17.12.13

Recenze: 47 róninů [47 Ronin] - 40%

"47 róninů" je velice slavná japonská historická událost, ve které šlo o to, že se 47 róninů (degradovaných samurajů) rozhodlo pomstít svého pána (nespravedlivě popraveného), přestože věděli, že si tím všichni vyslouží potupnou smrt.

Tato událost, již mnohokrát zpracovaná v nejrůznějších japonských médiích, se vyznačuje mimo jiné tím, že se v ní nevyskytovali žádní:
 • Čarodějové
 • Démoni
 • Draci
 • Osudoví milenci
 • Potetovaní mutanti
 • Zlobři s železnými koulemi
 • Lodě
 • Kouzla
 • Plamenomety
 • Ninjové
 • Teleportovací mniši
 • Nejaponci
 • Kung Fu
Nyní vzniklo první nejaponské filmové zpracování této události, které všechny tyto prvky obsahuje. Jeho hrdinou je polojaponec a polodémon Kai (Keanu Reeves), který se dá s partou róninů dohromady a pomáhá jim v jejich pomstě, protože ten, komu se chtějí pomstít, hodlá pojmout za manželku dámu, již Keanu miluje. Pochopitelně.

A padouchovi pomáhá zlá čarodějka, které se může Keanu postavit jen za pomoci svých kamarádů, "hodných" duchů. Pochopitelně.
Aby bylo jasno: Nevadí mi, že tento film nemá téměř nic společného se skutečnými událostmi (nebýt čísla "47", asi by mi vůbec nedocvaklo, že s nimi nějak souvisí). Neměl bych nic proti tomu, kdyby se reálná historická událost v rukou filmařů změnila ve videoherní akční CGI orgie a kouleli bychom bulvami, jak všechno lítá vzduchem, vybuchuje, střílí z toho magická energie a Keanu do toho kope.

To se ale bohužel nestalo a je nutno pochválit střihače traileru, který takový dojem navozuje. Ve výsledném dvouhodinovém filmu je totiž celkem jen asi 15-20 minut akčních / trikových scén a zbytek je o tom, jak si lidé povídají v místnosti, v lese, v zámku nebo na louce. Rozhodně to není akční triková fantasy, ale spíš historická televizní inscenace, do které je (dost rušivě) nacpáno pár výpravnějších scén. Například ten démonicky potetovaný chlapík, který v traileru tak vyčnívá, je ve filmu celkem 20 sekund a nedozvíme se kdo to je a proč tam je.

Pro diváky, neznalé předlohy (tj. pro většinu), budou následkem špatného scénáře některé zvraty příběhu dost nepochopitelné. Například se nijak neřeší ta skutečnost, že úvodní čin, následkem kterého se daly všechny události do pohybu, byl způsoben omámenou obětí, která nevěděla, co dělá (což ostatní vědí, ale neřeknou to tomu, komu by ty to říct měli, aby se vše vysvětlilo a msta se nemusela konat). A přiznávám se, že jsem vůbec nepochopil scénu, ve které jsou róninové nalákání do pasti, pak je jich velké množství brutálně zmasakrováno (což vidíme na plátně), jejich protivníci si myslí, že je rozprášili, ale následně v táboře vidíme, že jich valná většina žije a Keanu říká "teď máme výhodu, protože nepřítel si myslí, že nás rozprášil". No, bohužel, já si to v tu chvíli myslel taky, Keanu, a byl bych rád, kdyby mi to nědo chápavější než já vysvětlil.

Mimochodem, Keanu se většinu příběhu drží jaksi podivně stranou, většinu scén za něj oddřou Japonci, a on se vždy zjeví jako deus ex machina, když je něco potřeba. Což je škoda, protože je docela vidět, že mu na filmu záleželo.

"I know Kung Fu"

Nejzásadnější vadou na kráse je ale režie neznámého skorodebutanta, který točí akční scény nepřehledně a neepicky, a naprosto se mu nedaří budovat atmosféru a zajímavě vizuálně vyprávět. Příkladem nenápaditosti budiž scéna, kdy někdo řekne "Hoďte ho na rok do díry", hrdina je hozen do díry, následuje zatmívačka, pak titulek "O ROK POZDĚJI", a zarostlý hrdina je vytahován z díry...

Ve filmu je mnoho scén, kdy má někdo osudově zpomaleně přicházet, odcházet, klanět se, páchat seppuku, nebo se přiznávat ke zločinu či zapovězené lásce. Dokážu si představit, jak dobře musely znít ve scénáři. Ale ve filmu naprostá většina z nich vůbec nefunguje. Nudné kamerové úhly, televizní vzhled kostýmů a kulis, otrocký střih, nudná hudba, nenápaditě kopírující Hanse Zimmera (viz Poslední samuraj)...

Což mi připomíná, že amerikanizovaný Poslední samuraj s Cruisem sice nezachycoval japonskou mentalitu a společnost bůhvíjak působivě, ale byl v tomto ohledu podstatně úspěšnější, než 47 róninů.

Rozhodně nejde o film, který by byl vhodný pro děti - má příliš spletitý děj, rozvláčné tempo a nic, co by připomínalo happyend. Přesto se český distributor rozhodl vyrobit k němu české znění, které není vyloženě špatné, ale rozhodně nepomáhá navozovat atmosféru japonského feudálního mystična a exotiky. (Existují i titulkované kopie, ale novinářům byla z nějakého důvodu promítnuta dabovaná.)

Tenhle film je opravdu obrovsky promarněnou šancí, protože to vypadá, že stál slušné peníze...

27 komentářů:

 1. Už trailer mě moc nelákal a mám k němu dvě off topic připomínky: takjy vám připadá že ten font, co se používá k takovým těm mezititulkům jako "EPIC... BATTLE ... FINALLY... BEGINS..." je od roku debilnější a starší? Tenhle trailer budiž názorným příkladem, to mamlasoidní stříbrné písmo a la původní Total Recall z 90. let mi k roninům přijde asi stejně vhod, jako vrazit do záhlaví videoherního časopisu font z hlavičky Rudého práva. No a pak mě fascinují - nejen v trailerech ale vlastně v celém Hollywoodu a okolí - ty dokonale svištící zvuky tasených a následně sekajících mečů znějící jako když děda Komárek v Na samotě u lesa nebo cimrmanovská Smrtka brousí na plné pecky kosu :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ten neznámý skoro debutant měl dříve točit dvoudílný prequel Aliena, ale pak to dali Scottovy (kterej je jeho skoro tchán) a ten...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dvoudílný prequel Aliena?

   Vymazat
  2. Melo se to jmenovat Paradise a Scott ho doporucil kvuli sve dceri. Nakonec se Foxove lekli, dali to Scottovy a ten z cistokrevnyho prequelu udelal...

   Vymazat
  3. Co to pořád máte s nějakou Scottovou?

   Vymazat
 3. pred hobitem byl na tohle trailer a ten byl dabovanej taky. a hobit mel prestavku. to zas by zazitek.

  OdpovědětVymazat
 4. A jak by měla bejt nápaditá ta scéna s hrdinou v díře? Rok zabírat hrdinu co v díře dělal a pak to pustit zrychleně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si rikam, ze je lepsi kdyz vytahli z diry zarostleho hrdinu, nez oholeneho s manikurou a novym sestrihem.
   Na druhou stranu by se daly elegantne rezisersky vysvetlit vnucujici se otazky, jako treba co hrdina v dire jedl, letmym pohledem do diry, kde by byl videt bar, bufet a suchy zachod.

   Vymazat
 5. Ten démonicky potetovaný chlapík je snad nacpaný všude, je to holt zasloužilý propagátor tetování u mládeže a jiných labilních jedinců. Naštěstí si nepamatuju, jak se ten kokot jmenuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po zadání "extrémní tetovaní" do vyhledavače se na vás vyvalí ze všech koutů internetu, jmenuje se Rick Genest a ne Horák.

   Vymazat
 6. Na tenhle film jsem se jako fanda japonske historie a mytologie tesil. Pak jsem videl trailer, kde byli draci, prisery a jiny podivny veci. WTF? Takze se na film rozhodne divat nebudu. Skoda. Tesil jsem se.

  OdpovědětVymazat
 7. Proč degradovaný? Rónin je samuraj bez pána. Buď jeho pán zemřel a nebo u něj samuraj ztratil přízeň. Degradovaný mi přijde značně nepřesné/zavádějící. Ale chápu, že pro většinu je to asi úplně jedno.

  OdpovědětVymazat
 8. nicméně je pravda, že róninové měli podstatně nižší společenské postavení, než samurajové, kteří byli vazaly nějakého pána

  a pokud byl jejich pán zabit, byla to pro ně hanba, že tomu nedokázali zabránit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostě byli nezaměstnaní a neměli na alíky pro děti s šikmovokejma kurvama a ty to pak radši napsaly i na rolníka, co měl aspoň hrst rejže, másla.

   Vymazat
  2. Prostě ztratili účel a bez účelu ... Mr. Anderson... čímž se nám kruh hezky uzavírá ...

   Vymazat
 9. "A přiznávám se, že jsem vůbec nepochopil scénu, ve které jsou róninové nalákání do pasti, pak je jich velké množství brutálně zmasakrováno (což vidíme na plátně), jejich protivníci si myslí, že je rozprášili..." Takže něco jako epický útok na Buttlerovu farmu v Der Schatz im Silbersee. Btw. tam taky hrajou Indiány Neindiáni.

  OdpovědětVymazat
 10. Jsem zvědavej, jestli epicky, přehledně a výpravně bude vypadat Cyril a Metoděj. Seriál jsem neviděl.

  OdpovědětVymazat
 11. V tomhle byly kouzla a duchové taky...

  Chushingura gaiden yotsuya kaidan
  http://www.youtube.com/watch?v=bpkykc9-9k8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jasny, Fuku byl 3x v Tokiu na lochnesce a uz si mysli, ze zna vsecko.
   Nehlede na to, ze mutanti, demoni, zlobri s obrima koulema, teleportovaci mnisi a Jar Jar Binxove se do filmu pridavaj prave kvuli lidem jako je Fuka...

   Vymazat
 12. tak jsem byl přinucen zhlédnout trailer - před hobitem - a je to celkem jasné:
  producent prohlásil "fantasy a všechny ty blbinky okolo vydělávaj těžký prachy, honem sem hoďte nějakou klasiku kterou bysme mohli zprznit, jeníček a mařenka lovci čarodějnic? ty vole, to už tu přece bylo, tak nějakej třeba dálnej východ ne, 47 roninů?, nemám tuchu vo co gou ale beru"

  mimochodem, když už nebude recenze na šmaka, tak si dovolím přidat své krátké hodnocení - ano, lepší než jednička, ano, z hudby si nezapamatejete jediný motiv, je tam divně načasované přestřihávání mezi narativními liniemi a ano, za nadužívání CGI v akčních scénách opět stínat hlavy
  ale na rozdíl od jedničky se přece jen těším na další díl

  OdpovědětVymazat
 13. Kdyby radši zfilmovali Zaklinace, tam můžou nasrat kolik příšer, démonu a magu je jim libo

  OdpovědětVymazat
 14. 47 róninů je první film, od kterého jsme s přítelkyní odešli v půlce z kina. Dobrý film to rozhodně nebyl a bohužel nebyl ani natolik špatný, abychom se jeho trapností mohli bavit. Prostě nuda nuda, šeď šeď...

  OdpovědětVymazat
 15. A já pořád nemám nic tak hroznýho, co k tomu napsat... ano, bylo to historicky nepřesné, ale taky se nikde nepsalo, že by to mělo být naopak.
  Ano, některé scény byly mimo mísu (dat masakr), ale pořád mi to nepřišlo tak hrozné, jako většina filmů v kinech za poslední dva roky...
  Asi mám zkreslený dojem tím, jak dlouho jsem na ten film čekala :D takže potom už mi nic nepohlo zkazit radost.
  Ovšem Zombie Boye jako reklamního taháka si mohli nechat od cesty... to mě akorát tak nasralo!
  A taky mě pěkně vytočilo, že nechali Bakanishiho naživu. Za ten hereckej výkon bych ho nechala klidně se střevama ven.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.