6.8.07

Faunův labyrint [El Laberinto Del Fauno / Pan's Labyrinth] - 80%

Do našich kin se konečně dostává film Guillerma del Tora, který měl premiéru na festivalu v Cannes více než před rokem! A získal tři "vedlejší" Oscary. Ale dejme tomu, že ho někteří z vás ještě neviděli, takže:

Hlavní hrdinkou je děvče jménem Ofélie, kterému se občas zjevují pohádkové bytosti (faun, víly, nějaké to hnusné monstrum) a komunikují s ním, přičemž je dost pravděpodobné, že se to děvčátku všechno jenom zdá, ale možná taky ne... Viz Alenka v kraji divů, Nekonečný příběh, Labyrint Jima Hensona atd., atd...Zajímavost Faunova labyrintu tkví především v tom, že reálný svět není v tomto případě jen nějakou nezajímavou kulisou, rámující "zajímavý" fantastický svět. Kdepak. "Reálný svět" je v tomto případě Španělsko v roce 1944 a venkovský statek, na který Ofélie přijíždí se svou těhotnou matkou za svým otčímem, fašistickým kapitánem, který je opravdu extrémní svině. I když to tak možná nevypadá (trailer vyloženě lže), veškeré fantastické elementy představují menšinu filmu (odhadem tak 20% času) a zbytek je drsná story o malé nechápající holčičce uprostřed zla občanské války.

A zde se skrývá druhá zajímavost, totiž ta, že film, navzdory fantasy elementům a dětské hrdince, rozhodně není vhodný pro děti, protože v něm vidíme nejedno mučení, řezné i bodné rány, obličej rozmlácený na kaši, intenzivní krvácení při komplikovaném těhotenství atd. atd... Před dnešní projekcí zástupkyně distributora tvrdila, že ve čtvrtek hodlají vyzkoušet, "zda je tato pohádka pro dospělé vhodná i pro děti" a myslela to vážně. To by mě zajímalo, kdo těm dětem pak bude platit terapeuta...

Oba elementy (čistá fantasy i válečné drama) tady už mnohokráte byly, ale jejich netradiční smíšení v jednom filmu působí originálně. Na druhou stranu, nemusíte nijak podrobně znát předchozí díla del Tora a po 30 minutách Faunova labyrintu vám bude celkem přesně jasné, jak se to celé bude přibližně vyvíjet, ve kterých chvílích nás režisér bude jak šokovat a jak to celé skončí (to ostatně víte od první minuty). To ale nebrání divákovi v vychutnání výsledku, protože herci (obzvlášť Ofélie a hlavní padouch) jsou výborní a triky a masky téměř dosahují hollywoodského standardu (a z čistě technického hlediska jsou dobrým příkladem, jak dokázat hodně za relativně malé peníze).

Podobně jako klasické pohádky nebo antické tragédie má i námět Faunova labyrintu jistou nezvratnou osudovost a je fascinující sledovat jeho kličky, kterými se děj ubírá ke svému nevyhnutelnému konci. Hlavní pozitivum filmu ale vidím ve skutečnosti, že díky del Torově snaze vznikl v Mexiku film, který by v Hollywoodu vznikl jenom těžko-přetěžko, protože z "komerčního hlediska" jde o na první pohled sebevraždu. Díky mu za ni.

20 komentářů:

 1. Vynikajici film, musim ti dat za pravdu.
  Je to dele co jsem ho videl, ale pamatuji si, ze jsem se od toho nemohl odtrhnout a nektere sceny byly doslova sokujici.

  OdpovědětVymazat
 2. Jen bych poopravil jednu větu v článku:
  Hlavní hrdinkou je děvče jménem Ofélie, které se občas zjevují pohádkové bytosti.

  Jinak je to nádherný snímek wtz.

  OdpovědětVymazat
 3. Vice nez mexicky by melo jit o spanelsky film, tam byl myslim ostatne i nataceny.

  OdpovědětVymazat
 4. Natocen ve Spanelsku, produkovan v Mexiku.

  OdpovědětVymazat
 5. Re: anonymní:

  Nesouhlasím, udělejte si větný rozbor. Podmět je "děvče", Ofélie je v přívlastku a není důvod, aby vedlejší věta nutně rozvíjela přívlastek (a bylo by tedy nutné psát "které"), naopak je standardní, že rozvíjí podmět.

  OdpovědětVymazat
 6. Super, nesmím si to nechat ujít. Jen jedna maličkost, Španělská občanská válka probíhala v letech 1936-1939, takže je ulítlej buď rok 1944 nebo to "uprostřed zla občanské války".
  Jinak s děvčetem to má Fuka správně, má být děvče ... kterému.
  Sakra, mělo by to bejt spíš o filmu a ne o kravinách, sorry :))
  Sci-teq.

  OdpovědětVymazat
 7. Film je to opravdu výborný, i přes drobné méně uvěřitelné detaily ve scénáři. Ta osudovost bez patetičnosti vytváří naprosto úžasnou atmosféru.
  to anonymní: Odehrává se opravdu až v roce 1944, po španělské občanské válce, kapitán likviduje nějaké zbytky komunistických povstalců.

  OdpovědětVymazat
 8. Baka - které jsou ty méně uvěřitelné detaily ve scénáři?
  Požírač dětí, faun nebo proměna hmyzu na vílu?
  :)))

  OdpovědětVymazat
 9. Pokud se vam tento vynikajici pribeh libil, tak doporucuji vasi pozornosti reziseruv starsi snimek El Espinazo del diablo (Dablova pater). Je natocen v podobnem duchu, odehrava se v podobne dobe (na konci Spanelske obcanske valky) a v jistem smyslu se s El Laberinto del fauno nadherne doplnuji.

  OdpovědětVymazat
 10. El Espinazo del diablo bylo moc dobré, ale k dokonalosti Faunova Labyrintu mu chyběla ta překrásná hudební složka...
  Defter

  OdpovědětVymazat
 11. Vynikající film.
  Dětem ale fakt ne.

  OdpovědětVymazat
 12. moc peknej pribeh se stastnym koncem - tak proc jenom 80%
  ..v posledni dobe me takhle pobavil snad jenom perfume: story of murderer

  OdpovědětVymazat
 13. pendulum - preco 80% a nie 100%
  dobra to otazka...

  treba pozriet co dostalo od Pana Fucka 100%(Transformators) a odpoved je jasna...

  OdpovědětVymazat
 14. tak sou to frantiskovo procenta [:respect:]
  on je prave vybornej protiklad k tomasovi b. - bez jejich odvaznejch palcu byl film o pate na R1 jenom hromada hnoje:)

  OdpovědětVymazat
 15. Kdyby měl Fuka děti, věděl by, že přesně tento film pro děti vhodný je. Věděli to i moji rodiče před pětadvaceti(?) lety když mě pod záminkou pohádky vzali do kina na deváté srdce. Já pak několik dní vůbec nezlobil. V deseti mě pak vzal táta na Vetřelce s tím, že je to o vesmírné lodi(a to na tom byl už po třetí takže musel vědět o čem to je). a měl o mě postaráno na několik týdnů. Proto své děti rád vezmu na Faunův Labyrint. Doufám, že od nich bude pokoj alespoň na týden.

  OdpovědětVymazat
 16. pendulum: štastný konec ? to se mi moc nezdá, podle mě to skončilo špatně. Film je opravdu super, přivezl jsem si z UK DVD (tak už je běžně v prodeji) a viděl jsem to se španělským dabingem a ANG titulky :-)

  OdpovědětVymazat
 17. disteardimonium hectorite: no je fakt že tenhle film je ještě celkem OK. Nás vzali myslím ještě na základní škole do kina na film Stalingrad. Nevím kdo s tím nápadem přišel, ale dobrej nápad to nebyl, hnusnější a naturalističtější válečnej film jsem neviděl. Proti tomu je F.Labyrint jen pohádka.

  OdpovědětVymazat
 18. MOOOC krásné! Pro nás, co máme malé děti, ale žádný hepáč..., a neučte mě děti znát, pro ně taky ne. Já sama téměř slzela, a to jsem neovulovala, ale kriticky nahlížela, vážně nádherný, atmosférický film, vystavěný na fungujících archetypech a nosném rámci. Přitom žádné samoúčelnosti ani velkohubost, žádné zbytečné velkoleposti, skromné, tiché a silné! JOOOOOOOO!

  OdpovědětVymazat
 19. je to vyborny film, jeden z nejpusobivejsich co jsem kdy videl..jenom si dovolim podotknou ze se to odehrava az 5 let po skonceni obcanske valky..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.