5.8.07

Bourneovo ultimátum [The Bourne Ultimatum] - 80%

Jason Bourne může konečně zjistit, jaké je jeho pravé jméno, pravá identita a jak a proč se stal zabijáckým strojem bez paměti. A je pěkně naštvaný.

Třetí Bourneovo dobrodružství je vpodstatě nepřetržitou (téměř dvouhodinovou) honičkou po Evropě a New Yorku, kdy všichni hledají Bournea a Bourne hledá informátory a informace, nesmlouvavě a nezastavitelně jako buldok. Režíroval Paul Greengrass (Bourne 2, Let číslo 93) a režíroval opět podobným polodokumentárním stylem jako u Letu číslo 93 nebo druhého Bournea (ale trochu ubral rozklepané kamery, takže se vám nebude v kině dělat tolik špatně).

Hlavní důvod, proč je trojka lepší než oba předchozí díly, spatřuji v tom, že většina filmu je tentokrát opravdu krystalicky čistá honička nebo pronásledování nebo sledování nebo infiltrace, a nějakého filosofování a sond do duší je jen minimum. Všechny ty úvahy o vině a odpuštění mi v předchozích dílech přišly rušivé a nepatřičné, protož žádný Bourne nikdy nebyl seriózní film - jeho kličky, finty a úniky na poslední chvíli vždycky měly blíž k Mission: Impossible, než k psychologickému filmu.Leckdo tvrdí, že akční scény v Bourneově ultimátu jsou "revoluční", či "dosud neviděné". To si nemyslím. Je symptatické vidět film, kde výbuchy a honičky nejsou digitální (nebo aspoň jsou vyrenderované a nasnímané tak, že ta digitálnost vůbec není rozeznatelná), ale neřekl bych, že jsem nikdy nic podobného neviděl. Spíš, než nějakou revolučnost, oceňuji to, že třetí Bourne je natočen téměř bez chyb. A to, že to z něj vlastně činí výjimečný film, je spíš důkazem smutného stavu hollywoodské velkorozpočtové akční kinematografie, než geniality Greengrasse a kolektivu.

A musím se ještě zmínit o tom, že obsadit do vedlejších rolí dobré herce (nikoliv "slavné" nebo "drahé", ale prostě obecně pokládané za dobré) je velmi dobrý nápad i v případě akčních thrillerů a velmi to pomáhá tomu, aby se divák nezačal nudit ani v těch krátkých pauzách mezi akcí. Takže tentokrát kromě Joan Allenové také David Strathairn, Scott Glenn, Albert Finney, Edgar Ramirez (Choco z Domina)... Je radost na ně koukat.

Když se na konci filmu velmi stylově trilogie uzavřela návratem k prvnímu dílu (nebo příslibem dílu čtvrtého), byl jsem dokonce i trochu dojat. A to je co říct, protože jsem první dvě Bourneova dobrodružství považoval jen za mírně nadprůměrná. Pokud o nich máte lepší mínění, budete z trojky jistě bezvýhradně nadšeni.

P.S: Nevšiml jsem si, že by kdykoliv v průběhu filmu Bourne někomu dával něco, co by se dalo označit slovem "ultimátum" (pokud nepočítáme věty jako "Polož ten samopal nebo tě zabiju").

P.P.S: Skladatel John Powell pomalu ale jistě začíná být zajímavější, než jeho učitel Hans Zimmer. Ve třetím Bourneovi jeho tepající hudba vyklepává téměř nepřetržitě nejrůznější variace na Bourneův šestnáctitónový motiv-nemotiv ("aaEEFFDDEECCDDhh"), aniž by se začala opakovat a aniž by poklesla její kvalita. To znamená více než hodina a půl hudby, dokonale sladěné s akcí na plátně! Samozřejmě, měl pomocníky, ale je to neuvěřitelná profesionalita.

10 komentářů:

 1. Ja nechci hnidopíchat, ale když se druhý díl jmenoval 'Bournův mýtus', neměl by se tento jmenovat 'Bournovo ultimátum'? Je tady někdo dostatečně jazykově zdatný aby mi to potvrdil?

  OdpovědětVymazat
 2. rushid: Ten název mýtu byl pitomě počeštěn...

  Fuka: Tak to vypadá, že pro mě bude třetí Bourne akčňákem roku. Jedničku považuji za velmi nadprůměrný thriller a dvojku za jeden z nejlepších špionských filmů vůbec. Rozhodně lepší než tolik vychvalované (a chvílemi i nudné) Casino Royale...

  OdpovědětVymazat
 3. prosim vas kdy je ceska premiera? kolikateho srpna? cinestar mlči... :(

  OdpovědětVymazat
 4. Cinestar mlčí, ale fuxoft praví 30. srpna (jinak http://fuxoft.cz/premiery/kalendar.htm )

  OdpovědětVymazat
 5. no jo, cesi maj hold vzdycky krapet zpozdeni :)

  OdpovědětVymazat
 6. Parádní biják. Nepamatuji si na žádnou jinou trilogii, jejíž kvalita by byla vzestupná! (Ne, Pán prstenů to vážně nebyl.) Tam, kde Bond v nových zpracováních spoléhá na hi-tech hračky a rádoby efektní triky, tam Bourne spoléhá sám na sebe, svůj mozek a pomalu se vracející střípky paměti. Akce, střih, kamera, tempo, dialogy, divák se nezačne nudit přesto, že jde zase skoro o 2h snímek. Je sice teprve srpen, ale asi to bude můj akčňák roku. Navíc s mým oblíbencem (od doby Good Will Hunting [Dobrý Will Hunting]) Mattem Damonem. Robert Ludlum už 4. díl napsat nestihl (a asi to ani neměl v plánu), ale udělal to za něj Eric Van Lustbader - zatím jsem to nečetl, takže nevím, mám-li si přát taky zfilmování.

  OdpovědětVymazat
 7. Nevíte prosim vás, kdy budou dávat v Cinestar(Ostrava) verzi s Dabingem ? Všude vidím jen "původní vezre s titulkami". Díky za informace...

  OdpovědětVymazat
 8. Zadna verze s dabingem neni, film jde u nas pouze s titulky.

  OdpovědětVymazat
 9. A nebude to "ultimatum" v tomhle kontextu podstatné jméno od slova "ultimate", tedy v kontextu něco jako konečný, poslední?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.