8.9.10

Recenze: Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace - 40%

Dokument o "Drnovickém zázraku", tj. o tom, jak v Drnovicích strašně zbohatli, sestavili fotbalový megatým a pak zkrachovali (resp. přesunuli peníze do bezpečí). A kromě toho: Mafie tuneláři podvodníci nahrabat miliardy bílý kůň Bahamy politika fuj akcie zpronevěra a podobně.Film je super laciný (obraz je občas hrozný, ale moc o něj naštěstí nejde) a především značně roztěkaný. Chvíli dokumentuje to, co se v Drnovicích a okolí dělo, chvíli nám ukazuje, jak to tam vypadá dnes (rozpadající se stadión a dinosauří park), chvíli se pouští do hlubších ekonomicko - sociologických analýz a poměrně dlouhých rozhovorů s ekonomy a experty na různé věci.

Nejhorší jsou části, ve kterých se tvůrci pokoušejí o humor a satiru (například: Nechce se s námi bavit hlavní podvodník, tak místo něj uděláme jakorozhovor se sádrovým dinosaurem). Nejen, že jsem se při těchto scénách nebavil, ale přišly mi zoufale trapné (dobrou indikací stylu humoru je i název filmu).

Tento film je něco, co by mě příliš neurazilo o víkendu odpoledne v České televizi a pravděpodobně bych vydržel nepřepnout. Ale chodit na to za peníze do kina, to mi přijde jako opravdu bizarní nápad.

Protože má film necelou hodinu, je s ním uváděn osmiminutový předfilm Roberta Sedláčka Náš první hospodář, sestávající ze záběrů Václava Klause, který přichází na pole, nasedá do kombajnu, sklízí, vyleze z kombajnu, vyslechne zdravici a poděkuje. Je to sestříháno tak, že si při tom pravděpodobně máte říkat, že je Klaus směšný.

4 komentáře:

 1. Náš první hospodář je též film Radima Procházky.

  OdpovědětVymazat
 2. Trochu mě, Franto, dneska naštvalo, jak jsi ten dokument kritizoval za to, že jde v ekonomických analýzách příliš do hloubky. Když si vezmu, že 80% všech dokumentů vlastně nikdy neřekne nic věcného nebo k věci a buďto jenom ždíme emoce, anebo zahlcuje pěknými obrázky (a nejčastěji obojí), přijde mi tohle jako plus, ne minus.

  OdpovědětVymazat
 3. Prave ten nazev me dost zmatl. Ja znam pojem " u catenacciu" z mesta Sartene na Korsice (hlavni mesto vendetty), kde je to nazev pro velice spektakularni, 2km dlouhe nabozenske procesi - martyrium, ktere se kona na Velky patek. Rude odena postava v kapi a s retezem tam vlece obrovsky kriz do kostela. Jezdi tam na to lidi snad z celeho sveta, pac to je hodne zname. Mne osobne to trochu evokuje sjezd Ku-klux-klanu - je tam totiz pomerne hodne lidi pro zmenu v bilych kapich. Nazev ma puvod v latinskem "catena" , coz je retez.

  Ze ten nazev ma neco spolecneho s fotbalem jsem zjistila az na Tvuj popud ted, kdyz jsem googlila...

  OdpovědětVymazat
 4. Kolem stadionu chodim běhat a venčit psa dost pravidelně a nezdá se mi, že se rozpadá. Celkem se tam i hraje (asi nějaký nižší soutěže, junioři apod.)a návštěva mi přijde slušná (stadion není velký, asi něco menší vydání starého vršovického stadionu bohemians). Drnovice vypadají jako normální velká udržovaná vesnice. Dokument jsem neviděl, ale pokud to má vyznívat v tom smyslu, že tam tuneláři vybudovaly nesmyslné stavby a teď se to tam celé utápí ve zmaru, troskách, zoufalství a beznaději, tak je to naprostá virtuální realita...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.