21.12.07

Lovci pokladů: Kniha tajemství [National Treasure: Book of Secrets] - 40%

Nezajímá ho, co se stalo v Roswellu a kdo zabil Kennedyho. Nicolas Cage chce pouze OČISTIT POVĚST SVÉ RODINY.

Vrah prezidenta Lincolna si vedl deník, ve kterém chybělo několik stránek. Záhadný Mitch Wilkinson (Ed Harris) tvrdí, že jednu z nich nalezl, a že z ní vyplývá, že prapředek Bena Gatese (Nicolas Cage) byl zrádcem národa. A tak se Ben a jeho otec (Jon Voight) vydávají na cestu napříč kontinenty, aby očistili pověst své rodiny, mimo jiné i za pomoci Knihy tajemství, kterou si předávají američtí prezidenti a která obsahuje mimo jiné pravdu o vraždě JFK, ztracených Nixonových páskách, Oblasti 51 a zfalšovaném přistání na Měsíci.

Název filmu trochu lže, protože ona Kniha tajemství, která by vystačila na tucet výborných napínavých filmů, je využita pouze jako nepříliš zajímavá rekvizita, která hrdinovi dopomůže k tomu, o co tady doopravdy jde, tj. očistit pověst své rodiny. Ano, aby očistil pověst své rodiny, putuje Ben po celém světě účastní se honiček, nechá na sebe střílet a řeší záhady, které vypadají jako hloupá parodie na Šifru mistra Leonarda. (Čímž nechci říct, že Šifra nebyla sama o sobě hloupá a vtipná.)Abyste si udělali představu o inteligenci scénáře, dám vám příklad: Představte si, že objevím tajuplné dveře s nápisem “WC” a na nich zámek s dvouciferným kódem. Následně si během 10 sekund intenzivního přemýšlení díky svému dějepisnému vzdělání “logicky” odvodím, že “WC” vypadá jako zkratka z “Wenceslas”, což je určitě odkaz na Václava IV (proč zrovna IV?), který byl přece korunován (proč zrovna korunován?) v roce 1376 a protože je kód pouze dvoumístný, logicky z toho vyplývá, že musím sečíst 1+3+7+6 a nastavit číslo “17”. Aniž bych se pozastavil nad debilitou celé této úvahy a aniž by mě napadlo vyzkoušet 100 kombinací 00 až 99 nebo zámek urazit sekyrou, abych se na ten záchod dostal.

Tvůrci neznají míru a posílají Bena a spol. vykrást královnin stůl v Buckinghamském paláci, vloupat se do Oválné pracovny v Bílém domě a dokonce unést amerického prezidenta! A to ještě zdaleka není finále filmu, takže jsme svědky toho, že člověk, který před několika hodinami unesl prezidenta USA, se bez problémů promenáduje po amerických památkách.

Fakt, že mi podobné blbosti nevadily v Transformers, bude nejspíš souviset s tím, že Michael Bay umí na rozdíl od Jona Turteltauba natočit efektní akční scény a nezabývá se vůbec nějakou psychologií, o což se občas Turteltaub pokouší a kromě automobilové honičky v Londýně nám během více než dvou hodin filmu žádnou slušnou akci nenabídne. A žádná ta psychologie v takovémto filmu pochopitelně nefunguje, ať ji zkouší zahrát Ed Harris nebo Helen Mirrenová.

Vlastně jsem hodně dlouho neviděl v jednom filmu tolik skvělých herců podávat tak strašné výkony. Nebo film, který by byl tak drahý a přitom tak nudný a tolik z něj čpělo, že na něm všichni zúčastnění pracovali jen z rutiny a pro prachy. Je to smutné. A ještě smutnější je, že závěr filmu jasně indikuje, že se chystá třetí díl, ve kterém půjde o to, co se skrývá v Knize tajemství na straně 47. A co se tam skrývá? To ještě nevědí ani scenáristé. Ale je to na straně 47.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

7 komentářů:

 1. podle toho traileru to ale nevypadá, že by se ten film bral vážně

  OdpovědětVymazat
 2. Ja si vždycky maslel, že vstupní kód na WC je dvojčíslí 00. Aspoň to teda na těch dveřích záchoda bývá napsáno.

  OdpovědětVymazat
 3. tiez si myslim ze to bude podobna hovadina ako prva cast...zabavna hovadina na jedno-dve pozretia

  OdpovědětVymazat
 4. Imho na stranke 47 budu urcite informacie o Hitmanovi ;-) ...
  a v tom pripade ani nechem domysliet katastroficke nasledky podobneho crossoveru ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

  tj to nebolo zverejnene ? napriklad preto ze distributor nebol nadseny takou recenziou tohto "blockbusteru" ? :)

  OdpovědětVymazat
 6. Neni to akčni ale dobrodružný film takže a navic je to mnohem zajímavější než zransformers jde tam o kus historie podle mého názoru nejlepší dobrodružný film

  OdpovědětVymazat
 7. Za me taky super film

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.