6.9.08

Polské filmové plakáty

Většina z vás pravděpodobně už nepamatuje dobu, kdy byly zahraniční filmy, uváděné v našich kinech, opatřovány originálními českými plakáty (navrhovala je mj. i moje matka), které většinou neměly naprosto nic společného se svými zahraničními originály, po kterých jsme (v případě hollywoodských trháků) tenkrát všichni prahli.

Dnes je to naopak. Hollywoodské filmy u nás mají stejné plakáty jako v USA a já nostalgicky vzpomínám na ty úžasně bizarní komunistické a těstě-post-komunistické plakáty.V Polsku naštěstí tato tradice přetrvává dodnes (nebo aspoň do relativně nedávné doby) a na Internetu je k vidění 50 nejlepších kousků.

UPDATE: Tady je spousta dalších. Je zajímavé, že tam lze najít několik různých polských plakátů pro tentýž film...

10 komentářů:

 1. To je hodně zajímavý, něco jsou vážně perly! Já to bohužel(nebo bohudík?) nepamutuju, jsem ročník 1987..

  OdpovědětVymazat
 2. Absolutní pecka, díky moc za to. Jaké má kdo favority? Mě nejvíc dostal Raging Bull, War Games, Permanent Vacation a Fanny och Alexander.

  OdpovědětVymazat
 3. no jeste docela dobry je na tom to, ze treba ty plakaty delali obcas i znami umelci, nekdy i k jednomu filmu bylo nekolik plakatu od ruznych tvurcu.. krome toho, ze se to vyvesovalo, tak se treba i motivy z plakatu premalovavaly na plochy kolem kina. a dela se to porad, akorat spis jen u tech trhaku jako katyn, co je na programu mesice. pamatuji si i nektere povedene plakaty jako postovni znamky. a evergreenem polskych vystavnich sini jsou prave tyhle origos filmove plakaty. krome plakatu maji i polaci co se filmu tyce dalsi vychytavku a to velice svebytne preklady nazvu filmu, z detstvi mi utkvel treba WIRUJĄCY SEKS aka dirty dancing..

  OdpovědětVymazat
 4. Pekne, nuz treba v Belorusku (http://www.englishrussia.com/?p=897) nebo Africe (http://www.linkinn.com/_Ghana_Movie_Posters) tradice pokracuje...

  OdpovědětVymazat
 5. mým favoritem ještě dlouho zůstane plakát k filmu 'Muž na střeše' od Káji Saudka.

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych doporučil těm, kteří náhodou neznají obchod Terryho ponožky, kde je galerie starých českých plakátů k zahraničním filmům.

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud jeste umim cist azbuku, pak by tohle mely byt filmove plakaty z Ghany - http://fishki.net/comment.php?id=42363

  OdpovědětVymazat
 8. V polsku mají taky jedno zajímavý rčení, říkají tam, že je něco "blbý, jako českej film"...

  OdpovědětVymazat
 9. no to ne, to neni jakoze blby, rceni "czeski film" je spis pro neco nepochopitelneho (ale rozverne zabavneho a zmateneho - viz tradicni ceska filmova komedie vorlicek a spol)

  OdpovědětVymazat
 10. To by se ti možná líbila tahle knížka http://www.amazon.co.uk/gp/product/0811861716/ref=oss_product

  Je tam i velká spousta českých plakátů a ta knížka neni tak drahá. Před týdnem jsem si ji pořídil, je fakt velká a opravdu stojí za to.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.