15.12.13

Netradiční hudební klaviatury: Co vám chtělo GHS zatajit

Pokud jste četli nebo sledovali to, co jsem napsal nebo přednášel o hudební harmonii, jistě víte, že ač hraju již téměř 40 let na klavír, klasické klavírní klávesy považuji za nelogickou zrůdnost, na které snadno zahrajete tóniny C-Dur a A-moll, ale mnohem méně snadno zbylých 11 durových a 11 molových tónin. Tzn. například hrát na klavíru v Gis Dur je taková zrůdnost, že nikoho soudného nenapadne v této tónině něco vymýšlet a přesouvat se do ní, pokud k tomu není nucen fyzickým násilím.

Mnohem logičtější je očíslovat si půltóny celými čísly (například C E G je 60, 64, 67) a pak provádět transpozice prostým přičítáním a odčítáním. Také počítačový software vesměs umožňuje zadávat tóny do "piano roll" a snadno je transponovat posunutím nahoru/dolů. Ovšem pořád zůstává "problém" toho, jak si usnadnit hraní toho, co složíte nebo zaimprovizujete ve složitějších tóninách.

Přemýšlel jsem o různých bizarních způsobech, jak vymyslet kláviaturu, která by byla isomorfická - To znamená, že když na takovou klávesnici cokoliv zahrajete, můžete to transponovat do jiné tóniny prostě tím, že posunete ruku do jiné polohy a zahrajete znovu přesně totéž (což na klasickém klavíru nefunfuje, ale např. na kytaře ano - pokud pomineme prázdné struny).

A teprve před pár dny mě napadlo podívat se, jestli někdo už něco takového nevymyslel. A samozřejmě, že vymyslel...

Například klaviatura "Jankó keyboard", podle jistého Maďara, který ji vymyslel už v 19. století!
Představme si, že směry vpravo a vlevo jsou východ a západ, zatímco od nás a k nám je sever a jih. Potom "trik" této klaviatury spočívá v tom, že když máme klávesu s tónem X, pak šikmo doprava od ní (tedy směrem SV i JV) je tón o jeden půltón vyšší, zatímco šikmo nalevo od ní (tedy směrem SZ i JZ) je tón o jeden půltón nižší. Z toho logicky vyplývá, že sousední východní tón je o dva půltóny vyšší a sousední západní tón o dva půltóny nižší. A klávesy, které jsou přesně nad sebou, jsou identické. To platí pro úplně všechny klávesy na klaviatuře!

Viz demonstrace:Všimněte si, že na této konkrétní klaviatuře jsou i označeny černé a bílé klávesy, přesně v tom rozložení, jak je známe z klasické klaviatury. Ale to je čistě mnemotechnická pomůcka pro lidi, zvyklé na klasickou klaviaturu. Jiné Jankó nástroje toto barevné rozlišení nemají:


Syntezátor Chromatone CT-312 s Jankó klaviaturou

Ještě zajímavější je klávesnice Sonome, která vypadá jako včelí úl:


(věc nad klaviaturou je nesouvisející Korg NanoPad, používaný k efektům)

I když vypadá její rozložení strašlivě bizarně, je ve skutečnosti triviální. Pro každou klávesu platí, že klávesa, která je severovýchodně od ní, je o čtyři půltóny vyšší, a klávesa, která je severozápadně od ní, je o tři půltóny vyšší. To je všechno.


A teď tato dvě prostá pravidla aplikujme na větší shluk kláves. Zde vidíme intervaly okolo prostřední klávesy (označené zelenou nulou):


Z toho vyplývají některé velice zajímavé vlastnosti. Například kvintu (interval 7 půltónů, velmi často používaný) zahrajeme prostě tak, že se přesuneme o jednu klávesu nahoru nebo dolů. A pokud zahrajeme jakékoliv tři sousední klávesy, které spolu tvoří minitrojúhelník, výsledkem je vždy kvintakord: Pokud trojúhelník "míří doprava", je to vždy durový kvintakord (x, x+4, x+7). Pokud trojúhelník "míří doleva", je to vždy mollový kvintakord (x, x+3, x+7). Základní tón akordu je nejspodnější ze tří kláves. Všechny tyto zákonitosti opět platí pro jakoukoliv skupinu kláves kdekoliv na klaviatuře!
Tyto klaviatury (a další podobné) si můžete vyzkoušet ve svém Android zařízení nebo ve svém webbrowseru (pozor - ta druhá aplikace je defaultně nastavena na harmonii, která neni isomorfická, musíte si ji přepnout!), ale můžete si také (nikoliv lacino) koupit elektronické zařízení, které je podporuje.

Pokud náhodou vy, nebo nějaký váš známý, některý z těchto kusů hardwaru vlastníte, velmi rád bych si ho osobně vyzkoušel! Stejně tak by mě eminentně zajímalo, pokud pracujete, nebo hodláte pracovat na nějakém novém bizarním hudebním nástroji (ať už hardwarovém nebo softwarovém), do jehož designu bych vám mohl mluvit.Je naprosto bez debaty, že tyto klávesnice jsou logičtěji uspořádané, než klasická klavírní, a umožňují také některé věci, které byste na klavíru nezahráli (například zahrajete delší intervaly i když máte menší ruce). Samozřejmě, že mi na první pohled připadají takovéto layouty jako něco mimozemského, ale to je tím, že jsem 40 let zvyklý na klasické klavírní rozložení. Kdybych s hudbou právě teď začínal, jsem si naprosto jist, že by mi to s kteroukoliv z těchto klávesnic šlo mnohem, mnohem jednodušeji, než s klavírem.

Členové GHS (Globálního hudebního spiknutí) ovšem nasadili všechny síly, aby se tyto klaviatury masově neprosadily a aby hudba zůstávala pro většinu lidí něčím bizarním a záhadným...

44 komentářů:

 1. nikdy jsem nehral na, ale "klaviatura" heligonky by mela mit podobne zajimave vlastnosti = transponovani do jine stupnice jen posunutim pocatecniho tonu, prstoklad stejny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chrmaticky akordeon to tak ma http://www.quadibloc.com/other/images/cba.gif

   Vymazat
  2. navic je to velmi podobny tomu, jak jsou fyzicky usporadany klavesy na pc klavesnici (= cipist gir); toho by se dalo nejak vyuzit
   ZK: umis na to hrat?

   Vymazat
  3. mch prave jsem zjistil, ze existuji patrne plne sw akordeony, kde je mech leda na ozdobu a pro navozeni pocitu normalnosti, aby me hned nato knokautovalo toto http://aukro.cz/blaha-milan-hraje-na-elektronicky-akordeon-1969-i3777527337.html

   Vymazat
  4. Ja mam alektronickou chromatiku od Rolanda, v tech 60. letech si to delali na kolene ovsem

   Vymazat
  5. U heligonky se tón mění podle toho, jestli taháš dovnitř nebo ven. Roland vyrábí elektronický heligonky, knoflíkový harmoniky i piánovky.

   Vymazat
 2. Este by si mohl zminit Ableton Push https://www.ableton.com/en/push, ktery je z techto alternativnich nastroju asi nejpopularnejsi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to je jen obyčejný pad controller, kde si na každé tlačítko můžeš namapovat nějaké sampl/efekt, nebo má i nějaký unikátní setup pro živé hraní?

   To už mi přijde zajímavější Korg Kaossilator (Pro), který má dotykovou plochu s lineárním průběhem a může tak hrát i libovolné frekvence. I když reálně použitelnější je volba stupnice (scale), tam nabízí 31 typů (od intervalů oktáv po chromatické půltóny), s tím se dá také nastavit base key a celkový rozsah oktáv.

   Tady jsem s tím blbnul: http://www.youtube.com/watch?v=Bvyno6K3jhg

   Vymazat
  2. No obycejny pad controller to neni. Ma to mmj. tlakove sensitivni tlacitka. Stupnice si tam taky muzes nastavit a take ma to pitch bend. Da se na tom hrat podobne jako treba na piano, coz se o kaossilatoru rici neda.

   Podivej se jak na tom hraje Jordan Rudess

   http://www.youtube.com/watch?v=6XF41rVzKbs

   Vymazat
  3. Jo tak to je pěkné, se samostatným pitch bendem jde hrát rozumně. Na Kaossilatoru jde buď uzamknout stupnice (a pak jde na to hrát přesně, dělají se i přelepy dotykové plochy, aby se člověk trefil), ale zase člověk nezavibruje pitch (leda si to pustit do Kaoss Padu jen pro tenhle účel :)). S volnou frekvencí jde sice hezky plynule pitchovat, ale poněkud hůř se trefují půltóny ;)

   Vymazat
 3. Bravo pane Fuku! A co nam vykoumate priste? Co treba pleny pro dospely, proc chodit trapne na zachod, kdyz muzu kadit do plen, kdykoliv a kdekoliv!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo bota, ktery by identifikova a mazal idiotske prispevky

   Vymazat
  2. Milý Jirko, snad bys tu nechtěl mít smysluplné, zajímavé, validní, on-topic, výstižné a nevulgární příspěvky? Jsme tady snad na Wikipedii, kurva? To by se pak Čačaný se Znalcem museli přestěhovat na mimibazar.

   Vymazat
  3. Nikam nejdu kurvapísek... je mi tu dobře a ty si dej pozor, Pospíšil, nebo tě Kubík na můj pokyn ohne ajcvaj!

   Vymazat
 4. Tak já myslím, že učitelům hudby nic nebrání učit žáky na takových klaviaturách, tím by se to rozšířilo rychle, kdyby chtěli.

  OdpovědětVymazat
 5. Zajimavy klavir https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1522986_562627733830474_568653267_o.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A "janko" akoredon https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1503331_562628197163761_1824606979_n.jpg

   Vymazat
 6. Gis dur neexistuje (vliv GHS?), ale hrát v As dur je celkem v pohodě :)

  OdpovědětVymazat
 7. 1. Hudba nerovná se klavír.

  2. Hudba není jen o prstokladech, ale i barvě, možnostech vyplívajících z konstrukce nástroje, logice a kontextu jeho užití. = Čím starší hudba, tím méně je přenosná na moderní nástroje.

  3. Všechny uvedené nástroje mohou fungovat jen díky rovnoměrnému ladění, kdy es=dis, gis=as apod. Přitom evropská hudba má ca 600 tradice, která vychází z ladění přirozeného, ve kterém uvedená = neplatí. Tzn. opět - tyto nástroje jsou "dsouzeny" jen k moderní hudbě.

  4. Omezené uplatnění = malé rozšíření = nikdo na to nehraje = nikdo na to neučí = GHS nemusí nic tutlat. Podobné experimenty se vynořovaly v průběhu staletí, mnohdy i bizarnější, nástroje vznikaly zanikaly, rozhodla vždy dlouhodobá praxe.

  5. Za jeden z nejzajímavějších moderních nástrojů, který nachází užití považuji Hang http://www.youtube.com/watch?v=EJhO8iZaR1o

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je sice dobrý postřeh, ale hraje se v praxi nějak významně na "stará" ladění? (Jaké procento koncertů vážné hudby? Varhanní koncerty? Fakt nevím, tak se ptám). U klasických nástrojů to asi budou hudebnící-amatéři těžko každou chvíli přelaďovat z temperovaného na jiné, moderní digitální nástroje tam sice tato ladění mají (protože je to jednoduché je tam mít), ale používají se? (Moje entry level piano Korg SP-250 má taky vedle temperovaného ještě Kirnbergerovo a Werckmeisterovo ladění, zapnul jsem to jednou, abych se ujistil, že sluchem rozeznám rozdíl ;)).

   Ten hang není špatný, už jsem přesně tuhle performanci viděl před pár lety, ale osobně mi ta barva toho zvuku (všech těch variací, od "cinkání" po perkuse) moc nesedí, je to na můj vkus málo čisté...

   Vymazat
  2. Hang je super, akorát si na něj musíš půl roku počkat, zajet do Švýcar a vysolit přes 30 litrů.

   Vymazat
  3. @Roman Nepšinský: Prakticky všechny koncerty vážné hudby, kde se vyskytují smyčcové nástroje. Narozdíl od kytary nemají pražce a tudíž naladění určitého tónu/půltónu je dáno čistě hudebníkem - pro tyto nástroje tudíž neplatí temperované ladění. Samozřejmě je vždycky otázka, nakolik má hudebník dobrý sluch, ale koncertní mistři to slyší a dokáží rozlišit cis a des (a ještě lépe cisis a d).
   Obdobně to bude u žesťových nástrojů, kde také je přesný tón dán hudebníkem. Prostě všechny nástroje, které mají "spojité spektrum generovaných frekvencí" (teď mě z těch moderních napadl třeba Thereminofon). Klávesové nástroje jsou ovšem z principu diskrétní.
   Jirkův poznatek spíše než s laděním souvisí přímo s konstrukcí nástroje, ovlivňující barvu výsledného zvuku, což se elektronicky simuluje prostě těžko (i když i to jde, ale vyžaduje to mj. velmi kvalitní reprosoustavu).

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Scéna tzv. staré hudby u nás zatím nemá moc pevnou půdu, ale je pár dobrých souborů, co se jí zabívají (Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Innegale,Schola Gregoriana, aj.) Ve světě je stará hudba už dlouhá léta velmi živá scéna, která pomalu ale nekompromisně moderním hráčům osekává repertoár na nějakých posledních 150 let. Hudba starší r. 1700-1750 se na moderní nástroje prakticky už nedá zahrát. Teda samozřejmě dá, ale nikdo ji už kromě nás takhle neposlouchá.

   A samozřejmě, že pracuje se starými laděními. Nejen výškou ladění (440,460,430,415,392...), ale i systémy ladění. Na soutěžích se běžně nechává vybrat z několika systémů 18stol., na které se cembala postupně přelaďují, když renesance, tak středotón, když středověk, tak Pythagoras apod. (zhednodušeně). Ano, muzikanti běžně přelaďují a mají několik různých nástrojů. Je to hotová alchymie, jejímž výsledkem je ale úžasná pestrost a barevnost, kterou moderní rovnoměrné ladění (ca1800) hodně zploštilo. Zas tím samozřejmě vyhrálo enharmoniku a techniku.

   Vymazat
 8. Melodická linka je z významné části o objevech právě díky asymetrii hmatníků (struna G na kytaře, znělost E na baskytaře, nemožnost hrát prstokladem C dur stejně jako D dur na klavíru, ...). Tady vzniká krása. Chybou, přehmátnutím, automatickým "šáhnutím" - tímto objevujete nečekané.

  Teda jako jsou lidi co tvoří muziku "v hlavě". Ale těch je fakt málo. Zajímalo by mě, jak to má Fuxoft u svých originálních kompozic.

  OdpovědětVymazat
 9. Lidi pomoc, jak to mam na ty plastvy http://www.newgrounds.com/portal/view/519245 nastavit abych rozmistil ty klavesy, jako ve videu . Zkousim to uz hodinu marne :(

  OdpovědětVymazat
 10. Toto tema me hodne zaujalo. Ta plastev je silenost. Ale ten klasickej Janko, to je uz zajimavejsi. Zkousel jsem to na mobilu a je to fakt krasne intuitivni (narozdil od klasicky pianovy). Navic konspiracni teorie GHS, je vyborna.
  Tak hledam kde by se to dalo poridit a nasel jsem napr toto http://www.daskin.com/index.html
  Je to MIDI, programovatelne. Zjistuju jestli se to da nejak koupit. :)
  To japonsky se da (asi) objednat tady http://www.excite-webtl.jp/world/english/web/?wb_url=http%3A%2F%2Fchromatone.jp&wb_lp=JAEN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tenhle http://global.novationmusic.com/midi-controllers-digital-dj/launchpad-mini pad controller se k podobnemu ucelu da zneuzit a pravdepodobne je to nejlevnejsi reseni na nejaky pokusy; fl studio 11 ma zabudovanou podporu, ktera umoznuje na matici klaves namapovat libovolne tony (v ramci zneuziti, jinak se tim da fl studio i ovladat), a takovychto mapovani mit mnoho; dovedu si predstavit velmi jednoduchej skirpt v pythonu treba, co vejs zmineny plastve vyrabi; nevyhodou je absence citlivosti tlaku (ale zase za tu cenu 64+ klaves)
   vic tu http://global.novationmusic.com/answerbase/how-do-i-set-up-my-launchpad-with-fl-studio tu http://forum.image-line.com/viewtopic.php?f=1914&t=92193 a standardni mapovani obsazene ve fl studiu (plain text) tu http://forum.image-line.com/download/file.php?id=91852
   lidi uz to samozrejme napadlo http://fabriziopoce.com/isocontrollers.html

   Vymazat
  2. Cacany: Ale to funguje jen pro ten Launchpad. Nebo se daji nejak ve FL studiu 11 kompletne premapovat vsechny klavesy pro jakekoliv MIDI zarizeni? To bych potreboval.

   Vymazat
  3. Mirek: Bohuzel, to na Daskin.com jeste neni hotove, tudiz se to neprodava. A az to hotove bude, asi to bude strasne drahe...

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. FL Studio sice nepouzivam ale pokud se nemylim tak by melo jit v 'performance mode'.

   Vymazat
  6. mam to jen nacteny a vizualne overeny pohledem do nainstalovanejch dat; podle vseho timhle zpusobem jen pro Launchpad a par dalsich podobnejch (z nichz je launchpad zdaleka nejlevnejsi)

   Vymazat
  7. Daskin mi uz odepsal. Presne tak, zatim ve vyvoji. Ale tohle video je docela pozitivni http://www.youtube.com/watch?v=gmrB68eIGkw
   Ceny se taku trochu bojim.......ach jo.

   Vymazat
  8. nebo holt jit do toho AXIS (jak o nem frantisek psal ve clanku)
   http://www.c-thru-music.com/store/index.php?main_page=reviews
   BANZAI !

   Vymazat
  9. pardon Frantisek , sem to ale mamlas

   Vymazat
  10. to video ma neprijemny datum; imho vaporware po takovy dobe

   Vymazat
 11. Mám objednaný ten Axis 49 a docela by mě zajímalo, jak si ho potom přemapovat (ať už ve FL nebo obecně v MIDI datech), abych na něm mohl hrát jako na Janko klaviatuře, například...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tohle mi vcera nasel gugl:
   s-note-matrix http://www.s-production.de/index_vst.html
   https://midireroute.codeplex.com/ - vyzaduje https://www.google.cz/?gws_rd=cr&ei=PxCzUuudOOHD4gTz3IHoBw#q=microsoft+visual+basic+powerpack+10.0
   mohlo by to (to druhy dost pravdepodobne nepohodlne - jen gui, co nota, to nekolik kliknuti) delat, co chces

   Vymazat
  2. Super ! už se těšim na reference. :)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.