13.8.07

Zkušební projekce Faunova labyrintu pro děti

(Následuje neupravovaná tisková zpráva. Dodatečně distributorem opraveno chybné datum.)

Vážení filmoví přátelé,

v souvislosti s uvedením filmu Faunův labyrint do českých kin se rozhodla distribuční společnost Aerofilms ukončit dohady o tom, jak staré děti by měly film vidět. Rozhodla se totiž upořádat zkušební projekci pro děti. Během projekce bychom se měli dovědět, jak film vnímají děti od 12 do 15 let.

Ne že by film Faunův labyrint obsahoval nějak zvlášť brutální nebo jinak nevhodné scény, ale je ukázkou přesně toho typu filmu, který stojí v očích mnoha odborníků na hraně – fantazijní příběh s hlavní dětskou hrdinkou, ve kterém létají víly, promlouvá pohádkový faun, ale zároveň v něm po kopcích běhají partizáni, zabíjejí se navzájem s vojáky vládních vojsk a zajatce zde krutý plukovník vyslýchá právem velmi útrpným. V očích mnoha diváků sklouzává Faunův labyrint k poněkud nepřesnému označení „pohádka pro dospělé“. Pak nutně vyvstává hned několik otázek: když pohádka, tak proč jen pro dospělé? Co je v tom filmu k vidění, co by děti vidět neměly a co by zároveň neměly možnost vidět v jiných filmech? Když mluvíme o dětech, myslíme tím děti do dvanácti nebo do patnácti let věku?

To vše by měla prověřit a nalézt pár odpovědí zkušební projekce pro děti, která se koná (vstup zdarma) 16. srpna od 10.00 hod v kině Světozor. Je určena dětem od 12 do 15 let v doprovodu rodičů či s jejich písemným potvrzením, že se projekce mohou zúčastnit. Po skončení filmu ověří krátký dotazník pocity dětí z filmu.

Sám režisér snímku Guillermo del Toro v rozhovoru na otázku, zda-li je film určen pro děti odpovídá: „Myslím, že kdybych měl teď předsedat rodičovskému výboru, řekl bych, že do jisté míry ano. Podle mého v sobě výchova dětí má cosi perverzního, když se na jednu stranu snažíme izolovat je od nebezpečí skutečného a přitom jim dovolujeme nořit se do násilí bez jakéhokoliv vztahu k realitě. Na jednu stranu vychováváme děti s vysokou citlivostí na neštěstí či bolest a zároveň děti necháváme zvrhle závislé na grafické povaze násilí.“

Zkušební projekce Faunova labyrintu ale nepřichází prověřovat liberální prostředí určování přístupnosti filmů, které v ČR vládne. „Hodlá jen ověřit názory dospělých o jejich dětech,“ říká Ivo Andrle programový ředitel distribuční společnosti Aerofilms.

Jak těžká práce to je s určováním přístupností Faunova labyrintu dokazuje rozpětí, s kterým se ve světě setkáváme. V Singapuru film neuvidí nikdo pod 21 let, ledaže by šel na film v doprovodu rodičů. V Malajsii, Argentině a domácím Španělsku tento film legálně neudiví většina středoškoláků. V těchto zemích je totiž hranice přístunosti Faunova labyrintu stanovena na 18 let. Většina Evropy (Německo, Nizozemí, Irsko, Švýcarsko, Portugalsko) včetně Nového Zélandu je mnohem otevřenější. Shoduje se na hranici 16 let. Nejliberálnější je Franice. Zhlédnutí filmu nebrání dětem starším 12 let. Kam patří Česká republika? „Faunův labyrint jde do kin s doporučenou přístupností od 15 let. Osobně si ale myslím, že děti již od 12 let by film klidně mohly vidět. Mají svět již dost osahaný a jistě by nás překvapilo, na co se ve svém volném čase dívají,“ dodává ředitelka distribučni společnosti Aerofilms Zuzana Pudilová.

V Parlamentu leží návrh na snížení trestní odpovědnosti mladistvých na 14 let. Zdá se však, že ti, kvůli kterým tyto dobové tance tančíme především, zachovávají chladnou hlavu. Jedenáctiletá Marcela říká: „Věřím, že z krváků může mít někdo špatné sny. Mně se to ale nikdy nestalo. Ráda se koukám na akční filmy, protože jsou to ve skutečnosti takový pohádky pro dospělý.“

Oficiální stránky filmu: www.aerofilms.cz/faunuvlabyrint

Jak se stanovuje přístupnost filmů v ČR?

Český divák si může užívat celkem liberální prostředí. Jednak je to dáno tím, že čeští diváci jsou stejně jako zbytek Evropy citliví spíše na násilí než na sex – na rozdíl od prudérní Ameriky, která má pořadí toho, před čím dětem zakrývat oči, přesně naopak (novinkou na poli ostře sledovaných jevů na zaoceánských filmových plátnech je frekvence, s jakou filmoví hrdinové konzumují tabákové výrobky). Jednak – a to především – tady dosud nebyla vůle ani potřeba se určováním jednotných pravidel přístupnosti vůbec zabývat.

V České republice neexistuje jednotný systém označování přístupnosti filmů ani zde nepůsobí žádná odborná instituce, která by díla klasifikovala. Zákon (č. 273/1993 Sb., o některých podmínkách výroby, šíření a archivování audiovizuálních děl) hovoří o tom, že za stanovení hranice přístupnosti díla nese odpovědnost jeho výrobce či distributor. V praxi by pak na dodržení takto libovolně stanovené hranice měl dohlížet provozovatel kina. To se někde děje, jinde vůbec. Kinaři totiž nemají pravomoc legitimovat diváky. Když tedy dojde na dotaz ohledně věku, většinou končí takové spory před vstupem do kinosálu vzájemnou dohodou provozovatele kina s mladistvým divákem, popř. jeho rodiči.

Faktem je, že se množí stížnosti rodičů nebo pedagogů nejen na označení přístupnosti některých filmů, ale i např. na vhodnost uváděných upoutávek na nové tituly, které jsou často zařazovány před film, na který diváci přišli. Zdravý rozum velí, že trailer na horror, ve kterém údy uřezané motorovou pilou létají z jednoho konce plátna na druhý, prostě není vhodné hrát kinem nabitým dětmi, které jsou natěšené na posledního Harryho Pottera. Zdravý rozum si ale často cestu až do kinosálu nenajde.

Řešením by mohlo být zřízení samoregulačního orgánu, který by jednotně označoval veškerá audiovizuální díla v ČR bez ohledu na povahu nosiče (filmy distribuované v kinech, na DVD a VHS včetně videoher, televizní pořady). Podobný orgán funguje v Nizozemí pod názvem NICAM. Jeho zakladateli jsou všechny veřejnoprávní a komerční televize, filmový sektor, video/DVD sektor včetně her. Sdružuje distributory, provozovatele kin, prodejce video/DVD nosičů. Jeho výhodou je, že vznikl a funguje jako iniciativa zdola, jako společná iniciativa nizozemského audiovizuálního sektoru, finančně podporovaná jak státem, tak samotnými zakladateli.

20 komentářů:

 1. Moc zajimava tiskovka. Je zajimave, ze nekdo, kdo pracuje kolem filmu nejak nechape vyznam vyrazu "pohadka pro dospele". Co je na nem spatneho, videl jsem ho pouzivat celkem casto a prave u zanru, ktere nejsou zrovna moc vhodne pro deti. A nevim - jak je to tedy s tou brutalitou? Oblicej rozmlaceny na kasi neni brutalita. Njn, musi z toho udelat pohadku stuj co stuj aby na to prislo co nejvic lidi. Ale ze jim pak nekdo mozna bude nadavat ci treba nekomu zkazi cast zivota je jim asi jedno. Sam jsem si uzil svoje u komedie Monstrum z Galaxie Arkana (a misty trochu cernejsi gagy, ktere zjevne nebyly minene vazne a me to stacilo na celkem dlouhe trauma). Videt tehdy to co bylo popisovano v recenzi (a navic pravdepodobne seriozne podane), asi bych to nesl jeste mnohem hur. Ti cesti distributori jsou divni.

  OdpovědětVymazat
 2. Každý distributor (nejen český) potřebuje hlavně vydělat peníze. Aerofilms ještě patří k těm "méně komerčním"...

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavé, díky. Jen mne trochu děsí návrh na zřízení dalšího úřadu, podporovaného ze státních peněz... Kde asi stát ty peníze pořád bere?

  Nechal bych to na rodičích, ony ty efekty na děti mohou být dost nečekané. Když si vzpomenu na traumata která jsem jako děcko měl po zhlédnutí "Tajemného hardu v Karpatech" (fakt, nekecám)... Ve skutečnosti je to samozřejmě děsná prdel, ale to jsem jako malej prostě nepochopil.

  OdpovědětVymazat
 4. Ako dieťa som videl Vesmírnych Kanibalov Petera Jacksona (s českým dabingom na nove). Aj keĎ som bol schopný pochopiť, že sa jedná o komédiu, film mi spôsobil dlhodobú traumu. Pociťoval som o moc väčší odpor k vyvrhnutým mozgom a konzumácii zvratkov než moji rovesníci. Našťastie sa to časom zrovnalo a teraz som už úplne normálny, v kľude si občas nejaké to vomit porno dám. Ale Faunov labirint určite pre 12-ročných nieje.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak už jsem psal v komentáři pod recenzí, vystrašené děti nezlobí a rodiče je proto rádi na takové filmy vodí. Že by je to nějak poznamenalo bych rozhodně netvrdil, já byl taky v deseti letech v kině na vetřelci a jsem úplně normální. Nechápu proč by 12ti leté dítě, které může na nejrůznější akční střílečky nemoho vidět tak úžasný film jako Faunův labyrint, kde žádné nasilí není samoúčelné.

  OdpovědětVymazat
 6. Film, ve kterém se hlavní hrdinka pomátne z hrůz, které okolo sebe vidí a vytvoří si tak vlastní svět je vše, jen ne filmem pro děti...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A videls naky intro pocitacovejch her co deti hrajou?

   Vymazat
 7. Nejsem si jisty jak deti budou vnimat sceny jako umlaceni lahvi nebo toho velitele s rozriznutou tvari...

  OdpovědětVymazat
 8. Zkušební projekce 16. října? Není to pozdě? Hmm asi mysleli srpna.

  OdpovědětVymazat
 9. Neměli bychom ovšem zapomínat, že současné děti snesou díky společenskému klimatu, a tomu, k čemu se běžně dostanou, mnohem víc, než například my v jejich věku. To, co mě děsilo, když mi bylo 15 dnes podle mě 12.-tiletí v pohodě snesou

  OdpovědětVymazat
 10. 1] Číslo věku přístupnosti není až tak směrodatné, protože každé dítě je jiné. Jako rodiče by mě potěšilo, kdyby u každého filmu bylo nějak ve zkratce uvedeno kolik je tam násilí, kolik sexuality, kolik vulgarity, abych se podle toho rozhodl, jestli na to svoje dítě vzít nebo ne. Protože vidět nejdřív celý film sám a pak teprv rozhodovat - to bych nedělal nic jiného než koukal na filmy. (Z mého pohledu jsou nejhorší teenagerské sexy komedie, které podle mě pro děti vhodné nejsou a dospělému přijdou úplně blbé, takže vlastně nevím, pro koho jsou a dost se divím, že vydělávají.)
  2] říct, že děti mají přístup k horším věcem, tak proč jim nedovolit FL je trochu krátkozraké. Nevím, jestli je cílem vychovat otrlé, naprosto netečné lidi.
  3] Důvod nepřístupnosti FL pro děti nevidím v ani tak v násilí ve filmu, jako v atmosféře a vyznění filmu.
  Plně souhlasím s anonymní 14. srpen 2007 8:15

  OdpovědětVymazat
 11. Pokladat tento film za vhodny pro deti a jeste poradat testovaci projekci je naprosto zcestne. Film ma velmi zasadni podtext, ktery uz dokonale popsal kdosi prede mnou (utek pred krutosti reality do vlastniho sveta) a neni jednoduse pochopitelny ani valnou vetsinou dospelych. Filmovy distributor, kteremu to u tohoho konkretniho filmu neni jasne je uprimne receno trochu k smichu.

  OdpovědětVymazat
 12. 1) Datum meli skutecne spatne, ma to byt srpen, uz je to opraveno.

  2) Anonym (rodic): Pokud jde o film, ktery byl promitan v USA, a vy umite anglicky, pak existuje cela rada stranek, specializujicich se prave na podrobne zhodnoceni ruznych potencialne zavadnych aspektu filmu z ruznych hledisek. Od filmratings.com po capalert.com

  OdpovědětVymazat
 13. DISTRIBUTOR at NAVRHNE vekovou hranici, uvede co je tam videt a v jake mire [nasili, sprosta slova, nahota, sexualni kontext...] a RODIC pak ROZHODNE, zda je jeho ditko natolik vyspele, ze film bez vaznejsi ujmy zvladne. Osobne si myslim, ze dnesni 12ti leta mladez by to v pohode dala.

  Belzebuba

  OdpovědětVymazat
 14. Zajimave, tak jsem si precetl informaci o tom jak dopadla ta testovaci projekce a kdyz jsem si precetl nasledujici:
  Kategorii "líbilo se" vládly pohádkové bytosti, ale i "muž bez očí" nebo "požírač dětí", v rubrice "nelíbilo" se objevil výrok "Když zatloukal nos do obličeje".
  Brutalitu a krutost děti sice zmiňovaly, ale současně film chválily jako "napínavý, překvapivý, krásně umělecky pojatý

  Tak jsem si rikal jake dite asi rekne neco ve smyslu, ze je film "krasne umelecky pojaty". Docela bych chtel videt jak neco, co by tomu alespon priblizne odpovidalo znelo :o). No nic, ja jsem proste holt staromodni a zatloukani nosu do obliceje ci podobne veci proste povazuju za brutalni a pro deti nevhodne.
  Jinak v clanku na idnes (a mozna i v te informaci o vysledku projekce od distributora?) maji tedy opravdu osklivy spoiler.

  OdpovědětVymazat
 15. Mimochodem, vyřiďte někdo autorovi, že se mimo jiné píše "partyzáni" a "zdali" (a to jsem to moc detailně nečetl). Mohl/měl by to vědět, když už píše tiskové zprávy.

  OdpovědětVymazat
 16. Zajímavý článek... Mě je 14 let a na Faunově labyrintu jsem byla se starší sestrou. A vůbec mi nevadily některé drastické scény (umlácení láhví, mučení atd.), protože s tím se v každém filmu musí počítat (samozřejmě záleží na míře). Na mě film zapůsobil spíše depresivně. Postava Ofelie mi opravdu přirostla k srdci a její smrt mě dohnala k slzám. A myslím si, že ve 12 letech vidět tento snímek není moc vhodný. I já jsem to ve svých 14 letech dost prožívala a tak si myslím, že od 15 let by to bylo nejlepší.

  OdpovědětVymazat
 17. Rozhoduju se, jestli na faunův labyrint mam jít nebo ne. Já krvavý scény nemám ráda, ale podle toho, co se o tom píše, to tedy zas tak brutální neni. Může mi někdo jenom naznačit, kolik tam těch krvavých a brutálních scén je, a jejich "obsah", abych se už konečně rozhodla?Diky

  OdpovědětVymazat
 18. Pro anonymní z 29. září 2007 19:31.Brutálních scén tam není zas tak moc.Myslím,že začínají umlácením a zastřelením dvou mužů,potom mučení jednoho partyzána a pak když Mercedes bodá kapitána a prořízne mu pusu.To jsou zhruba ty nejbrutálnější pak se v průběhu filmu nepočítaně střílí,ale každopádně to stojí za to.Utčitě na FL běž.

  OdpovědětVymazat
 19. Viděla jsem Faunův labyrint včera a věkovou hranici bych vůbec nedávala a nechala rodiče ať rozhodnou,zda jsou jejich děti natolik vyspělé,aby film pochopily.Mě osobně mnohem víc než brutální scény u kterých jsem věděla co můžu čekat a kterých jsou dnešní filmy stejně plné,vadilo když Ofélie utíkala před požířačem dětí,vylezla ze stromu a našla zablácené šatičky nebo když jí v labyrintu honil kapitán.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.