2.5.08

V Bruggách [In Bruges] - 80%

Bruggy (nebo jak se to sakra česky skloňuje) je město (100 000 obyvatel) v Belgii. Je to takový menší historičtější Amsterdam. A sem jsou vysláni dva gangsteři (Colin Farrell, Brendan Gleeson) svým bossem (Ralph Fiennes). Zprvu nevědí proč, jeden se tam zamiluje (do té hezké Francouzky z předposledního Harryho Pottera), pak se to aspoň částečně dozvědí, překvapí je to, všechno dopadne jinak než mělo a "čistič" (a psychopat) Fiennes to přijíždí dát do pořádku. Víc vám neprozradím. Snad jen to, že trpaslíci mohou být nebezpeční.Martin McDonagh je známý dramatik a tento film je jeho celovečerním debutem (scenáristickým i režijním). Jeho předchozí průprava je jasně patrná, protože V Bruggáchextrémně vypilovaný scénář. Z traileru (ne moc dobrého) to může vypadat jako pokus o imitaci Guye Ritchieho, ale McDonaghův scénář je lepší. Je podobně absurdní a vulgární, ale přitom má i nezanedbatelnou poetičnost a především se mi líbilo, že všechny ty šílenosti a divné náhody do sebe nakonec opravdu excelentně osudově a dramaticky precizně zapadnou jako pečlivě připravená skládačka.

McDonagh je rozhodně také dobrý režisér (má Oscara za krátký film) a velmi zdařile se mu daří hladce střídat diametrálně odlišné styly a atmosféry.

Leckdo může mít z filmu nepříjemný pocit, že se McDonagh poněkud vytahuje: "Podívejte, jak jsem skvělý scenárista, jak mi to všechno klape, a vy jste nečekali, že to bude takhle!". Ale já mu neodporuji. Opravdu je skvělý scenárista, opravdu mu to všechno klape a opravdu jsem nečekal, že to dopadne takhle (a nejen s tím trpaslíkem).

8 komentářů:

 1. Tedy, moc mi nepřišlo, že by se ve scénáři vytahoval, ale výborný snímek,jeden z nejlepších tohoto roku, to je. A po druhém shlédnutí, (první bylo se simultálním překladem, jaké bylo mé překvapení, když se z reproduktoru neozval váš hlas;) jsem se do filmu až zamiloval...pro mě jasných 100%

  OdpovědětVymazat
 2. potom nejak nechapu,proc fuka nedal stovku - celou recenzi film vychvaluje a nakonec 80, se fuka boji dat stovku nekomercnimu filmu?

  OdpovědětVymazat
 3. Bojí se, že by vypadal jako intelektuál.

  OdpovědětVymazat
 4. vyborny film, este som len v polke ale je fakt dobre, realne zabavne, vesele, najblisie to u mna ma asi k Snatch

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jsem to konecne shledl, musim rict ze je to typicka McDonaghovina. Kdyby frantisek obcas zasel do divadla, tak by ho tenhle konec vubec neprekvapil. Nic to neubira tomu ze film je perfektni, uzasna atmosfera.

  OdpovědětVymazat
 6. mělo to tu nevýhodu že mě se ty Bruggy taky nelíbily a hrozně mě s***y. Kdyby se to tak radši odehrávalo na Bahamách.

  OdpovědětVymazat
 7. in brugges je pozérskej shit! nic víc!

  OdpovědětVymazat
 8. Skvělý, opravdu skvělý film s fantastickou atmosférou. Řekl bych, že do těch zmiňovaných anglických gangsterek má docela daleko, není tak nesmyslně agresivní, aby se hloupější měli čemu smát... Super.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.