17.6.14

Recenze: Jak vycvičit draka 2 (How to Train your Dragon 2) - 90%

Uplynulo pět let, Vikingové si s draky perfektně rozumí, a Škyťák (který se opravdu nechce stát novým náčelníkem) objeví cosi zvláštního, co jednak poodhalí jisté zásadní skutečnosti z dřívějšího jeho života, a jednak ohrozí celou vesnici Blp.

Myslel jsem si původně, že je to spoiler, ale když je to i v traileru, tak OK: Škyťák zjistí, že jeho matka žije a je expertkou na draky! Což přináší menší problém s kontinuitou, neboť matka je velmi útlá (a vždy byla), takže není možné, aby měla tak velké prsní pancíře, ze kterých se dají dělat helmy (viz první díl).


První díl Jak vycvičit draka se mi před pár lety opravdu hodně líbil a s radostí vám mohu oznámit, že dvojka rozhodně není horší!


Především má výborné postavy, a to nejen co se týče jejich 3D modelů a animace, ale také jejich chování, motivací a tak dále. Je jasné, co koho pohání jakým směrem, a jaká dilemata kdo řeší. Nejen lidé, ale i draci. Nejen hlavní postavy, ale i vedlejší. Například Škyťákova matka (v původním znění Cate Blanchettová) je nám představena jako hodná, milující, ale přitom trochu mešuge, takže z jejího extrémního drako-fetiše jde chvílemi až trochu strach (viz např. Jane Goodallová).A nebo vedlejší komické figurky Škyťákových kamarádů z vesnice: Měl jsem vyloženě radost sledovat, jak byli mírně updatování co do fyzického vzhledu i co do chování.

Kapitolou samou pro sebe zůstávají draci, kteří jsou patřičně srandovní i patřičně strašidelní, v některých případech obojí (Bezzubka).

Opravdu dlouho jsem neviděl film s takhle po všech stránkách kvalitně načrtnutými hrdiny (jakýkoliv film, nejen animovaný).

Vizuálním konzultantem byl opět Roger Deakins a některé záběry jsou opět naprosto úchvatná z čistě vizuálního hlediska. Jsou opravdu EPICKÉ a dělaly by čest jakémukoliv Pánovi prstenů nebo třeba filmu podle World of Warcraft. Mistrná kompozice záběrů, práce se světlem, a tak dále. Některé scény jsou tak magické, až mě napadlo, že takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby Hayao Miyazaki točil CGI filmy.

A v tom se možná skrývá menší problém: Nejsem si jistý, jestli je Drak 2 vhodný pro malé děti. Jsou v něm řešeny některé docela vážné otázky a dlouhé kusy filmu neobsahují písničky ani veselé dráčky. Kromě toho tvůrci pokračují v duchu jedničky a přinášejí některé překvapivě dramatické zvraty (na hollywoodský rodinný animovaný film). K docela odvážným scénám řadím i tu, ve které se dozvíme, že Tlamoun je gay. Ne že by řekl "jsem gay" nebo předváděl fisting se svým hákem, ale řekne větu, jejíž implikace bude jasná každému s výjimkou těch úplně nejmenších dětí...


Prvních 5 minut filmu (mírně sestříhaných)

A hudba je opět super, včetně toho, že při letové scéně použitý song od Jónsiho obsahuje (na rozdíl od většiny songů v jiných filmech) jako sekundární téma hlavní instrumentální motiv filmu.

Další menší problém tedy vyplývá z toho, že film obsahuje podobná témata jako první díl a i když místy více tlačí na pilu, není to už takové "překvapení z čistého nebe" jako byla jednička.

Každopádně, jde o nejlepší hollywoodský animovaný film od konce zlaté éry Pixaru. (UPDATE: Oops, pardon, zapomněl jsem na Lego Movie!)

P.S: Dabing neobsahoval nic, co by mi vyloženě vadilo, ale když jsem po dvojím shlédnutí české verze poprvé uslyšel anglické ukázky, tak jsem zalitoval, že v české verzi prostě nebylo tolik humoru a dojetí, jako v originálu.

P.P.S: 3D je povětšinou decentní, ale litoval jsem několika tmavých scén, kdy následkem tmavých černých brýlí a možná taky českých promítaček není na plátně vidět skoro nic, i když by asi být mělo.

23 komentářů:

 1. Prsné panciere a helma. Preeeesne to trapilo aj mna. Asi schudla.

  OdpovědětVymazat
 2. Tlamoun gay... veru to zaujslo aj mňa. Ćo sa tyka vhodnosti pre deti. Bolo pte mna milym prekvapenim, ze moja mierne cynicka (ako secky 7 rocne deti) dcera po filme zahlasila ze si aj poplakala. Az na to ze ja den predtym som preslzil polku jednotky... a toto so mnou akosi nic nespravilo, aj ked uznavam, ze je to velky filmový pocin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No prostě se přes dva rozpačité komentáře dostáváš k vlastnímu coming outu, že jsi jako Tlamoun. To jsme ale věděli už od rozbřesku FFchatu, takže už to ani neříkej a nech si to pro sebe nebo se tvá sedmiletá cynická dcera zhroutí.

   Vymazat
  2. Velke prsia a prsne panciere maju u mna prioritu pred velkymi vtakmi asi s takyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyymto odstupom.

   Vymazat
  3. Chápu, urostlý rytíř-kulturista v pořádném brnění může být ekvivalent běžného okouzlení moderními vojáky v maskáčích a někdo říká, že i s malým kašpárkem může takový rytíř s opancéřovaným hrudníkem z posilovny okouzlit od Seattle až do Nitry. V poho.

   Vymazat
  4. Veľké *ženské* prsia. Nesilikónové. *cmuk*

   Vymazat
  5. Kdybys měl rád ženský prsa, tak bys je nechtěl schovávat za pancířem. To jsou takový ty ochcávačky - před sexem papírovej pytlík na hlavu, ostříhat ženskou na kluka, ukrýt prsa v brnění nebo nejlíp zhasnout. Teď už se z toho nevykecáš, alespoň ne na území České republiky.

   Vymazat
  6. Ja sa z toho nechcem vykecavat. Chcel som vidiet este ake argumenty vytiahnes.

   Vymazat
 3. Vzhledem k tomu, že František nečte knížky (usuzuju podle včerejší narážky na Zaklínače z E3), je asi zbytečné říkat, že jedničku natočili podle neskutečně nádherné knížky, a že ta knížka, do které si Škyťák zapisoval jednotlivé druhy draků obsahuje vědění ohledně vikingského výcviku draků shromažďované vikingy po celé generace a koncentrované do jediné věty: "ŘVI NA NĚJ!" :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížku HOW TO TRAIN YOUR DRAGON jsem ČETL, ale nemá skoro nic společného s prvním filmem, natož s tímto. Jenom v ní jsou trochu podobně charakterizované některé postavy, děj a draci jsou zcela o něcčem jiném.

   Vymazat
  2. Mě by docela zajímalo, podle které knihy má být tento díl, četla jsem jich prvních pět a nějak nevím. Teda, on už ten první film měl s těma knihama společné snad jen ty Vikingy a jména některých postav.

   Vymazat
  3. Já se na ten první film dodíval taky až po několika letech, nejprve mi přišel ten film proti knížce moc blbý ...

   Vymazat
 4. Požitkář: díky, díky, díky! Františku, styď se! :) Je Tvým dobrým zvykem zmiňovat, že film má knižní předlohu, kterou jsi nečetl!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude asi tím, že dvojka žádnou předlohu nemá. Styď se, že neumíš číst komentáře Pažitkáře.

   Vymazat
  2. Sypu si na hlavu popelník.

   Vymazat
 5. No sláva, že se snad v pohádkách začínáme věnovat i vážnějším věcem, jak tomu bylo po sta(tisíce?)letí. Takové ty slaďoučké rozněžňovačky s totálně nedůvěryhodnými záporáky o světě být vypovídající rozhodně nemohou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "..a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou. Takové pohádky, uzavírá Cimrman, jsou dětem nebezpečnější nežli alkohol nebo zápalky." Konec citátu.

   Vymazat
 6. mohl by mi nekdo, kdo videl jednicku, objasnit na nejake konkretni scene z jednicky, jak by to mohlo zaujmout i dospeleho cloveka (aby se u toho nenudil)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já navrhuju jednu z nejlepších scén v historii (nejen animovaného) filmu vůbec - když Škyťák přinese Bezzubkovi rybu, pojmenuje ho a na konci získá jeho důvěru. Pokud ti tahle přišla nudná - s úžasnou hudbou a nádherným poselstvím - a vůbec s tebou nehla, jsi uvnitř mrtvý. ;)
   Ve dvojce to je první scéna Škyťáka s trucujícím Bezzubkou a pak její sněžné pokračování uprostřed filmu.

   Vymazat
 7. Ohledně toho Tlamouna si dovolím doporučit tenhle článek :) www.jumpspace.cz/?page_id=139

  OdpovědětVymazat
 8. někomu prostě stačí, že to je kreslené a má to hudbu.. ještě že jsem asociál a Fukovi nesolím

  OdpovědětVymazat
 9. Cože?! Propagace homosexuality? :)

  Putinovi exploduje hlava ;)

  OdpovědětVymazat
 10. Wait... what? Tlamoun je gay? To během té věty musel někdo v našem kinosále zakašlat nebo nevím... Takže co že to řekl?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.