20.4.21

Recenze: Nobody - 80%

Hutch Mansell (Bob Odenkirk) má rodinu, nudnou práci a nudný život. I když jisté náznaky dávají tušit, že v minulosti tomu bylo jinak. Hutchův dům vyloupí dva neschopní zlodějíčci, což (nepřímo) uvede do pohybu lavinu brutality, při které konečně vyjde najevo, že Hutch je (podle očekávání) bývalý elitní zabiják pro trojpísmenné vládní agentury.


Film Nobody je distributorem zaškatulkován jako "drama", což je dle mého názoru chybné zaškatulkování, neboť jsem si jist, že ho tvůrci mysleli jako komedii / parodii / poctu. Obzvlášť vzhledem k tomu, že ho napsal scenárista Johna Wicka a natočil režisér Hardcore Henryho. Pokud jsou v tomto filmu vážně se tvářící scény, ve kterých hrdina cítí zoufalství nebo bolest, je zapotřebí dívat se na ně prizmatem filmů z 80. let, ve kterých tytéž emoce cítil Arnold Schwarzenegger a tvářil se podle toho. Tím ale nechci říct, že Odenkirk je stejně špatný herec jako Arnold! Tím chci říct, že tvůrci tohoto filmu (včetně Odenkirka, který byl jeho producentem) velmi dobře věděli, že všechny jeho scény nějakým způsobem citují / permutují scény ze starších akčních filmů, že si toho diváci budou vědomi a že z toho budou mít větší či menší potěšení.

Proto je velmi dobře, že se tvůrci uchýlili k častým dějovým zkratkám, které jsou místy téměř mistrovské (např. celá scéna "ten chlapík má tajné záznamy v Pentagonu"). I proto má Nobody jen velmi stravitelných 91 minut a není nudný, přestože se jeho první pořádná akční scéna odehraje až téměř po 30 minutách.


Dokonce si myslím, že Nobody není vhodný film pro vás, pokud hledáte pouze akrobatické akční scény (jako třeba v Johnu Wickovi). Těch totiž v tomto filmu moc není a pokud už se někdo s někým pere, je to brutální, neelegantní a vypadá to, že to bolí. Až na úplném konci dojde k extrémně přehnané akční scéně, která mi ale z celého filmu připadala nejméně zajímavá a nejméně originální (přestože jsou v ní nápady jako v brutálním Sám doma).

Režisér Ilya Naishuller (ročník 1983) je rozhodně talentovaný a rozhodně dokáže natočit velkolepé a působivé věci za hodně málo peněz (rozpočet tohoto filmu byl prý pouhých 16 milionů, což se zdá být neuvěřitelné). Přináší do akčního žánru inovaci a úspěšně bojuje proti nudě tím, že přiznává, že jsme to všechno na plátně už mnohokrát viděli (takže je nutné občas něco udělat trochu jinak). Rozhodně ho budu sledovat a těšit se na jeho příští film (možná i na Nobody Part II).

Nobody je film pro lidi, kterm například přijde roztomilé, ne-li dojemné vidět, že Christopher Lloyd a Michael Ironside ještě žijí a jsou schopni omezeného pohybu. Shodou okolností k takovým lidem patřím. Pokud by v budoucnosti většina filmových "akčních béček" vypadala nějak takhle, byl bych velice rád.

33 komentářů:

 1. Prizma! Vlastně PRGA!

  OdpovědětVymazat
 2. Bob Odenkirk, ne Steve.

  OdpovědětVymazat
 3. Presne tak. Film Nobody mal distribútor zaškatulkovať ako sračka. Rozumiem, prečo si nadšený: Pochopil si dej, hóóódne sa striela, žiaden symbolizmus, hidden message. Tipoval som, že tomuto exkrementu dáš 80tku, len som nechcel zbytočne podpichovať.

  Kopypasta sem zvyšok mojej recenzie k noubadymu: Rambo na dôchodku vs celá armáda. Tesne pred záverečnými titulkami strelba stíchne. A ďakujeme, že film nemá 2,5 hodiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inzerát: Koupím fantastický liščí kožich. Za okamžité doručení nabízím expresní příplatek 80%.

   Vymazat
  2. UPDATE: Post už není aktuální, líščí kožich je prodaný.

   Vymazat
  3. Takže teď chodíš naholo, lišáku? Dobrá kamufláž.

   Vymazat
  4. Zákazník ve stripclubu udělal Liškovi nabídku, která se neodmítá.

   Vymazat
  5. "They say naturalist life is weird, but you know what I say is weird? Clothes on animals!" (clickbait) Jsem prostě zvíře, říkala Gábina z Přahy...

   Vymazat
 4. Jenže on to je Bob Odenkirk (Breaking Bad, Better Call Saul)

  OdpovědětVymazat
 5. A kde se na to můžu podívat? Půjde to někde v kinech nebo snad Netflix/HBO/Amazon?

  OdpovědětVymazat
 6. Christopher Lloyd ještě žije? A nemělo by se mu to už zakázat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš bych ho v tom případě vyměnil za Myloše.

   Vymazat
 7. Nehraje hlávní postavu Bob Odenkirk? Nebo je to nějaký sofistikovaný humor?

  OdpovědětVymazat
 8. je to Bob Odenkirk, nikoliv Steve

  OdpovědětVymazat
 9. Přináší do akčního žánru inovaci a úspěšně bojuje proti nudě tím, že přiznává, že jsme to všechno na plátně už mnohokrát viděli... V tom případě doporucuju Zatah a Gangy Londyna. Diskuter.

  OdpovědětVymazat
 10. Někdy mi je smutno, že František je už starý muž a může brzy zemřít

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měl bys být rád, že Franta ještě žije a je schopen omezeného pohybu, jak přiznává v recenzi.

   Vymazat
 11. Videl jsem vcera - pritelkyne se ptala jestli je to film od Fuky a ja jsem hrde rekl ze ne - ze jsem si ho "nasel" sam a Fuka o nem jeste nevi! no tak nic :(

  Hezky odpocinkovy akcnak, ale ta zaverecna bitka to dost pokazila...

  Prekvapilo me ze "Saul" dokaze zahrat tvrdaka a tu roli jsem mu i celkem veril - vzdycky to byl takovej posera, kterej od kazdyho dostal na budku :)

  Zacatek sceny v autobuse je super :)

  OdpovědětVymazat
 12. Takze Christopher Lloyd uz neni fast-acting like us Franto?

  OdpovědětVymazat
 13. To ale neni Kevin Costner...

  OdpovědětVymazat
 14. Stálo to 16 milionů? To kvůli zničení těch aut, ne?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.