10.9.08

Zrcadla [Mirrors] - 40%

Maličko, a neuzříte mne, a opět maličko, a uzříte mne

Ben Carson (Kiefer Sutherland) je bývalý newyorský detektiv, který odešel od policie poté, co díky němu zemřel kolega. Teď má problémy s pitím, s prášky, se zaměstnáním a se svou bývalou ženou (a dvěma dětmi), ke které by se chtěl vrátit. Přijme dočasnou práci nočního hlídače, která spočívá v tom, že každé dvě hodiny musí projít obrovskou budovu luxusního obchodního domu, která před pěti lety vyhořela a od té doby se v ní "na nic nesáhlo" (kvůli nějakým problémům s pojišťovnou). Ben ale netuší, že zrcadla v této budově jsou posedlá démony...Posedlá zrcadla jsou samozřejmě dalším remakem asijského hororu (moc nám toho už nezbývá - možná ještě posedlé zubní kartáčky a záchodová prkýnka) a bohužel jsou odstrašujícím příkladem, jak takové remaky nenatáčet. Alexandre Aja (Noc s nabroušenou břitvou, Hory mají oči) je poměrně zručný řemeslník, některé jeho vizuální nápady jsou přinejmenším roztomilé a pár explicitních scén je správně hardcore (utržená čelist, popáleniny třetího stupně atd.) - ale toho všeho je na skoro dvouhodinový film zatraceně málo.

Doslova průser je totiž námět a scénář Zrcadel. Vůbec nikdo ze zúčastněných (živých i neživých) v něm totiž nedodržuje jakoukoliv logiku, ať už obecnou nebo interní filmovou. Proto netušíme, jestli někdo právě projevil demenci nebo genialitu, netušíme, co vlastně duchové v zrcadlech mohou a nemohou dělat, a někdy od poloviny (téměř dvouhodinového!) filmu nám to začne být srdečně jedno, protože pochopíme, že tvůrci jen kupí náhodné scény na jednu hromadu a nemají v úmyslu to všechno nějak vysvětlit. Následně všichni herci působí trapně, i když se někteří upřímně snaží.

Ale vaše něžná polovička se k vám v kině tisknout bude, o tom žádná.


Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

5 komentářů:

 1. Prosím do Cinemy změnit "díky němu zemřel" za "kvůli". Díky. (Pokud ten kolega teda nebyl pěkná svině)

  OdpovědětVymazat
 2. Výrazy "díky"/"kvůli" spíš vyjadřují pohled člověka, který je použije. Pěkná svině je tudíž Fuxoft.

  -dsf-

  OdpovědětVymazat
 3. Proboha proc tam vzdycky musi byt nejaky uknourany detatko: "Don't be scared, mommy, he just want to play with us"!? Libil se mi Kruh a Nenavist, ale ostatni remaky asijskych horroru nestaly za nic. Tak snad ty "posedly zachodovy prkynka" dopadnou lip :).

  OdpovědětVymazat
 4. Remake jakýhokoliv filmu kterej je dobrej (nebo alespoň průměrnej) není nic jinýho než zbytečný mrhání peněz, času, energie, materiálu...

  OdpovědětVymazat
 5. Nenechte se odradit recenzí a ohodnocením. Včera jsem to viděl a zasloužilo by si to minimálně 80%. Film nepostrádá logiku a poskytne vysvětlení, které se neomezí na nějakou "rádobyšokující" pointu, ale ponechá i kousek prostoru divákově fantazii. Více takových filmů!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.