10.12.07

Darjeeling s ručením omezeným [The Darjeeling Limited] - 80%

Indickými ulicemi se bleskovou rychlostí proplétá taxík a v něm sedí nervózní Bill Murray. Stihne vlak? Vyběhne z taxíku, uhání po nástupišti, ale nestíhá. Vlak mu ujede a my zjišťujeme, že Bill Murray v tomto filmu nehraje. Předběhnou ho ale mladší a mrtštnější bratři Francis (Owen Wilson), Peter (Adrien Brody) a Jack (Jason Schwartzman). Vlak stihnou a film je o jejich cestě odnikud nikam, při které chtějí najít sami sebe a zapomenout na nedávnou tragédii.Darjeeling s ručením omezeným (což je chybný název, viz konec recenze) je nový film Wese Andersona, čímž je vpodstatě řečeno vše. Jeho fanouškům stačí sdělit, že se opět opakuje atmosféra Takové zvláštní rodinky, Života pod vodou nebo Jak jsem balil učitelku [Rushmore]. Neznalým naopak žádné vysvětlování nepomůže.

Anderson opět načrtává vpodstatě tragické osudy způsobem, který je tak hrozně smutný, až je veselý. Nebo naopak. Opět je ve filmu mnoho zásadních informací sděleno pouze tím, jak se kdo kouká a jak významně kdo mlčí. Opět v nás herci i tvůrci budí emoce, aniž by nám dali jasně najevo, jaké ty emoce vlastně mají být (a to je fajn).

K originálnějším podivnostem patří tentokrát asi čtvrthodinový předfilm, ve kterém se dozvíme, jaké trauma před začátkem filmu prožil nejmladší z bratrů (a je v něm skoro nahá Natalie portmanová).

Film má poměrně dost vyloženě brilantních momentů, kdy do sebe všechny audiovizuální aspekty dokonale zapadnou a nezbývá nám než obdivovat Andersona, že něco takového dokázal nejen vymyslet, ale i realizovat. Na druhou stranu se dočkáme mnoha momentů, které nám budou velmi povědomé z předchozích Andersonových filmů (například extrémně zpomalené záběry, doproázené šlágry minulých desetiletí).

Prostě, Darjeeling byl z 95 procent přesně to, co jsem od něj očekával po shlédnutí traileru a předchozích tří Andersonových filmů. Ale nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Je dobře, že jeden režisér natáčí filmy, které se zásadně liší od naprosté většiny ostatní kinematografie, ale přitom jsou atmosférou a vypravěčskými postupy velmi podobné jeden druhému?

P.S: Bontonfilm se tentokrát zásadně zmýlil ohledně českého názvu filmu. Ono "Limited" neznamená "s ručením omezeným", nýbrž "expres", nebo přesněji "zrychlený vlak" (zastavující jen na omezeném počtu zastávek). Je to prostě jméno onoho vlaku, kterým hrdinové jedou.

8 komentářů:

 1. Trauma, ve kterém figuruje skoro nahá Natalie Portmanová, nemůže být zase tak traumatické :-)

  Jinak film zní dobře, a to, že točí pořád stejné filmy, bych Wesu Andersonovi nevyčítal. Kdyby takové filmy točilo víc lidí, to by bylo něco jiného, ale vzhledem k tomu, že je točí jenom Anderson, myslím v nejbližší době nehrozí, že bychom se jich přejedli.

  OdpovědětVymazat
 2. Andersonovi filmy jsou skutečně jedinečné. Do výčtu jeho filmů bych zmínil ještě určitě i Magnolii. Ono opakování se, nebo spíš uzavřenost ve svém světě a z něj pramenící stejné postupy atd., je patrně daní za jedinečnost a odlišnost a pokud ta daň nebude příliš vysoká... A nebo to je jako s Evropany, kterým se také zdáli Asiati nejdřív všichni stejní :-)

  Jinak se píše zhlédnout film, ne že by na tom nějak extra záleželo. A dále jsem rád, že Franta píše stejně dobře, jak si ho pamatuji snad už z dob jeho Podrazů.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to se vyloženě těším. A také, co na to Odvážné palce.

  pro maritin: A píše se správně "Andersonovy filmy" :-)

  OdpovědětVymazat
 4. maritin: Magnolii natocil Paul Thomas Anderson, t.j. nekdo jiny.

  OdpovědětVymazat
 5. djmouka: sypu si popel na hlavu :-)

  Fuxoft: takže to mám i s máslem, dík za info

  OdpovědětVymazat
 6. Neměl by ten vlak být ve slangu Českých Drah (a nejspíš i jejich předchůdců) spěšný?

  OdpovědětVymazat
 7. Ten název je opravdu jeden z nejtrapnějších omylů tohoto druhu. Kdyby existoval TOP10 takových pitomostí, určitě by se umístil. Hned za "Deuce Bigalow: dobrej striptér".

  OdpovědětVymazat
 8. zivot pod vodou - radim do sveho osobniho top10, takze jsem velmi navnaden !

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.