4.4.08

Horton [Dr. Seuss' Horton Hears a Who!] - 60%

Člověk s přezdívkou "Dr. Seuss" je v USA extrémně slavný a je autorem mnoha extrémně slavných dětských knížek. Jde většinou o velmi útlé knížky, na jejichž stránkách jsou extrémně velkým písmem vyvedeny polodadaistické říkánky, doprovázené roztomilými ilustracemi.

Seussovy knížky byly v průběhu desetiletí mnohokrát zfilmovány (psal je už ve 40. letech minulého století). Z nedávné doby bych připomněl Grinche s Jimem Carreyem a Kocoura (The Cat in the Hat) s Mikem Myersem. Ať si o jejich kvalitách myslíte cokoliv, jedno je jasné: CGI podoba sluší Seussovým bizarním hrdinům mnohem lépe, než jakkoliv dobře maskovaní herci.Horton vypráví o slonu Hortonovi, který zjistí, že na jednom smítku prachu existuje mikroměsto Kdosice, obývané Kdovíky, a jeho starosta ho slyší. Problém je, že ostatní zvířata slonovi nevěří, že to město existuje, ostatní Kdovíci nevěří starostovi, že existuje nějaký "velký svět tam venku" a oba tábory se chystají hlavní hrdiny zlynčovat za to, že mají příliš bujnou fantazii. Zajímavé je, že Kdovíci vystupují i v Grinchovi, ale tam nežijí na smítku, nýbrž na sněhové vločce...

Knížka má 70 stránek a na každé z nich jsou maximálně čtyři řádky textu. Děj tudíž musel být značně natáhnut, aby z něj mohl být film s celovečerní stopáží. Vypravěč (v českém dabingu Zdeněk Svěrák, stejně jako v Grinchovi) tudíž (na rozdíl od knihy) nepřijde ke slovu moc často a film je vyplněn mnoha monology a dialogy, i akčními scénami.

Pro neinformovaného Čecha je poněkud bizarní pocit, dívat se na film, který byl evidentně velice drahý, a vytvořili ho evidentně talentovaní filmaři, ale přitom jde o evidentní ptákovinu pro šestileté dětičky, která má snad méně logiky než Doba ledová 2 (s pár dospěláckými vtípky, aby se rodiče nenudili). Nesmíte o ději příliš přemýšlet, protože pak narazíte na větší množství logických trhlin, jako je třeba fakt, že se chystá oslava 100 let od založení Kdosic, Kdovíci mají délku života srovnatelnou s naší, ale na radnici přitom visí portréty stovek předchozích starostů, z nichž ten první je oblečen ve zvířecí kůži a drží kyj. A na smítku by ve skutečnosti nemohlo být město. Mno...

Díky maniakální energii všech zúčastněných film nenudí a obsahuje pár vyloženě úchvatných / citlivých / působivých sekvencí, při kterých jsem si uvědomil, že by byl dobrý nápad nechat Tima Burtona režírovat CGI film.

Český dabing je velmi dobrý, ale jakékoliv Dejdarovo snažení se v mých očích (uších) prostě nevyrovná (a nemůže vyrovnat) improvizacíme Jima Carreyho (Slon) a Stevea Carella (starosta).

P.S: Tentýž příběh natočili také jako krátký animovaný film před 15 lety v Rusku a samozřejmě ho pojali zcela jinak.

4 komentáře:

 1. Mrtva nevesta snad byla CGI, ne? Nebo to byly zase loutky? Jestli jo, tak me teda Burton nachytal.

  OdpovědětVymazat
 2. Mě se to teda líbilo hodně...Jeden z Hortonových kamarádů je malé žluté cosi, má to vtipy jako z jiného vesmíru (když např. na konci odletí, tak mi málem smíchy vytryskly slzy), Horton sám ve svých představách vypadá jako postava z anime atd. atd. Zkrátka jsme se královsky bavili téměř celou dobu stopáže (narozdíl od nějakého dítěte, které sedělo vedle mě...
  85%

  OdpovědětVymazat
 3. Mrtvá nevěsta sou loutky

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, ano. Loutky. Nadherne udelane, bajecne rozanimovane loutky, sem tam s lehkym dotekem CGI na nekterych efektech, ci pouzitym na odmazani podpurnych konstrukci.
  Klik pro obrazek.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.