18.8.07

Medvídek - 60%

Tři dávní kamarádi a vztahy s jejich ženami, které nejsou tak idylické, jak se na první pohled zdá. Znovu film Hřebejka a Jarchovského, znovu sestava nejlepších českých herců, znovu tytéž výhrady jako posledně...V Medvídkovi jsou úžasné okamžiky. Někdo něco řekne, někdo se na někoho podívá, někdo udělá vizuální gag a funguje to dokonale. Tyto okamžiky jsou ale zasazeny do scén, které spolu dohromady nevytvářejí celek nebo jakkoliv uchopitelný příběh a na konec je narychlo nalepeno něco, co má vzbuzovat zdání pointy. Kdyby byl film o 15 minut delší nebo kratší, nic zásadního by se tim nezměnilo. Kromě toho některé zvraty jsou superbizarní, aniž by byly vtipné nebo šokující - prostě se zničeho nic nějaká postava zachová jako dement a dál se to nijak nerozebírá a nic se z toho nevyvozuje. Například u Anny (Aňa Geislerová), která je sama doma, zazvoní neznámá žena s dítětem, Anna jim otevře, pozve je dál, posadí je ke stolu, pohostí je a pak se zeptá, co jsou zač a co chtějí. Obávám se, že to celé nemá nějaký sofistikovaný podtext, ale je to prostě lenost scenáristy, který potřeboval, aby si ty dvě ženy promluvily, a nechtělo se mu kvůli tomu vymýšlet nějakou logickou situaci.

Dalším opakujícím se prohřeškem jsou potenciálně zajímavé postavy, které by vydaly na samostatný film (například Klára Issová, jejíž Ema má zřejmě velmi vážnou psychickou poruchu a potřebuje okamžitou pomoc), ale jsou využity jen jako odlehčující humorný element či running gag. To jsou příliš laciné zkratky, ke kterým by se tak dobrý režisér s tak kvalitními herci neměl uchylovat.

Na rozdíl od některých kolegů nepřidávám filmům automaticky procenta jen za to, že jsou české. Z toho logicky vyplývá, že ve srovnání většinou ostatních českých filmů je Medvídek vysokým nadstandardem.

5 komentářů:

 1. ..."prostě se zničeho nic nějaká postava zachová jako dement a dál se to nijak nerozebírá a nic se z toho nevyvozuje" - třeba to je schválně, mně to až příliš připomíná běžný každodenní život.

  OdpovědětVymazat
 2. No nevim, v beznem zivote kdyz se nekdo z nasich znamych zachova jako dement, tak to probirame hodne a zesiroka.

  OdpovědětVymazat
 3. Nevim nevim Frantisku...asi ti zakazeme Jitushku, ma na tebe spatny vliv. Ten film je opravdu hrozny. Horsi nez Pusinky :( Ted jsem prisla ze zkusebky, v praci jsem vubec nemusela byt, mela jsem volno, ale rikala jsem si, Franta tomu dal 60%, to by melo byt dobre....a ne...mela jsem zustat pekne doma v teple... :(

  OdpovědětVymazat
 4. Podle me je to cele nejake 'rozjete'. Divoke preskakovani v case a prostoru, mraky postav, jejichz pribehy jsou jen nakousnute a nezridkakdy i nelogicke (prosperujici cukrarna & zamestnanci,)pusobi jako dort, ktery pekli pejsek s kocickou. Tento film je ukazkou jak to dopadne, kdyz filmu chybi DRAMATURG (a nebo nedela co ma :-)).

  OdpovědětVymazat
 5. až když ten film člověk uvidí, tak mu dojde, jak přesně ho F.F. v recenzi vystihl. Na filmu mě dostávali jen některé scénky (okamžiky) vtípky (okamžiky) hlášky (okamžiky) a hodněkrát jsem nechápal, "kde-kdo-co-proč" viz ta scéna "žena s dítětem" což podle mě byla jedna z největších prasečin, co jsem kdy ve filmu viděl!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.