31.12.13

Recenze: Zpátky do ringu [Grudge Match] - 50%

Sylvester Stallone a Robert De Niro hrají dva boxery, kteří se naposled utkali v ringu před 30 lety, pak oba nechali boxu a naštvali se jeden na druhého (protože jeden druhému přebral Kim Basingerovou), a nyní je jim nabídnuto, aby se v pokročilém věku vrátili do ringu a předvedli jeden poslední supermač (a vydělali si na důchod).
"Stunt casting" je označení pro filmové role, které byly obsazeny takovými herci, jejichž objevení se v těchto rolích generuje samo o sobě "buzz", nezávisle na tom, o čem přesně film je, a jestli má šanci být dobrý.

Příklady stunt castingu:

  • Macaulay Culkin v roli feťáka (předtím než se stal feťákem).
  • Michal David v roli spasitele světa před intelektuály.
  • Zdeněk Svěrák v roli brutálního masového vraha.
  • Sarah Jessica Parkerová v roli sexy ženy.
A tak podobně...

Obsazení hlavních rolí ve Zpátky do ringu je totálním stunt castingem, protože Stallone i De Niro se kdysi velice proslavili právě rolemi boxerů (Rocky / Zuřící býk) a tento film se snaží působit jako kdyby šlo o volný sequel / crossover těchto dvou fenoménů - i když se hrdinové jmenují jinak a o pár desetiletí to nesedí, samozřejmě...

Divákům má být zcela jedno, o čem film je a jestli je dobrý, protože OMFG Stallone a De Niro spolu v ringu!!!

A pokud je na filmu něco dobrého, jsou to především tito dva pánové, kteří i ve svém pokročilém věku vypadají jako že mají slušnou fyzičku (ale bůh ví, můžou to být částečně triky) a dokonce se i docela snaží a vypadá to, že jim na tomhle filmu záleželo.

Což je smutné, protože film má slabý scénář i režii.

Scénář je snůška těch nejtypičtějších klišé, mezi kterými nechybí humorný černoch, nesnesitelně roztomilé dítě, starý trenér sprosťák (Alan Arkin) a osudová žena s traumatem minulých let. Stallone má být "férovej chlap" a De Niro "hejsek a playboy", ale žádnou výraznější hloubku jejich postavy nemají a je nutno ocenit výkon obou staříků, díky kterému je většinou zábavné se na ně koukat, i když scénář přináší velmi málo zajímavého nebo dokonce překvapivého. Nabízí se obrovská spousta možností, jak přinášet sofistikovaný humor a odkazy na staré boxerské filmy obou pánů, ale výsledek nikde, a těch vtipů je za celý film asi pět.

Film režíroval Peter Segal, který má na kontě takové šlágry jako Zamilovaný profesor II, Kurz sebeovládání nebo Bláznivá střela 33 a 1/3 (tedy komedie). Většina jeho filmů nebyla dobrá, takže je nutno ocenit, že film Zpátky do ringu NENÍ VYLOŽENĚ ŠPATNĚ ZREŽÍROVANÝ. Ale rozhodně není dobrý.

Když se film konečně zdlouhavě dokodrcá k finále, nastane to, na co jsme všichni čekali, a to box.

A v tuto chvíli se nenáročná komedie velmi překpvapivě změní v brutální řež, kdy z obou pánů stříkají tělesné tekutiny, opuchávají jim obličeje, ztrácejí vědomí, dostávají infarkty, a tak dále. Je to překvapivý obrat a roztomilý chlapeček, který přitom stojí hned u ringu a fandí, působí najednou v tomhle prostředí velmi nepatřičně...


Jestli na film jít, nebo nejít, o tom ať rozhodne především váš vztah k těmto dvěma konkrétním pánům a jejich starým nostalgickým boxerským rolím. Bez jejich účasti by tento film nestál vůbecza nic.

P.S: Při závěrečných titulcích je nejlepší scéna celého filmu, s ještě lepším stunt castingem, než jsou obě hlavní role!

1 komentář:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.