5.4.07

Krvavá sklizeň [The Reaping] - 20%

Hilary Swanková hraje profesorku, která se zabývá tím, že odhaluje přirozené příčiny událostí, které věřící v různých částech světa označují za "zázraky". Například když se někde v Latinské Americe díky zemětřesení otevře hrobka jakéhosi kněze a jeho mrtvola začne uvádět lidi do transu, Swanková vysvětlí, že díky zemětřesení se dostaly do kanalizace nějaké závadné chemikálie z nedaleké továrny a ty způsobily halucinace lidí.

(To se stane v prvních minutách filmu a je to asi tak nejzajímavější věc, jaká se v něm stane.)Následně je Swanková pozvána do malého amerického městečka, ve které - zdá se - probíhá slavných "10 ran egyptských" a stojí za nimi - zdá se - malá holčička z rodiny nějakých podivínských sektářů (stejná holčička, která hrál hlavní roli v nedávném Mostu do země Terabithia).

Scénář vykrádá různé elementy z Přichází Satan!, Stigmat, Rosemary má děťátko nebo Vymítače ďábla, aniž by to vykrádání mělo nějaký smysl nebo souvislost s čímkoliv. Je pro mě dost nepochopitelné, jak mohl takový blbý scénář vůbec vzniknout. Řeka zrudne krví, z nebe začnou padat mrtvé žáby, objeví se hejna much, začne umírat dobytek, děti dostanou vši... a Swanková začíná pomaloučku tušit, že to všechno možná nebude náhoda. Čím to jako podle scenáristy mělo být zajímavé?

Přitom většina z těch pohrom není nijak moc zajímavá nebo strašidelná (kobylky ujdou - viz trailer), i když se režisér Stephen Hopkins snaží psychedelicky stříhat a pomocí vizuálních kudrlinek všechno nějak ozvláštnit. Ale nedaří se mu to. Což říkám s těžkým srdcem, protože kdysi se mi jeho filmy Predátor 2 a Lovci lvů celkem dost líbily.

Podle toho, co jsem zatím napsal, to vypadá jako další rutinní, nudný, ne moc podařený horor. 20 procent tomu ale dávám kvůli závěrečné části filmu, kdy se dočkáme jednak poměrně dlouhé pasáže, kdy se neděje naprosto nic ani trošičku zajímavého a lidi si jenom povídají nesmysly, a především kvůli finále, které je svou superdemencí skutečně donebevolající (resp. dopeklavolající). Kdyby byl takto blbý celý film, pravděpodobně bych vám ho doporučil jako dobrou komedii.

2 komentáře:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.