9.8.07

Irina Palm - 60%

Chudí rodiče z londýnského předměstí mají smrtelně nemocného syna a potřebují hodně peněz na jeho operaci. Snaží se je sehnat oni i otcova ovdovělá matka Maggie (Marianne Faithfull). Nedaří se. nakonec Maggie dostane opravdu bizarní nabídku v Soho: Má dělat v pornopodniku u "glory hole", t.j. sedí u díry ve zdi, do které pánové z druhé strany strkají penisy a ona je rukou ukájí, aniž by ji oni viděli (žijí v domnění, že za zdí se skrývá mladá pohledná evropanka, nikoliv šedesátiletá důchodkyně). Maggie to samozřejmě dělá s obrovským sebezapřením a pečlivě to tají před rodinou i známými. Nebo se aspoň snaží to utajit...Film Irina Palm (což je "umělecké jméno" hlavní hrdinky) se v lecčems podobá legendárnímu "Do naha!". I zde se díváme na víceméně hořké osudy víceméně chudých Britů, kteří si musejí vydělávat ne zcela křesťanským způsobem, protože to jinak nejde.

První přibližně dvě třetiny se mi velice líbily především proto, že se tvůrci nijak příliš nesnaží tlačit na pilu a pumpovat ze situace nějaké vtipné pointy za každou cenu. Film je natočen poměrně realisticky a dalo by se říct, že takhle nějak by to opravdu mohlo probíhat, kdyby se důchodkyně v nouzi rozhodla vydělávat si manuálním ukájením neznámých mužů. Dokonce působí uvěřitelně i snaha starého pasáka, který v Maggii najde zalíbení. A Marianne Faithfull je úžasná!

Bohužel, v poslední třetině nebo čtvrtině jde kvalita filmu zásadním způsobem dolů. Syn odhalí, co vlastně Maggie v Soho dělá, a zachová se naprosto nelogicky a kreténsky, jako by si myslel, že to dělá z radosti a chce si osahat co nejvíc cizích penisů! Konflikt, který z toho vznikne, působí naprosto uměle, jako násilný pokus o prodloužení filmu. Stejně tak scény, ve kterých Maggie odhalí pravdu ostatním a přitom je s nadhledem "uzemňuje", jsou v kontrastu s vyzněním předcházejících částí filmu. Je to příliš laciné a sitcomové, je to "easy way out" ze zajímavě rozehraného filmu.

P.S: Marianne Faithfull je spíše než herečka známá jako zpěvačka a kdysi dávno chodila s Mickem Jaggerem:


P.P.S: V celém filmu ani na vteřinu neuvidíte žádný penis.

15 komentářů:

 1. Frantisku, mas tam chybu: Marianne Faithfullova ma byt spravne!

  OdpovědětVymazat
 2. Prechylovani cizich zenskych jmen je IMHO blbost a melo by se s tim konecne prestat.

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím s anonymem z 6:07.
  Mě taky vadí, když mi v cizině nepíšou háčky a čárky, vadilo by mi, kdyby mi ze jména ubírali nebo něco přidávali.

  OdpovědětVymazat
 4. Ani jeden penis? Už chápu, proč tomu Fucka dal jen 60%. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Nemaji v Britanii zdravotnictvi "zdarma", placene statem (z rozpoytu)?

  OdpovědětVymazat
 6. Ani u nás zdravotní pojišťovny nehradí všechny operace, zvláště pak nestandardní a drahé. Proč asi u nás bývají tu a tam sbírky na operaci nějakého těžce nemocného, obvykle dítěte?

  OdpovědětVymazat
 7. Tam prave nemaji zdravotni pojisteni jako u nas, ale vse se plati ze statniho rozpoctu, ale jo, mozne to je...

  OdpovědětVymazat
 8. Pro anonyma 9. srpen 2007 11:28 ::: Není to pro to, že si někdo chce snadno přivydělat a tak hraje na city, přes děti, které "mají" leukémii či co a do půl roku je nutné na jejich záchranu sehnat nejlépe/nejméně milion korun. Přičemž je dost pravděpodobné, že budete touto stejnou žádostí osloven i v rozmezí pěti let.

  Btw. na ledviny starého alkoholika by nikdo nepřispěl, proto děti.

  OdpovědětVymazat
 9. Nechtel jsem to v recenzi zbytecne rozebirat, ale exaktne vzato je to ve filmu tak, ze se nejaka australska nemocnice uvoli toho kluka zdarma lecit, ale rodina nema penize na letenky a hotel.

  A kdybych si byl 100% jisty, ze "Faithfull" je jeji rodne prijmeni, dal bych tam urcite "Faithfullova", ale byl jsem liny to zjistovat, priznavam.

  OdpovědětVymazat
 10. ad přechylování:
  "Newton a Smith zběsile souložili, zatímco Newton a Smith měli vydatný orální sex. Smith pouze doufal, že Smith nepřijde na to, že Newton a Newton včera společně souložili s Adams."

  OdpovědětVymazat
 11. Ad predchozi priklad prechylovani: Pouziti prijmeni bez takovych tech pismenek Mr a Ms (do cestiny trefne prelozene jako pan a pani) je nezdvorilost ve vetsine svetovych jazyku, snad s vyjimkou madarstiny. Cestina vyjimkou neni.

  Mimochodem, neslysel jsem o zadnem Anglicanovi, jehoz by zmatl nazev filmu Cramer vs Cramer. Vy ano?

  OdpovědětVymazat
 12. Neexistuje nejaky ciste cestinarsky blog? Toto uz je Xty film, u ktereho se resi cestina misto filmu... To je v nasem state tolik ucitelu pripadne lidi, kteri by si moc prali jimi byt?

  OdpovědětVymazat
 13. ad cestina - jestli ono to nebude tim, ze deti zakladni skolou povinne maji cestinu jeste v zive pameti, zatimco vkus se jim (snad) teprve utvari a moudrost (doufejme) prijde az za spoustu let?

  OdpovědětVymazat
 14. ad přechylování:
  V angličtině se pro rozlišení používá Mr a Ms, čeština pro rozlišení přechyluje.
  Přístavní dělník, v hospodě: "...a najednou vidím, jak paní Newton a pan Newton do toho řežou jak stepní kozy."

  OdpovědětVymazat
 15. A člověk by si myslel, že se budete bavit o filmu, který je fikcí - a ne o přechylování nebo nepřechylování a o neukazování penisů a zdravotnictví. Chudáčci... fakt jste chudáci.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.