3.9.10

Recenze: Ondine - 60%

Chudý irský rybář Syracuse (Colin Farrell) jednoho dne vytáhne v síti z moře ženskou. Nepamatuje si, kdo je a jak se tam vzala (nebo to aspoň tvrdí), ale je divná a její zpěv - zdá se - přináší štěstí.

Syracuse udělá jedinou logicky možnou věc, tj. nechá ženskou (později pojmenovanou Ondine) žít v dobře schovaném domku a začne se s ní sbližovat. Podle jistých pověstí to vypadá, že by Ondine mohla být magický tuleň. Ano, tuleň.Nejnovější film Neila Jordana (Hra na pláč) je další variací na téma "podivná (možná kouzelná, možná mimozemská) bytost v drsném lidském světě". Nejen E.T., Starman a Střihoruký Edward, ale také jejich méně známí kolegové jako třeba můj kdysi oblíbený Bělásek - byla jich tady už spousta a spousta a dějová šablona je vždy velmi podobná.

Nejinak je tomu i tentokrát. Zajímavost je snad pouze v tom, že nás režisér velmi, velmi dlouho nechává v nejistotě, jestli se vlastně děje něco magického / nadpřirozeného, nebo jestli jde o mírně bláznivou ženskou, která vypadla z lodě, praštila se do hlavy a dějí se kolem ní divné náhody.

Pochopitelně dojde ke sblížení s hlavním hrdinou i jeho nemocnou dcerou, pochopitelně se posléze objeví na obzoru někdo zlý, kdo po hrdince ze záhadných důvodů jde, atd...

Neil Jordan si je vědom, že příběh není nijak originální a ani se ho nesnaží nijak extra vyšperkovávat (a už vůbec ne pomocí akčních scén, triků nebo něčeho podobného!). Jde mu spíš o vykreslení intimních situací (nemyslím SEXUÁLNÍCH) mezi dvěma, případně třemi lidmi na sychravém irském pobřeží.

Měl jsem ale zásadní problém s hlavní postavou, respektive s jejím obsazením. Ani za nic se mi totiž nepovedlo uvěřit Colinu Farrellovi, že hraje nuzného lidového rybáře - pořád mi připadal spíš jako supermodel, který se (převlečen za rybáře) rozvaluje na billboardu Old Spice nebo luxusních sardinek.

Jinak vpodstatě nemám filmu co vytknout a některé jeho aspekty se mi dost líbily (kamera, občasný chytrý dialog). Ale mi připadal poněkud nejasně zařazený někam na hranici mezi nezávislý artfilm a hollywoodské béčko.

6 komentářů:

 1. Me u Belaska neni jasne jak muze treba na IMDB jen 6 z 10. To tolik lidi minul? Jak je to mozne? Buli jsme tehdy presyceni filmy o outsiderech?

  OdpovědětVymazat
 2. tlamiczka: Bělásek je pro "normální diváky" málo akční, málo výpravný, málo trikový, Goldsmithovu super hudbu ignorují a taky tam hrál roli život režiséra a scenáristy: Victor Salva totiž ten film natočil poté, co ho propustili z vězení, kde byl za prznění chlapců, což se mnoha lidem nelíbilo, následně ten film bojkotovali a cíleně mu dávali nejnižší hodnocení.

  OdpovědětVymazat
 3. to samy ta zenska co ji vytahne z more - ty hladce oholeny nohy me proste k tomu ze neco vytahnete z vody proste tezce nesedly :) celej ten film je takovej jak kdybyste chteli mluvit o predmetech v antikvariatu a pritom vytahovali veci pred chvili vybaleny z luxusni krabice - k tomu ta hudba vylozenej kyc .. dalsi co cloveka napadne ze ten pribeh mel nevyuzitej potencial a ze reziserovy evidentni moznosti tocit v zajimavych exterierech a prirode nepromenil a pripomina to situaci kdy clovek z mesta vyrazi do divociny a veme si s sebou vsechny ty kraviny na ktery je zvyklej ... pudrenku :}

  OdpovědětVymazat
 4. Zajimave prirovnani Farrell a Old Spice :) Ale nahodou Farrell nevyrazne prostacky hrat umi... treba V Bruggach nebo Cassandra's Dream. I kdyz je fakt, ze v obou techto filmech mel stejne cool babu :) Ale nebyl to charakterove ten frajirek z reklamy, takze me zarazi, ze tady to neni uveritelny. Skoda, na ten film jsem se docela tesil.

  OdpovědětVymazat
 5. Mně přijde, že Farrell má pro takový "ušmudlaný" film moc provařený obličej. Mnohem raději bych Ondine viděla natočenou našimi severskými sousedy s méně známými herci a více mystickým koncem - nemám ráda, když mi někdo bere iluze, které jsem si během sledování filmu vytvořila.

  OdpovědětVymazat
 6. No nezminit v recenzi Splash s Deryl Hannah, to je na povazenou...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.