22.4.07

Renesance [Renaissance] - 60%

Paříž v 50. letech 21. století. Neo-neo-gotická metropole, ovládaná všemocným syndikátem, unesená vědkyně, superdrsný detektiv na její stopě, atd...

Film "Renesance" bývá označován za "francouzské Sin City" především díky své vizuální podobě. Film je totiž kompletně černobílý a velmi kontrastní (málokdy uvidíme jiné odstíny než čistě černou nebo čistě bílou). Na rozdíl od Sin City (se kterým Rodriguezovi značně vypomohly počítače) je ale Renesance vytvořená kompletně počítačovou grafikou, byť jsou postavy rozpohybovány sejmutím 3D pohybů živých herců (podobně jako v Polárním expresu).I když film působí zpočátku vizuálně zajímavě, při celovečerní délce je jeho podoba spíše v neprospěch věci. Superkontrastní černobílé záběry jsou při celovečerní délce v lepším případě matoucí (nejenže nerozlišíte postavy, ale občas ani jejich pohlaví), v horším případě vás z nich bude bolet hlava a oči. Ani animace není dvakrát dokonalá a postavy většinou nepůsobí dojmem živých lidí.

Typická orwellovská depresivní story tu už byla tolikrát, od 1984, přes Brazil, Equilibrium a V jako Vendeta, až po UltraViolet. Není vyloženě trapná, ale žádnou přehnanou originalitu nebo působivost od ní nečekejte.

Renesance není blbost, ale také to rozhodně není revoluční počin, a to v žádném ohledu. Jediná věc, která mě ve filmu opravdu okouzlila, je architektonická podoba Paříže budoucnosti. Musím říct, že bych velice rád měl podrobné architektonické plány (nejlépe v interaktivní podobě) všech "updatovaných" pařížských staveb, které se ve filmu objeví.

P.S: Film je francouzský, ale u nás půjde s anglickým dabingem a českými titulky.

5 komentářů:

 1. Mne se ten pribeh zdal naopak velmi povedeny, u mne jasnych 80%

  OdpovědětVymazat
 2. To je ale prasečina, dabovat francouzské filmy do angličtiny... Kdyby to bylo přemluvené do češtiny, tak každý křičí, že mu tím zkazili umělecký zážitek.

  OdpovědětVymazat
 3. Viděl jsem to v červenci 2006 ve Varech a byl jsem nadšen - 90 %. Děj nebyl úplně hloupý a vizuální stránka neuvěřitelná. Čekal jsem, že takhle bude vypadat Sin City, ale nestalo se. To mě trochu zklamalo.

  OdpovědětVymazat
 4. z te ukazky mam pocit podobny jako
  mam u filmu tron, akorat barvy chybi.

  OdpovědětVymazat
 5. ..no jednu chvilku sou i barvy 90%

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.