20.12.13

Walter Mitty a jeho tajný život [The Secret Life of Walter Mitty] - 90%

Walterovi Mittymu (Ben Stiller) je 42 let. Je inteligentní a schopný, pracuje jako správce negativů v redakci časopisu Life, a je strašlivě nesmělý, takže se stydí říct své spolupracovnici (Kristen Wiigová) co k ní cítí. Kromě toho se Walter občas zasní, přestane vnímat svět kolem sebe a má velmi živé představy absurdně hrdinských činů, které (ve svých představách) provádí.

Má vyjít poslední číslo časopisu Life, ale ztratí se negativ úžasné fotografie na titulní stránku, kterou zaslal slavný fotograf (Sean Penn) ze svých cest po světě. Souhrou absurdních rozhodnutí a náhod dojde k tomu, že se Walter vydává do Grónska, na Island, a ještě dál, aby fotografa našel a zjistil, jak je to s tím negativem...
Jde o velmi, velmi volnou adaptaci povídky Jamese Thurbera, která je mnoho desetiletí stará a už byla jednou zfilmována v roce 1947. V anglosaských zemích je jméno "Walter Mitty" běžně používaným synonymem pro "člověka, který na to nemá".

Už z krátkého nástinu děje (a traileru) je vám jistě jasné, že WMaJTŽ je film, jehož děj je nelogický. Jeho skvělost ale tkví v tom, že je natočen s přesně správnou porcí absurdity a jemného humoru, jako kdybychom se dívali na moderní pohádku (viz např. Forrest Gump, se kterým jistě bude film hodně srovnáván), nebo - spíš by se chtělo říct - bajku.

Ve filmu prakticky nejsou antagonisté (zlý šéf je spíše taková legrační figurka) a většina konfliktů se odehrává ve Walterově nitru. Je víceméně jasné, co se stane a jak to všechno dopadne, ale jsme překvapováni tím, jakými oklikami a absurdními souhrami náhod se to všechno stane, a jaké bizarní odbočky tvůrci do filmu zabudují.

Film režíroval sám Ben Stiller a je to bezpochyby vrchol jeho dosavadní kariéry, a to jak z hereckého, tak z režisérského hlediska. Jako herec se přirozeně přerodil do kategorie "šedivějící chlapík ve středním věku" a jako režisér prokazuje neuvěřitelnou schopnost být praštěný i disciplinovaný, přesně podle požadavků jednotlivých scén a s ohledem na co nejlepší celkové vyznění filmu.


Pokud bych něco chtěl vytýkat, tak snad jen nedostatečně rozvinutou roli Mittyho rodiny (matka a sestra) i Kirsten Wiigové a občas příliš kulometné dialogově-vizuální vtípky, při kterých těžko budete stíhat číst titulky - což ale není chyba tvůrců. Stejně tak nepokládám za chybu, že většina filmu je předvídatelná. Je to tak zcela v pořádku. Je to variace na příběh, který jsme mnohokrát viděli, a nemám problém podívat se na klasický příběh znovu, v novém kabátě.

A jaký kabát to je!

WMaJTŽ je velmi audiovizuálně vypiplaný, počínaje krásnou kompozicí záběrů a originální kamerou, a konče velmi složitými triky, které někdy nepoznáte a někdy poznáte, protože se v nich dějí věci, které jsou v rozporu s fyzikálními zákony nebo s jinými aspekty reality - například když Walterovi přijde SMSka, objeví se obrovskými písmeny napsaná na úbočí nedaleké hory. Nemá to logický smysl, ale do tohoto filmu to přesně sedne, neboť se v něm téměř stále prolíná hrdinův skutečný (i když hodně šílený) život s jeho fantazií. Bonusem pak jsou krásné záběry netradičních koutů světa (lhostejno, jestli to jsou triky, nebo ne) a vzdání pocty papírovým novinám. Je to magický film v tom nejlepším smyslu slova a je mírně retro, jako kdyby se odehrával před 10-15 lety (čemuž by odpovídala i skutečnost, že klasický papírový Life skončil v roce 2000).

Rozhodně jeden z pěti nejlepších letošních filmů a ideální zážitek pro sváteční čas.

Přestože dávám přednost instrumentálním soundtrackům, v tomto filmu jsou fantasticky použité songy, včetně ústřední role pro Bowieho písničku "Space Oddity". K dispozici je písničkový i instrumentální soundtrack (Theodore Shapiro), oba jsou bezva. (Pozor: V rámci programu "All Access" Google Music není k dispozici právě ta "Space Oddity" [track 10 na písničkovém albu]!!)

16 komentářů:

 1. Díky, na tohle si chci do konce roku ještě zajít a ačkoliv Bena nemám jako komedianta rád, tak už Adam Sandler v Reign Over Me (2007) ukázal, že i američtí komedianti, dostanou-li příležitost a chopí se jí, dokážou více než příjemně překvapit. A tak jsem chtěl dát Benovi šanci, nejen proto, že mě zajímala moderní variace na původní Secret Life of Walter Mitty (1947). Sice škoda, že to s ním nemá moc společného (o původnější povídce jsem nevěděl), ale to nevadí. Nalákal trailer i původní film ze '47 a tohle ohlédnutí/recenze mi to jen potvrdilo :)

  OdpovědětVymazat
 2. Je patek a recenze (ty vis dobre jaka!!!) nikde.Za tohle te platime Fuxofte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, kde je recenze na Nymfomanku Part 1, nejočekávanější vánoční film všech dob?

   Vymazat
 3. hele, já stopuju trvalák, nebude dělat kikota

  OdpovědětVymazat
 4. ok takze sme sa dozvedeli, ze cely film stoji a pada na sklabach od Davida Bowie-ho. Co ma vobec neprekvapuje.

  recenziu na hobita ani nepis, je jasne ze to odrdrbes na 10 nudnych riadkov a nakoniec je toho uz plny net, koho to zaujima, ze.

  OdpovědětVymazat
 5. Aro, trošku z tebe cítím pocit, jako bys v očekávání roztáhl půlky, předklonil se a... kýžená penetrace se nedostavila .... a ty nyní směřuješ své frustrace a zklamání špatným směrem.

  František nemůže za tvůj neuspokojivý sexuální život, za malý penis, ze tvé pochybnosti ohledně vlastní sexuality. Nenech ještírky ovládnout mysl, ty kokote, vezmi do dlaní své srdce a osvoboď své lepší (byť notně zparchantělé) já....

  Jo a zahoď ten debilní papouščí nick, ty vemeno....

  OdpovědětVymazat
 6. "Pozor: V rámci programu "All Access" Google Music není k dispozici právě ta "Space Oddity"

  Ve Spotify (Premium) to samé, 10. track je zakázaný, ten Bowie (nebo jeho agentura) je fakt brzda... přitom astronautovi Chrisovi Hadfieldovi práva dali bez problémů http://www.youtube.com/watch?v=KaOC9danxNo

  OdpovědětVymazat
 7. A koho zajima ze jedna pisnicka od chameleona neni nekde dostupna? Get a life!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale na ona je pristupna, to len na hipsterskych zdrojoch nie je a tak im treba .

   Vymazat
  2. Chlebec nám zvolil nový nick?

   Vymazat
 8. Zdravím, viete mi vysvetliť ako sa mu dostal ten 25 negativ do tej peňaženky keď tá fotografia bola spravená až potom čo ten 25 negatív začal hľadať? V himalajach mu Shean povedal že mu ju strčil dio peňaženky, ale na tej fotografii sedi pred budovou a hľadá stopu k tej 25...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, ta fotka byla pořízena dřív. DLouho předtím, než začal negativ hledat. Na té fotce je Mitty, jak si prohlíží nějaký úplně jiný negativ, který s ničím v tomto filmu nesouvisel.

   Vymazat
  2. Ok mas pravdu, ale pomylilo ma, ze sedi pred budovou a s tymi okuliarmi v ruke, polootvoreny kufrik vedla neho kravata rovnaka, akorat ze si fakt prezera iny negativ lebo na obalke casopisu je nieco zozadu,a vo filme ma zozadu cisty papier. Dik za odpoved

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.