11.12.13

Recenze: Dobrý řidič Smetana - 40%

Nová "dokumentární komedie" (což není můj nápad, nýbrž oficiální označení) od tvůrců Českého snu nám dá nahlédnout na osud řidiče autobusu Romana Smetany, který byl uvězněn za to, že přimalovával politikům na plakátech fixem tykadla.
Protože samozřejmě neznám přesné okolnosti Smetanova případu a formulace v tomto filmu mi připadly zvláštní a navzájem si odporující, obrátil jsem se na Wikipedii a zjistil, že podle ní to všechno bylo podstatně jinak: Smetana nikdy nebyl odsouzen k žádnému vězení a nikdy nebyl odsouzen za to, že zesměšňoval politiky. Byl odsouzen za to, že zničil cizí majetek (billboard) a byl odsouzen k veřejně prospěšným pracem. Na které odmítl nastoupit, čímž se z prospěšných prací automaticky stalo vězení, aniž by o tom musel nějaký soud jednat. Protože máme takový právní řád.

Je možné, že Wikipedie lže, a že to ve skutečnosti bylo ještě jinak. Ale to, co jsem si přečetl na Wikipedii, mi dávalo podstatně větší smysl, než to, co jsem viděl ve filmu.

Především musím zdůraznit, že samotný Smetana na mě (z filmu) působil jako inteligentní a férový chlap. Vědomě se rozhodl přikreslit politikům tykadla, nestyděl se za to, nesnažil se to utajit, ke všemu se doznal, zaplatil škodu, ale odmítl symbolický trest a byl připraven nést za odmítnutí trestu následky (méně symbolický trest). To mi připadá naprosto OK a takovýto způsob vyjádření odporu (a současně upozornění na sebe) mi přijde dokonce velmi sympatický. Myslel jsem, že na něj podobně nazírají i tvůrci filmu, takže příliš nechápu název a plakát se Smetanovou ladovsky stylizovanou hlavou, odkazující na "Dobrého vojáka Švejka".


Film vypadá, že se na tento Smetanův čin následně "nalepili" tvůrci filmu a snažili se ho více zpropagovat, a to jakýmikoliv prostředky - včetně toho, že se snaží Smetanu a jeho čin komplikovaně (v přestrojení!) konfrontovat s různými osobnostmi (s nichž většina nemá s celou kauzou nic společného). Na což osobnosti reagují racionálně, pobaveně nebo udiveně, ale téměř nikdy z toho není nic šokujícího, překvapivého, nebo aspoň zábavného. Co má Ivan Langer udělat, když se ho tvůrci v závěru rozhovoru o Smetanovi zeptají "Můžete potvrdit, že žádné z peněz na vaši kampaň nebyly z odkloněných korupčních peněz?" Hořce se usměje a slušnými slovy pošle tazatele do prdele. Načež ve filmu není použito 14 z 15 minut, které jim věnoval, a zůstane zde pouze toto finále. BTW, já nemohu potvrdit, že žádné z peněz na FFFILM nepocházejí z odkloněných korupčních peněz.

Naopak "fanoušci" Smetany mi připadali jako "hlas lidu", který můžeme vídat v diskusích pod články na zpravodajských serverch. Nechybí skandování "Zavřete politiky, ne Smetanu", nechybí vážně míněná tvrzení "Smetanův případ je první krok k justičním vraždám" nebo "Musíte ho propustit, protože je zástupcem národa" a vážně míněná právní konstrukce "Politici jsou placeni z našich peněz, proto volební plakáty patří nám všem, proto na ně mohu malovat tykadla". Většina těchto lidí se snaží dělat, jako že je v pohodě a že to berou s humorem, ale přitom je vidět, jak jsou plní nasranosti a každou chvíli je může klepnout infarkt. Což bohužel platí i pro oba tvůrce, kteří jsou na plátně hodně vidět a pokládají dlouhatánské instruktážní otázky ve stylu "Nepřipadá vám, že když blablablablabla, tak blablablablabla, protože blablablablalba?", na což tázaný většinou odpovídá "Hmm, asi jo".

Smetana většinu filmu působí dojmem, že si sice pevně stojí za svým činem, ale že je mu medializace (obecně i v podobě tohoto filmu) nepříjemná. Což je opět postoj, který mohu pouze obdivovat, a jehož sílu tento film oslabuje.

Pokud mi nakonec připadali Langr, Nečas a státní žalobce jako nejsympatičtější postavy filmu (po Smetanovi), obávám se, že něco nebylo v pořádku (ať už s filmem nebo se mnou).

Film je tak extrémně politicky polarizovaný, že hrozí značné nebezpečí, že bude recenzován především na základě toho, nakolik se recenzent shodne nebo neshodne s politickým cítěním jeho tvůrců - viz například tento žertovný článek na Britských listech.

Kdybych měl film hodnotit tímto způsobem, musel bych mu dát něco okolo nuly procent.

"Politická message" tvůrců by ale neměla nijak ovlivňovat mé hodnocení filmu, který z čistě filmařského hlediska poměrně ujde, je slušně sestříhaný, doprovázený hudbou Bedřicha Smetany (sofistikovaný humor!) a s několika mírně vtipnými mini-pointami.

Je ale bolestivě patrné, že tvůrci měli k dispozici velice málo použitelného materiálu, takže film nafukují zcela zbytečnými záběry a scénami, aby měl skorocelovečerní stopáž: Rozhovor se Smetanou ve vězení o tom, že se mu ve vězení nic zvláštního nestalo. Rozhovor se Smetanovým ex-kolegou o tom, že Langerovým přátelům patří většina náměstí, což ví od dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován. Nebo akce, v rámci které tvůrci filmu (Vít Klusák a Filipa Remunda) za doprovodu smyčcového kvarteta ze zvedací plošiny obřadně přimalují tykadla na nesouvisející volební plakát - a nic se nestane. Nikdo je nezatkne, nikdo se nepohorší, jen hrstka okolostojících přátel zajásá.

A to je symptomatické pro většinu filmu: Za každou cenu, jakýmikoliv bizarními prostředky a nefér metodami, se snaží vyprovokovat jakoukoliv extrémní reakci z kohokoliv. Ale nic se nestane.

Což se dá vykládat také jako potvrzení teorie Klusáka a Remundy, že jsme všichni Švejkové a je nám všechno buřt - ale opravdu netuším, jestli to tak zamýšleli.

P.S: Na festivalu v Jihlavě byla (nesoutěžně) uvedena podstatně kratší verze filmu s jiným názvem (Svobodu pro Smetanu).

28 komentářů:

 1. Dokumenty recenzujes vazne dobre. A co na to Jan Tleskac ?

  OdpovědětVymazat
 2. Trochu jsem nepochopil, jak je to se Svobodou a Smetanou, jestli je to nějaký překlep z hlediska podobnosti příjmění, nebo jestli ve filmu vystupuje ještě nějaký Svoboda...každopádně je ho tam dost:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, zadny Svoboda ve filmu nevystupuje, za to mohly drogy.

   Vymazat
 3. Langr je syčák první kategorie, ale tohle vytváření mučedníků mi sympatický není. Pak na novinkách švejci míchají dvě věci do jedné. Podle mě to, že Langr šmejd, nijak nesouvisí s tím, že ničení cizího majetku bylo potrestáno.Sporná je tam role soudkyně Langrové (= neměla ten případ vůbec brát, takhle je rozsudek neustále spochybňován pro podjatost).
  Smetana je sympaťák a kverulant, ale jeho fanoušci si pouze vybíjejí flustraci z toho, že velkotuneláři jsou v tomto banánistánu nepostihnutelní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to hlavně celé nastavilo takový nehezký precedent, že kdejaký někde vylepený kus nějakého papíru je nedotknutelný, jelikož je soukromým majetkem. A že zásah do takto vylepeného papíru tudíž není legitimní polemikou s jeho obsahem, ale jakýmsi "poškozováním soukromého vlastnictví".

   Na velkotuneláře vcelku kálel pes, tady jde o něco jiného: na reklamy a plakáty se čmáralo odjakživa. Každý, kdo chce vylepovat něčí podobizny na veřejném prostranství, musí automaticky počítat s tím, že jim někdo přikreslí tykadla. Nebo rohy. To takříkajíc patří k věci a dělo se to vždycky. Občas se za to i zavíralo, ale nikdy se to nikdo nepokoušel maskovat "poškozováním soukromého vlastnictví," až teď.

   Vymazat
  2. a v cem je ten precedens nespravny?
   ta reklamni plocha neco stoji, je nabizena svobodne, cena je na trhu vykomunikovana svobodne.. lze nevidet skodu, pokud do tohoto vztahu 2 svebytnych subjektu zasahne nekdo 3. s pocitem vyssi pravdy ci sireni vyssiho dobra?
   co onomu cloveku dnes brani s minimalnimi naklady vyjadrovat sve nazory tak, aby neporusoval zakon? nelze a nic

   Vymazat
  3. Ono by bylo fér uvést, že Langerová sama na začátku na svůj (manželský) vztah k Langeorvi upozornila s tím, že se ona se podjatou být necítí a dala Smetanovi možnost její podjatost namítnout, což se nestalo.

   Vymazat
  4. Jak jako dala mu možnost?... on tu možnost snad měl od začátku, jako každej. Doufám.
   Prostě to jenom přenechala na něm, místo aby se sama případu vzdala. Z lenosti asi.

   Vymazat
  5. "Smetana je sympaťák a Kverulant"? Rád bych upozornil, že The Vagina Symbol vám lže, já nemám ani řidičák na auto, natož na autobus a nenosím sebou na procházku kreslící potřeby. Navíc bych nepřimaloval něco tak decentního jako tykadla, ale spíš nějaký více adekvátnější falický symbol.

   Vymazat
 4. Ta "recenze" na BL mě pobavila ještě více, než zdejší :)

  Jinak k těm VP pracem - nejen, že tam není nutné, aby soud při jejich porušení rozhodl o změně trestu na odnětí svobody, on myslím ani nemůže - ta změna proběhne přímo ze zákona.

  OdpovědětVymazat
 5. Může mi někdo prozradit, zdali se tato verze nějak zásadně liší od té televizní, krom toho, že je delší?

  OdpovědětVymazat
 6. Proč se ten Smetana občas jmenuje Svoboda? Ale možná mi něco uniklo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na chvíli jsem se také zalekl, že film je o zajištění análního styku Smetany se Svobodou a tvůrci toho Svobodu přemlouvají.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Taky by mi určitě přišli skoro všichni politici milejší, než většina těch "lidičků", co píší komentáře na Novinky.cz. Jen mívám často pocit, že narodit se takovej Fuka jako synek nedoučeného zedníka, tak by dneska byl nespíš jako jeden z nich. Nadával tam na vládu a opálená nemakačenka, co můžou dle nich asi úplně za všechno, dokud by neumřel na infarkt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty yntelegtuále, co máš proti nedoučeným zedníkům a jejich potomkům?! Si jako mislýš že seš něco víc??!!

   Vymazat
  2. Jediný faktický rozdíl mezi politiky a komentátory z novinek je v tom, že komentátoři z novinek neměli fotra vekslákem, pumpařem nebo prominentem v KSČ. Intelektuální úroveň je na obou stranách rámcově stejná, viz poslední extempore Rusého Noka. :-P

   Vymazat
  3. Černý papež se trefil do černého!

   Vymazat
 9. tak "Svoboda pro smetanu" je původně díl dokumentárního cyklu Klusáka a Remundy Český žurnál, v rámci něhož bylo odvísíláno daleko více zaznamenáníhodných epizod (s tématy jako "problémy" s romy v pohraničí, spory okolo lidického památníku..atd)...ale proč z toho dělat "celovečerák" to nechápu, když se na obsahově podobnou věc (né-li stejnou) může člověk podívat na archivním webu čt...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože je to téma, co lidi zajímá. Tudíž se dá předpokládat i lepší sledovanost.

   Vymazat
 10. Pokud jde o ten spor "Film vs Wikipedie", to je přece klasický rozpor mezi oficiálním zdůvodněním a reálnými pohnutkami. Smetana pochopitelně byl odsouzen za to, "že přimalovával politikům na plakátech fixem tykadla". Jenže za to ho odsoudit nelze, tak se vytáhne "poškozování cizí věci". Tady přece nejde o nějaké faktické ničení nějakého cizího majetku, ale o symbolický akt, čehož jsou si obě strany dobře vědomi a také podle toho jednají. Když na politika plivnete, hodíte rajčetem nebo vajíčkem, tak taky nejde o to, že byste ho jakkoli "fyzicky poškodil", ale o to, že to je symbolický útok. Politika to ve vašich očích zostouzí a i on sám se taky cítí zostuzen. Jeto stejné, jako když někdo v 17. století někoho jiného, řekněme při hádce v hospodě, udeřil a tekla mu z hlavy krev. Obžalován a souzen nebyl za nějakou újmu na zdraví, ale pro "nactiutrhání", neboť krev prýštící z hlavy pana X von Y snižuje jeho čest...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hrozne diky za vysvetleni, na radu veci mam nyni jiny pohled, ovlivnilo me to a zmenil jsem proto sve nazory
   now bend over and write down strany vedomy 100 times, biatch

   Vymazat
  2. "Smetana pochopitelně byl odsouzen..." Pochopitelně je takové pěkné, ohebné slovíčko, obvykle nahrazuje odstavec argumentů...

   Vymazat
 11. ad Smetana a jeho stoicky ferove zakoupeni vlastni PR kampane za 100 dnu vezeni -> proc se v novinach vyskytovaly titulky typu "za vyhybani vezeni dostal Smetana podminku" se zduvodnenim "povazoval rozsudek za spatny, proto se trestu vyhybal"?

  OdpovědětVymazat
 12. Symptomatické pro Fukovy recenze je obliba slova symptomatické.

  OdpovědětVymazat
 13. zajímalo by mě, kdy bude recenze na hobita, a jak moc bude krátká
  tipuju tak deset vět a základní myšlenku - vše, co se vám nelíbilo na první části se vám nebude líbit ani teď, triky jsou odfláklé a hudba nezajímavá

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.