Méně stručně: Story z "divokých 90. let" se odehrává především v chatové osadě na Libeňském ostrově (tedy, je to chatová osada, ale někteří zde bydlí trvale). Poznáváme partu více či méně ujetých lidiček, kteří si tady "žijí své malé životy", atd., atp...
Jak je už u Hřebejka téměř tradicí, jednotlivé scénky fungují téměř vždy skvěle. Každé gesto, atmosféra, dikce každé hlášky, paráda... Píšu "téměř", tedy ne vždy (striptýz s liliputkou), ale mnohem častěji, než v 95% českých filmů.
Jak je už téměř tradicí, scénář jako celek je slabší, ale tentokrát tolik nevadí, že postavy jsou pouze načrtnuty a ani pořádně nevíte, jak se kdo jmenuje a čím se živí. Nevadí to, protože k vychutnání té hořce pohodové atmosféry vám stačí vědět, že ti lidi nejsou geniální, bohatí ani dokonalí, a pokud se něčím živí, není to důležité.
Asi ve dvou třetinách filmu dojde k dost neočekávané kličce, kdy se najednou zapomene na dosavadní atmosféru a zničeho nic se objeví zápletka: Jeden z hrdinů je totiž okraden skořápkáři o veškeré úspory a všichni ostatní se spojí, aby peníze získali zpět. Jde o neuvěřitelně překombinovaný plán, který je vysoce nepravděpodobný a i ty postavy, které se dosud chovaly na hranici idiocie, v něm najednou aktivně přiloží ruku k dílu a jsou cool jako Dannyho parťáci. Je to nezvyklé, ale není to nijak příliš na závadu, protože U mě dobrý se nesnaží o naprosto nic hlubokého a je to "jenom taková malá česká blbůstka".
Kéž by takových bylo víc.
P.S: Není mi úplně jasné, proč film uvozuje titulek "Libeňský ostrov, 1992". Kdyby to bylo méně konkrétní, například "Někde v Praze, někdy v 90. letech", fungoval by film úplně stejně dobře, a diváky by nemátly například následující drobnosti:
- V roce 1992 v Libni nestály povodňové zábrany a kovová lávka přes řeku.
- Bleší trhy v Kolbenově ulici nikdy nebyly těsně vedle Smíchovského nádraží (dost dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, že filmaři chtějí, abych si myslel, že jsou vedle sebe, a že hrdinové nejezdí přes půl Prahy)
- V roce 1992 nikdo nemohl mít na tričku hrdinu z Pokémonů.
- V roce 1992 nemohl v zaplivané pražské nádražní hospodě být pinball "Terminator 2"...
Podle Wikipedie měl Terminator 2 premiéru v roce 1991. Proč by v roce 1992 nemohl být na pinballu?
OdpovědětVymazatPisu "Nemohl byt V CESKE NADRAZNI HOSPODE", protoze to tehdy byla zhava novinka, ktera by stala vic nez ta hospoda.
OdpovědětVymazatBleší trhy byly mezi smíchovským vlakovým a smíchovský autobusovým nádražím (Ženskejma domovama)dokonce poměrně dlouho, ale až koncem 90tejch let. V roce 1992 nebyly IMHO trvale nikde; po převratu je, mám pocit zkoušeli nejdřív na Jatkách, ale nějak se to neujalo.
OdpovědětVymazatStručně: Jan Hřebejk je pořád výborný filmař....
OdpovědětVymazatO to vic bych ale vypichnul Sabacha!
Vsechny Hrebejkovi filmy jsou od Sabacha.
Hřebejkovy filmy nejsou filmy od Šabacha. Nemají s Šabachem téměř nic společného. Pokud si přečtete povídku, která byla předlouhou filmu U mě dobrý, tak zjistíte, že kdyby to nebylo nikde uvedeno, nikdo by to nepoznal. A podobně je to i u ostatních filmů.
OdpovědětVymazatKdyž má povídka aspoň Šabachův námět (Pelíšky, Pupendo), většinou to dopadne o hodně líp, než když je námět i scénář od Jarchovskýho (Musíme si pomáhat, Horem pádem, nejhůř zatím ta loňská veleblbost Medvídek). Když Jarchovský začne osnovat "rafinované" zápletky a dějové zvraty a kořenit "hláškama", jde logika děje i věrohodnost postav do háje.
OdpovědětVymazatFilm jsem viděl a podfuk na skořápkáře mi nepřišel nijak překombinovaný ... natož vysoce nepravděpodobný ... Měl hodně slabých míst, která by "Danny" asi řešil jinak (např. odlákání policajta), ale jinak mi to přišlo v pohodě.
OdpovědětVymazatTakze dalsi film, kde se na pozadi libovolne zapletky produciruje hromada nesourodych postavicek a nejvyssim principem jsou scenky, pripadne hlasky. Dal bych 10 Hrebejku za jednoho Spielberga :)
OdpovědětVymazatmohl to být pirátský pinball
OdpovědětVymazatjasne mohl to bejt piratskej pinball :-)
OdpovědětVymazatTo tedy nemohl, protoze do CESKE NADRAZNI HOSPODY by se zadny takovy, ani piratsky, pinball nemohl v zadnem pripade dostat.
OdpovědětVymazatJeště k těm "chybám". Těžko jezdily v 1992 Škoda Octavie (při prvním záběru na tržišti) a těžko bychom mohli v tomto roce vidět na favoritu poklice z felicie:-) Ale jinak dobrý.
OdpovědětVymazat