20.5.08

Indiana Jones a Království křišťálové lebky [Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull] - 100%

Podzim života nezačíná Indymu nijak příjemně. Představte si, že ho unesli ruští vojáci a donutili ho pracovat pro ně na americké půdě! Šeredně se potloukl, nechal Rusy ukrást cenný artefakt z Oblasti 51 a unikl strašné smrti o ten nejmenší vlásek. To vše v úvodních dvaceti minutách filmu. Pak je označen za vlastizrádce, vyhozen z univerzity a uvažuje, co dál.

Ve spálení všech mostů a odjezdu do Evropy mu na poslední chvíli zabrání nesympatický mladý hejsek s přezdívkou Rafan (Shia LaBeouf), který se zoufale snaží být Rebelem bez příčiny, Indyho oslovuje "dědku" a chtěl by v kožené bundě na motocyklu působit podobně cool jako teen-idol Marlon Brando. Což se mu nedaří. Rafan Indymu vysvětlí prekérní situaci své matky Mary Williamsové (kterou by Indy údajně měl znát, ale nevybavuje si, která z těch všech Mary to má být) a Indyho dávného přítele, profesora Oxleyho (John Hurt), kteří se oba nějak zapletli s legendární křišťálovou lebkou a následně i s Rusy.

A tak se Indy a Rafan vydávají na křídlech červené animované čáry na jih a postupně zjišťují, že Mary je vlastně stará známá Marion, profesor Oxley neví, kde mu hlava stojí (nejen ta křišťálová), křišťálová lebka je něco jiného, než se Indy domníval a ruští vojáci jsou přesně titíž ruští vojáci, se kterými se Indy už nikdy nechtěl setkat.Nechce se mi věřit, že se skutečně s natočením čtvrtého Indyho otálelo tak dlouho jen kvůli čekání na kvalitní scénář (jak tvrdí tvůrci). Království křišťálové lebky se totiž drží klasického schematu "Indy hledá X za pomoci Y a než to najde, dostane se mu ponaučení Z, v průběhu čehož se odhalují historické rébusy a utíká se před padouchy, případně za padouchy (pokud právě mají v držení X)". Přičemž X je tentokrát křišťálová lebka, Y je především Rafan a Z velmi připomíná Z z Poslední křížové výpravy. Není to originální dnes, nebylo to originální před 20 lety, a koneckonců ani v roce 1981.

Jak natočit po dvaceti letech (!!!) pokračování filmové série, která tehdy byla vtipná i vzrušující díky tomu, že citovala série ze třicátých let a přidala špetičku parodie? Jak navázat dnes, kdy většina diváků nepamatuje nejen třicátá léta, ale pomalu už ani ta osmdesátá, a v kinech se běžně objevují filmy, citující a parodující TY VAŠE CITACE A TU VAŠI PARODII? Jak? Třeba tím, že diváka ujistíte, že to všechno opravdu nemyslíte vůbec, ale vůbec vážně. Takže zatímco dříve jsme měli zlého nacistu, zlého kněze a zlého milionáře, tentokrát je Indyho protivníkem (cituji) "Plukovník doktor Irina Spalková, Stalinova favoritka, držitelka tří Leninových řádů a Hrdinka socialistické práce, psychická vědkyně, špičková šermířka a čarodějka z Ukrajiny". Tím nechci naznačovat, že Irina neplní svůj účel (je to možná vůbec nejvýraznější padouch série) nebo že ji Cate Blanchettová nehraje geniálně (dokonce i ruštinu zvládá na výbornou). Jen upozorňuji na to, že Křišťálová lebka tlačí na vaši bránici o něco intenzivněji už od nejprvnějšího záběru, kdy se (staré!) logo Paramountu prolne nikoliv do majestátní hory nebo gongu, ale do... něčeho úplně jiného. Není na tom nic špatného a s výjimkou jednoho nebo dvou vtípků film nikdy nedosáhne ztřeštěnosti Spielbergova 1941, ale vím, že kdysi dávno jsem se u Indyho dobrodružství občas i trochu bál, a nejsem si jist, jestli to opravdu bylo jen tím, že jsem byl tenkrát o tolik mladší. Rozhodně ale nejde o nic kritického a žádný realisticky uvažující hardcore fanoušek s tím nemůže mít problém.

Překvapivě se nenaplnily mé prvotní obavy a komediální živel Shia LaBeouf nikdy nepřekročí hranici mezi komedií a pitvořením (hraje MNOHEM umírněněji než v Transformers). Pokud je zde někdo za Jar Jara Binkse, pak je to kupodivu osmašedesátiletý, na Oscara dvakrát nominovaný John Hurt v roli profesora Oxleyho, kterého křišťálová lebka doslova připravila o rozum. A Indy, zlatý Indy, ten je pořád stejně suchý a pořád stejně neprůstřelný, aniž by se snažil jakkoliv maskovat svůj pokročilý věk a skutečnost, že některé orgány už mu neslouží tak, jako dříve. Pořád si to dokáže rozdat s přesilou v nejneuvěřitelnějších situacích (například při čtvrthodinové megahoničce v džungli), ale občas neodhadne vzdálenost, nemotorně zakopne nebo se řízne nožem. Prostě zestárl. Ale pořád je to Indy. Když tvůrci Mumie se vrací potřebovali přitlačit na pilu, nažhavili počítače a povolali milionovou digitální armádu mutantních trpaslíků. Spielbergovi a Fordovi v podobné situace stačí, aby hrdina o dva milimetry pozvedl koutek úst nebo se podíval trochu úkosem (což není nijak v rozporu s faktem, že se v Království křišťálové lebky vyskytuje milionová digitální armáda mutantních mravenců).

Zestárli pochopitelně i tvůrci (a nasbírali nějakého toho Oscara), ale to neznamená, že by film byl nějak výrazně řemeslně "dospělejší" nebo "sofistikovanější". Je to zvláštní pocit, sledovat v roce 2008 snímek, který naplno využívá možností současných hollywoodských rozpočtů a techniky, aby vytvořil iluzi filmu z doby, kdy nejsložitější kamerový prostocvik představoval jeřáb, v extrémním případě jeřáb umístěný na jedoucím autě. A je ještě zvláštnější sledovat jednoho z nejslavnějších žijících režisérů, jak imituje svůj styl z doby, kdy byl (téměř) neznámým holobrádkem, nadšeným z toho, že může pracovat s tím strááášně širokým plátnem, na které se vejde taková spousta krásných barevných věcí (u některých záběrů si vůbec nedokážu představit, jak budou moci někdy za rok, na DVD nebo jeho nástupci, fungovat na jiné než nejširokoúhlejší obrazovce). Prostě, Spielberg používá veškerou svou sofistikovanost k tomu, aby natočil film, vypadající co nejméně sofistikovaně a co nejvíce improvizovaně. Někdo o tom možná napíše nějaký rozbor do Cinepuru, ale mně bohatě stačilo, že po dlouhé době zase vidím akční scény, ve kterých jsou záběry delší než jednu sekundu.

Království křišťálové lebky se nevyrovná Dobyvatelům ztracené archy. Těm se totiž vyrovnají pouze Dobyvatelé ztracené archy. Království je ale plnohodnotnou součástí série a je mi upřímně líto, že se s jeho natáčením čekalo tak dlouho a nedozvíme se, co všechno se "plukovníku Jonesovi" přihodilo za války, když sloužil v Evropě. Na druhou stranu ale doufám, že Lucase nenapadne vymodelovat si omlazeného digitálního Harrisona Forda a Indyho série zůstane tím, čím je - nejlepší kvadrologií v historii kinematografie.

A nemyslete si, že nekriticky adoruji cokoliv, co nějak souvisí s Indianou Jonesem. Například ten nový hnědý nanuk, nesoucí jeho jméno, je neuvěřitelně odporný.

Ci 100% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

88 komentářů:

 1. Řekl jsem si, že tu recenzi číst nebudu, že si počkám až na čtvrtek po premiéře. Vydržel jsem to nečíst asi 8 minut, bylo to silnější než já. Naštěstí jsem si tím snad nic nezkazil. Musím říct, že to je pěkná recenze, jsem natěšen.

  OdpovědětVymazat
 2. Přídávám se. Jsme natěšeni minimálně dva :o)

  OdpovědětVymazat
 3. :D taky jsem si slíbila, že si recenzi nepřečtu, dokud nebudu doma z kina. Vydržela jsem nečíst asi ...třicet vteřin :)

  OdpovědětVymazat
 4. Akorat Fuxoft nedodrzel slib - utery je az za pet minut :-)

  OdpovědětVymazat
 5. někdo chtěl zrušit pondělí ale neuspěl, tak ho alespoň zkrátil a to se povedlo.

  OdpovědětVymazat
 6. ffffffff-fffffffiiiiiillmeeeee - deeeee-kuuuuu-jiiiiiii

  OdpovědětVymazat
 7. Zdravim. Chcel by som sa spytat autora,kde mal tu moznost vidiet Indyho? Pokial viem, tak premietania pre tlac boli dodnes iba v Cannes (18.5 od 13.00 do 19.00) a okrem toho o 19.00 bola slavnostna premiera...Dakujem.

  OdpovědětVymazat
 8. Autor film titulkoval.

  OdpovědětVymazat
 9. Dakujem za odpoved.

  OdpovědětVymazat
 10. Jsem neobjektivní fanatický fanoušek Indyho, a tak jsem bez otálení zhltl Fukovu recenzi. Dobyvatelé ztracené archy jsou prostě Dobyvatelé ztracené archy. Františkovi Fukovi se zde opravdu přihodilo to, že si jako filmový kritik za žádnou cenu nemohl dovolit objektivnost v tomto specifickém případě (nebo i dalších?). Dát tomu 100% je opravdový důkaz, že je prostě taky člověk (jako my všichni), a že i ve svém středním věku věří na Pohádky. Přeje-li si, že je kruh prostě kulatý, máme to my, jeho čtenáři, tak mít. Rád bych se mu za svoje slova po shlédnutí čtvrtého Indyho, omluvil, ale cosi mi říká, že tomu tak nebude. Budiž to pro něj výzva k větší objektivitě při jeho dalších, jinak zdařilých, recenzích. Ghoston.

  OdpovědětVymazat
 11. Ja som ten film videl už trikrat a na 99% s touto recenziou suhlasim. Neviem, ci ste si to vsimli pan Fuka, ale podla mna ma tento film najblizsie k Dobyvatelom. Presne rovnaky timing scen a vsetko. Ale milujem ho, tiez nie som objektivny divak :-) Hurá do kina!

  OdpovědětVymazat
 12. Dakujem za recenziu,teším sa do kina..a ten hnedy nanuk je fakt poriadne hnusný:-))))

  OdpovědětVymazat
 13. Skoro jsem se bála recenzi číst. V průběhu čtení se mi ovšem tak ulevilo, až mi v závěru vyhrkly slzy. Jsem ráda, že se zase uvidím s hrdinou svého dospívání.

  OdpovědětVymazat
 14. Jsem taky celkem potěšen recenzí. Indiana Jones je moje mládí, nejoblíbenější filmová postava a vůbec... recenzi považuju za maximálně objektivní. Jsem natěšen na tu Blachetovou...:-)

  OdpovědětVymazat
 15. To samé co Vratné láhve - prefabrikovaný mainstream pro člověka, co chodí do kina jednou za rok.

  OdpovědětVymazat
 16. Recenze je dost dlouhá a přitom téměř ani slovo o Karen Allen a její Marion. Co to? Franto, kolik minut (vteřin) v tom filmu Marion vlastně je? Nejen Indy má své věrné - viz
  http://www.newsweek.com/id/137526

  OdpovědětVymazat
 17. My, co jsme na Dobyvatelych ztracene archy vyrostli (a to jak filmove, tak i jinak, treba herne, pro ty co pamatuji Fuxoftovu prednasku na tema pocitacovych her ZX v Technickem muzeu LP, hmm kolik, 1990/91?), to mame proste jako srdecni zalezitost. vsak to sami znate :) Je to do nas vryto a rezonujete, pokazde kdyz zaslechneme ty slavne tony ... pripomenou se nam nejen tehdejsi lasky, noci stravene chytanim ducha do BACKPACKu, a touha byti aspon na chvili dobrodruhem :D

  Jasne, na tohle se do kina musi! Mlady partak je tak trochu ulitba dnesni dobe, ale nic, nad cim by se nedalo s pochopenim pokynout. Rusy, jako protivniky Indyho, moc nemusim, ale respektuju zamer tvurcu mit nepritele z masa a kosti, ne nejaky podivny kult. Takze hura do kina!

  OdpovědětVymazat
 18. No podstatně mladší parťák byl už v Chrámu zkázy :)

  OdpovědětVymazat
 19. Recenze na Indyho jsem se od Františka malinko obával - zejména co se jeho objektivity týče - ale povedla se. Žádná onanie nebo tak. I když je článek psán pro Cinemu..

  OdpovědětVymazat
 20. Zdravím, mě by zajímalo kdy ho Franta viděl (k otitulkování).
  No Dobyvatele jsem viděl v Alfě tak 15x .... Jones 2 a 3 (pro mě) byly tak o 30% slabší. Ale dobře, že se nebáli a natočili ještě jeden díl.

  OdpovědětVymazat
 21. A uz je to tu zas... Proc jsi prelozil toho Rafana, Fuxofte!!? Coz takhle prelozit jeste Indianu, treba jako Bobika? Aby to doslo vazne kazdemu? Mene je nekdy vice.

  OdpovědětVymazat
 22. Bude pátý Indy?
  http://www.filmovepakarny.cz/
  archives/2008/05/entry_817.html

  OdpovědětVymazat
 23. Tak na Indiana je moje detstvi a dospivani, takze abych pravdu rekl docela se bojim ze me ten film zklame. Clovek si detstvi idealizuje a nikdy to pak neni takove jako predtim.
  Ale kdyz Franta rika ze je to opravdu starej Indy, tak je docela nadeje.

  OdpovědětVymazat
 24. Já se připojim. Nečíst recenzi jsem vydržel asi 20 sekund. Těšim se na dnešní půlnoc jako malej harant :-) A zítra se sem vrátim poklábosit o dojmech...

  OdpovědětVymazat
 25. Union S8: jj, přesně tak

  OdpovědětVymazat
 26. Už je to téměř tady. Doufat jsem přestal v roce 1998.

  OdpovědětVymazat
 27. Tak jsem viděl. Ten závěr bych opravdu nevymyslel...

  OdpovědětVymazat
 28. :( No na 100% to nemá ani pokud bych se každám dnem modlil za pokračovánýí vcelých upúlynulých 19 let .
  A co měla znamenat ta "sklínka" Františku ?

  OdpovědětVymazat
 29. jeste jsem to nevidel, ale tahle recenze me skoro rozbrecela. tesim se vic nez kdy jindy.

  OdpovědětVymazat
 30. 2anonym: To je skleněná holínka, dohromady sklínka... Stačí se podívat do slovníku:-). Podle mne to je jednoznacne na 100 procent, i kdyz mne zapletka moc nesedla. Jedině snad opravdu nemuseli čekat 19 let, protože tím vzbudili velké očekávání stran scénáře a neřekl bych, že stačilo pět. Ale atmosféra 110%

  OdpovědětVymazat
 31. Na 100 % to není, ale na poctivých 90 rozhodně ano. Posměváčci, kteří tvrdili, že Indy je už jen další z archeologických vykopávek mají po včerejšku (dnešku) útrum :-) Vtipnější, akčnější a efektnější důstojný pokračování osumdesátkový legendy nenechá nikoho na pochybách.A jako na konci každého dílu jsem byl i teď zklamaný, že dobrodružství už končí. A tuplovaně, že zřejmě nadobro. Opravdu doufám, že to grupu tvůrců navnadilo ještě na jeden díl... Konečně se někomu podařilo nepošpinit památku legendární filmový postavy, jako to udělali paťchové s Alienem, Predátorem, Jamesem Bondem nebo Takovou normální rodinkou

  OdpovědětVymazat
 32. Vcera jsem byl na pulnocni premiere a vetsi zklamani z filmu jsem snad nezazil. Harrison Ford opravdu nezklamal, ale vse ostatni bohuzel ano. Ac puvodni trilogii miluju, tak ted se mi chtelo na konci opravdu brecet jak jsem byl sprominutim nasran. Puvodni filmy resi lidske artefakty, ktere snad maji bozsky ci nadprirozeny puvod a ovlivnuji beh lidskeho zivota. ALE CO TAM PROBOHA DELALI UFONI? Jestli je tohle truc George Lucase za "nepochopeni" jeho novych dilu hvezdnych valek, tak se nam pomstil opravdu pekne. Spielberg ma E.T.ho a Blizka setkani, Lucas Hvezdne valky, tak proc meli potrebu strkat sci-fi tema jeste do indyho, ktery resi uplne neco jineho... chjo... blanchet jako nejlepsi zaporacka? boze muj tak plochou postavu uz jsem dlouho nevidel, i ten Belloqe mel svetle chvilky s Marion a vedeli jsme proc to dela... a kdyz uz jsme u te Marion, tak i Karen Allen byla ponekud nedohrana... ale je to pouze muj nazor. je mi strasne lito, ze tam tu nadsazku a hrani si nevidim. vidim jen splacani spoustu veci dohromady s vysledkem mizernym. chjo... PS: zda se mi to, nebo Spielberg doslova citoval s mravenci masozrave brouky z Mumie a zniceni mayske pyramidy z Mumie II.?

  OdpovědětVymazat
 33. Bohužel musím souhlasit nikoli s Františkem, ale víceméně s anonymním předřečníkem. Poslední čtvrthodina s mimozemšťany ten film neuvěřitelně degraduje. Předtím se podle mého drží na 60-80 % původní série, ale ten konec je děs.

  OdpovědětVymazat
 34. Mě se film líbil, a celý. Ufouní zápletka na tom nic nemění, není totiž o nic méně uvěřitelná, než mocná archa nebo svatý grál. Film byl točen s větší nadsázkou, ale to při stáří hlavní postavy ani snad jinak nešlo. Důležité jsou stylové postavy v čele s Indym, který nic neztratil na svém humoru. Nevím jestli 100%, ale 90% určitě ;).

  OdpovědětVymazat
 35. Hele, brouci, nechcete s těmi spoilery jít někam a přestat kazit radost těm, co to ještě neviděli?

  OdpovědětVymazat
 36. Kudrnáči, měla sis taky skáknout na Půlnoční ;-) Jinak, kdybych chtěl vyvracet spoiler s mimozemšťanama, dopustil bych se zase jinýho spoileru :-) Ono bavit se o filmu, jehož děj se dá shrnout do několika holých vět bez spoilování není zase tak dost dobře možný. Buď ráda, že se tu nebavíme o fórcích. Alespoň ty pro tebe budou překvápko ;-) Jinak musim souhlasit s objedním anonymem, že tajemství ve čtyřce není o nic víc "nadpřirozené", než ty předešlý...

  OdpovědětVymazat
 37. Včera jsem to viděl. Lepší než dvojka, slabší než trojka. Několik akčních momentů je úžasných (zejm. honička v pralese). Závěr je sice natočen monumentálně, ale stejně celá zápletka a pointa jsou trochu divný. Nadsázka výraznější, než dřív ("3x propadnutí"), chtělo to ale víc humoru, Ford to sám nezachrání. Trestuhodně nevyužití byli Hurt a Allenová. Celkově je to tak na 70%. Zajímal by mě ten Darabontův scénář, kterej se líbil Spielbergovi a vůbec se nelíbil Lucasovi, kterej nakonec prosadil scénář vlastní, příliš hvězdnoválkovskolucasovský.

  OdpovědětVymazat
 38. Jako fanda geniální série musím konstatovat: velké zklamání. 4.díl už není o nadsázce, z velké části to na mě působilo jako fraška béčkové kategorie. akční scény deklasují i Mission Impossible:) záporňáci jsou tak záporní a hloupí, že jsou k smíchu. Některé scény včetně akčních jsou technicky tak špatně natočeny, že to snad měl být umělecký záměr. např. hned na začátku jsou obličeje lidí v poušti nasvětleny zrcadlem zespodu a je to do očí b(l)ijící, ani náhodou to nepřipomíná slunce. dokonce jsem zvažoval že z kina odejdu. doufám že na 4.díl rychle zapomenu.

  OdpovědětVymazat
 39. Proč pořád všichni šijou do zápletky? Byly opravdu Archa úmluvy a Svatý grál uvěřitelnější než lebka mimozemšťana?? Všechno je to stejnej garbage, jak ufouni, tak křesťani a spol. (behold, ateista promluvil) To jste snad snad chtěli remake některého z předchozích dílů? Taková archa po 30ti letech? Spielberg neni Carpenter a Indy neni Escape!

  Za plnej kotel to neni, prostřední pasáž je trochu moc rozvleklá, konec příliš doslovnej a CGI k Indymu prostě nepasujou, ale určitě je to o fous lepší, než Chrám zkázy.

  A i ten Shia nakonec docela ušel...

  OdpovědětVymazat
 40. Zklamani. Ne provedenim, ne herci. Ale ustredni zapletkou. Jiste, Archa nebo Gral jsou taky trapas, o 'svatych kamenech' ani nemluve. Ale tohle je jednak trapas, a jednak to tu bylo uz milionkrat.
  A ten zaber na tajemne tvariciho se emzaka mi pripomel misi na Mars, takze dekuju pekne, fujtajxl.
  Nedovedu si predstavit Spielberga jak hleda 20 let scenar, dostane do ruky tohle, a rekne 'to je ono !'

  OdpovědětVymazat
 41. Spielbergova největší chyba je, že se nechal Lucasem dotlačit k tomu, že vzal takovýto ubohý scénář..

  OdpovědětVymazat
 42. Teda, tvářit se pohoršeně, že ve filmu, který se jmenuje "Království křišťálové lebky" a kde už první promo materiály obsahovaly důvěrně protaženou lebku ala Akta X, že tam jsou ÜFOni, mi přijde podivný. Co jste čekali? Osobně sem se skvěle bavil, a to Indy patří k mým nejoblíbenějším filmům vůbec, jediný, co bych vytknul je ta delší prostřední exposition část, ale možná, že v USA není Daniken a jeho teorie zdaleka tak populární (A určitě tam neznají kutovní komix časopisu ABC "Děti Bohů."), takže co nám přišlo samozřejmý, byla pro průměrného amíka novinka.

  Jinak, CGI efekty byly naprosto špičkový a některý momenty záměrně přetažený ala Piráti nebo Mumie, ale tohle je prostě styl, který teď u moderních rodinných dobrodružných komedií letí, a Spielberg/Lucas se správně rozhodli, že nenatočí ten film jen pro hardcore fandy Indyho, ale i pro běžné publiku. Navíc, ten trend mírné parodizace sebe sama začal už Křížovou výpravou, kde je taky řada vysloveně přepálených a nesmyslných scén i laciných vtípků, přesto je ten film dneska počítán mezi klasiku.

  Abych to shrnul, tak negativa: ta lebka vypadala strašně plastikově a i ti herci s ní tak jednali, zbytečně rozvleklá středová exposion část, kde se dost informací opakuje, trochu nuceně působící dialogy mezi Indym a Marion, příliš rychle a bezpracně řešené hádanky, a závěrečný Happy End s poučením, které bylo jak vypůjčené od kolegy Zemekise a jeho Smrt jí sluší. Pozitiva pak naprosto precizní režie, neskutečný gejzír nápadů, které by jinému filmu vystačili nejmíň na trilogii, dechberoucí tempo, desítky odkazů, narážek a citací, a hlavně skvělý Shia i Harrison (který vůbec nevypadal staře a mohli mu tam klidně přihrát jako partnerku další kočku ala Callista, a udělat z toho prostě další kapitolu jeho života. To důchodcovské finále a closure jeho postavy mi přišlo zbytečně předčasné). Celkově, naprostá spokojenost.

  OdpovědětVymazat
 43. Tak jsem přečetla názory více než čtyř desítek vesměs nadšených "Indistů" a ten poslední Tomášův mě přiměl reagovat.

  "Spielberg/Lucas se správně rozhodli, že nenatočí ten film jen pro hardcore fandy Indyho, ale i pro běžné publikum"

  Nesouhlasím. Jsem ročník 1988, z jonesovské tetralogie jsem viděla pouze Dobyvatele ztracené Archy a nyní nově i Království křišťálové lebky. Jakožto naprosto nezatíženou kultem nazadekpadání ze všeho, co trošku páchne Fordem, Spielbergem a Lucasem, bych si dovolila samu sebe označit za ono "běžné publikum", kterému by se podle Vás měl film líbit. A bohužel, nový díl Indiany Jonese mi přijde jako velká nafouknutá bublina. Naprosto tuctová fantasmagorická zápletka popírající zákony fyziky, biologie i chemie. Jistě, to byl i první díl, ale tam vše nadpřirozené působí jaksi nenuceně a úsměvně, zatímco díl poslední mi přišel poněkud ultimátní a těžkopádný.

  Z pozice řadového diváka nechápu, čím se tento film liší od ostatních nesmyslných splácanin, ze kterých si i zde na FFfilmu dělají filmový fanoušci legraci (třeba 10 000 BC), a čím si zaslouží, že je z něj tolik lidí (včetně Fuxofta) na větvi. Několika filmových milovníků jsem se na to ptala a odpovědí mi byl obvykle zasněný pohled do dáli. Samozřejmě, že režie je skvělá, herecké výkony jsou skvělé, jednotlivé vtipy taky bezva, ale film jako celek na mě působil jako zážitek, bez kterého bych se klidně obešla.

  Prosím, nesnězte mě, je to jen můj názor :)

  OdpovědětVymazat
 44. to jitka - no Indy je oproti např BC10000 skvělý v tom, že se nebere vůbec vážně, ale zase např. zápletky vycházejí z reálných skutečností. Kdyby např. BC10000 se nejmenovali BC10000 ale např. v Mýtické zemi XY" tak by hodnpcení bylo o dost lepší.
  Stejně je to např s filmy Micheal Baye - všechny jsou pro mne super, kromě (IMHO) Pearl Harboru, jelikož je šíleně historicky nesmyslný.
  Ale ono i stačí - "že režie je skvělá, herecké výkony jsou skvělé, jednotlivé vtipy taky bezva"

  OdpovědětVymazat
 45. Jitka: tak srovnání s 10000BC neberu, protože ten film se bere na rozdíl od Indyho smrtelně vážně, což je jeho hlavní chyba (a kromě toho je dost nudný). Přesně jak píše Fuxoft, Indy4 už prvním záběrem jasně zděluje, v jakém stylu ho mají diváci brát, a pokud to někomu snad nedojde, je tam ještě sekvence s bombou a ledničkou, která aspoň na mě zafungovala jako rána mezi oči a v ten okamžik sem měl na vybranou, buď se až do konce otravovat s tím, co všechno je nereálný, nelogický a nesmyslný, nebo se naladit na stejnou vlnu a vychutnat si jízdu.

  Jinak, já vážně myslím, že pokud se někomu líbili Piráti, Mumie a podobný filmy, musí se mu líbit i nový Indy, který je často vtipnější a jednotlivé situace na sebe navazují s precizností hodinového strojku. Jednoduše, popcornová jízda, u který se člověk 2 hodiny skvěle baví a další týden pak řeší s kamarádama, co všechno byl nesmysl, v kolika záběrech bylo jasný, že je to studio/CGI, jak scénář nedával moc smysl, ale pořád se přitom tak usmívá a těší se, až ten film vyjde na DVD/BluRay. Pravda samozřejmě je, že fyzika, logika a pravděpodobnost si dávají dovolenou, ale zase, úplně stejně to funguje i v Křížové výpravě, stačí se podívat na sekvence v Benátkách, útěk s deníkem z Berlína, nebo ta rvačka na tanku, vysloveně WTF vtípky typu Indy a Hitler nemluvě.

  OdpovědětVymazat
 46. vite co me zacina fascinovat, jak vsichni spielbergovi a lucasovi odpousti to, co u jinych filmu strasne kritizuji... film se mi opravdu nelibil. mozna je to proto, ze si clovek zvyknul na fasisty a nadprirozene a ne mimozemske artefakty. nekdo to tu uz napsal. jasne, je to film natoceny o 19 let pozdeji s o stejne starymi herci a dobu posunutou do nehezkych 50 let minuleho stoleti. ten film jsem pochopil spise tak, ze si svata trojice ford, spielberg, lucas chteli udelat film pro sebe. je sice fajn, ze na me spielberg na zacatku mrka a mel jsem snahu na to jeho mrkani pristoupit, ale pak sem to nejak prestal zrat. v zadnem predchozim dile nebyly tak silna moralni ponauceni a prupovidky... dialog typu "odleteli do vesmiru? Ne, do prostoru mezi vesmiry". cekal jsem, ze se nejak proberu a objevim tu nadsazku a humor, ale ono nic... nejak mi to nechutnalo ;)

  OdpovědětVymazat
 47. Uwe Boll získal zdatného konkurenta :)

  OdpovědětVymazat
 48. Heh. Rozcilovat se nad tim, ze novy Indy popira fyzikalni zakony, je jako mit zlost, ze James Bond jezdi v Aston Martinu. Copak uz vsichni zapomneli na pady v nafukovacich clunech ci jizdy na dulnich vozicich? :-)

  OdpovědětVymazat
 49. Ale to bylo alespoň zábavné, ale že bude Indy tajně režírovaná samotným Uwem - to čekal málokdo :)

  OdpovědětVymazat
 50. Mne film taky zklamal. Začátek výborný, ale pak se to nějak "rozvleklo" a konec mi připadal jen "rádobyefektní", bez obsahu. Od půlky to ztratilo vtip a nadsázku (ne úplně), přišlo mi to natahované. Marion byla strašná, přitom v Dobyvatelích se mi líbila (asi to bylo scénářem). Z celé série nejslabší, ale je fakt, že stále ještě výrazně nadprůměrný film.

  OdpovědětVymazat
 51. Hmm, kdyz tak procitam nektere oslavne ody, tak furt premyslim co je u me spatne, ze to v mem pripade neplati. Myslim, ze se radim k fanouskum (me osobni poradi predchazejich casti je 3,1,2), ale byt ctyrku nepovazuji za uplny propadak (spise solidni nadprumer, ale nic zasadniho). Tak nejak se proste nezadarilo, aby se mi na konci usadil na tvari takovy ten nepritomny pripitomnely usmev a "zasneny pohled do dalky". Spis jsem lehce kroutil hlavou.

  Asi to bude moje chyba, ale ja se opravdu snazil :o) - nijak zasadne mi nevadi smerovani od mystickych nametu ke sci-fi, chapu ruzne odvolavky na dobovy styl filmu (treba to prehnane dosvetlovani tvari nejen v pousti, ale i v dzungli je samozrejme stoprocentne zamer), Ford me velmi prijemne prekvapil a i ten Shia mi tam pres puvodni obavy sednul. Jen proste z toho na me dycha Lucas na sto honu - opakovane vtipky se svisti (ci co je to za potvory) mi okamzite pripomnely nove hvezdne valky (mozna zamer, ale me tam proste, to, vite co), inzultace Shiovych intimnich partii mi taky prisla trosku moc natahovana a nejak mi prisla vhodnejsi spis do jinych komedii. Hodne scen mi prislo az prilis preplacanych (jak CGI tak obsahove) a az prehnane velkolepych (finale). Ono kdyz se nad tim tak zamyslim, tak mi prijde, ze Indyho akce byly spis komornejsi, ale o to vice propracovne a finale se odehravalo spise na male plose s hrstkou "vyvolenych" (byt i tohle muze byt smerovano jako odvolani na dobove filmy, tohle obdobi nemam "nakoukano"). Jinak Marion skoda, nejak nam devce zestarlo a uz nema tu raznost jako drive a lituji i profesora Oxleyho - ten je chudak opravdu vetsinu casu jen zavazim kombinovanym s poskrabanou deskou. Taky by me zajimal scenar, ktery nadchl Spielberga, ale ktery byl nahrazen Lucasovym (i kdyz jestli byl lepsi ci horsi se asi uz nikdy nedozvime). Proste naplnily se nektere me obavy, ze se Spielberg necha kamosem ukecat k vecem, ktere by mozna vyznely jinak.

  Abych jen nekritizoval - mimo Forda ktery (az na priblizne dva vtipky, ktere by se mozna mohly vypustit) je skutecne ve forme (mozna i lepe nez by odpovidalo veku) je tam i nekolik dobrych a par opravdu velmi povedenych vtipku. Nektere akcni sceny si asi clovek i (v dobrem) zapamatuje (honicka na motorce, akce v dzungli - az na liany, mravence a opice). A prisla mi treba i pekne funkcni scena pruzkumu hrobky v Peru, ktera mi hodne pripomnela stare dily a ukazuje v cem ma Indy pred akcnima hejskama z Mumie navrch kdyz chce (jinak nic proti Mumii, je to zabavny popkorn, ktery mam moc rad). Jen mi to prijde nejak malo a proste nemuzu rict, ze by mi to prislo jako vyrovnana zabavna jizda, kterou bych sledoval bez dechu - na to podle me klopytne a ztrati glanc prilis casto. Kazdopadne mu dam jeste jednu sanci a uvidim - mozna se napodruhe naladim lepe, ci zjistim ze na me to opravdu proste nefunguje jak ma.

  Uff, omlouvam se za tak dlouhy vylev citu, ale to vite pokracovani takove srdcovky se neda jen tak odbyt ;o).

  OdpovědětVymazat
 52. zrutil sa mi svet..toto som nečakal..skratka hroza!!!film ako celok uplne zlyhal...prvych 20 minut bola fajn..aj kopu odkazov a povodnu trilogiu..ok..remeselna zrucnost..ok..ale ostatne:.katastrofa!chaoticke konanie hlavnych hrdinov bez vacsej motivacie,pribeh postradal akekolvek napatie..nuda,nuda,trapnost,nuda az do konca..a tie herecke vykony? Marion akoby vypadla z nejakej telenovely,Hurtovi som jeho postavu neveril ani na minutu..som jeden z najsklamanejsich fanusikov..a nie..zaver mi nevadil..vadil mi DEJ a pechorenie postav bez vacsieho zmyslu..Indiana,toto som si nezasluzil:-(((

  OdpovědětVymazat
 53. Pro jistotu jsem nečekal moc, ale taky jsem tak nějak na rozpacích. Celý ten film mi přišel takový přehnaný. Co mě mrzí asi nejvíc, že jsem se o Indyho ani jednou nebál - už od samého začátku je to neprůstřelný neomylný nezničitelný borec. Přežije atomový výbuch, spadne v rotující ledniččce tak stopadesátikilometrovou rychlostí, otevře ji a... a nic. Žádné rozdýchávání, žádný náznak slabosti, jede se dál a tohle je jen zapomenutelná epizodka. Takové postavě se pak těžko fandí.
  Finále v kostele mě pak přesvědčilo, že film byl patrně opravdu natočen pro jinou, podstatně starší věkovou skupinu než mám já.
  Tož - ušlo to, ale slavných předchůdců v sérii se to nedotýká ani náhodou. Prakticky ten samý pocit jako z Terminátora 3.

  OdpovědětVymazat
 54. Souhlas. Jak se lze bat o postavu, kterou tvurci nechaji prezit atomovy vybuch? Je to vtipne, ale proste... pak uz je jasne, ze tam muze byt cokoliv - naprosto. Na I4 jsem se tesil, ale z meho pohledu (a asi ty filmy vnimam jinak) proste atmosfery predchozich tri dilu nedosahl. Vsechny tri jsou naprosto mimo realitu, ale alespon jsem mel o indiho "strach", zda se to neotoci taky proti nemu. Tady uz slo jen o to, jak moc fantaskni zaver tam nastrelej.

  A bohuzel me dost mrzelo, ze i v roce 2008 filmu couhala digitalni slama z bot :/. Mnohem vic se mi libi mlaticka v tanku z trojky, nez divoka digitalni jizda dzungli ve ctyrce.

  OdpovědětVymazat
 55. Podobný typ pokračování jako zmíněný Terminátor 3 nebo Die Hard 4. Slavné jméno ano, atmosféra původních filmů žádná..

  OdpovědětVymazat
 56. Henry Jones senior je po smrti - to ten svaty gral nejak nezafungoval co? :)

  OdpovědětVymazat
 57. Jan: Ale kdepak, to jsi jenom nedaval pri trojce pozor! Gral funguje pouze dokud zustanes v chramu a neprekrocis pecet u jeho vstupu. (Takova pojistka, aby hlidace gralu nenapadlo odejit pryc.)

  OdpovědětVymazat
 58. fuxoft: no jo, pravda, na to jsem pozapomnel...

  OdpovědětVymazat
 59. Jsem rád, že jsem se tu dočetl proč Indy a jeho otec nejsou nesmrtelní, i když jsem to po několika shlédnu té trojce Indyho nějak nepobral ,že by nesmrtelnost fungovala jen v chrámu. Ale budiž...

  Ted ke 4 dílu.
  Nikde sem schválně nic nečetl, a krom toho 1 traileru jsem nic neviděl o to více jsem se těšil.

  Ted spojlery, tak co jste to neviděli když tak nečtěte.

  - Area 51 OK
  i let lednicí bych ještě skousl.
  - Havěť a mrtvolky Ano to je prostě Indy Super

  -akorát nerozumím hlídačům hrobů, to jako celý svůj život sdílí život s mrtvolami a sedí tam a ani nevím co jí a co pijí, a čekají až přijde nějaký otrapa ukrást něco z hrobu.
  ale budiž.

  Zázračně se vyhýbající kulky všem hlavním hrdinům - OK je to film

  šermířský duel ala Star wars hodně mě připomínajícího Luka Skywalkera
  pomáhal i Lucas OK i když to zelený pozadí je poměrně poznat

  Nápad scénáře co se týče Májů a Peru a obrazců pro ufony
  -OK

  3x vodopád , no divil jsem se že to nebyly rovnou niagáry.
  OK. ještě se to dá.

  Indiáni schovaní v pyramidě na to, aby ochránily sami neví koho, před někým kdo něco hledá a v podstatě bez lebky naprosto nepřístupné místo. No teda nevím proč tam seděli v těch svých úkrytech ????
  ale i to se ještě dá skousnout je to Indiana Jones

  Ale proč 12 mrtvých ufonů čeká na jednu hlavu mrtvého ufona, a spoléhají se ,že tedy za xx tisíc let přijde někdo a rozluští mega složitý systém ukrytí. a jako dar dostane vědomí a znalosti a nakonec podle mě v celku bezdůvodně zabijí "zápornou" postavu a následně odletí do pryč nebo do vesmíru nebo do jiné dimenze. To jsem opravdu nepochopil.
  To jako kdyby hodný Indy nasadil lebku ufonovi, tak ho za to taky zabijí. A nebo zabita nebyla a rozpadla se a tím odcestovala s nimi, nebo jak, to jsem tedy prostě nepochopil. Co byl cíl cesty.

  Proč 12 koster čeká přes 1000 let na to, aby nějaký chuj, nebo někdo jako je Indy. toto vše rozluštil vykonal a podstoupil , aby nakonec dostal "zlato" které tedy neni zlatem ale nakonec přijde o svůj život????????

  Konec mě opravdu hodně mrzel, a je dost možný že scénář napsán byl, jen nebylo možné toto natočit v dřívější době kvůli trikům, které byly dobré.

  A ještě jeden postřeh, Spilberg nějak často natáčí mimozemšťany, aby nakonec nebyl jeden z nich.

  OdpovědětVymazat
 60. Sranda, jak se z protiatomové ledničky pomalu stává na netu kult - viz diskuze na imdb.com nebo http://en.wikipedia.org/wiki/Nuke_the_fridge

  OdpovědětVymazat
 61. Tak to tady čtu a podle očekávání jsou hodně rozporuplný reakce. Já pro objektivní rozsudek potřebuji nějaký ten den a nejlépe ještě jedno shlédnutí. Tohle jsem si neužil na 100%, protože jsem pořád čekal co se stane, jaká bude následující scéna, kde udělají tvůrci chybu, kde chybu asi udělali, v čem je ta která scéna horší od původní série... Prostě jsem šel na film svázán předsudky, minulostí a přílišným očekáváním... Jak si ho pak mám, sakra, užít?

  Myslím, že podobný problém svazuje spousty lidí a uvědomoval si to i Lucas, když řekl že přespřílišné očekávání může přinést i velké zklamání... Původní série se stala kultem a čtyřka jí, podle mě, rozhodně ostudu nedělá... Ufoni? No a co? Jaký je proboha rozdíl mezi mimounem a archou? Nebo kalichem věčného života? Velkolepé finále? Ani to mi nevadí, každej díl má velkolepé finále, akorát v roce 2008 se dá natočit podstatně líp než dřív... Špatné efekty? Mně nijak nerušily a neznám film, kde by efekty nebyly vidět... Vzpomeňte si na dnes legendární jízdu na důlních vozíčcích...

  Z prvních dojmů můžu vytknout pouze 2 věci (na jednu velmi dobře poukazuje i Bladýnský v Odvážných palcích - http://www.radio1.cz/mp3/porady_2008/Palce_2008-05-22.MP3)
  to že v zápletce jako takové o moc nejde, Indy sice jede zachránit Marion, ale celý to na mě působí spíš jako výlet než to, že by šlo o něco důležitýho. Marion zachránil a dál se na to moh klidně vykašlat.
  A za druhý mi vadil ten vtip, kdy se studentík ptá na něco Indyho, poté co se mu rozmázl u nohou v knihovně...

  OdpovědětVymazat
 62. Hmm tak nevím , nebylo v třetím díle info o tom že navrátivší templářští bratři zemřeli v pokročilém věku , který přece jen přesahoval běžný lidský život ? .. V každém případě Connery zklamal (a tolik jsem si při té jeho oslavě přál , aby přijmul pozvání a objevil se alespoň v několika vzpomínkových scénách ).

  OdpovědětVymazat
 63. stary Jones zomrel, gral nemal fungovat mimo pecat. ..ale zase, ostany dvaja rytieri, ci sa vydali do europy sa dozili pozehnaneho veku.. nie ? cize.. stary jones by sa mohol aspon tak . ..zo 120 dozit. .:-) aj ked.. nehovorilo sa tam.. mohla prist neprirodzena smrt..

  OdpovědětVymazat
 64. Tak sem nateseny sel do kina a nekde v pulce filmu se rozsynchronizoval zvuk. Potom asi 30 minut byl zvuk posunuty odhadem o 2 vteriny.

  Ma nekdo z vas obdobnou zkusenost jako ja? U me slo o Palace Cinemas Letnany v sale 8.

  OdpovědětVymazat
 65. http://www.nukingthefridge.com/

  :)

  OdpovědětVymazat
 66. OK. 22.5. jsem viděl 4-ku. Konečně se mi rozluštila moje vnitřní hádanka Jakýže film od Spielberga je ten nejhorší. Ano je to Indy 4! Doposud jsem věřil, že tento genius prostě neumí natočit špatný film. Ano umí, a k mé lítosti je to právě Indy 4. Nechápu jak mu Fuka mohl dát 100%. Prostě není objektivní. Jsem zarytý fanoušek Indyho, ale tohle je fakt špatné. Všimněte si, že ten film vlastně nefunguje, jak je tomu u předešlých dílů (hlavně 1 a3). Věci jsou načnuté, nadsázka nefunguje, spousta věcí není vysvětleno a divákova pozornost vázne.Je to průšvih (průser by se chtělo řici). Za sebe filmu dávám 30%. Na druhou starnu to dokazuje, že Spielberg je jen člověk, a ne mimozemšťan. Františku Fuko neomlouvám se! Ghoston

  OdpovědětVymazat
 67. A děkuji Baldýnskému za rozbor! Úplně mi mluví z duše. Ghoston

  OdpovědětVymazat
 68. no teda tych 100% je snad vtip, alebo uz vazne neviem, ci sme videli rovnaky film? necakal som zazrak, ale tak ubohy scenar, nezmyselne situacie, ziadna kontinuita, zbytocne postavy...skoda hovorit. najviac ma ale stve argument ze "nerealisticke situacie boli v Indym vzdy", pozrite si povodnu trilogiu este raz, prosim vas!!! skutocne absurdna situacia (akych je v stvorke spusta) tam nie je takmer ziadna, max, jedna v kazdom filme, a ziadna nie je tak debilna ako skakanie na lianach, jazda na jeepoch po dialnici uprostred dzungle, chladnicka, tornada vytrhavajuce kamene ale Indyho stojaceho meter vedla sa nedotknu, atd, atd...). strata casu a dalsi zniceny kult, opat sa dokazalo ze George Lucas za svoj uspech a majetok vdaci skor zhode okolnosti ako talentu...

  OdpovědětVymazat
 69. myslím že 4 přišla příliš pozdě, pro mě osobně už je kouzlo filmů o IJ bohužel pryč a tahle "atrakce v zábavním parku" víc než dobrodružný film to opravdu nezachrání.škoda...

  OdpovědětVymazat
 70. S tím svatým grálem - nebylo to tak, že grál=pohár nesmí překročit pečeť? Alespoň v českém dabingu to tak bylo, říkal to rytíř a Indy to opakuje Else, která s ním na pečeť vstoupí.

  OdpovědětVymazat
 71. Tak se na Indyho chystám o víkendu do kina. Jaký pražský kinosál byste doporučili pro nejlepší zážitek?

  OdpovědětVymazat
 72. Řečeno bylo hodně, mně se film v zasadě líbil, to, proč jsem na něj šla, jsem tam našla... jen jsem tam bohužel našla i pár věcí, o které jsem moc nestála... ti Rusové mi tam nějak nesedli, najednou byly ty akční sekvence jak z Jamese Bonda (tedy ne že by bojoval jen s Rusama), možná to bylo i Cate, snad všichni záporňáci mi přišli víc záporní než ona... nějak mi nepřišla jako opravdový soupeř. Doufám, že další pokračování už nebude... místo Forda jeho synáček? No, nevím. A ještě by mi autoři pokazili jediný opravdu silný dojem z toho filmu... a totiž že éra Indyho je pryč, jak pro film, tak pro mě (pozitivně myšleno, na filmech jsem vyrostla, ale holt všechno jednou končí... a snad něco lepšího zase začne :-))

  OdpovědětVymazat
 73. Trochu mě překvapuje ta spousta negativních reakcí, ale ono nejspíš záleží na tom, jak moc film člověka od začátku chytne. Mě už od prvních vteřin potěšily úvodní titulky se stejným fontem, jako měly první tři díly a dobová hudba, stejně jako nasvícení scén ve starém stylu. Dost mě to uklidnilo, protože pokud by film alespoň trochu nepřipomínal atmosféru starších dílů, tak by se mi s velkou pravděpodobností moc nelíbil. Naštěstí se tak nestalo, film se mi VELICE líbil a plně souhlasím s Fuxoftovým hodnocením.

  Pár chybiček by se sice našlo (scéna, kdy se Indy snaží v domě s figurínami najít úkryt, která by se spíš hodila do nějaké opravdu ztřeštěné komedie nebo herecký výkon Karen Allenové), ty ale nijak neubírají filmu na atmosféře.

  Je úžasné, že se v dnešní době ještě podařilo natočit dobrodružný velkofilm, kde digitální triky nejsou tím hlavním lákadlem. Mimo jiné i díky tomu je jasné, že se Království křišťálové lebky stane klasikou, stejně jako první tři filmy. Potěší i to, že se tvůrci nebáli "posunout děj" trochu dále a Indyho oženili. Pokud by se k případnému pátému filmu přistupovalo stejně pečlivě jako ke čtyřce, tak by mi vůbec nevadilo, kdyby vznikl ještě Indiana Jones 5 a upřímně řečeno v to i doufám, protože by byla škoda to zabalit teď, když je jasné, že Spielberg, Ford a Lucas na to pořád ještě mají.

  Nečekal jsem, že v osmadvaceti zažiju to samé, jako když mi bylo třináct a viděl jsem poprvé Křížovou výpravu, která se okamžitě stala mým druhým nejoblíbenějším filmem (tím prvním jsou Hvězdné války: Epizoda 4) a může do značné míry za to, že se ze mě stal filmový maniak :-)
  HawkeyeP

  OdpovědětVymazat
 74. Nemůžu říct že bych byl nějak zklamaný, jenže ani né úplně nadšený. Není to nějaký můj fanouškovský fanatismus, ale ani jednomu z třech předchozích dobrodružství Dr. Jonese nemám co vytknout, v tomhle filmu by se toho našlo víc... Mohl to být myslím mnohem lepší film. Jak by asi vypadal výsledek rovnice Darabont + Spielberg - Lucas? I tak ho ale zkouknu minimálně 100x jako předchouí díly :)

  OdpovědětVymazat
 75. problem s darabontovym scenarom vraj bol v tom, ze indy mal mat brata a toho mal hrat Kevin Costner. uprimne, to mi Shia prisiel ako lepsi napad.

  OdpovědětVymazat
 76. Možná jsem něco minul, ale zdálo se mi, že když Indyho odvolali z univerzity, že prohlásil něco jako "možná pojedu do Lipska". Fakt to tam bylo? A to myslel Lipsko v NDR? To měl být vtip nebo to je další díra ve scénáři?

  OdpovědětVymazat
 77. Mimochodem přeložit "I like Ike" jako "Amerika vpřed" jaksi není úplně ono...

  OdpovědětVymazat
 78. S tím Lipskem to vtip nebude, spíše omyl/ignorace.

  OdpovědětVymazat
 79. Panebože, teď jsem přišel z kina. To byla hrůza. Kdyby mi někdo ještě dneska ráno tvrdil, že se na Indym budu pravidelně otráveně dívat na hodinky a počítat jak dlouho bude ještě film trvat, vysmál bych se mu do obličeje. Bohužel, tohle je největší zklamání roku. Ten scenář se snad původně jmenoval Lovci pokladů 3.

  OdpovědětVymazat
 80. Tak koukám, že jsou většinou znechucené reakce... Na Indyho se chodí víckrát! Já po prvním "ani ano ani ne" mohu po druhém shlédnutí naprosto svědomitě prohlásit ANO. Poprvý jsem se soustředil hlavně na to, co se povedlo, co ne a jestli je to ještě starý Indy. Podruhý jsem si prostě užíval film, zjistil jsem, že některé nedotaženosti byly způsobeny spíš mojí nepozorností... Takže paráda, 100% a nebuďte tak upjatý, trochu relax!! ;o))

  OdpovědětVymazat
 81. Já měl to štěstí, že jsem nesledoval, co je špatně a co se změnilo, prostě jsem si užíval hned napoprvé. Pro mne osobně 100 % (no dobře, tak 97,8 :-) ).

  OdpovědětVymazat
 82. Jsem fanda prvnich trech dilu. Ctyrka je fajn, ale par veci me tam nesedelo: 1/ skakani na lianach v dzungli 2/ odlet talire - ve filmu chapu nadsazku, netrvam na zakonech fyziky, ale tyhle dve veci byly proste moc!
  Dalsi, co uz tady bylo zmineno je obcasna technicka nedokonalost zaberu - to snad musel bejt fakt zamer. Najednou jako by to nebylo toceno profikem - hlavne osvetleni a obraz kamery. Specialne uvodni sekvence s rusakama, kde z toho studio uplne ciselo a pak zaver na kopecku s tak jasnym bluescreenem a kontrastne a tonalne nenavazujicima zaberama, ze by se to mohlo rovnat i zaberum potapejiciho se Titanicu.

  Celkove slabsi nez ostatni, hlavne kvuli prilis popcornove atmosfere. Ale asi si nemohli to dovolit natocit v duchu predchozich dilu, protoze by utrpely trzby. Dneska se to proste dela trochu jinak.

  PS: Ovsem par foru je spickovejch, treba hned ze zacatku urazeni rohu bedny s Archou ;)

  OdpovědětVymazat
 83. Moc se mi to líblo!

  OdpovědětVymazat
 84. Kdyby tam nebylo těch posledních 20 UFO minut, tak OK. Taky triky hodně špatný - ten úvod v uměle osvětlené poušti a honička v džungli....

  OdpovědětVymazat
 85. Recenze


  Zprznili nám Indyho!
  Na premiéru filmu Indiana Jones; království křišťálové lebky, jsem se po těch dvaceti letech od uvedení posledního dílu opravdu tešil. Lístky jsem měl koupené již nějaký ten pátek před oficiálním půlnočním uvedením filmu do našich kin. Byly dokonce slosovatelné, hlavní výhru představoval Indianův klobouk a bič. Na premiéru jsem se navlékl do hnědé kožené bundy, týden neholené strniště ukryl pod fedoru a u pasu se mi houpal deset stop dlouhý černý kalifornský had. Reklama již nějaký čas šířila o tomto čtvrtém dílu nebeské chvalozpěvy, jen mi tam nějak nehrála informace, že se na něm podílel i tvůrce prvního Spidermana. Říkal jsem si však, že Spielberg si to ohlídá, on je přece zárukou kvality. Hovno! Úvodní rokenrolová scéna mne hodila na začátek šedesátých let, film nabíral solidní tempo. Pak zazněla, nutno podotknout perfektní ruština a už se to vezlo. Vojenská US základna a přepadová scéna jak z filmu Skála. Les mrtvol hned na zčátku mne vskutku nepotěšil. Pak se na scéně objevil Indy. No zestárnul nám chlapec, jen co je pravda. Pivní cejcha a sražená ramena z něj rozhodně superhrdinu na první pohled dělat nemohla, ale opak se měl být ukázat pravdou. Na scéně se také hned objevil jakýsi naprosto neznámý čičmunda, který se pak divákům po celý zbytek filmu snažil vsugerovat, že s ním má Indy co do činění už minimálně od jedničky. Marně. Jeho schizofrenní role, kdy je tu na straně Harrisona, tu na straně Rusáků, působila nanejvíš účelově a spěla k jedinému, dávno předvídatelnému konci v jámě pekel. Nebyl by to snad ani americký film, kdyby se v něm neobjevila nějaká krasavice. V tomto případě se však jedná o ruskou mrchu s šavlí u boku, vystřiženou jak s Jamese Bonda. A už tu máme důvěrně známý sklad, kde svého času skončila archa úmluvy a mimozemšťana s "magnetickým fluidem". Den nezávislosti započal. Indy se vymaňuje z ruského zajetí tím, že omylem jednomu blbečkovi prostřelí palec u nohy a prchá na jekési raketě z verneovek do městečka, které je připraveno k demolici pokusnou atomovou bombou! Jaderný výbuch přečkává v lednici, ve které odjede na tlakové vlně do bezpečí. Větší kravinu jsem snad v životě neviděl! Záběr postavy s bičem pod atomovým hřibem je sice impozantní, zvláště na velkém plátně, ale čeho je moc, toho je příliš. Jako groteska pak působí, když Indiho zbavují radioaktivity stoletými smetáky v jakési odvšivovací stanici. Indy je nakonec znechucen Amerikou (tomu se nedivím), pomýšlí na emigraci, ale osud od něj chce zas něco jiného. Setkává se s mladým hejskem, ze kterého se nakonec vyklube jeho syn Henry III. Že by nahrávka na nového Indianu pro další filmové pokračování? No, jestli by mělo být stejně slabé jako je toto, tak snad raději NE! Šmudla má u sebe papírek s klikyháky, z něhož Indiana vyčte část tajemství o křišťálových lebkách. Oba se pak vydají hledat kamaráda Oxe, který tuhle šifru spáchal a nakonec se z toho dočista zblíznil. Čili další picmoch na scéně. Každá pohádka by sice měla mít svého kašpárka, ale když se v ní množí rychleji než trpaslíci, je to spíše na škodu věci. Pátrání po šílenci přivede taťku se synkem na krchov někde v Latinské Americe, kde se pohybují jakési zombie, ohánějící se foukačkami s jedovými šípy. Způsob jejich likvidace se nese v kalsických intencích minulých dílů, alespoň něco. Tajné chodby, nástrahy, propadla a nakonec místnost s mrtvými zakuklenci a konečně křišťálová lebka, která se od té co známe z reálné historie notně liší. Hned je vidět, že jde o ufouna. Pak opět klasické zajetí hlavních hrdinů a přesun celého štábu do amazonského pralesa. Zde se Indy setká s Mary, s kterou měl co do činění již v Arše (také nám holka pěkně prošedivěla a nakynula) a přirozeně se dozví, že nedostudovaný Šmudla je jeho synátor. Ruská agentka se ho pak pokouší zhypnotizovat křišťálovou lebkou, zatímco kolem ohně bezdůvodně křepčí šílený Ox (nebo Ook?). Kdo by ale vyžadoval nějaké důvody po idiotovi, že? Pokus o útěk, zapadnutí do pseudotekutých písků, shánění lana v momentu, kdy má Indy bič u pasu a konečné vytažení z průšvihu za pomoci narychlo splašeného hada, kterých se hlavní hrdina odnepaměti štítí. Celá tahle scéna mi přišla silně bezúčelně účelová. Další útěk, tentokráte z náklaďáku, žonglování s křišťálovou lebkou nad propastí, počítačová šavlovačka Šmudlíka s Rusandou a světe drž se, proměna Šmudly v Tarzana pána opic! Nablblá, nicméně velice úspěšná scéna s lidožravými brouky, kterou jsme si mohli několikrát užít v Můmii, se v Indym 4 mění na lidožravé mravence. A pak už je tu podobně praštěná sekvence, jako s tou atomovkou, totiž trojitý pád s autem z ohromných amazonských vodopádů. Nikomu se přirozeně nic nestane, všichni mají zřejmě těla z gumy. Tady jsme si říkali, jestli by páni protagonisté nechtěli udělat Indyho 5 formou animáků. A už jsou tu další chodby, tentokráte za vodopádem, další honička, tentokrát s hybernovanými indiány, máyská pyramida, která se stisknutím tlačítka mění, jako v Pátém elementu, v kosmickou loď a konečně místnost s ufouny. Pravda, domyslet si ke křišťálové lebce, celou křišťálovou kostru a hned ve třinácti exemplářách, které ještě k tomu sedí na trůnech je, mírně řečeno, velice neotřelé téma a hodnotím to jako jednu z mála věcí, které se ve filmu povedly. Také už bylo na čase! Další děj však opět zklouzává do průměru. Ufonská kouzla, hroutící se stavba, otevření brány do jiného prostoru, vytřeštěná a posléze zpopelněná Rusanda, procitnutí magora, potrestání hamouna a nakonec, jako v té pohádce, svatba Robina Hooda s Marianou. A žili spolu spokojeně až do smrti.

  Petr Kalač

  OdpovědětVymazat
 86. asi je to tim že jsem holka, ale mě to nebavilo...

  OdpovědětVymazat
 87. Nemůžu uvěřit, že někdo, kdo miluje původní trilogii, dal tomuhle stovku. Franto, ublížils mi. Dementní renderovaná honička s opičkami a Shiou Beowulfem na liánách... nic? Trapná postava Raye Winstona? Bože.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.