7.12.07

Zlatý kompas [The Golden Compass] - 80%

Před pár dny jsem se rozplýval nad tím, jak bravurně byl do filmové podoby adaptován román "Pokání". Dnes musím konstatovat, že v případě knihy "Zlatý kompas" (první díl trilogie "Jeho temné esence") se to povedlo o něco hůře, ale pořád celkem slušně. Ještě předesílám, že jsem předlohu nečetl (stejně jako v případě Pokání) a pokud se tudíž vyjadřuji o kvalitě filmu, myslím tím skutečně pouze kvalitu výsledného filmu a nikoliv míru věrnosti předloze.Narozdíl od Pokání je Zlatý kompas výpravná fantasy z neexistujícího světa, s mluvícími zvířaty, létajícími divoženkami, mechanickým špionským hmyzem, bojovými medvědy a kovbojem se vzducholodí.

Adaptoval a režíroval to Chris Weitz, který má na svědomí např. Prci, prci, prcičky a Jak na věc (obojí pokládám za velmi kvalitní záležitosti). Dokázal, že umí celkem zvládnout i velkorozpočtovou trikovou podívanou a jím vytvořený svět je "nejreálnějším" filmovým fantasy světem od Jacksonova Pána prstenů. Opravdu jsem měl na několika místech chuť, aby se film zastavil a já se mohl trochu interaktivně porozhlédnout po těch místech, která vidím. Ale to bohužel nešlo a (což je první z problémů) film zběsile utíkal dál, aby se stačilo všechno odvyprávět a vysvětlit, protože toho ještě zbývalo opravdu moc a moc.

Hlavní holčička je dobrá, Daniel Craig a Nicole Kidmanová jsou velmi dobří (ale jsou ve filmu dost málo) a Sam Elliot a digitální medvěd s hlasem Iana McKellena jsou úplně nejlepší. Ve filmu je dost scén, které jsou skutečně působivé a budí přesně ty správné emoce. Na druhou stranu, všechno je to dost zbrklé (už už abychom zase byli někde jinde) a konec je vyloženě nešťastný, protože je ještě méně vypointovaný, než v prvním Pánovi prstenů. Prostě dojde k nějaké menší šarvátce, hrdinka řekne "ještě ale musím udělat to, to a to a zachránit toho a toho" a jdou titulky...

Jinak mi ale přišly některé zvraty a chování některých postav velmi zajímavé a chytře vymyšlené a po dlouhé době mám skoro nutkání přečíst si knižní předlohu.

17 komentářů:

 1. V americe mistni krestane varuji, ze pry tenhle film je propagandou ateismu. Tak sem zvedava :]

  OdpovědětVymazat
 2. v americe by si zrejme mistni krestane predstavovali, ze vsechny filmy budou jako to gibsonovo sado-maso-evangelium .. oc muze byt tento film 'ateistictejsi' nez libovolnej _jinej_ film? :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak nevím. Popravdě, když jsem viděl v kině poprvé trailer na tento film, tak jsem si nebyl jistý, zda se jedná o pokračování Narnie, krapet překopanou Dinotopii nebo hodně dlouhou reklamu na Coca-colu. Není už těch fantasy svétů, které volají po spasení trochu moc?

  OdpovědětVymazat
 4. Film jsem ještě neviděl (chystám se o víkendu), ale knihy jsou velmi dobré.

  To: Rostej
  Zlatý kompas, a vůbec celá trilogie, je "ateističtější" tím, že je aktivně proticírkevní. Však se také fanoušci knih bouří, že byl film v tomhle ohledu velmi zmírněn. (V tomhle ohledu bude zajímavý hlavně poslední díl, ze kterého to prostě vykopat nejde...i když, nikdy neříkej nikdy, že...)

  To: Nikopol
  To přirovnání k Narnii by se určitě Pullmanovi nelíbilo, podle všeho totiž nemá Narnii rád: http://www.crlamppost.org/darkside.htm

  OdpovědětVymazat
 5. craig a kidman jsou nějaký nový filmový pár?

  OdpovědětVymazat
 6. to Nikopol:

  zachranovani svetu je rekl bych takovym zakladnim stavebnim kamenem vsech fantasy. Ale Pullmanova knizka vlastne neni ani tak o zachranovani svetu jako o jeho pohledu na svet. docela se tesim na film.
  Btw: hvezdny prach je taky fantasy a neni o zachranovani sveta.

  OdpovědětVymazat
 7. Film propagandou ateismu neni, stejne jako Narie propagandou krestanstvi.

  Libi se mi nazor Kima Howarda z Relevant Magazine: "
  I also feel that if you want to encourage anyone’s imagination (especially a child’s), they should be allowed to see films like these regardless of if there is an underlying message or not. Children are not looking for religious or political undertones like adults are. They are looking for great films with a great story and cool special effects."

  Autor trilogie rekl: "Good things have been done in the name of religion, and so have bad things; and both good things and bad things have been done with no religion at all. What I care about is the good, wherever it comes from."

  Takze asi tak.

  Zdroj: Relevant Magazine

  OdpovědětVymazat
 8. Docela by mě zajímalo zdali bude film v kinech s titulky nebo dabovaný. Možná obě verze jak kde ? V programu kina je sice napsáno titulky, ale předevčírem jsem viděl v kině trailer který byl dabovaný. A přišlo mi že dost hrozně, alespoň s původním anglickým trailerem se to nedalo srovnávat, polovina atmosféry byla pryč.

  OdpovědětVymazat
 9. kareltvrdik: Obě verze, ale většina bude dabovaná.

  OdpovědětVymazat
 10. To: DJmouka: Narnie je velice křesťanská. C.S. Lewis je přední popularizátor křesťanství a theologický teoretik (mimochodem velice tolerantní a dobrý teoretik) a lev Aslan nejenže Krista připomíná, ale na konci posledního dílu se v něj dokonce promění.

  A když se mluví o náboženském ladění v amerických filmech nejde to brát na lehkou váhu, protože křasťanské lobby je v současné americké společnosti jedno z určujících hybadel (a že to občas vypadá dost strašidelně) a holywood není vyjímkou.

  Americký rodinný film s nálepkou "propaganda ateismu" může být poměrně zajímavá podívaná.

  A ten citát je super.

  OdpovědětVymazat
 11. já se těším, až tam jednou po těch letech a stovkách recenzí bude napsáno: "upozorňuji čtenáře, že jsem četl knižní předlohu"...:)

  OdpovědětVymazat
 12. to huk: Franta cetl Stoparova pruvodce a taky se k tomu v recenzi priznal.
  Ale mas recht, bylo to ojedinela vyjimka.

  OdpovědětVymazat
 13. no neviem... knihu som teda necitala.. ale po zhliadnuti filmu nemam ani chut... v podstate sa tam nic neudialo ale bolo to dlheeee a nudneeeeee.. ked uz sa konecne mohlo nieco diat, tak film skoncil...
  hodnotenie 80% ma SKUTOCNE prekvapuje :o((

  OdpovědětVymazat
 14. Baldýnský byl v Odvážných palcích tímto filmem tak zhnusen, že vyslovil přání, aby společnost New Line, která to vyprodukovala, šla "do prdele" (ve smyslu zkrachovala). Poté, co FF tomu dal palec nahoru, řekl Baldýnský něco, co znělo jako "píčus" (možná to ale bylo jen "spíčles"). Nějak nám ta kulturní fronta hrubne. To maj z toho, že nekoukaj na Tarkovskýho.

  OdpovědětVymazat
 15. Chtěla bych se zeptat, jestli ve filmu Zlatý kompas (dabovaná vezre)mluví Lyřin daemon mužským hlasem,jelikož v traileru mluví jako žena.

  OdpovědětVymazat
 16. byl jsem se na Golden compass podivat ve Zline ale bohuzel byl s ceskym dabingem jenz se s originalem opravdu neda srovnat. nevite kde je moznost se v blizkosti brna, zlina na GC podivat v originalnim zneni?
  Predem dik za info.

  OdpovědětVymazat
 17. Ahoj, tady jsem narazil na docela výmluvnou recenzi k filmu Zlatý Kompas:

  http://www.filmpub.atlas.cz/kino/145638-recenze-zlaty-kompas.aspx

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.