21.4.07

Neznámý svůdce [Perfect Stranger] - 40%

Někdo se dívá na mrazivou posedlost základním instinktem...

Rowena (Halle Berryová) je špičková investigativní reportérka. Právě se jí podařilo odhalit prasárny jistého kongresmana, ale jeho prsty sahaly příliš daleko, článek byl stažen a Rowena si dává od psaní menší přestávku. A právě včas! Její přítelkyně Grace je totiž brutálně zavražděna krátce poté, co Rowenu vyhledala a potřebovala s ní o něčem důležitém mluvit. Z náznaků vyplývá, že Grace navázala po internetu intimní vztah s Harrisonem Hillem (Bruce Willis), ženatým majitelem velké reklamní společnosti, a vydírala ho.

Hnána neblahým tušením si Rowena pořídí falešnou identitu, nechá se u Hilla zaměstnat a současně s ním začne komunikovat na online chatu a balit ho. V tom jí ochotně pomáhá její trochu divný přítel Miles (Giovanni Ribisi), zkušený hacker.I když jsem toho napsal celkem dost, jsme zatím někde ve čtvrtině filmu a čeká nás ještě mnoho zvratů, které by vás nikdy nenapadly - protože nám tvůrci některé zásadní informace schválně zatajují až do úplného konce, kdy zvrat stíhá zvrat, divákovi přechází zrak a uvažuje, jestli to tedy je parodie nebo ne a jestli už se může začít smát.

Nejvýstižnější asi bude napsat, že thriller Neznámý svůdce je ve výsledku výrazně horší, než by byl součet všech jeho rozmanitých částí a elementů. Jako by tvůrcům nestačilo natočit thriller o novinářce, pátrající po vrahovi, a museli přidat do hrnce ještě trauma z dětství, cybersex, špičkového hackera, lesbickou sekretářku, erotickou posedlost (všichni chtějí s Rowenou spát a není divu, Berryová je pořád kočka), vzácný výtažek z rostlin, rozšiřující zornice a určitě ještě pár věcí, na které jsem už zapomněl.

Je to škoda, protože jsem slušnou část filmu měl dojem, že “z tohohle by se mohlo něco zajímavého vyvinout”, “ti lidi nejen dobře vypadají, ale i docela slušně hrají”, “tahle scéna působí docela napínavě” a tak podobně. Minuty ale ubíhaly, pořád se ne a ne rozjet nějaká hlavní zápletka a naopak se začaly objevovat “překvapivé dramatické zvraty”, stavějící za každou cenu na hlavu něco, co bylo řečeno dříve, a co jsem nepokládal za nijak důležité nebo dokonce zajímavé. Asi jako kdybyste sledovali romantickou komedii a najednou jste se dozvěděli, že ten strýček požárník, co se mihl ve druhé scéně od začátku, ve skutečnosti není požárník ale prolhaný taxikář, a dál už se o něm nemluvilo.Neodbytný pocit, že se scénářem je něco v zásadním nepořádku, pak vyvrcholí v závěru filmu, který už je totálně vycucaný z prstu. Na IMDB.com se píše, že prý byly natočeny tři konce a v každém z nich byl vrahem někdo jiný. Tomu bych celkem věřil, protože ať by na konci byl jako pachatel odhalen kdokoliv (včetně zahradníka nebo mimozemšťanů), žádná verze by nebyla nijak logičtější nebo zajímavější než jakákoliv jiná. Předpokládám, že scenárista nebyl úplně na hlavu, a že film dodatečně zprznili producenti, kterým připadal málo tajuplný, málo sexy nebo málo překvapivý. Tím z něj ale udělali nechtěnou parodii a rozhodně se jim nepodařilo dosáhnout toho, aby byl výsledek tajuplný nebo sexy (i když překvapivý je, pravda, značně).

P.S: Úvodní titulky filmu ukazují, co hezkého se dá vytvořit pomocí abstraktního grafického algoritmu Fractal Flame. Nevím, jak tyto hypnotické obrazce souvisí s vraždou, přetvářkou nebo sexuální tenzí, ale jsou moc hezké a na electricsheep.org si je můžete stáhnout jako screensaver. Zadarmo.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

1 komentář:

  1. thanks for the plug! i'm really curious what you've said about electric sheep, and how it could be related to this movie.... but i can't read czech.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.