5.5.08

Speed Racer - 80%

Speed Racer (to je jméno a příjmení!) žije od dětství pouze automobilovými závody a sní o tom, že své rodině přinese slávu, kterou jí nestihl přinést jeho tragicky zesnulý (při závodech, samozřejmě) starší bratr. Ještě bych napsal, že nechybí ninjové a gangsteři v buřinkách, ale tím bych mohl vzbudit nepravdivé zdání, že ve filmu nejsou žádné další bizarnosti. Speed Racer je totiž jedna velká bizarnost.První projekt bratří Wachowských (ano, stále jsou uváděni jako "bratři", i když o pohlaví jednoho z nich by se dalo s úspěchem pochybovat) od trilogie Matrix je hraná adaptace slavného japonského animovaného seriálu, který dnes působí strašlivě bizarně.

S radostí vám oznamuji, že také tato nová adaptace je bizarní. Sice jiným způsobem, ale o nic méně.

Akční scény nejenže "připomínají videohru", ale jsou zjevně inspirovány konkrétními tratěmi, manévry a efekty, které známe z her jako WipeOut, Megarace nebo i Mario Kart. Pestrobarevná auta tráví více času ve vzduchu než na pestrobarevné trati, jsou vybavena strašlivými zbraněmi a jinými gadgety, a většinu času se pohybují jiným směrem, než kam je natočen jejich předek.

Tato šílená cartoonově-videoherní stylizace ovšem zdaleka není jen záležitostí závodů. Stejně vypadá úplně celý film a odvážím se tvrdit, že v něm není snad jediný "poctivý" exteriérový záběr a všechna pozadí jsou buď kompletně počítačová, nebo velmi brutálně upravovaná, často velmi inovativními způsoby. Například když se Speed zakouká do spolužačky, pozadí za ním se rozostří, ovšem nikoliv do klasických rozmazaných teček, nýbrž do stovek malých srdíček. A tak dále, a tak podobně, více než dvě hodiny, nepřetržitě.

Brutální střih (který často není střihem v klasickém smyslu slova, ale spíše sérií různých prolínaček a morphingů) nepolevuje ani v těch nejpomalejších konverzačních scénách. Neustále při nich odskakujeme časem dopředu i dozadu, případně někam úplně jinam, kde právě Speedův mladší brácha něco provádí se svým šimpanzem (něco, co nijak nesouvisí s právě probíhající scénou). Je to maniakální, je to šílené, je to intenzivnější než Spy Kids (které to připomíná nejvíc) a přesto je v tom chaosu jasně patrný řád.

Důležitou součástí výsledné tripové atmosféry je skutečnost, že i když je všechno (včetně postav) maximálně stylizované a děj je stupidní (je to večerníček, proboha), je to zahráno a natočeno s upřímností Kmotra (většinou) a díky tomu je to vtipné. Nechápete? Kdyby filmaři čas od času na diváka šibalsky pomrkávali, nefungovalo by to. Když ale vidíme typickou "předzávodní montáž", při které se u padoucha připravují stoly plné laskomin, zatímco maminka Racerová maže chleby marmeládou a k tomu burácí naprosto seriózní dramatická hudba (Michael Giacchino), výsledek je roztomilý a vtipný. Všem divákům s aspoň gramem mozku je od začátku jasné, že tajemný "Racer X" je ve skutečnosti Speedův starší bratr, který ve skutečnosti nezemřel. Wachowští vědí, že je to všem jasné a přesto trvá hrdinům filmu hodinu, než jim to pozvolna začne docházet. Přičemž jim to dochází dramaticky, nikoliv žertovně. A pak když Racer X sundá masku... Haha!

Tím, že film je supernaivní červená knihovna pro dětičky, sehraná většinou naprosto vážně, ve mně nakonec vzbudil vlnu nostalgie a místy téměř dojetí.

Speed Racer nejenže naplnil to, co jsem od něj očekával na základě trailerů (rozhodně nejsem fanoušek originálního seriálu), ale v mnohém mé očekávání překonal. Jediný problém mám s tím, že dvě a čtvrt hodiny je opravdu příliš dlouhá stopáž na film, který je v podstatě takovou dětinskou hříčkou - byť velmi precizně vysoustruženou. Další mírný problém mám s dabingem, který není špatný, ale při některých dojemnějších scénách poněkud mění atmosféru filmu.

Nabízí se ožehavá otázka: Pokud bude mít Speed Racer obrovský úspěch a začne se natáčet 20 filmů ročně přesně tímto stylem, bude to k přežití? Asi ne. Ale prozatím jsem nadšen a volám: "Ano! Pokud hranou adaptaci stařičké mangy, tak přesně takto!"

14 komentářů:

 1. Mala asibka: Pestrobarevná >>auta auta<< tráví více...

  OdpovědětVymazat
 2. Speed Racer je očividně film mnohem víc pro Fuku než pro Spáčilovou. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Drsná Mirka je poslední dobou už trochu nestabilní ve výkonech. Nemůžu si pomoct, ale Speed Racer mne dostal, tak že půjdu ještě jednou. Napoprvé se IMHO nedá všechno v obraze a zvuku obsažené vůbec pochyat...

  OdpovědětVymazat
 4. PROC PROC PROC PROC?! Proc je Speed racer krom jednoho multiplexu pouze s dabingem? Me snad chteji znicit... Beru, ze ten film je i pro mensi, ale porad je tam dost akce a hlavne fanousci Wachovskych rozhodne nejsou deti < 13 let. Tohle je pro me opravdu sok a obrovske zklamani.

  OdpovědětVymazat
 5. Už dlouho mě žádný trailer tak neodradil jako tohle. Tahle stylizace není nic pro mě... Možná to souvisí s tím, že nemám rád mangu a japonské animáky obecně. Nicméně mě těší, že jsme se s FF shodli na těch Spy Kids - to bylo první, co mě napadlo, když jsem ten trailer viděl.

  OdpovědětVymazat
 6. to by mě zajímalo s jakým úspěchem by se dalo pochybovat o pohlaví jednoho z bratrů Wachowských. Tyhle narážku fakt nechápu - co pan Fuka - jaké ten má asi pohlaví - o tom by se dalo s úspěchem pochybovat - žádné

  OdpovědětVymazat
 7. anonym: Klídek, ta poznámka se zjevně vztahovala ke spekulacím o operativní změně pohlaví, kterou měl(a) absolvovat Larry Wachowski.

  OdpovědětVymazat
 8. Mirka Spáčilová údajně odešla v polovině, což vysvětluje těch 40%. Divím se, proč ji ještě nevyrazili, když to není poprvé, co píše rádobyzasvěcené texty,ale ve skutečnosti film ani nedokouká._____ Kdyby si aspoň ověřovala fakta, ale ne, ona musí tvrdit něco o komiksu, proboha.

  OdpovědětVymazat
 9. To akoze aj v titulkoch je uvedene "brothers"? Ja som kdesi pocul, ze teraz po novom uz su "The Wachowski Siblings".

  OdpovědětVymazat
 10. Tohle bych asi nezkous. Nintendo a manga jde mimo mne. BTW: John Goodman vypada na nekolika fotkach jako Mario.

  OdpovědětVymazat
 11. Ked John Goodman vyzera ako Mario, je najlepsi herec na svete. Nikto iny nevyzera ako 2 animovane postavicky! Lebo Mario sa na Freda Flinstona nepodoba.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak jsi mě, fuxofte, úplně zdeptal, protože jsem kvůli tvé recenzi na ten film šel s dětma - dvě pubertální holky, z nichž jedna vysloveně zbožňuje mangu, anime a vůbec všechno japonský. Ještě jsem jim navykládal, jak to bude absolutně boží a že to je natočený přesně podle nějakého mangaseriálu a vizuálně úžasný a vůbec. Já debil. Hodina a půl nuda k nepřežití, pak dva dobré kousky (ta rallye) a závěr zase k prdu. Vypadal jsem jako idiot, takže ultramegaděsněvelkej nedík.

  OdpovědětVymazat
 13. tohle bylo pěkné:-) a moc pěkně barevné:-) byla jsem 2x:-)

  OdpovědětVymazat
 14. Zcela mimořádně Spáčilovou chápu, před půlkou filmu jsem to taky chtěl vypnout. Což by nakonec byla škoda, je tam pár dobrých míst, ale celkově je to zbytečně dlouhá blbost. Alespoň, že je tam ta Christina Ricci.

  Jinak co jsem koukal, tak Speed Racer je zatím necelých 30 milionů Baků ve ztrátě, což mne nijak nepřekvapuje, takže nemyslím, že by se tímto stylem točily nějaké další filmy...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.