14.9.08

Děti noci - 80%

Ofka (Martha Issová) je přibližně dvacetileté děvče, které si žije nijak moc šťastně v Karlíně, právě se rozchází se svým bývalým (Jan Dolanský) a neustále odmítá náznaky a snahy dlouholetého kamaráda Ubra (Jiří Mádl), který vybírá popelnice (nikoliv z chudoby, ale protože ho zajímá, co tam najde) a chtěl by být víc než jen kamarád.Na Děti noci mám velmi podobný názor jako na Tobruk. Oba filmy jsou sice žánrově a rozpočtově někde úplně jinde, ale shodují se v několika základních bodech:

1. Oběma filmům chybí klasická dějová struktura. Jsou to pouze střípky z většího děje. V případě Dětí noci jsou to střípky událostí z nudně ubíjejícího života ne úplně šťastné a ne úplně vyrovnané holky. Jak jsem se snažil vysvětlit už u Tobruku (a některými to nebylo pochopeno), tato věta není nutně kritikou filmu. Rozhodně existují dobré filmy, které nemají klasickou dějovou strukturu a jsou "jenom" množinou střípků, a - stejně jako u Tobruku - film je v tomto ohledu natolik konzistentní, že šlo zcela jistě o záměr. Jaká by mohla být pointa? Že se ti dva dají dohromady, vyhrají deset milionů, koupí si byt a budou spolu šťastně do smrti? Ne, v tomhle filmu se zázraky nedějí.

2. Režie a herecké výkony v oněch střípcích jsou velmi, velmi, kvalitní. Leckteré scény působí téměř dokumentárním dojmem a není divu, že se mládež s depresivními tendencemi s těmito hrdiny ztotožňuje. Celkem mě ale překvapilo, že je na plakátě zrovna Mádl, protože středem filmu je Ofka a kolem ní se točí mnoho lidí, přičemž Ubr se nezdá být nějak zásadně důležitější nebo výraznější než jiní.

3. Oba filmy dokázaly vytěžit maximum ze svého rozpočtu (který byl v případě Dětí noci jistě o pár řádů nižší) a oba mají maximálně zdařilou výpravu / rekvizity / kulisy / kameru / střih, jaké se za dané peníze daly pořídit. To v případě Dětí noci znamená, že Karlín opravu vypadá jako Karlín a exteriéry skutečně vypadají jako neutěšené karlínské exteriéry. Což nemyslím nijak ironicky - film má opravdu kvalitní atmosféru.

Je to "Malý hezký český film". Tedy vlastně ne moc "hezký", ale příjemně "opravdový". Pokud tedy nemáte ty sklony k depresím. Pak si po něm budete chtít třeba podřezat žíly s vědomím toho, že vám nikdo s plyšovým medvídkem nepomůže.

P.S: Pochopil někdo z vás, kdo byl tedy vlastně ten zloděj v krámě, nebo to mělo zůstat zahaleno závojem tajemství?

13 komentářů:

 1. Mne prislo, ze mel stejny hlas jako ten majitel shopu, a porad sem cekal nejake sokujici odhaleni... A ono nic.

  OdpovědětVymazat
 2. Jenom chci upozornit, že Mádl (možná překvapivě) vzešel z filmový dvojice s Kotkem jako ten úspěšnější. Netroufam si teď hodnotit jeho herecký schopnosti,
  ale z několika jeho rozhovorů jsem byl dost příjemně překvapenej jak je inteligentní a jak má vyspělý názory v porovnání s jinýma (rádoby)celebritama.
  Toho kluka IMHO čeká velká kariéra.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym: souhlasím, také proto, že Mádl se narozdíl od Kotka nevydal směrem uvádění show a podobných nesmyslů....

  OdpovědětVymazat
 4. Nechci tu rozvádět OT, ale Mádl i Kotek jsou podle mě talentovaní a záleží jen na nich a příležitostech jaké dostanou, jak se do budoucna vyprofilují. Zatím se více daří Mádlovi.

  OdpovědětVymazat
 5. Fuxoft tiez zbiera odpadky pri kontajneroch. Ale iba niekedy. Napr. ked ide o kool plysovu figurku ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. ale vazne kool
  ved o erica flata by som si dal kludne aj suboj s bezdomovcom

  OdpovědětVymazat
 7. bosomt: Hehe, nieco ako cripple fight v South Parku?

  OdpovědětVymazat
 8. Ten zloděj byl imho ten týpek, co jim vozil zboží a pak chtěl Ofku znásilnit. A Ubr to dokonce podle mě vytušil, bylo to tam nějak naznačeno.

  OdpovědětVymazat
 9. podle me byl zlodej ten blondak, jak si chtel koupit startky...

  OdpovědětVymazat
 10. Příde mi že ten film je hrozně rozházenej !! Ale to co mě nejvíc na tomto filmu zaujalo byl Jiří Mádl :D Toho blbečka zahrál pěkně !! xD !! Jako mam štěstí že sem na ten film vyhrál líštky !! Kdybych ty lístky měl platit tukal bych si na hlavu že sem kokot !!

  OdpovědětVymazat
 11. Měla jsem z toho dojem, že ji přepadl ten závozník, co se ji později zkoušel znásilnit, a to (v časovém pořadí, jak mě to během sledování napadalo) a) podle výšky a konstituce postavy b) podle toho, že hned po scéně s přepadením spolu pokuřovali, měla jsem pocit, že mi tím tvůrci něco naznačují c) jeho násilné chování se zopakovalo. Někdo někde psal, že identifikoval hlas onoho herce. Ale záměr autorů filmu opravdu nebyl jasný, třeba se jen dohadujeme a měla to být postava odjinud.

  OdpovědětVymazat
 12. já myslím, že jí přepadl ten feťák, co ho hrál Jakub Prachař. Btw Jiří Mádl hrál výborně!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.