6.9.10

NeFilm: Létání doopravdy (skoro)

Následující text nemá NIC SPOLEČNÉHO s filmy. Dávám ho sem, protože se nehodí na můj anglický blog (nepražákům, resp. nečechům je k ničemu). Čas ukáže, jestli v takových (patřičně označených) článcích budu pokračovat.

Takže: Nejsem rozhodně žádný fanatik do letadel ani do leteckých simulátorů, ale přesto mě zaujala nabídka vyzkoušet si simulátor Boeingu 737, kteří si jistí nadšenci postavili v pražském paneláku. Když jsem dorazil na místo, docela jsem koukal. V obýváku tam stojí toto:

Boeing 737 Flight Simulator

Celé je to ovládáno asi sedmi počítači a nahodit to je poměrně složitý proces, který trvá několik minut. Naprostá většina těch čudlíků a budíků (je jich NĚKOLIK SET) prý opravdu funguje (sám jsem pochopitelně všechny nezkoušel) a správně ukazuje.

p_2010-08-06_18-14-43.jpg

To, co vidíte na plátnech "za okny" letadla, je vystavěno na bázi Microsoft Flight Simulatoru. To znamená, že pokud prolétáváte například nad Prahou, vidíte méně detailů než v onom legračním flight simulatoru v Google Earth. Je to logické, protože MS Flight Sim už pár let není vyvíjen a netahá si detailní data v reálném čase z Internetu.

Tím se ale dostáváme k zásadní věci: Ono na té grafice stejně zase tolik nezáleží. Tohle má být realistický simulátor a ve skutečném Boeingu pilot málokdy z okna kouká (ani z něj není není moc dobře vidět)! Kromě toho skutečný pilot dnes málokdy pilotuje v tom smyslu, v jakém to známe z Báječných mužů na létajících stojích - většinou jen když se rozbije autopilot. A kromě toho skutečný pilot Boeingu málokdy dělá přemety, málokdy pronásleduje jiná letadla a sestřeluje je pouze ve velmi výjimečných případech. Vlastně méně často, než naráží do mrakodrapů...

A to je ta zásadní věc: Tohle je opravdu simulátor, nikoliv videohra, a to ani vzdáleně. Dali ho dohromady s velkou láskou fanoušci, kteří "skutečné" létání berou vážně a kdybych se jich zeptal, jak se odpalují samonaváděcí rakety, pravděpodobně by se urazili.

Tento simulátor si můžete sami vyzkoušet - všechny detaily jsou na www.737ng.cz. (V tomtéž bytě mají také simulátor Cessny, který se umí i hydraulicky naklánět, ale v tom jsem neseděl.) Ceny nejsou nijak nízké (čtyřciferné částky za jednu hodinu) a pokud si chcete opravdu "přijít na své peníze", musíte být dostatečně velký fanoušek a snažit se pochytit a používat funkce co největšího počtu budíků a čudlíků. A to se musíte učit několik hodin, protože v průběhu jediné hodiny se samozřejmě naučíte pouze nejzákladnější ovládání, pak po 40 minutách odstartujete, uděláte kolečko nad Prahou, zabijete se při pokusu o přistání, dostanete diplom a můžete jít domů. Pokud chcete do tajů létání opravdu proniknout, bude vás to stát podstatně víc času (a tudíž i peněz).

Zajímavě znějí složitější nabízené "scénáře" (které jsem nezkoušel), například: "Návštěvník hraje jako že se dostal do kokpitu po nečekané smrti pilotů a provozovatel simulátoru ho (z vedlejší místnosti) naviguje do sluchátek jako z věže a snaží se ho navést na přistání (pomocí autopilota)". Tedy vlastně rekonstrukce filmu Připoutejte se, prosím. Nafukovacího pilota nemají, ale (pokud si připlatíte) je prý k dispozici fešná letuška!

p_2010-08-06_18-16-56.jpg

Jak už jste asi pochopili, v mém případě je problém v tom, že by mě pravděpodobně nebavilo ani pilotování skutečného Boeingu, i kdybych za to byl dobře placen. Z toho vyplývá, že mě ještě méně baví pilotování jeho simulátoru, za které musí normální smrtelník platit. Ale pokud máte na tyhle věci fetiš, pak jde prý o nejdokonalejší simulátor u nás (včetně simulátorů pro skutečné piloty)!

14 komentářů:

 1. Ts ! Nemaji pohyblivy kokpit.

  OdpovědětVymazat
 2. A dá se to v případě potřeby předělat na velitelský můstek USS Enterprise? Pak bych o tom možná uvažoval...

  OdpovědětVymazat
 3. Překvapuje mě, že jejich web ještě nemá arabskou mutaci.

  OdpovědětVymazat
 4. To muselo dát práce. A přitom...

  OdpovědětVymazat
 5. fuxoft: To je bomba! Kolik te to stalo?

  OdpovědětVymazat
 6. Mě to nestálo nic. Standardní ceny jsou uvedené na jejich webu.

  OdpovědětVymazat
 7. V březnu 2009 o tom psali na Technetu. Měli se na tom mimo jiné doučovat piloti, aby ušetřili za hodiny na skutečných simulátorech. Tak jen jestli to vyšlo.

  OdpovědětVymazat
 8. mají funkční FMC? Letěl jsi podle nějaké navigace VOR 1/2, ILS nebo jsi prostě letěl na blind podle toho co vidis IFR. Nebo vůbec nevis o cem mluvim? Na tom webu nemaji zadnou zminku a nechce se mi jim psat. Takze kdyztak diky za info. Jakub

  OdpovědětVymazat
 9. Nevim proc, ale v predchozim komentari mi uplne vypadla některá slova a věty. Zkusim znova: Ahoj. Mají tam funkční FMC? (letového manažera, do kterého se zadavají trasy aj.) Letěl jsi podle nějaké navigace VOR 1/2, ILS nebo jsi prostě letěl na blind podle vuzuálních pravidel (VFR), či toho co vidis z přístrojů IFR. Nebo vůbec nevis o cem mluvim? Na tom webu nemaji zadnou zminku a nechce se mi jim psat. Takze kdyztak diky za info. Jakub

  OdpovědětVymazat
 10. Anonym: Podle svych skromnych znalosti bych rekl, ze tohle vsechno tam maji. Rozhodne jsem pristaval podle ILS a rozhodne mi tam zadavali trasu letu.

  OdpovědětVymazat
 11. Reklamní článek: splněno :-)
  Ale jestli ti Mr.Topinka tvrdil, že to je nejdokonalejší simulátor u nás, tak to věsil pěkné bulíky. Je to pěkná věc, ale profi certifikované záležitosti jsou někde úplně jinde (teda kromě ceny, skoro). Já v opravdvým letadle platím za hodinu míň.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.