách den před invazí. Znovu prožije jednodenní výcvik i invazi a znovu umře. A znovu se probudí v kasárnách den před invazí...


Prostě je to něco jako Na hromnice o den více, ale se zlými mimozemšťany a s bojovými exoskeletony.

Cage záhy zjistí, že se bitvy účastní také slavná válečnice Rita (Emily Bluntová), která cosi ví o příčinách té zvláštní časové smyčky - sama totiž něco podobného prožila.

A tak Cage prožívá onen den znovu a znovu, umírá znovu a znovu a pořád více se přibližuje odhalení pravdy, nalezení slabého místa mimozemšťanů a možná i splynutí s Ritou.

Trailery se důsledně snaží zatajit jednu skutečnost: Na hraně zítřka je velmi vtipný film s mnoha dobrými žertíky a narážkami, vyplývajícími z ústředního paradoxu i z toho, jak se Cruisův hrdina v průběhu stovek opakování stejných situací stává zvolna jiným člověkem. Dlouho jsem neviděl film, ve kterým by mi Cruise byl takhle sympatický.

Na rozdíl od Hromnic je tentokrát princip paradoxu jasně a logicky vysvětlen (tedy, logicky v rámci sci-fi žánru) a z omezení a pravidel této časové smyčky vyplývají různé podzápletky (samozřejmě za to mohou ti mimozemšťani a Cageovo "prokletí" se stane jedinou šancí na jejich poražení).

Film je chytrý. Na letní mega blockbuster až překvapivě chytrý a odvážím se tvrdit, že některé časové vtipy a paradoxy mohou méně pozorným divákům trochu zamotat hlavu. Cage totiž není hlupák a jakmile pochopí princip toho, co se děje, začne ho brzy využívat (a zneužívat) opravdu naplno a nápaditě, zkouší různé rozhodovací větve, stává se lepším vojákem i člověkem, a tak dále...

Další plusy:
 • Akční megascény s nezranitelným hlavním superhrdinou působí o něco logičtěji, než je v podobných filmech obvyklé, protože Cageovy superschopnosti a superštěstí logicky vyplynou z toho, že se ocitá v situaci, kterou už stokrát zažil a do detailů si ji pamatuje.
 • Po dlouhé době někdo přišel s trochu svěžím, neokoukaným designem zlých mimozemšťanů a jejich chování.
 • Vojáci slušně imitují mariňáky z Vetřelců, včetně toho, že šéfa jednotky hraje Bill Paxton!

Režisér Doug Liman (Pán a paní Smithovi, první Bourne), jehož filmy mi nikdy nijak extra k srdci nepřirostly, projevuje nebývalou schopnost udržovat téměř non-stop tempo a přitom udržovat film přehledný a zajímavý, čemuž hodně pomáhá značně nadprůměrný scénář (který pravděpodobně má pramálo společného s japonskou manga předlohou).

Někomu může připadat, že závěrečná část film je příliš rozvleklá. Ale je to spíš tím, že první polovina je tak nabušená, že "jen" normálně dobré finále působí jako krok zpět.

Každopádně jde o jeden z těch vzácných případů, kdy drahý akční blockbuster není hloupý a šlape hladce jako nějaký vypiplaný osobní nezávislý filmeček.

48 komentářů:

 1. Anglie není v Evropě a není od kontinentu oddělena mořem? Super. Americká armáda s velkým A? Boží. A máme tu šéa jednotky, OK. Ta recenze je trochu moc rovleklá, ale jinak jí není co vytknout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nyní "šéfa", František začal opravovat chyby. Four to go.

   Vymazat
  2. Britove skytecne typicky Britanii za soucast Evropy nepovazuji. "I was in Europe" nebo "I was oversees" znamena, ze byli ve zbytku Evropy.

   Vymazat
  3. Fair enough, ale Fuka není Brit.

   Vymazat
  4. Každý ví, že Evropa je od Evropy oddělena kanálem ;-). Takže hurá z Evropy přes kanál, rovnou do Evropy - a už konečně víme, kde jsme. Samozřejmě tam mělo správně být, že vetřelci čekají ve Francii a chystají se přes moře, aby mohli být v Evropě anebo v U.S.A. Franto, opravte si to.

   Vymazat
 2. Teším sa ako malé dieťa. Godzilla a X-Men ma do kina neprilákali.. inak ak sa dobre pamätám bol som na Cruisa v kine aj minule na Oblivijón, a bolo to trošku sklamanie.

  OdpovědětVymazat
 3. Je pravda, co psala v recenzi paní Mirka, a totiž, že emzáci začali podle mapy svou světovou invazi v Česku? Jestli ano, nemělo by to zapadnout, páč do centra zájmu Hollywoodu se tuzemsko hned tak často nedostane...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, to není pravda. V jednu chvíli se tam zobrazí na velkém monitoru rychlá animace, jak se šířala invaze mimozemšťanů Evropou, a kamera náhodou ukáže na vteřinu detail, jak se ta červená barva roztahuje přes "PRAGUE". Ale nevyplývá z toho, že by tam invaze začala.

   Vymazat
  2. Nj, tak zase nic, plané naděje, že by si nás všimli aspoň v nějaké sousední galaxii... :/

   Vymazat
  3. @LP: to je ti malo, ze jsme pernikove kralovstvi v BB? O.o

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Spíš "vezměte Hvězdnou pěchotu, nacpěte do ní Cruise, aby to bylo trochu jako ve Válce světů, nerdům to trochu připomene Zdrojový kód, těm starším zas Na Hromnice o den více, tohle nemůže zklamat".

   Vymazat
  2. Principu Zdrojovýho kódu (tj.dostat se pokaždé o kus dál, než umřeš) je to daleko podobnější, než Hromnicím.

   Vymazat
  3. Grim Reaper a Homo kláda v jednom zkurveným vlákně? Proč si to neřeknete večer doma, vy dva buzíci?

   Vymazat
  4. GPFZ, už dlouho se tě chci na něco zeptat: proč máš na svém profilu napsáno "Univerzita Hradec Králové"? Napadly mě jen dvě věci: buď je to nějaký vesnický humor, nebo tam myješ záchody.

   Vymazat
 5. Docela me mrzi, ze pan Fuka se zalekl vyhruzek a v Odvaznych palcich pri recenzovani filmu Cesta ven, nepouzil ani jednou c-word, ze ani jednou nepadla c-bomb. Fakt smutny, takhle vymeknout.

  OdpovědětVymazat
 6. cetl jsem predlohu http://goo.gl/FYuJPe a ta byla hodne dobra/akcni

  OdpovědětVymazat
 7. Dnes som na tom bol. 3D som si ani poriadne neuvedomoval, takže dosť zbytočné. Film to bol dobrý, ale taký vyškerený ako po pozretí podstatne blbulinkejšieho Pacific Rim som z neho neodchádzal. ********SPOILER WARNING******** Trošku som nepochopil tej výboj v Paríži. Zabezpečil niečo Tom Cruise alebo prišlo to bol dôsledok porážky Omegy? Nedával som pozor?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, tím to není. Nechápeš to, protože jsi idiot.

   Vymazat
  2. Vždy lepšie ako umývať obsraté záchody na Univerzitě v Hradci Králové.

   Vymazat
 8. Vyskytují se v tom filmu nějací Hranaři ? Dejdar, Langmajer, Etzler, Kubík ?

  OdpovědětVymazat
 9. Pozor: puvodni predloha neni manga, ale "light novel", cili neco jako "cteni pro mlade" -- ale je to knizka, ne komiks.

  OdpovědětVymazat
 10. SPOILERY!
  Taky jsem asi nepochopil ten konec, nebo se to pochopit nedá, bo prostě happyend?
  Jo a taky vám ten konec tak moc připomněl konec Matrix Revolutions? Řítí se velká loď z posledních sil mrtvým městem, do ní se dobývají mechanické chobotničky, Cruise střílí na ně z palubního kanónu.. dost podobné cestě Nebuchednazzara do města strojů. Pak mu umře ženská, samozřejmě doják a polibek (RIP Trinity) No a nakonec se hlavní hrdina obětuje, podobně jako Neo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On to asi je happy end, ale osobně bych si to vysvětlil tím, že ty sračky z Omegy Cruise absorboval a tím pádem získal znovu při smrti schopnost vrátit se v čase. Jinak si nemyslím, že se chtěl obětovat - prostě plaval a najednou ho Alfa propíchla chapadlem.. ale jo, asi by se pryč stejně nedostal

   Vymazat
  2. ne, proste to nedava moc smyslu krom toho, ze by amici tezko zkousavali, ze film konci tim, jak mrtvej krujz exploduje spolu s o neco driv mrtvou sexi hrdinkou; den resetovala omega v pripade, ze chcipla alfa; cili bud alfa chcipla driv nez omega a omega zresetovala den a v tomto dni by imho omega mela byt ziva a valka stale probihajici, anebo chcipla omega prvni a nemela by byt schopna ze zahrobi konat (jinak neni mrtva zejo)

   Vymazat
  3. no asi je jediny vysvětlení, že po zničení omegy se prostě vrátí čas o nějakej ten čas zpátky. alfa už na to podle neměla žádnej vliv, v době výbuchu omegy se vypla jako všechny další chobotnice.
   Taky trošku nechápu ale pak ten Cruisův přílet, vždyť on tam na začátku letěl, aby mu ten generál řekl, že jde do první linie. A když pak na konci byli chobotnice vypnuty, neměl důvod tam lítat. Stejně jako neměla ta ženská důvod cvičit jógu v táboře, kterej pak už nebyl v bojové pohotovosti.

   Vymazat
  4. "po zniceni omegy se proste vrati cas o nejakej ten cas zpatky" .. jakoze vyjimka z pravidla nebo prvni aplikovani jineho do te doby neznameho pravidla za ucelem hepace? a vo cem tu doprdele celou dobu mluvime..

   Vymazat
  5. Ne, i v neoficiálním vysvětlení se uvádí to, co jsem již psal: Cage absorbuje "krev" Omegy, což mu propůjčí schopnost vrátit čas.

   Vymazat
  6. @Inmax: Celým účelem invaze bylo osvobodit Evropu. To, že chobotnice chcíply, věděl asi jen Cage - všichni ostatní se připravovali dál na bojovou invazi na osvobození od chobotnic. To, že tam už žádný nebudou, přece nikdo nemůže vědět - jenom Cage. Jediný rozdíl byl ten, že už generála nevydíral, tudíž přijal rozkaz jít do první linie a hodnost mu tím pádem byla ponechána (proto tam pak běhá v uniformě po táboře).

   Vymazat
  7. JJ: cili prvni aplikace jineho do te doby neznameho pravidla za ucelem hepace? a vo cem tu doprdele celou dobu mluvime..

   PS:
   lolec neoficialni vysvetleni v kontrastu s ostrym ne

   + proc, pokud krujz soupl cas nazpet (s nove ziskanou moci), nebyla v teto realite omega? dle tveho vysvetleni jen doslo k transferu vlastnosti, toto by vyzadovalo navic jeste modifikaci teto vlastnosti (existuje specialni entita, ktera nebude respektovat casovy posun, to se do te doby nedelo..)

   jestli mi neco prijde jiste, pak ze ten konec znacne plave, a ze ho nejake fanouskovsky vyfabulovane teorie opravdu nevyjasnuji

   Vymazat
  8. Omega umřela ještě předtím, než se posunul čas na zpět. To vysvětluje, proč v tom posledním "respawnu" byla realita taková, že byli emzáci mrtví

   Vymazat
  9. no, krujzova sexi hrdinka v tom filmu umrela mnohokrat predtim, nez se cas posunul nazpet, a pokazde znovu ozila; proc neozila omega?

   Vymazat
  10. Protoze Omega neni Sexy Full Metal Bitch :P

   Vymazat
 11. Taky patřím k těm, co mají problém s tím koncem. Zkusil jsem se s tím nějak popasovat tady: http://youtu.be/qzUff4hNpbs. Co vy na to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. covece neznam te, ale natacet 10 minutovou videoprezentaci namisto napsani 2 vet muze jen picus
   podobnou mentalitu jsem zaznamenal u lidi, co vyrostli na konzolich

   Vymazat
  2. :-)))
   Koukni se na první slide, bylo to cvičení v práci s powerpointem. Spojoval jsem příjemné s užitečným.

   Vymazat
 12. http://techcrunch.com/2014/06/06/science-on-the-edge-of-tomorrow/

  OdpovědětVymazat
 13. Ten film je nelogickej, nudnej a vubec ne chytrej. Blbosti typu emzaci maj jeden mozek uz tu byly stokrat predtim. General kterej je zabednenej, vedec kterymu nikdo neveri, jeden pristroj co vsechno vyresi (u generala v trezoru!). Scenar je prinejlepsim uplny becko a cgi dela lepsi Michael Bay - kterej si na nic alespon nehraje. Ten film je Frantisku odpad.

  OdpovědětVymazat
 14. 1) Originální předloha není manga, ale light novela, což je sakra rozdíl. Manga běží až letos a věřím tomu, že tak dobrá nebude.

  2) Light novela je z 2004, takže o dost starší než Source Code (2011), kterému tady v diskusi některým přijde podobná.

  3) Františku, jak je na tom film hudebně? V traileru jsem postřehl dobře zakomponované Glitch Moby, co zbytek soundtracku?

  OdpovědětVymazat
 15. Všimli jste si zaberu v garazi pred vrtulnikem kdy stoji Tom pred sochou Ježíše a kamera prechazi tak, ze spline s Tomem :) ze si s tim neda pokoj.. v dalsim zaberu je v pozadi nekolik techto soch pokazde jinak rozbitych v regalu, co se nam tim snazili rict? :)

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. SPOILER: Osobně si myslím, že výstup toho konce musí vždy být oživená omega (Ostatně Tommy se svojí novou Omega abilitou vrátil čas před její zničení.)

  OdpovědětVymazat
 18. Přitom se to dalo vyřešit sice mírně kostrbatě ale naprosto logicky. Stačilo by vložit sekvenci, jak se krade útrobami letadlovky s elegancí získanou ticícem opakování, podloudně odpaluje nějaký Tomahawk a pak nasedá do helikoptéry. Protože i samotná Omega vracela vždycky všechno přesně na značky.

  OdpovědětVymazat
 19. Přijdemi, že se to dá jednoduše v "logice filmu" vysvětlit. Omega zemřela a její krev se spojila s Cruisovou ergo on získal opět schopnost se svojí smrtí restartovat čas (schopnost je vázána jen na to, že člověk se dostane do konraktu s krví Alfy a nebo Omegy, plyne to z filmu). Umřel restartoval čas. A ikdyby MZáci byly schopni čas restartovat z filmu plyne, že restart provedený pozemšťanem má přednost, protože hybatelem změn je jednoznačně Cruise a MZáci si to pouze uvědomují, ale nejsou tomu schopni zabránit a proto se ho snaží vyřadit tak, aby nebyl schopen restartu.
  A protože z filmu plyne, že MZáci nevnímají čas jako lidé lineárně, smrt Omegy se tudíž neprojeví jen do budoucnosti, ale podle filmové logiky i do minulosti. A změnu délky doby restartu můžeme vysvětlit jiným typem krve, kterou Cruise absorboval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Co říkáš je pravda. Ale kde ve filmu je řečeno, že MZáci nevnímají čas lineárně a smrt Omegy se tudíž projeví i do minulosti. To jsem tam nějak nepostřehl. Protože za normálních okolností, když vrátil čas 100x předtím, Omegy by tam musela opět být.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.