23.4.08

Paříži, miluji tě [Paris, je t'aime] - 60%

V tomto sympatickém filmovém experimentu (z roku 2006) se sešlo osmnáct (většinou slavných) režisérů a režisérských týmů (bratři Coenové), aby natočilo osmnáct příběhů "o lásce k Paříži". Osmnáct minipříběhů, které dohromady mají necelé dvě hodiny a nesouvisejí spolu vůbec nijak, kromě toho, že se všechny odehrávají v Paříži (což je u poloviny z nich pro děj naprosto nepodstatné) a nějak velmi přibližně se všechny točí kolem lásky.Mají v nich camea (žádné hlavní role v tomto filmu neexistují) různí slavní i méně slavní světoví herci a sami režiséři se objevují v miniroličkách v jiných segmentech (t.j. ne v těch svých). Je to taková mírně zábavná skládačka, pokud se vám chce přehrabovat se v IMDB.

Opravdu hodně se mi líbily tři segmenty:
 • Absurdní hraně/triková groteska o "typickém francouzském mimovi", který nikdy nesmývá líčidla, pantomimuje si ve svém prázdném bytě a jezdí v neexistujícím autě po Paříži, až pozná svou lásku (samozřejmě mimku) a mají spolu děcko. Scénář a režie Sylvain Chomet (Trio z Belleville).
 • Tlustá americká pošťačka deklamuje svůj domácí úkol, který napsala pro hodinu francouzštiny o své návštěvě Paříže, a skrz její stupidní sloh začne prosvítat cosi esotericky příjemného. Scénář a režie Alexander Payne (Bokovka).
 • Epizodka o tom, jak se se slepým Francouzem po telefonu rozejde jeho americká milá (Natalie Portmanová) a postiženému se kulometnou rychlostí honí hlavou vzpomínky na ni. Scénář a režie Tom Tykwer (Lola běží o život, Parfém: Příběh vraha).
Přibližně pět dalších epizod se mi "docela líbilo" a zbytek jsem tak nějak vydržel. Většina z nich by se dala bez větších problémů znázornit komiksovým stripem se třemi obrázky. Bylo evidentní, že kdyby některé z nich trvaly o dvě-tři minuty déle (např. ta gay scénka od Guse Van Santa nebo ta, kde imaginární kovboj zavede matku za jejím mrtým synem), byly by pro mě k nepřežití, ale vzhledem k tomu, že všechny měly okolo pěti minut, i ty nejnudnější skončily dříve, než jsem měl čas si uvědomit, že jsou nudné.

Nepochybuji, že se jiným divákům budou líbit úplně jiné epizody, než mně. Vlastně to byl docela chytrý nápad, natočit něco takového...

6 komentářů:

 1. ta poviedka s natalkou a slepcom je fantasticka, takmer dokonala. hudba je skoro hypnoticka. zbytok jej zial nesiaha ni po clenky. a co tam boli za podivnosti? Frodo a upirka?

  OdpovědětVymazat
 2. cim to je, ze spolu so strankou fffilm otvaram hned do druheho tabu stranku thepiratebay.org ;-) ?

  OdpovědětVymazat
 3. Fakt me pobavila ta Buscemiho historka v metru. Mimy nesnasim, tak tu popisovanou jsem teda vazne trpel. :(

  OdpovědětVymazat
 4. Jednoznacne americka postacka. Jinak bohuzel mnoho velmi slabych az spatnych povidek.

  OdpovědětVymazat
 5. Zajímavé, opravdu hodně se mi líbily právě ony tři povídky (Chomet, Payne, Tykwer). Tour Eiffel bych se dokonce nebál označit za něco zcela unikátního a srovnatelně originálního jako Trio z Belleville, akorát na prostoru nesrovnatelně menším.

  OdpovědětVymazat
 6. Moc hezký:-) Já bych to aplikovala na většinu evropských filmů, že bych je zkrátila na pět minut. Člověk si přesně říká, jak je to pěkný, ale že je to pěkný tím že na ty samý lidi nemusí koukat dvě hodiny:-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.