12.5.11

Recenze: Tetro - 60%

Mladý Bennie (Alden Ehrenreich) cestuje do Buenos Aires, aby zde kontaktoval svého staršího bratra Angela (přezdívaného "Tetro" - Vincent Gallo), který zde už delší dobu žije a odmítá jakýkoliv kontakt s rodinou. Nejdříve odmítá i Bennieho, pak se tak nějak skamarádí, Bennie objeví Angelův deník a rozhodne se podle něj napsat divadelní hru (proti bratrově vůli).Výše nastíněná dějová kostra vám o filmu vlastně neřekne nic. Je v něm několik dalších zvratů, o kterých se nebudu rozepisovat, ale hlavní je jeho audiovizuální forma, která se místy podobá něčemu od Lynche, místy něčemu od Orsona Wellese a jindy různým jiným věcem od různých jiných tvůrců.

Kdyby šlo o debut čerstvého absolventa filmové školy, napsal bych prostě něco jako "Je tady vidět nezanedbatelný talent, ale měl by se hoch trochu umravnit a rozmyslet si, co tím chce vlastně říct".

Vzhledem k tomu, že film je dítkem Francise Forda Coppoly, dost dobře nevím, co objektivního bych o něm mohl napsat. Když něco podobného natočí ultrazkušený filmový veterán, není možné dost dobře argumentovat tím, že "se mu to občas vymyká z rukou" a musíme spíše přistoupit na teorii, že pokud film vypadá občas trapně až směšně, je to všechno součást režisérovy hry s divákem. A že si té hry s divákem užijeme opravdu spoustu. Včetně toho, že nás (například) záměrně klame ohledně doby, kdy se děj odehrává. Nejdříve to vypadá na nějaká 60.-70. léta, ale na konci má najednou hlavní hrdina nejmodernější Apple laptop. A takových věcí jsou ve filmu opravdu TUNY.

Na rozdíl od takové Cesty za horizont jsem se skoro nenudil a i když mi unikal záměr, oceňoval jsem například práci kamery, osvětlovačů a hudebního skladatele. A herecké výkony.

Pokud má někdo právo natočit takovýto velmi osobní "srdcový" nekomerční projekt (s mnoha autobiografickými motivy), pak je to bezpochyby právě Coppola...

3 komentáře:

 1. Člověk nemusí být zrovna odborník na auta, aby už z traileru poznal, že 60.-70 léta to nebudou.

  OdpovědětVymazat
 2. Coppolův Almodóvar to je. Sranda. Co když CHTĚL režisér aby ten borec hrál jako di Caprio?

  To by bylo velmi sofistikované. Pěkný příběh. Pěkné zvraty.

  SPOILER:
  Frantovi vadí, že hláška "Im your father" není pronesena v příslušné helmě. Ale i tak, není to právě odkaz na SW? Dyk je to tak hezkej film.

  Full frontal tu je tý mladý herečky, i tý holky ze šantánu, tak jenom 60%?

  Pravda - chybí tam ta helma.

  OdpovědětVymazat
 3. franto ale ved coppola ... to si mal dat 100 pecent. Jaj tento nema cecky aha.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.