18.12.07

Gone Baby Gone - 100%

Jde o drama ze současnosti, které je natočené podle knihy stejného autora jako Tajemná řeka a je mu v mnohém podobné (a opět se odehrává v Bostonu).

Patrick (Casey Affleck) a Angie (Michelle Monaghanová) jsou soukromí detektivové, kteří se věnují především vymáhání alimentů. Když jsou vyzváni, aby pomohli pátrat po unesené čtyřleté holčičce, nejdříve se jim do toho nechce, ale nakonec souhlasí s argumentem, že tenhle případ vyžaduje místo policistů spíše někoho, kdo se kamarádí s pochybnějšími elementy a dokáže nenápadně pátrat v pochybných zákoutích.

Děj se poměrně dost zkomplikuje, když se do něj zapletou uloupené drogy, neustále zdrogovaná matka unesené holčičky a několik policistů (včetně Eda Harrise a Morgana Freemana). Nechci vám prozrazovat detaily, protože už po půl hodině je vidět, že tohle není standardní hollywoodská záležitost, a že vůbec není jasné, jak se všechno bude vyvíjet a jak to dopadne.Film jsem viděl už před mnoha měsíci (kdy jsem o něm ještě nesměl psát) a tehdy jsem o něm nevěděl naprosto nic. Teprve po nějaké desítce minut jsem zpozorněl a začal jsem si uvědomovat, že to celé je tak nějak působivější, než je obvyklé. Postavy nešustily papírem a chovaly se jako opravdoví lidé. Všichni dělali dobré i špatné věci, většinou podle toho, co pro ně bylo v danou chvíli logicky přijatelnější. Jejich motivy jsem se ale časta dozvídal až v pozdějších scénách a teprve pak mi to do sebe začalo všechno zapadat a měl jsem příjemný pocit, že nejsem vůl a že mě tvůrci za vola nepovažují. Několikrát jsem se zarazil nad tím, jak chytře se dá natočit scéna, kdy spolu dva až tři lidi sedí a o něčem si chvíli povídají, a jaké napětí se z ní dá vytěžit (Gone Baby Gone rozhodně není akční film a trailer mu dělá dost medvědí službu). Překvapilo mě, jak reálně a nefilmově působí všechna interiéry a exteriéry. A kromě vždy spolehlivých Morgana Freemana a Eda Harrise hráli na jedničku i všichni ostatní, včetně herců, o kterých jsem nikdy neslyšel.

Tudíž jsem asi v polovině filmu začal intenzivně uvažovat, který bůh to celé natočil (nevěnoval jsem totiž pozornost úvodním titulkům, pokud ve filmu vůbec byly). Napadal mě David Fincher, David Cronenberg, chvíli dokonce i Michael Mann, ale všechny jsem zavrhl, protože bych přece musel vědět, že něco nového natáčejí. No a pak přišly závěrečné titulky a s nimi šokující: "Directed by Ben Affleck".

Vlastně to až tak úplně šokující nebylo (a vysvětlilo se tím navíc obsazení jeho bratra do hlavní role). Ben Affleck má jednoho Oscara a má ho nikoliv za herectví, ale za scénář k filmu Dobrý Will Hunting z roku 1998! Přesto mi ale přijde dost bizarní, že je jeden z nejlepších filmů letošního roku režírován debutujícím režisérem, který předtím 10 let byl průměrný, dobře vydělávající herec. Pokorně se klaním a slibuji, že si z Bena už nebudu tolik dělat sradnu kvůli jeho herectví.

Gone Baby Gone je vzácně vydařený film, na který se nedají dělat trailery, protože neobsahuje samostatně fungující efektní záběry nebo hlášky. Je to dokonale fungující hodinový strojek, jehož každé kolečko je nezbytné pro chod celku a jenom pokud to úplně všechno funguje, dostaneme se zdárně až ke konci, který je současně nečekaný i jediný reálně možný.

13 komentářů:

 1. A mozno vedet, kdo to napsal a produkoval? Diky.

  Pac to zni moc zajimave. Diky.

  OdpovědětVymazat
 2. Hej, Affleck jeste reziroval "I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney". To vypada taky na zajimavy film.
  Jinak napsal to taky Affleck plus nejakej Aaron Stockard. A produkoval to Affleck.

  OdpovědětVymazat
 3. Fukýno probuď se! Poslední dobou si dal 2x 100%! Ona ti popletla hlavu nebo co? Nebo ses zbláznil z neplacení nájmů bytu? Wake up man!

  OdpovědětVymazat
 4. Těší mě, jestli je tenhle film skutečně tak dobrý, jak působil z presskitu (z nichž sice působí většina filmů dobře, ale přesto se dá poznat, jak moc vážně je třeba presskit brát). S American Gangster a There Will Be Blood je to pro mě momentálně nejočekávanější film.

  OdpovědětVymazat
 5. "American Gangster, There Will Be Blood, Gone Baby Gone" - to zni jako prima trilogie

  OdpovědětVymazat
 6. V zaverecnych titulkoch vobec nie je spomenute meno rezisera, ale uznavam ze ako dramaticky vrchol recenzie je to OK :) Film ma klasicke uvodne titulky na zaciatku, vratane rezie.

  OdpovědětVymazat
 7. svatto: Jak jsem psal, uvodnich titulku jsem si vubec nevsimal. A kopie, kterou jsem ja videl (dlouho pred americkou premierou) opravdu na konci mela "Directed by Ben Affleck" (nebo "a Ben Affleck film"), jinak bych nevedel kdo to reziroval az do navratu domu a podivani se na internet.

  OdpovědětVymazat
 8. Nikdy bych necekal, ze tak prumerny herec jako BA dokaze rezirovat a navic takhle. Se 100% naprostou souhlasim.

  OdpovědětVymazat
 9. Hrozny prepadak bude ten film a to mi verte !

  OdpovědětVymazat
 10. Ten film je naprosto uzasnej. Zaver filmu me totalne dostal. Tipuju oskara.

  OdpovědětVymazat
 11. FF má pravdu, celé to prostě totálně dává smysl. Od začátku do konce.

  Nevím, kdy jsem tohle mohl naposled o nějakém filmu říct...

  Otázkou je, jestli to stačí na komerční úspěch; myslím, že na to to není dostatečně jednoduchý.

  OdpovědětVymazat
 12. Dovolil bych si poznámku k tomu údivu nad tím, že film dělal "průměrný Ben Affleck".
  Proboha, nebuďte tak předpojatí. Každý musí nějak začínat a každý si musí nějak vydělávat. A nespatřuji nic špatného ani na tom "udělat párkrát kurvu" aby si tím mohl splnit svůj sen - natočit něco, co doopravdy chce.

  OdpovědětVymazat
 13. 100 % zasloužených. Ale zajímalo by mne, kolik lidí nakonec souhlasilo rozhodnutím hlavní postavy. Zatím všichni kromě mě to rozhodnutí kritizovali.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.