12.12.07

Já, legenda [I Am Legend] - 100%

V roce 2009 vědci sestrojili virus, který léčil rakovinu. To ale nebylo všechno. Virus se poněkud vymkl lidem z rukou, zabil většinu pozemského obyvatelstva a z naprosté většiny těch, kteří přežili, udělal polomutanty, kteří řvali, skákali jako zvířata a žrali zdravé lidi. Těch bylo už tak málo a po těchto neradostných událostech jejich řady ještě výrazně prořídly, takže...

...takže v roce 2012 žije v celém New Yorku jediný "normální" člověk, nadporučík Robert Neville (Will Smith). Cítí částečnou zodpovědnost za to, co se před třemi lety stalo a je proto odhodlán najít "lék" a udělat z mutantů znovu lidi. Takže přes den chodí po New Yorku se svým psem a shání potravu, experimentuje na polapených mutantech ve své laboratoři a v noci se zamkne a doufá, že ho mutanti nenajdou. Ti totiž vylézají z budov pouze v noci, neboť je pro ně smrtící ultrafialové světlo (tj. například Slunce).

Už jsem v životě viděl nejeden post-apokalyptický film, ale troufám si tvrdit, že se zatím žádný co do své atmosféry nevyrovnal tomuto. Pokud vás fascinují obrázky, jako jsou například tyto, představte si něco takového v plných barvách, s volnou kamerou a s dokonalými zvukovými efekty.

Nejde jen o to, že ještě nedávno by prostě z trikového hlediska nic podobného natočit nešlo, ale je to do značné míry i záležitostí režisérské zručnosti (Francis Lawrence předtím režíroval Constantina s Keanu Reevesem). Mrtvý New York je nám předkládán jako vpodstatě poetické místo a atmosféra pusté ulice, nad kterou se vznáší prach, ozářený paprsky zapadajícího Slunce, nebo obřího přístavu, kterým se v noci rozléhá jen zvuk cikád, nad ním se tyčí torzo brooklynského mostu a žádný z okolních domů nesvítí... to je opravdu něco úžasného a stojí za to, jít se na to podívat do kina.

Téměř polovinu filmu mutanti vůbec nepřijdou ke slovu (víme, že někde v temných zákoutích jsou, ale téměř je neuvidíme) a sledujeme pouze každodenní Robertův život. Opět bych mohl jmenovat spousty konkértních působivých scén, ale radši jen zopakuji, že triky jsou bezchybné a atmosféra neopakovatelná (a to jsem v New Yorku nikdy nebyl).Posléze dojde i na pár kontaktních scén s mutanty, ale rozhodně nejde o akční film. Akčních scén je v něm sotva 10 minut celkem (a to počítám i scény masové paniky při evakuaci ve flashbacku) a je to velmi uvěřitelná akce. Žádné dlouhé honičky nebo složitá bojová choreografie, všechno je to pěkně syrové a svižné (trochu jsem si vzpomněl na 28 dní poté).

Na rozdíl od některých kolegů nemám nejmenší problém se zápletkou filmu. Přišla mi z 99% originální, působivá a především realistická. Ano, kdyby se reálný vojenský vědec ocitl v reálném prázdném New Yorku, plném mutantů, choval by se po třech letech asi nějak takhle.

Vzhledem k tomu, že naprostou většinu filmu vidíme na plátně pouze hlavního hrdinu, je nabíledni, že Já, legenda stojí a padá s výkonem Smithe. A Smith to ustál velmi důstojně a musí na mnoha místech filmu opravdu hrát na plné pecky. Neskrývám, že jsem nejednou byl nefalšovaně dojat.

Já, legenda je vlastně komorní malý nezávislý filmeček, který by nebylo možné natočit bez obrovského rozpočtu (viz nedávní Potomci lidí), použitého jednak na vylidnění New Yorku, jednak na jeho zalidnění (ve scénách flashbacků) a jednak na mutanty.

Mutanti jsou totiž vytvořeni počítačovou grafikou a pohybují se jako něco z Beowulfa. Nejdříve jsem tím byl poněkud vyveden z míry, ale pak jsem došel k názoru, že to musí být dramatický záměr (vyvolávat strach jejich nerealistickými pohyby), protože v opačném případě by přece bylo mnohem jednodušší a lacinější natočit všechny ty scény s normálními trochu nalíčenými kulturisty.

Co se týče procentuálního hodnocení: Netvrdím, že jde o bezchybný film, ale když si uvědomím, že jsem například tematicky velmi podobnému třetímu Resident Evilu dal 60 procent, bylo by totálně nespravedlivé dávat tomuto snímku pouhých 80.

P.S: Tento film se měl natáčet už někdy před 20 lety. To nemohlo fungovat jednak vzhledem k nákladnosti a jednak vzhledem k tomu, že hlavního hrdinu měl hrát Arnold Schwarzenegger.

P.P.S: Film se příliš nedrží stejnojmenné knihy Richarda Mathesona (už dříve párkrát zfilmované) a jeho název (český ani anglický) tudíž nedává přílišný smysl. Pokud očekáváte její adaptaci, budete notně zklamáni.

46 komentářů:

 1. Na tenhle film se neuvěřitelně těším už od chvíle, co jsem o něm uslyšlela :) trailer jsem viděla mnohohrát, v Second Life jsem si zašla do hry na toto téma jen, abych se mohla projít post-apokalyptickým New Yorkem (pravda, to mě trochu zklamalo, protože možnosti Second Life přece jen ještě nejsou tak dokonalé a připadala jsem si spíš v Half Life - krásná kombinace názvů).
  Ano, patřím k těm, kteří by si obrázky z tvého odkazu nejradši vylepili byt a jsem moc ráda, že film splní mé očekávání, protože si nepamatuju, že bych se kdy zklamala tvým hodnocením.

  OdpovědětVymazat
 2. Taky tento film s napetim ocekavam, post-apokalypticke veci vyhledavam a kdyz jsem uvidel v RSS "Já, legenda [I Am Legend] - 100%" uplne me zamrazilo... - Index ocekavani = MAX

  OdpovědětVymazat
 3. predpokladam ze v tom na 99% realistickem filmu nakonec hlavni hrdina nakonec najde lék a zachrani lidstvo.

  OdpovědětVymazat
 4. Třeba, Františku, až budeš větší, přijdeš na to, že stupnice 0-100 % není šestibodová, jak jsi stále přesvědčen. Já vím, že tvoje uvažování je s mým mimoběžné, a já prostě ve výrocích "Netvrdím, že jde o bezchybný film" a "Hodnocení: 100 %" vidím ostrý rozpor. Přemýšlej o tom, Františku.

  OdpovědětVymazat
 5. Proč šťourat? Každý má právo hodnotit jak mu to vyhovuje. Kdo Fuxofta sleduje delší dobu, tak ho bere, s jeho pozitivy i negativy (ano některá hodnocení dodnes nechápu;). Na film se těším a teď ještě víc :o)

  OdpovědětVymazat
 6. Stupnice 0 - 100 % není šestibodová, je pouze dvoubodová. Buďto ano, nebo ne. Jaký by mělo smysl dát jednomu filmu 65 % a druhému 66 %? Film může být jen dobrý nebo špatný, nic mezi tím neexistuje. Tohle je zřejmě dobrý film.

  OdpovědětVymazat
 7. Fakt je, že mě tenhle způsob hodnocení (kterej mám dojem používá Cinema) přijde taky divnej, proč používat procenta, když v praxi používám pětibodovou stupnici plus nulu?

  Jinak na film se tak nějak mírně těším, ale spíš to zatím šlo mimo mě...

  OdpovědětVymazat
 8. To "procentuální" hodnocení je převzaté z Cinemy, pro kterou František taky píše. Nejspíš jde o to, aby čtenář při případném přecházení mezi Cinemou a tímto blogem nemusel přepínat na jinou hodnotící škálu.

  Je pravda, že mně tenhle hodnotící systém taky vždycky přišel úchylný, už od doby, kdy ho Cinema zavedla. Proč proboha předstírat, že jde o procenta, když to má jenom šest přípustných hodnot? Za ta léta už jsem si na něj jakž takž zvykl, v duchu si prostě za 80% dosadím 4/5.

  OdpovědětVymazat
 9. Aha, já Cinemu nečtu, takže její (skutečně zvláštní) systém hodnocení neznaám - ale ani tak to nemění nic na tom, že toto je Františkův blog a ne Synema. Zamysli se, Františku...

  OdpovědětVymazat
 10. to jsem netušil, že je rozdíl mezi 4/5 a 80% a že si někdo musí přepínat... EdaS

  OdpovědětVymazat
 11. Podle je většina recenzentských stupnic nesmyslná. Ta cinematická si hraje na procenta, ale má 6 možností. Pořád ale lepší než jednotlivá procenta a 101 možností. Vždycky se musim smát, když něco dostane 76 procent. Jak na to proboha přišli? 0-10 je taky moc, i 0-5 (vlastně tenhle případ) mi připadá příliš, ale dá se to snést. Myslím, že by stačilo 0-3. 0-špatný film, 1-koukatelný, 2-slušný, 3-dobrý. Ale muselo by se to dodržovat a nebát se použít krajní hodnoty. U systému 0-100 s odstupem po 20ti, stejně nula padne výjimečně, rovněž tak 100, 80procent filmů se plácá mezi 40-80. Pak dochází k absurdním situacím jako teď, dávám 100, protože jsem něčemu jinému dal 80. Ideální mi vlastně připadají odvážné palce. To je sice jen 0/1 ale jelikož jsou tam dva lidi, nakonec je stupnice třístupňová - 00 01/10 11. Vim, že 11 bude asi stát za to a 00 se určitě vyhnu. To bohatě stačí.

  OdpovědětVymazat
 12. tady je vysvětlení, proč mutanty nehráli nalíčení kulturisté:
  http://www.scifi.com/scifiwire/index.php?category=0&id=46215

  OdpovědětVymazat
 13. Ta hudba je jako z Fountain... Nebo spíš je z Fountatin. Tam ovšem taky nebyla původní :)

  OdpovědětVymazat
 14. Ve Foutain nebyla puvodni hudba..?

  OdpovědětVymazat
 15. New York este stale nie kvoli Target Renegade? :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Teda...uz dvakrat v Tokiu a nikdy v NYC??
  Dohnat zameskany, Fuka, dohnat zameskany!

  OdpovědětVymazat
 17. to Pixy:

  v jednom máš pravdu. Tohle je Františkův blog. Bohuzel si to ovsem pletes se soutezi o nejdementnejsi prispevek. Abych pouzil posledni vety z tvych komentaru. "Premyslej o tom", "Zamysli se", ale nad sebou pixy. Diky

  OdpovědětVymazat
 18. Petha, selfpwnd. Vím sám dost dobře, co, kde, kdy a jak si Frantovi můžu dovolit říct. To byl vzkaz jemu a ne tobě. Tak se spláchni a neser se do toho, když se dospělí bavěj. --- Tímto se omlouvám Františkovi za znečištění bložínku.

  OdpovědětVymazat
 19. je sice hezký, že víš co si k frantovi můžeš dovolit, ale ještě by sis měl zjistit jak reagovat na ostaní lidi a nevypadat při tom jako dement

  spoonman

  OdpovědětVymazat
 20. spoonman: staryho psa novejm kouskum nenaucis, takze jine reakce lze jen stezi ocekavat...

  OdpovědětVymazat
 21. Procentualni stupnice se pouziva z duvodu rozdilneho psychologickeho pusobeni na ctenare a pouziva ji dost recenzentu vcetne Cinemy, odkud to evidentne preslo sem, ale to neni podstatne. Proboha, pixy, doufam, ze ty prispevky nejsou mysleny vazne, protoze opakovane stupidity jako "premyslej o tom" a "zamysli se nad tim" pusobi vazne smesne. Ten posledni sprosty uz vubec nechapu, protoze ocividne nevis, co si dovolit muzes. A kdybych chtel vypadat jako vul, doplnim jeste neco jako "zamysli se nad sebou". :D

  OdpovědětVymazat
 22. Mě procenta nevadí, na filmy chodím, protože je chci vidět a ne proto, že jim dal někdo 100% btw: pokud si pamatuju, tak Cinema v roce 1993, kdy zavedla procenta místo smajlíků, používala hodnocení odstupňované po 10%. Teprve o pár let později přešla na 20% snad s tím, že to je pro recenzenty jednodušší. Jestli tam jsou procenta, hvězdičky nebo jen dobrý-špatný je asi jedno, systém, který by vyhovoval všem stejně neexistuje.

  OdpovědětVymazat
 23. Fakt je, že jsem narazil snad na jediný skutečně kreativní způsob hodnocení, který používá jeden člověk na jistém diskusním fóru. Filmu přiřazuje jeho hodnotu v korunách - řekněme "ochotu platit" za jeho shlédnutí, s tím, že "benchmark" je 150 Kč za lístek do multiplexu. Je-li hodnota nižší, nevyplatí se na to do kina jít, je-li vyšší, pak ano... Ne, že by se to nějak dramaticky lišilo od procent nebo pětibodové stupnice, ale je to jednoduché na představení, vyhodnocení a hlavně využití...

  Ona ta procenta jsou taky používána jen proto, že je jim mnohem snadnější porozumět.

  Používat procentní stupnici ve větším rozlišení (například na jednotlivá procenta) pak má smysl opravdu jen v okamžiku, kdy výsledná cifra je výsledkem vícekriteriálního hodnocení několika parametrů. Pak je rozlišení na jednotky smysluplné a podává to užitečnou informaci.

  Přidělovat "ad hoc" filmu 96% nebo 87% dle mého názoru nemá příliš obhajitelný důvod, pokud je to jediný ukazatel na základě subjektivního názoru hodnotitele :)

  OdpovědětVymazat
 24. OT > petha/spoonman/anonym > Jde Zilberštajn po nábřeží a najednou mu zezadu někdo flákne pohlavek, až mu uletí klobouk. Zilberštajn je chvíli vyděšenej, pak se otočí a za ním je chlapík a omlouvá se: "Ráčej prominout! To je nedorozumění, já myslel, že to je můj známý Mandelbaum!" Zilberštajn povídá: "No i kdyby - to se musíte zrovna pohlavkovat?" Na to chlapík: "Při vší úctě, ale co je jim do toho, jak se s Mandelbaumem zdravíme?!" /OT

  OdpovědětVymazat
 25. jeste si zapomel dopsat "zamyslete se nad tim", demente

  OdpovědětVymazat
 26. Nic moc, rozjezd celkem dobrý, ale celé je to takové ehm... poloprázdné. Například jsou tam náznaky inteligence oněch upírů (nenávist k osobě Willa, příprava pasti), ale tenhle aspekt tam není vůbec využit, přitom by s ním šlo film docela pěkně opepřit. Taky s tou upírkou v laboratoři to mohli trochu zdramatizovat - např to mohli udělat tak, že by sérum zabralo krátkodobě a pak by se ta holka propadla po pár hodinách opět do úpírství... no zkrátka se z filmu mohl udělat solidní doják, kdyby to scénáristi vzali trochu vážněji.

  OdpovědětVymazat
 27. Film mne zklamal na cele care. Jak muze nekdo dat hodnoceni filmu 100% kdyz to bylo všechno uz v jinych filmech? No jo, americani proste uvideli 28 dni po te tatk chteli udelat to same z New Yorkem... Absolutne nic noveho v zadnem aspektu filmu. Vsechny prisery a zvirata jsou udelane na kompu a je to silne znat. Mozna to ma byt film pro deti...?
  Zvukove efekty?? To myslis jak tam z niceho nic něco triskne nebo tak..? No parada a dal?
  Po prvni hodine jsem si rikal kdy uz to skonci? Je to film u ktereho nesmite premyslet. Jako napr. Proc je Smith imunni?? Jakto ze se prohani autem po prazdne ulici? To si jako tri roky kazdy den odklizel auta z cesty aby se pak mohl projet? A jak to udelal? Proc jsou srnky rychlejsi nez mustang gt 3000? Proc spi ve vane? Kde by se clovek nikdy nevyspal. Proc nikdo nevysvetlil dve nove prichozi postavy? Odkud prisli? Jak prezili? Jakto ze prisery z mumie citi krev na sto honu a pak hleda prezivsi ve strope, kdyz jsou schovani pod stolem?? Jakto ze mají nejakeho vudce ktery si chova mazlicky (tri psy)? Atd. Je to skvely namet na parodii. Napriklad jak laserem prejizdeli zornicky... Nejdrive byla manzelka Smithe spatna a nemuze dal. Pockat. Zkontrolujeme to jeste jednou. A! uz je dobra... No to se stava omlouvame se:)
  Hodnoceni za absolutni neoriginalitu 3/10 ani ne beckovy ale spis ceckovy film. Takhle zklamny jsem z kina jeste nesel.

  OdpovědětVymazat
 28. Dekuji Frantiskovi, ze mi odstranil prispevek. Nastesti jsem si ho zkopiroval takze bych opet rad vyjadril taky svůj nazor dekuji...

  Film mne zklamal na cele care. Jak muze nekdo dat hodnoceni filmu 100% kdyz to bylo všechno uz v jinych filmech? No jo, americani proste uvideli "28 dni po te" tak chteli udelat to same z New Yorkem... Absolutne nic noveho v zadnem aspektu filmu. Prisery ktere jsou citlive na svetlo? Nakaza ktera vyhladila lidstvo? Evakuace mesta? Ale prosim vas, to uz prece všechno zname! Vsechny prisery a zvirata jsou udelane na kompu a je to silne znat. Mozna to ma byt film pro deti...? Zvukove efekty?? To myslis jak tam z niceho nic něco triskne nebo tak..? No parada a dal? Film je mysleny jako akcni film. Tak proc to teda tak neni? Po prvni hodine jsem si rikal kdy uz to skonci? Je to film u ktereho nesmite premyslet. Jako napr. Proc je Smith imunni?? Jakto ze se prohani autem po prazdne ulici? To si jako tri roky kazdy den odklizel auta z cesty aby se pak mohl projet? A jak to udelal? Proc jsou srnky rychlejsi nez mustang gt 3000? Proc spi ve vane? Kde by se clovek nikdy nevyspal. Proc nikdo nevysvetlil dve nove prichozi postavy? Odkud prisli? Jak prezili? Jakto ze prisery z "mumie" citi krev na sto honu a pak hleda prezivsi ve strope, kdyz jsou schovani pod stolem?? Jakto ze mají nejakeho vudce ktery si chova mazlicky (tri psy)? Atd. Je to skvely namet na parodii. Napriklad jak laserem prejizdeli zornicky... Nejdrive byla manzelka Smithe spatna a nemuze dal. Pockat. Zkontrolujeme to jeste jednou. A! uz je dobra... No to se stava omlouvame se :) Hodnoceni za absolutni neoriginalitu 3/10 ani ne beckovy ale spis ceckovy film. Takhle zklamny jsem z kina jeste nesel. Peace!

  OdpovědětVymazat
 29. Prispevky neodstranuji, dokonce ani kdyz sem nejaky vul napise dvakrat totez. Ale potreti uz prosim ne.

  OdpovědětVymazat
 30. A jeje... Omlouvam se frantiskovi zda se ze mi to nesmazal... No tak mate double! :) ale druhy je lepsi...

  OdpovědětVymazat
 31. Velmi dobrý film , dobré zachycení města ..ALE .. Film začíná jako kdyby uprostřed a dokonce mu na konci schází vysvětlení , jak to teda všechno dopadlo , protože když máte přes tisíce zmutovaných lidí virusem a zvýšenou agresivitou jak jim všem chcete dát lék , takže chybí vysvětlení i konce .. Jinak perfektní film .. Will Smith(9,5/10) zahrál skvěle roli ''osamělého člověka'' ... ! Film : 7,5-8/10

  OdpovědětVymazat
 32. Bohuzel me film a Franta zklamaly. Na Willa jsem se tesil a jsem ochoten mu ledacos odpustit, ale ... K cemu ten uvod, kde se prohani ve fungl nove kare? Kdyby si aspon to auto nadelil k pozdeji zminenym narozeninam z nejakeho opusteneho autosalonu, ale proc by to vubec delal? Proc ma doma obrovskou LCD, kdyz energii vyrabi z agregatu? Jak to, ze se za 1000 samoty uplne nezblaznil jako kterykoliv jiny clovek? Co je proboha realistickeho na chovani cloveka, kteremu umre pes? Rozhodne horsi nez 48 hodin, kde se zombaci aspon PORAD chovaji jako agresivni hovada. Rozhodne horsi nez Potomci lidi... Zklamani.

  OdpovědětVymazat
 33. Koukam, ze mi tam chybi 1000 DNU samoty a samozrejme to melo byt 28 dni pote, nikoliv 48 hodin :-)

  OdpovědětVymazat
 34. Jen k tomu poslednímu P.P.S., název dává zatraceněj jasný smysl, pokud si dobře poslechnete poslední větu či dvě filmu... Jinak musím říct, že me to trochu zklamalo. New Yourk je nádherný, Smith je taky v pohodě, ale když dojde na mutanty, je to děs. vypadají a pohybují se zcela nerealisticky a připomínají gumové panáky. Nemyslím, řže to byl záměr, protože žádný další prvek filmu takové přehnání vizuální podoby nemá - působí to tedy rušivě. Mimochodem, ani lvi v úvodu filmu se moc nepovedli, k reálnému ztvárnění mají zatraceně daleko. A to rozhodně nejsou zmutovaní... Trochu mi úroveň triků postav a zvířat připomněla Van Helsinga, což není dobrá vizitka.

  OdpovědětVymazat
 35. na tento film jsem se neuvěřitelně těšil, bohužel musím říct, že kromě opuštěného new yorku nebylo na co koukat... srovnávat s knižní předlohou nemá smysl, neboť o tu tady nejde. výsledek - zklamání. titulky: f.fuka :)

  OdpovědětVymazat
 36. Mě se líbilo, i když celý podstatný děj by se dal v pohodě popsat ve třech-čtyřech větách. Pro mě to bylo spíš o pocitech a atmosféře, a z tohohle pohledu dává mnohem víc věcí (jako například to spaní ve vaně) smysl.

  Stejně tak jsem toho názoru, že je spíš dobře, že některé "dějové linie" zůstaly nedotažené (vůdce mutantů, konec filmu, ...), protože jednak by to bylo děsně dlouhý, jednak by to kazilo právě tu atmosféru a dojmy.

  FF má jinak pravdu ohledně "reálnosti" chování hlavní postavy - dávalo to smysl natolik, že jsem se vůbec nepřistihl, že bych uvažoval "co bych na jeho místě dělal já", což se mi jinak u hloupě řešených situací ve filmech běžně stává. I když je možné, že jsem se prostě jen tolik kochal.

  Prostě duo FF (líbilo) a Mirka Spáčilová (nelíbilo) opět nezklamalo, v téhle kombinaci to znamená že mě se líbit bude skoro zaručeně.

  P.S. Jinak ti mutanti skutečně mohli být udělaní líp, škoda.

  OdpovědětVymazat
 37. Moje hodnoceni - 30%. Tento film nema s knihou spolecneho vubec nic! Abyste pochopili I Am Legend, prectete si knihu. Zjistite, jak spatne zpracovani predlohy to je - zustava prumerny film s dobrymi efekty a trapnym dejem, viz vyse. Nestavkovali nahodou scenariste?

  OdpovědětVymazat
 38. Film jsem dnes viděl a je super! Scenérie pustého New Yorku jsou neskutečné a nádherné, film strašně rychle utekl a až dodatečně jsem si uvědomil, že téměř nemá děj. Jenže já nechodím do kina kvůli ději, já se tam chodím bavit filmem a to to "Já, legenda" splnil dokonale. Jo a proč proboha pořád někdo hodnotí, jak věrně film odpovídá knižní předloze? Copak úkolem filmu je přesně kopírovat nějakou knihu?! Díky za doporučení, Franto.

  OdpovědětVymazat
 39. Pixy, myslím, že trochu blbneš. Procenta jsou přece standard pro značení na škále s dolní a horní mezí. Proč má Franta vymýšlet něco nového? Připomínáš mi přísloví: Dej blbci funkci a vymyslí lejstro.

  OdpovědětVymazat
 40. dnes jsem videl. moc se mi libil, urcite nejlepsi, co jsem za posledni dobu shlednul.

  OdpovědětVymazat
 41. Pixyho komentář "Přemýšlej o tom, zamysli se, Františku" naopak považuji za asi nejtvrdší a nejvíc nekompromisní průpovídku co jsem poslední dobou na netu četl. každopádně se musím už několik dní pochechtávat, kdykoliv si vzpomenu (což mě koneckonců donutilo znovu vyhledat tento thread a napsat tuto reakci).

  OdpovědětVymazat
 42. za mně plná palba na čsfd, Franta taky plnou.. trochu s křížkem po funuse, ale JO! je to pecka film ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.