3.4.07

Horší už to nebude [Stranger Than Fiction] - 80%

Film začíná poměrně obyklým způsobem, jakým začínají polointelektuální polokomedie: Vypravěč (Emma Thompsonová) vypráví o daňovém úředníkovi jménem Harold Crick (Will Ferrell), jehož život je totálně nudný a každý pracovní den přesně stejný. Potud celkem nic inovativního, snad s výjimkou toho, že při pohledech do Crickova světa vidíme, jak se čísla a schemata, o kterých stále přemýšlí, "promítají" do jeho okolního světa.

Zlom ale nastane velmi záhy, když Crick opět stojí ráno u zrcadla, opět si pečlivě čistí zuby a v tu chvíli začne slyšet vypravěčku! Prostě najednou začne slyšet onen hlas Emmy Thompsonové, který jsme my slyšeli od začátku, a který právě říká "toho dne si Harold jako obvykle pečlivě čistil zuby..."A Harold se zachová poměrně logicky, tak, jak by se choval kdokoliv z nás, kdyby najednou začal slyšet hlas, který vypráví jeho život. Nejdříve se přesvědčí, že to není žádný nastrčený mikrofon reproduktor, pak jde k psychiatrovi, a nakonec, když je zřejmé, že neznámý hlas vypráví sofistikované literární dílo, jehož je Harold hlavní postavou, vydává se za literárním expertem, profesorem Hilbertem (Dustin Hoffman), aby mu poradil.

Pokud vás dosavadní popis zaujal, tak nečtěte dál a šup do kina. Horší už to nebude je dobrý a zajímavý film a nejlépe si ho užijete, pokud vůbec nebudete tušit, kterým směrem se jeho děj vyvine.

A kam se vyvine?

Hilbert Haroldovi vysvětlí, že je zřejmě hrdinou nějaké knihy, kterou právě někdo píše, a že je nutno zjistit, zda jde o komedii nebo tragédii, aby bylo možno zúžit okruh potenciálních autorů. Nakonec se to skutečně podaří (i když trochu jinak) a Harold objeví Karen Eiffelovou (pochopitelně Emma Thompsonová), která právě dopisuje svou nejnovější tragédii o daňovém úředníkovi, který osudově zemře a o existenci skutečného Harolda Cricka nemá nejmenší tušení.

A co teď s tím, když její román je jasné veledílo a nechat hlavního hrdinu přežít by zničilo jeho pointu? A navíc už má konec napsaný, je jenom potřeba přepsat ho na stroji...

Marc Forster (Ples příšer, Hranice života, Hledání Země nezemě) má rád netradiční vyprávění a netradiční světy. Jeho Horší už to nebude (původní název "Stranger Than Fiction" znamená něco poněkud jiného) v sobě má kus z Adaptace, kus z Truman Show, dokonce jsem si místy vzpomněl i na Galaxy Quest, ale rozhodně není plagiátem ani jednoho a zůstává totálně originální ve své zápletce i ve své atmosféře. A herci jsou bezvadní.

Proč tedy "jenom 80%"? Protože mi připadalo, že vzhledem k tomu, jak úžasně originální premisu od začátku filmu rozehrál, věnuje Forster až příliš času "normálnímu životu" Harolda Cricka. Kdybych najednou začal slyšet ženský hlas, vyprávějící mé aktuální životní osudy, pravděpodobně bych se mnohem víc pídil po jeho podstatě a mnohem méně bych se věnoval tomu, zda mě může milovat ta anarchistická pekařka, která se mi najednou tolik líbí (Maggie Gyllenhaalová). Ale pokud jste "pocitověji" založeni, než já, pravděpodobně se vás tahle výhrada nebude týkat... Jen upozorňuji, že tohle není ten typ filmu, kde by bylo nakonec všechno vysvětleno a řečeno "na plnou hubu".

4 komentáře:

 1. rozhodně zajímavý film, totálně zabitý nesmyslnou milostnou linkou ve druhé polovině:(

  OdpovědětVymazat
 2. proc zabity? ta pekarka mela dobry muffiny...

  je to proste romanticka komedie

  OdpovědětVymazat
 3. hnidopisska poznamka: frantisku urcite vis jaky je rozdil mezi mikrofonem a reproduktorem vid? :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za doporučení Františku!
  Skvělej film, bavil jsem se.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.